Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 14:56


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 sty 2021, o 19:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lis 2020
Posty: 31
Pomógł: 0

Witam Was.

Chciałbym rozpocząć zabawę z 32-bitowcami. Czy możecie mi podpowiedzieć drogę rozwoju jaką Waszym zdaniem najlepiej podążać? Ponieważ składam sobie różne gadgety na 8-bitowych ATMegach/ATTiny, pomyślałem, że fajnie byłoby mieć wspólne środowisko pracy - czyli zapewne AVR Studio. Będę wdzięczny za wskazania sensownego entry-level podręcznika oraz programatora/debugera, który warto kupić, by po nabyciu praktyki nie lamentować, że wyszastało się forsę na bubel.

Każda wskazówka , nawet na nie zadane pytanie, będzie cenna dla mnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sty 2021, o 22:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 wrz 2017
Posty: 169
Pomógł: 31

Widzę że masz ATB, z tego co pamiętam na forum przewijały się różne shieldy do ATB, może to był by najtańszy i relatywnie sensowny pomysł na start - po prostu zrobić sobie shielda do ATB. Masz tam całkiem sporo modułów już na płytce tylko montujesz innego procka i hulaj dusza piekła nie ma :)
Sam nie posiadam ATB, więc nie wypowiem się jakiego procka na pewno można tam zamontować, jaki pobór prądu/poziomy napięć ale wydaje mi się, że da się tam 32-bitowca podłączyć. Z swojej strony odradzam tylko 32bit od microchipa (32MM/MZ itp.) - to są krzemowe puszki Pandory, a nawet z Pandorą :)

Być może koledzy którzy mają ATB i robili shieldy podzielą się informacjami jakie procki tam montowali i co polecają na początek, coś mi świta że p.Mirek robił jakieś ciekawe shieldy do ATB, nie wiem czy nie jakieś dsPIC i CPLD/FPGA ale nie dam sobie ręki uciąć za to.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sty 2021, o 23:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lis 2020
Posty: 31
Pomógł: 0

abel11 napisał(a):
Widzę że masz ATB, z tego co pamiętam na forum przewijały się różne shieldy do ATB, może to był by najtańszy i relatywnie sensowny pomysł na start - po prostu zrobić sobie shielda do ATB. Masz tam całkiem sporo modułów już na płytce tylko montujesz innego procka i hulaj dusza piekła nie ma :)


Nie ma problemu żebym sobie sam płytkę zrobił i wlutował procek i podłączać peryferia. One są tanie więc można zaszaleć. Bardziej mi chodzi o całą resztę. Np. chcę to to zaprogramować. A potem jeszcze na Jtagau nauczyć się debugowania - więc jaki sprzęt? Zanim to wszystko podłączę, to byłoby warto teorii trochę łyknąć z bardziej nastawionego na edukację źródła niż nota danego procka. No i sam procek. Xmega, AVR32? Do tego IDE sensowne dla języka C/C++ + ew. ASM jak będę chciał ostrzej pojechać.

Sam zestaw uruchomieniowy, to raczej mój własny. Przykładowo wyświetlacz TFT z portem równoległym i transmisją w obie strony - czyli to, czego w zasadzie nie było sensu podłączać na 8-bitowcach. Tak aby cały czas się piąć w górę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2021, o 00:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2015
Posty: 205
Lokalizacja: UK
Pomógł: 10

Ja zaczynając od STMów (na tę chwilę moim zdaniem najlepszy wybór z 32-bitowców) kupiłem najtańszą płytkę Nucleo, która ma już wbudowany w sobie programator ST-LINK. Jeżeli chcesz mieć na pokładzie więcej peryferiów to poleciłbym jakiś zestaw Discovery, lub też oczywiście własny shield (ja swój do ATB wykonałem i opisałem tutaj: https://forum.atnel.pl/topic23189.html), z tym że posiadam już zewnętrzny programator od ST. Co do środowiska, ST zaleca STM32CubeIDE - przerobiony eclipse pod STMy. Do tego łatwo wygenerować kod ze skonfigurowanymi peryferiami we wbudowanym Cubie korzystając z biblioteki HAL (ja jej osobiście nie lubię i piszę bezpośrednio na rejestrach, natomiast wiele osób z niej korzysta).

_________________
MMT Technologies



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2021, o 00:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2015
Posty: 313
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny
Pomógł: 22

Makowka czy możesz podać źródła (po polsku), jak pisać programy na STM bez bibliotek HAL (pisząc bezpośrednio na rejestrach)? Jakieś poradniki, książki etc.

_________________
http://www.avrboss.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2021, o 00:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2015
Posty: 205
Lokalizacja: UK
Pomógł: 10

Na elektrodzie jest bardzo dobry poradnik kolegi Szczywronka do pobrania w pdfie. Pięknie tłumaczy podstawy i można łatwo wystartować (sam się na nim uczyłem). Książki po Polsku jeszcze nie spotkałem (po angielsku w zasadzie również, a przeczytałem ich kilka i wszystkie poruszają tylko i wyłącznie tematykę HAL). Natomiast trzeba wiedzieć, że w przypadku nowszych rodzin (np. G0) nie ma w poradniku informacji o nowych peryfriach (np. pojawienie się nowego układu DMAMUX jako multiplexera sygnałów DMA, którego w czasie pisania jeszcze nie było). Do tego pomiędzy rodzinami występuje wiele różnic, które ciężko byłoby udokumentować w jednej książce. Wiadomo, najlepszym źródłem jest nota katalogowa ;) Sam przymierzam się do zrobienia poradników na YouTube dotyczących STM na rejestrach. Gdy tylko będę miał chwilę być może nagram wersję pilotażową :)

_________________
MMT Technologies



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2021, o 00:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2015
Posty: 313
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny
Pomógł: 22

Dzięki za info. Ja zaczynam z płytką NUCLEO-64 (STM32F303).
Pozdrawiam.

_________________
http://www.avrboss.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2021, o 07:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 gru 2013
Posty: 82
Pomógł: 3

Makowka spójrz tutaj jeszcze https://vivonomicon.com/category/stm32_ ... _examples/ osobiście polecam, taki szybki start + kilka przykładów.

MarekSz, też uważam jak kolega Makowka żeby wybrać jakieś Nucleo (tak, są Nucleo z G0, ale tylko na stronie ST...na polskich sklepach nie znalazłem :< ).
Zainstalować STM32 CubeIde żeby przebrnąć konfigurację wszystkiego na początku i przejść prosto do jakiegoś przykładowego kodu.
Z mojej strony też nie zalecam HAL-a, a raczej bare-metal.

Rozpisałbym się bardziej, ale wydaję mi się, że więcej Ci to "naszumi" w głowie niż to warte.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2021, o 19:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lis 2020
Posty: 31
Pomógł: 0

wonsz napisał(a):
MarekSz, też uważam jak kolega Makowka żeby wybrać jakieś Nucleo (tak, są Nucleo z G0, ale tylko na stronie ST...na polskich sklepach nie znalazłem :< ).
Zainstalować STM32 CubeIde żeby przebrnąć konfigurację wszystkiego na początku i przejść prosto do jakiegoś przykładowego kodu.


Czy mógłbyś powiedzieć czemu STM a nie AVR32? Jakie przesłanki Tobą kierowały? Generalnie parę punktów mam do dyskusji. Napiszę je poniżej - nawet nie w formie pytań lecz moich przemyśleń, które mogą być błędne. Dlatego będę wdzięczny jeśli ustosunkujesz się do nich.

1. Wstępnie wytypowałem AVRy 32-bitowe, gdyż mają wspólne środowisko IDE (AVR Studio). Kupując np. programator Atmel ICE - upiekę 2 pieczenie na jednym... portfelu :) Będę mógł z jego użyciem programować dotychczasowe 8-bitowce, jak iAVR32.

2. Zestaw uruchomieniowy z wbudowanym programatorem z jednej strony, to fajna rzecz, a z drugiej - i tak po miesiącu czasu idzie w odstawkę. Potem trzeba przejść na normalny programator, aby móc w układzie programować. Pomyślałem więc, że od razu zakupiłbym docelowy zestaw - wyłącznie z powodów oszczędności.

3. Tak czy owak, najbardziej martwi mnie teoria. Kupie sprzęt i ... postawię go na półkę, jeśli nie będzie skąd czerpać wiedzy - w sensie samego wprowadzenia. Dalej już sobie poradzę bazując na notach.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2021, o 21:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 gru 2013
Posty: 82
Pomógł: 3

Będę szczery i tak nie sprzedaję tych procków także jest mi wszystko jedno.
Jakie przesłanki mną kierowały? W sumie żadne gdzieś na studiach zobaczyłem po prostu takiego boarda Nucleo i nawet nie wiedziałem, że są AVR32 bitowe i tyle.
Programator Atmel ICE to chyba wydatek rzędu 300+, czy warto do domowych projektów na start z procesorami 32b? Moim zdaniem nie.

Płytki nucleo mają dostępne wyprowadzenia na PCB, które umożliwiają programowanie innych układów, nie tylko tego na płytce, także o to nie musisz się martwić, ba mało tego nawet jest możliwość odłamania tej części odpowiedzialnej za programator i używania go osobno w mniejszej, bardziej poręcznej formie.
Dlatego moim zdaniem wydatek rzędu ~50 złotych jest lepszy na start niż wydatek rzędu 300+ i jeszcze do tego procek.
Mniejsza szansa, że się zrazisz do takiego boarda.

Ad 3 dlatego nie warto moim zdaniem inwestować dużo i narzucać sobie wiele na głowę na start bo można się zrazić i spalić łatwo.

Małe kroki, życie to maraton, a nie sprint, filozofia KAIZEN i tak dalej.

Co do AVR 32b (o ile to w ogóle jest poprawna nomenklatura bo zawsze mi się kojarzyło że to procki tzw. SAMy) to nie wiem jak jest z materiałem w sieci, ale nie wierzę że go nie ma, a do STM32 mam pewność, że jest przy czym tak jak ktoś z kolegów wyżej napisał nie jest go zbyt wiele dla czystego bare-metalu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2021, o 22:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lis 2020
Posty: 31
Pomógł: 0

Cytuj:
Jakie przesłanki mną kierowały? W sumie żadne gdzieś na studiach zobaczyłem po prostu takiego boarda Nucleo i nawet nie wiedziałem, że są AVR32 bitowe i tyle.


Wiele razy słyszałem takie uzasadnienie w różnych aspektach. :D :D :D Ale generalnie fajnie, że wspominasz o genezie.

Aspekt ceny - z pewnością ma dla mnie znaczenie. Z pewnością nie chcę angażować się w markę AVR, jeśli ze samo logo byłoby trzeba słono płacić. To mnie przekonuje ... ale (o tym niżej)

Jedna rzecz, której chciałbym uniknąć. Zacytuję:

Cytuj:
nie wiem jak jest z materiałem w sieci, ale nie wierzę że go nie ma


Wiesz... mamy elektrodę. Mnóstwo jest na niej materiałów - głównie rozrywkowych. Google z pewnością do niej mnie zaprowadzą. Nie tak chciałbym się uczyć. Jak zaczynałem edukację z 8-bitowcami, kupiłem bluebooka i greenbooka + zestaw uruchomieniowy Atnela. Nie wiedząc kompletnie nic na początku, po 2 miesiącach konstruowałem dowolne układy, z różnymi wyświetlaczami, czujnikami itp. Oczywiście mówię tu o ignorowaniu bibliotek i stosowaniu sposobu postępowania przedstawionego na stronach tychże książek. Nauczyłem się rozumienia MCUsów i czytania not. Stałem się całkowicie samodzielny w mgnieniu oka. Pomijam fakt, że z jakiegoś dziwnego powodu pozostałem bez wsparcia ze strony Pana Mirka - potraktował mnie jak debila. Ale mniejsza o to. Chciałbym uzyskać podobny poziom wprowadzenia bez oddzielania plew od ziaren. Być może to idealistyczne trochę - ale doskonale skracałoby samoedukację. Nabyłem w Helionie jakiś podręcznik, ale jest on g-warty. Procka nie skonfiguruję, IDE też nie, ale za to będę wiedział jak jeden wyświetlacz obsłużyć. Wspaniale :D

Dlaczego AVR32 - bo samo IDE jest doskonale omówione na YT. Programator za 300+ przeboleję. Procki są tanie, choć wyczytałem, że słabe wydajnościowo. Hmm.. nie do końca to zrozumiałem w kontekście RISC. Na minus jest to, że nie wiem, gdzie materiałów szukać. Kupię procka, programator ... i co dalej? Nie wiem jak z STMami będzie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2021, o 22:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2015
Posty: 313
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny
Pomógł: 22

Kolego MarekSz, płytka NUCLEO z prockiem np:STM32F303 jest na początek nauki wystarczająca. Koszt to ok.70PLN i masz wbudowany programator ST-Link/V2. To po co ci programator za 300PLN?
Jeśli chodzi o jakieś polskie poradniki to rzeczywiście jest ich mało więc spróbuj np. tu:
https://www.youtube.com/watch?v=rjuN4BA6pWI
Jest to lepsze niż narzekanie a szczególnie na kogoś, od kogo czerpiesz darmową wiedzę.
Pozdrawiam.

_________________
http://www.avrboss.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2021, o 23:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lis 2020
Posty: 31
Pomógł: 0

mario2015 napisał(a):
Kolego MarekSz, płytka NUCLEO z prockiem np:STM32F303 jest na początek nauki wystarczająca. Koszt to ok.70PLN i masz wbudowany programator ST-Link/V2. To po co ci programator za 300PLN?
Jeśli chodzi o jakieś polskie poradniki to rzeczywiście jest ich mało więc spróbuj np. tu:
https://www.youtube.com/watch?v=rjuN4BA6pWI
Jest to lepsze niż narzekanie a szczególnie na kogoś, od kogo czerpiesz darmową wiedzę.
Pozdrawiam.


To chyba zamyka temat :-) Dziękuję. Pójdę w tym kierunku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 sty 2021, o 01:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2015
Posty: 205
Lokalizacja: UK
Pomógł: 10

MarekSz napisał(a):
Dlaczego AVR32 - bo samo IDE jest doskonale omówione na YT.

Moim zdaniem kwestia IDE nie jest najważniejsza, szczególnie że w obu przypadkach są one darmowe. Eclipse (baza CubeIDE) jest jednak pewnym standardem.

MarekSz napisał(a):
czemu STM a nie AVR32?

Uważam, że ST ma przede wszystkim bardzo dobrze przygotowaną dokumentację, która pomaga w projektowaniu. I nie mówię tylko o Datasheecie, ale również Reference Manualu, Programming Manualu, Application Notes (gdzie jest masa przykładów użycia konkretnych funkcjonalności mikrokontrolera i doboru elementów zewnętrznych). Do tego jasny i klarowny podział na podrodziny i linie (low power, connectivity, high performance itd.). Bardzo podoba mi się konstrukcja ich całego ekosystemu. Do tego stosunek ceny do możliwości jest bardzo dobry (jak koledzy wspomnieli wyżej, płytki startowe są bardzo tanie i jest ich cała masa do wyboru). Dodam tylko, że nawet ze słabym angielskim łatwo można sobie poradzić, gdyż większość bazuje i tak na wewnętrznych schematach blokowych mikrokontrolera. Na pewno będzie to bardziej efektywne czasowo, niż szukanie materiałów w internecie bardzo szczegółowych informacji dotyczących konkretnej rzeczy w konkretnym mikrokontrolerze. Poradniki i materiały bardzo pomagają na początku, ale po zapoznaniu się z podstawami i chcąc wejść głębiej w temat, informacji mimo wszystko najlepiej szukać u producenta.

_________________
MMT Technologies



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 sty 2021, o 19:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 gru 2013
Posty: 82
Pomógł: 3

Makowka dodałbym też, że są noty do projektowania Hardware płytek z wykorzystaniem danego procka, a jak kolega piszę wyżej to możliwe, że będzie chciał takie rzeczy budować.

Też jestem tego samego zdania co do IDE, ja aktualnie piszę w VIM i debuguje z VSCode także, jak komu pasuje. Swoją drogą odpaliłem kiedyś ociężałe Atmel Studio....na szczęście bezproblemowo przebiegł proces deinstalacji ;-).

Co do tego linku co wysłał Mario to okej, ale jeśli chcesz wjechać w bare-metal to to tylko na start żeby posmakować co i jak, a dalej tak jak mówisz (i umiesz, mi strasznie wolno schodziło zakumanie tego, a Ty mówisz że "buta" - zazdroszczę) zabawa w rejestry.

Po co przebolewać i ładować się koszty AVR, skoro tutaj masz tak bardzo tanio start, a dodatkowo te procki ARMowskie między rodzinami się, aż tak nie różnią, tzn. instukcje i tzw. core'y są ustandaryzowane także to tylko kwestia obsługi peryfierów...Chodzi mi przez to, że jeśli bardzo będziesz chciał potem kiedyś odwrócić się w stronę procków AVRowych to nie będzie tak ciężko :)

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Ostatnio się zastanawiałem czy nie zrobić jakiegoś wpisu o takim najprostszym wystartowaniu z STM32 na podstawie kilku linków i blogów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 sty 2021, o 21:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lis 2020
Posty: 31
Pomógł: 0

Dziękuję wszystkim. Czuję się przekonanym, że STM to dobry kierunek. :-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 sty 2021, o 14:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 gru 2013
Posty: 82
Pomógł: 3

Rzuć jakimś ciekawym postem czasem i daj znać co się udało :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 sty 2021, o 00:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lis 2020
Posty: 31
Pomógł: 0

wonsz napisał(a):
Rzuć jakimś ciekawym postem czasem i daj znać co się udało :)


Oczywiście :-) Póki co próbuję ogarnąć jakieś IDE (C/C++), bo w notatniku i z linii komend nie zamierzam programować. :-) Z tego co widzę, to chyba Cube cieszy się uznaniem. Za diabła jeszcze nie wiem jak pracuje się z debuggerem/programatorem. Pewnie od jakiegoś Nucleo zacznę, po to żeby po miesiącu do szuflady trafiło, jak już się rozeznam w temacie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sty 2021, o 22:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 gru 2013
Posty: 82
Pomógł: 3

Na start bierz STM32 CubeIde i nie kombinuj :P

Potem polecam VSCode z dodatkiem Cortex-Debug;-)

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Programator/debugger automagicznie działa w CubeIde ;-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sty 2021, o 23:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Mirek fajnego toola stworzył do Cube'a



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO