Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 kwi 2024, o 08:39


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 paź 2016, o 12:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 gru 2013
Posty: 62
Pomógł: 2

Witam,
Mam problem z układem optycznym wyglądającym tak:
Obrazek
Przy czym nie fotorezystor tylko fototranzystor. Oświetlany diodą podczerwoną (taka komunikacja UART po podczerwieni). Przejście na fototranzystor w technologii SMD a dokładniej ten: LUCKY LIGHT LL-S350PTC-1A spowodowała, że tranzystor Q2, którym był BC807 ściągał RX do masy niezależnie czy fototranzystor był oświetlony czy nie. Spróbowałem więc innego podejścia. Wyrzuciłem tranzystor Q2, zwarłem bazę z emiterem i wtedy sam fototranzystor powinien ściągać RX do masy, ale zarówno przy R4=0R czy R4=10k nie mam żadnej czułości. Cały czas stan wysoki. R5 podniosłem z 10k do 100k ale to również nic nie dało. Czy ktoś ma jakiś inny pomysł?
Muszę mieć technologię SMD, bo narzuca mi to rozmiar obudowy do elektroniki.
Pozdrawiam



Ostatnio edytowano 3 paź 2016, o 14:31 przez jedfra6, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2016, o 14:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 248
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

Kolego Twoj opis jest co kolwiek pomieszany... Uklad ktory masz na rysnku moze dzialac ale musisz dobrac rezystor w bazie w taki sposob aby oswietlenie fotorezystora spowodowalo nasycenie sie tranzystora. Twoj opis jest za bardzo chaotyczny i nie jasny...
Ja bym wywalil ten fotorezystor i w jego miejsce wstawil ten LL S350. Od emitera LL S350 trzeba wtedy wstawic jakis resytor do masy na przyklad 1K ale dobirze sobie go. Dobierz tez R4 w taki sposob zeby Q2 nie nasycal sie w stanie spoczynku....

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2016, o 14:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 gru 2013
Posty: 62
Pomógł: 2

Wyedytowałem post, bo kopnąłem się w opisie, rzeczywiście mogło być zmącone. Dokładnie zrobiłem tak jak powiedziałeś. Wywaliłem tranzystor, zwarłem nożki dawnego tranzystora (baza-emiter) i dostałem mniejwięcej coś takiego jak powiedziałeś, ale zerowa czułość praktycznie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2016, o 17:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 248
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

Obrazek

Chodzi mi o takie podłączenie jak masz na obrazku.
w Twoim przypadku powinieneś użyć tego schematu po prawej, czyli do emitera fototranzystora podłączasz bazę Twojego Q2 najlepiej przez jakąś zwykłą diodę krzemową albo jakiś rezystor. Używając tego połączenia, oświetlenie fototranzystora spowoduje wysterowanie bazy Q2 a tym samym zamknięcie wyjścia do gleby. Jeżeli użyjesz tego podłączenia z lewego schematu to układ będzie działał odwrotnie, czyli Q2 będzie zamknięty tak długo jak nie pojawi się światło na bazie fototranzystora :) Powodzenia

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2016, o 18:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 gru 2013
Posty: 62
Pomógł: 2

W obu rozwiązaniach stosujesz tranzystor. Próbowałem takie rozwiązanie, dodałeś tylko rezystor między bazą a emiterem, czyli niejako polaryzacja tranzystora. Rzecz w tym, że jak bym nie próbował żonglować rezystorami to nie mogę dojść do zamierzonego wyniku. Dlatego chciałem wykorzystać sam fototranzystor.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2016, o 06:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 248
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

No to rozumiem że chcesz żeby fototranzystor był też elementem wykonawczym czyli kluczującym stany na wyjściu... Sam fototranzystor nie da rady (będziesz miał małą czułość takiego układu) chyba że zastosujesz scalony odbiornik podczerwieni.
Wydaje mi się że zastosowanie fototranzystora jak sensora i dodatkowego tranzystora jako elementu kluczującego jest optymalne i wręcz mikroskopijne w wykonaniu.

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2016, o 08:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 gru 2013
Posty: 62
Pomógł: 2

No ja również doszedłem do takich wniosków. Problem był jednak właśnie z ciągłym stanem niskim na RX ze względu na ciągłe przewodzenie tranzystora. Czy Twoim zdaniem odpowiedni dobór rezystora między bazą a emiterem powinien rozwiązać ten problem? Ewentualnie zwiększanie rezystancji na pull upie RX w celu zwiększenia obciążenia? Za pinem RX czai się ESP8266, jeszcze ono ma swój pull up na pinie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2016, o 10:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 cze 2016
Posty: 186
Pomógł: 7

jedfra6 napisał(a):
Witam,
Mam problem z układem optycznym wyglądającym tak:
Obrazek
Przy czym nie fotorezystor tylko fototranzystor. Oświetlany diodą podczerwoną (taka komunikacja UART po podczerwieni). Przejście na fototranzystor w technologii SMD a dokładniej ten: LUCKY LIGHT LL-S350PTC-1A spowodowała, że tranzystor Q2, którym był BC807 ściągał RX do masy niezależnie czy fototranzystor był oświetlony czy nie. Spróbowałem więc innego podejścia. Wyrzuciłem tranzystor Q2, zwarłem bazę z emiterem i wtedy sam fototranzystor powinien ściągać RX do masy, ale zarówno przy R4=0R czy R4=10k nie mam żadnej czułości. Cały czas stan wysoki. R5 podniosłem z 10k do 100k ale to również nic nie dało. Czy ktoś ma jakiś inny pomysł?
Muszę mieć technologię SMD, bo narzuca mi to rozmiar obudowy do elektroniki.
Pozdrawiam


Daj rezystor do masy od punktu między fototranzystorem a rezystorem bazowym, albo od bazy tranzystora.
Doświadczalnie dobierz wstępnie 50 k bym proponował. Fototranzystor ma pewien prąd ciemny, który w tym przypadku powoduje wysterowanie tranzystora.
Proponuję dać potencjometr, zasłonić światło i jechać od dużych wartości aby tranzystor przestał przewodzić i jeszcze nieco zmniejszyć. Jak będzie za czuły to zmniejsz więcej,



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2016, o 10:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 cze 2016
Posty: 186
Pomógł: 7

jedfra6 napisał(a):
Witam,
Mam problem z układem optycznym wyglądającym tak:
Obrazek
Przy czym nie fotorezystor tylko fototranzystor. Oświetlany diodą podczerwoną (taka komunikacja UART po podczerwieni). Przejście na fototranzystor w technologii SMD a dokładniej ten: LUCKY LIGHT LL-S350PTC-1A spowodowała, że tranzystor Q2, którym był BC807 ściągał RX do masy niezależnie czy fototranzystor był oświetlony czy nie. Spróbowałem więc innego podejścia. Wyrzuciłem tranzystor Q2, zwarłem bazę z emiterem i wtedy sam fototranzystor powinien ściągać RX do masy, ale zarówno przy R4=0R czy R4=10k nie mam żadnej czułości. Cały czas stan wysoki. R5 podniosłem z 10k do 100k ale to również nic nie dało. Czy ktoś ma jakiś inny pomysł?
Muszę mieć technologię SMD, bo narzuca mi to rozmiar obudowy do elektroniki.
Pozdrawiam


Daj rezystor do masy od punktu między fototranzystorem a rezystorem bazowym, albo od bazy tranzystora.
Doświadczalnie dobierz wstępnie 50 k bym proponował. Fototranzystor ma pewien prąd ciemny, który w tym przypadku powoduje wysterowanie tranzystora.
Proponuję dać potencjometr, zasłonić światło i jechać od dużych wartości aby tranzystor przestał przewodzić i jeszcze nieco zmniejszyć. Jak będzie za czuły to zmniejsz więcej,



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2016, o 15:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 gru 2013
Posty: 62
Pomógł: 2

A jaki bys proponowal wtedy R4? w szeregu z fototranzystorem i podciągający R5?

------------------------ [ Dodano po: 16 minutach ]

Poszedłem za Waszymi radami ale pojawił się taki problem ze przy 300 jest baja. Jak ide wyzej to gdzies przy 4800 caly czas odbieram ale zaczynaja leciec smieci, przy 9600 głównie odbieram F albo @ albo jakies inne losowe znaki niezależnie od tego co wysyłam. Parametry w tej chwili:
1k na baze
5.6k do gnd pomiedzy foto a rezystorem 1k
10k pull up na RX. Czy odbieranie smieci to kwestia zbyt dużej bezwładności układu i powinienem któryś rezystor zmniejszyc czy raczej może zbyt mała czułość?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO