Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 15:55


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 gru 2013, o 21:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

W sumie to trochę bez sensu , ale jeden z naszych kolegów forumowych , po kilku godzinach czy dniach
kombinowania z IDC 16 ... zainspirował mnie by to zjawisko opisać

Każdy z nas zna gniazda i wtyki zaciskane na taśmę typu IDC
jeśli już nie typowe w USBasp IDC10 , które nam się kojarzy jednoznacznie ze złączem programatora
typu KANDA lub mniejsze IDC6 - ISP to na pewno widział i zna złącze IDE/PATA które jest tez typu IDC40


Więc co w tym takiego trudnego ??
No cóż siła rzeczy zarówno gniazdo jak i wtyk tak sa zrobione że przestrzegając kilku zasad zawsze są prawidłowe
i tu nasz kolega się zamotał bowiem ...... właśnie


GNIAZDO ---------------------------

Przykładowe gniazdo IDC składa się niejako z 2ch rzędów goldpinów dla wygody jest też ono obudowane dla wtyku IDC
posiada wycięcie na KLUCZ i znacznik 1 pinu w postaci małego trójkącika .

patrząc z góry wygląda to tak jak na rysunku:

Obrazek

1 - KLUCZ
2 - OBUDOWA IDC
3 - PŁYTKA

Gniazdo jest tak zorganizowane że pin 1 jest zawsze po lewej stronie na ściance z kluczem.
oczywiście piny są liczone w prawo więc licząc od 1 następny w prawo to 2 pod jedynką na dole jest 3 i tak dalej
czyli po lewej nieparzyste piny po prawej parzyste.

Obrazek


Wspomniałem o trójkąciku na tej fotce gniazda go widać :

Obrazek

I jak widać 1 pin po lewej ten u góry zaznaczony na czerwono to nasze 1 a pod nim w drugim rzędzie jest 2 ....

no dobra gniazdo z głowy .... czas na wtyk :)

Wtyk jest zaciskany na taśmie i również posiada znacznik 1 pinu oraz klucz. typowo zaciska się na taśmie szarej
z 1 czerwonym kabelkiem , to właśnie jest nasz pin 1 :)

Obrazek

tak wygląda kabelek z zaciśniętymi wtykami IDC jak widzicie niżej wtyk pasuje idealnie do gniazda IDC no tak musi być

Obrazek

ale przyglądnijmy się dokładniej jak sa numerowane piny :

Obrazek

oczywiście na żywo widać dokładnie że jest obok klucza wskazane miejsce położenia 1 przewodu czyli pin 1

Obrazek

Prawda że wyraźnie widać trójkącik obok klucza po lewej ??

dlatego należy zwracać uwagę by złącza zacisnąć tak:

Obrazek

by czerwony przewód wskazywał na 1 pin i odwrotnie
w ten sposób unikniemy stresu i frustracji naszego kolegi który się zdrowo na kombinował z dochodzeniem co
zrobił nie tak i dlaczego mu się piny nie zgadzają na płytkach :)

Pamiętajcie też by umieszczać na płytce gniazda na tej warstwie na której docelowo mają się znaleźć :)


Wiem to bez sensowne jest , ale po chyba 30 min tłumaczenia o co chodzi na czacie postanowiłem to jakoś opisać
mam nadzieję że sensownie , bo przecież to jest tak oczywista oczywistość że aż krzyczy o pomstę do nieba.

A jak widzicie gniazd i wtyków IDC nie trzeba się bać i często są użyteczne. To nie tylko złącze Programowania
KANDA , ISP ale sa też o 16, 18 , 20 .......40 .... 80 pinach do wyboru i koloru a nawet kątowe :)

Zatem nie bójcie się stosować ZŁĄCZ IDC .....


A weź to ktoś wywal do kosza co ???
Co za łoś ze mnie :(

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 gru 2013, o 21:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

Bardzo dobry poradnik :) Tym winnym całego zamieszania jestem ja. Zgubiły mnie dwie rzeczy po 1 potraktowałem te gniazda jak zwykłe gold piny myśląc że obojętnie na której warstwie dam to będzie tak samo po drugie nie miałem zielonego pojęcia do dziś o tych trójkącikach, o ile kolorem dobrze dałem na wtyczkach to nie do włąściwego trójkąta, po wyjaśnieniach SunRiver wszystko stało się proste i oczywiste :)

Najważniejszą rzeczą jest dla mnie to zdanie:

SunRiver napisał(a):
Pamiętajcie też by umieszczać na płytce gniazda na tej warstwie na której docelowo mają się znaleźć :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 gru 2013, o 22:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

GwynBleidD napisał(a):
A ja mam takie pytanie, po co na wtyczce obok klucza jest takie wycięcie na całą jej wysokość?


Bo są takie gniazda co maja takie prowadnice dodatkowo :) taki klucz bo wycięcia
są po obu stronach lub wtyk niema klucza często tez stosowane jako dodatkowy pin które miało
gniazdo tzw Cable Detect

widac miejsce na ten pin w tym gnieździe zapinanym niżej i tu:

Obrazek


podobnie sa takie gniazda z wycięciem z boku bo wtyki sa zapinane :)



Gniazdo z zatrzaskami :

Obrazek


czasem trafiają się też wtyki PAN czyli IDC bez klucza o czym wspomniałem

Obrazek

do nich właśnie sa były stosowane gniazda też które miały wycięcia na obie strony więc żeby nie włożyć odwrotnie klucz był na jednej ze ścianek w gnieździe wlaśnie z wypustem wchodzącym w kanalik

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO