Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 23:03


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 cze 2018, o 17:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 705
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Ważna informacja dla posiadaczy zestawów ATB 1.04x, aby w 100% korzystać z przygotowanej przez Mirka zmodyfikowanej wersji ARDUINO 1.8.5 - ARDUINO dla ATB - dla początkujących, należy wylutować z płytki rezystor R23, znajduje się on na dolnej (Bottom) warstwie, niedaleko układu FTDI - fragment schematu i fragment płytki z zaznaczonym miejscem lokalizacji R23 poniżej.

Obrazek

Obrazek

Nie jest to błąd na ATB, porostu od jakiegoś czasu twórcy ARDUINO zmienili sposób resetowania uC, kiedyś do tego celu były wykorzystywane linie RTS i DTR, a od którejś tam wersji (Rev.) hardware'u i software'u ARDUINO do resetowania procesora wykorzystywana jest tylko linia DTR.

Skutkuje to tym, że obecność R23 uniemożliwią wgrania "Skecza" przy pomocy wcześniej wypalonego bootloader'a, a także występuje problem z komunikacją via RS232 w przypadku wgrania "Skecza" przy pomocy USBasp - uruchomienie dowolnego terminala na PC powoduje zatrzymanie procesora.

Mirek projektując ATB1.05x uwzględnił ten aspekt i dlatego na tych zestawach nie ma problemów.

Problem pewnie będzie też występował na zestawach starszych niż ATB1.04x, czyli 1.03, 10.2 itd. niestety nie mam dostępu do schematów tych zestawów i nie mogę w 100% potwierdzić że oznaczenie rezystora R23 i jego lokalizacja jest taka sama jak w przypadku wersji 1.04x - tu prośba do Mirka o potwierdzenie lub podanie nowych danych dot. zestawów starszych niż 1.04x.

I jeszcze krótka bieżąca informacja, od kilku dni dostępna jest aktualizacja ARDUINO 1.6.21, po jej zainstalowaniu dostajemy nowy zestawy płytek ARDUINO oraz AVRToolchain i avrdude, co skutkuje tym że przestaje działać USBasp. Żeby przywrócić poprzednią funkcjonalność należy skopiować avrdude z wersji przygotowanej przez Mirka do folderu z nową aktualizacją.

Wszystkie aktualizacje instalują się w katalogu użytkownika jeśli chodzi o Windows, w prosty sposób można tam przejść wchodząc w menu Arduino Plik -> Preferencje i tam na samym dole mamy link do pliku preferences.txt klikając na niego przenosimy się do katalogu docelowego, w moim przypadku jest to C:\Users\c24\AppData\Local\Arduino15, następnie wchodzimy do katalogu packages\arduino\tools\avrdude\6.3.0-arduino9 i tam musimy podmienić niżej opisane pliki.

Do katalogu ...\bin\ kopiujemy:
avrdude.exe
giveio.sys
install_giveio.bat
libiconv-2.dll
libusb0.dll
loaddrv.exe
remove_giveio.bat
status_giveio.bat

a do katalogu ..\etc\
avrdude.conf

I cieszymy się działającym ARDUINO na ATB.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 cze 2018, o 18:11 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

tak dobra uwaga z tym rezystorem w tych wersjach ATB gdzie on się znajduje

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 cze 2018, o 14:32 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 14
Lokalizacja: Niepołomice
Pomógł: 0

Posiadam zestaw 1.03, sprawdziłem i w tym zestawie jest rezystor oznaczony R8 koło kondensatora C23



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 cze 2018, o 18:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

szopenaro napisał(a):
Posiadam zestaw 1.03, sprawdziłem i w tym zestawie jest rezystor oznaczony R8 koło kondensatora C23

więc też go trzeba usunąć i Arduino będzie śmigać

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO