Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 19:05


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 lip 2019, o 15:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sty 2015
Posty: 170
Pomógł: 0

Udało się komuś skonfigurować środowisko Eclipse dla AVR pod linuksem?
Ma ktoś ten proces za sobą i zechciałby się podzielić doświadczeniami?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lip 2019, o 16:30 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 lis 2016
Posty: 4
Pomógł: 0

Witaj, mes mariusz wiem że czasem oknfiguracja może być uciążliwa ale jak masz aktualny system z nowym repo to idzie całkiem bez problemu zainstalować to co jest z menadżera oprogramowania (Linux Mint 18.3 Sylvia). Jeśli natomiast chcesz koniecznie nowsze wersje to tutaj zaczynają się schody. Ostatnio rok temu pobierałem Eclipse-a Oxygen wersja marzec2018. Pobrałem rozpakowałem archiwum folder wynikowy mam na pulpicie z tamtąd uruchamiam Eclipsea. Nie miałem żadnych problemów jeśli chodzi o konfigurację co musiałem pobrać to pobrałem i ścieżki lokalizacyjne zmieniłem z domyślnych. Przed aktualizacją miałem duże problemy żeby cokolwiek działało. Według mnie wszystko zależy od tego co chcesz mieć zainstalowane i jak bardzo aktualny jest system. Nie twierdzę przez to że wszystko na linuksie działa super albo zawsze konfiguracja będzie bez problemów ale ja się z takimi nie spotkałem (po aktualizacji).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lip 2019, o 20:14 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

mes mariusz napisał(a):
Udało się komuś skonfigurować środowisko Eclipse dla AVR pod linuksem?
Ma ktoś ten proces za sobą i zechciałby się podzielić doświadczeniami?


Panie panie, ja akurat nie jestem linuxowcem a wiem, że Eclipse powstał tak w ogóle na samym początku głównie pod Linuxa - a ty pytasz się czy da radę pod linuxem ? ;) SZOKING

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lip 2019, o 21:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

mes mariusz napisał(a):
Ma ktoś ten proces za sobą i zechciałby się podzielić doświadczeniami?


Tu masz video pokazujące jak skonfigurować wszystkie narzędzia wraz z Eclipse'm do pracy z AVR pod Linuxem.

https://www.youtube.com/watch?v=YqjWA3JQjjo&t=89s


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lip 2019, o 23:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sty 2015
Posty: 170
Pomógł: 0

Dzięki śliczne.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lip 2019, o 20:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 cze 2016
Posty: 186
Pomógł: 7

Tak, ja skonfigurowałem, nie ma większych problemów. Ale mam trochę przerwy w używaniu tego i już nie pamiętam dokładnie, nie będę się wymądrzał. Jest dużo opisów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lip 2019, o 00:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sty 2015
Posty: 170
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
mes mariusz napisał(a):
Udało się komuś skonfigurować środowisko Eclipse dla AVR pod linuksem?
Ma ktoś ten proces za sobą i zechciałby się podzielić doświadczeniami?


Panie panie, ja akurat nie jestem linuxowcem a wiem, że Eclipse powstał tak w ogóle na samym początku głównie pod Linuxa - a ty pytasz się czy da radę pod linuxem ? ;) SZOKING


Jak sam wielokrotnie wspominasz Mirku, eclipse to tylko edytor. Ja pytam o całość (środowisko do kompilowania kodu w C dla AVR-ów z użyciem eclipse-a).
To, że postawić eclipsa idzie to wiedziałem (pytanie o "toolczainy", wsparcie programatorów i wszystkie inne składniki). Pytanie więc raczej do kogoś, kto tę drogę przeszedł.

Osobiście używam Win10 zamiennie z Ubuntu 18.04. Projekty PCB tworzę w KiCad-zie (dostępnym na obie platformy). Pomyślałem więc, że i środowisko do pisania i kompilowania kodu dla AVR-ów też najwyższa pora również na Linuksie postawić.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2019, o 22:28 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 7
Pomógł: 0

Ja przechodzę to "piekiełko" od ostatnich kilku tygodni. Próbowałem kilku dystrybucji Debiana i Ubuntu oraz Lubuntu i Xubuntu, na którym pracuję obecnie, ale na Lubuntu też działa. Debiana i Ubuntu odrzuciłem, bo są słabe :)

Różne dystrybucje różnie podchodzą do kwestii wstępnie zainstalowanych składników i kompilatorów. Można się naciąć w wielu miejscach. Jednak w większości przypadków trafiłem na coś takiego jak w moim poprzednim temacie, do którego nie mogę dodać linku, bo jestem nowym użytkownikiem.
Ostatni post tam jest bez sensu, więc tutaj opiszę dokładnie co i jak zrobiłem, żeby w KOŃCU udało się zaprogramoć AVR w Eclipse na Xubuntu.
Od początku:
to co trzeba zrobić po instalacji distro to standard, czyli
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
następnie dobrze jest zainstalować JAVE
sudo apt install default-jre
sudo apt install default-jdk
i znowu update, upgrade
następnie, instalujemy
sudo apt-get install gcc-avr binutils-avr avr-libc
oraz
sudo apt-get install avrdude
następnie instalujemy eclipse. Ale nie za pomocą apt-get, czy apt, ale snapa:
sudo snap install eclipse --classic
instaluje się (stan na dziś) Eclipse IDE 2019.03
potem jest procedura znana z windy, czyli help>new software>avr itd
i tutaj pojawia się kolejny kłopot, nad którym siedziałem parę godzin:
pojawia się taki komunikat
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
    Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

okazało się, że nie posiadam w tej konkretnej dystrybucji kompilatora c/c++, lub tak zrozumiałem ten problem.
jego rozwiązaniem była instalacja
sudo apt install build-essential, czyli kompilatora G++ z dodatkowymi bibliotekami, być może instalacja samego G++ by wystarczyła, ale nie chciałem ryzykować.
Po tych zabawach wszystko powinno niby działać, ale wtedy dochodzę do tego błędu z poprzedniego tematu, czyli
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
    Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

tutaj odpowiedź (chociaż szukałem jej z przerwami od maja) okazała się banalna. Z jakiegoś powodu nie działa standardowo w Eclipsie pod Linuchem( i to chyba w żadnym, bo próbowałem i instalowałem najprzeróżniejsze edycje wydania itp. ) opcja zapisu przed zbudowaniem.
Należy ją włączyć w Window>preferences>general>workspace>Build

i po tych zabiegach U MNIE na Xubuntu Eclipse działa. Ale to dość kapryśny program i dzieją się też tutaj inne dziwne rzeczy. Czasami znika zakładka AVR w preferencjach projektu, nie działa funkcja "Load from MCU" do odczytu rodzaju mikrokontrolera itd. Ale ogólnie samo programowanie bangla bez problemu tak jak pisałem poprzednio na Allegrowym programatorze. Mam nadzieję, że komuś ułatwiłem, sam nie jestem ekspertem w temacie, a linuxa używam dlatego, że łatwiej w nim programować (przynajmniej dla mnie) rzeczy do Raspbery i nie ma na nim gier, które by mnie rozpraszały :)
Pozdrawiam :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO