Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 16:50


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 gru 2019, o 13:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2019
Posty: 28
Pomógł: 0

Obrazek


Wstępne wymagania

Przed przystąpieniem do instalacji programu MkAvrCalculator na systemie Linux konieczne jest, aby programator USBasp był już zainstalowany i poprawnie skonfigurowany tak jak zostało to pokazane w tym poradniku: www.devtomek.pl/post/5ded03473836af6a18 ... emie-linux.



Instalacja Wine oraz PlayOnLinux

Na początku musimy zainstalować Wine oraz PlayOnLinux w naszym systemie. Ja korzystam z dystrybucji Linux Mint 19.2 (testowałem również na Linux Mint 18), gdzie wszystkie te pakiety znajdują się w głównym repozytorium, dzięki czemu proces instalacji sprowadza się do wykonania dwóch komend z poziomu terminala:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Po zakończeniu procesu instalacji wszystkich wymaganych pakietów i zależności możemy sprawdzić, czy wszystko przebiegło pomyślnie wykonując poniższe komendy:

Obrazek

Po pomyślnym zainstalowaniu wymaganych pakietów możemy przejść do procesu instalacji MkAvrCalculator.



Instalacja MkAvrCalculator przy użyciu PlayOnLinux

W celu zainstalowania MkAvrCalculator na naszym komputerze musimy najpierw uruchomić program PlayOnLinux i sugeruję, aby tym razem uruchomić go z poziomu terminala wpisując playonlinux w terminalu, ponieważ jeśli podczas procesu instalacji wystąpią jakieś błędy związane z brakiem jakiś pakietów to zostaniemy o tym poinformowani w konsoli.

  • Wybieramy "Install a program" z prawego panelu.

Obrazek

  • Klikamy "Install a non-listed program".
  • Klikamy "Next".
  • Zaznaczamy "Install a program in a new virtual drive" i klikamy "Next".
  • Wpisujemy nazwę naszego wirtualnego dysku np. 'Atnel' i klikamy dwa razy "Next".


Kopiowanie MkAvrCalculator do wirtualnego katalogu

W tym momencie tworzony jest nowy wirtualny dysk. Po zakończeniu procesu tworzenia wirtualnego dysku musimy skopiować cały katalog MkAvrCalculator pobrany ze strony www.atnel.pl/mkavrcalculator.html do poniższej lokalizacji:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
    Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Jest to konieczne, ponieważ program MkAvrCalculator nie ma instalatora (jest w wersji portable) przez co musimy przed jego uruchomieniem skopiować do naszej wirtualnej przestrzeni jego wszystkie pliki. Po skopiowaniu pobranego MkAvrCalculator wraz z wszystkimi plikami możemy kontynuować dalszy proces instalacji.

  • Zaznaczmy "Select another file".
  • Klikamy "Browse" i wskazujemy plik mkAVRCalculator.exe z:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
    Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Obrazek

  • Na koniec tworzymy skrót do programu MkAvrCalculator zaznaczając "mkAVRCalculator.exe" i klikając "Next".

Obrazek

Na tym etapie program MkAvrCalculator został pomyślnie zainstalowany w naszym systemie, lecz wymaga jeszcze dodatkowej konfiguracji.



Konfiguracja MkAvrCalculator

Teraz musimy wykonać dwa kroki. Pierwszy to instalacja specjalnej wersji avrdude dostarczonej przez firmę Atnel. Drugi natomiast to podmiana biblioteki libusb0.dll na taką która jest kompatybilna z systemem Linux.

W celu zainstalowania programu avrdude należy przejść do zakładki "Ustawienia", następnie kliknąć "Instaluj" i stworzyć nowy katalog "avrdude" tak jak zostało to pokazane na poniższym screenie.

Obrazek

Po stworzeniu katalogu avrdude zaznaczamy go i klikamy przycisk "Ok".

Teraz przechodzimy do najważniejszego kroku, czyli podmiany biblioteki 'libusb0.dll' w katalogu avrdude. Specjalnie spreparowany plik libusb0.dll można pobrać z www.devtomek.pl/files/uruchamiamy-mkavr ... ibusb0.dll. Po pobraniu przechodzimy do poniższego katalogu i zastępujemy plik 'libusb0.dll' tym przez nas wcześniej pobranym.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
    Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Obrazek



Test programu MkAvrCalculator na Linuxie

W celu przetestowania, czy proces instalacji i konfiguracji przebiegł pomyślnie należy podłączyć programator wraz z jakimś mikrokontrolerem do naszego komputera i kliknąć przycisk "Sprawdź podłączony AVR". Jeśli nie popełniliśmy żadnego błędu to program powinien rozpoznać podłączony mikrokontroler tak jak zostało to pokazane na poniższym screenie.

Obrazek

Główną zaletą programu MkAvrCalculator jest fakt, że posiada on przejrzysty interfejs GUI, który pozwala na łatwe zarządzanie ustawionymi fusebitami w naszym procesorze.



MkAvrCalculator - pełna wersja

Jeśli posiadasz plik z licencją lic.dat która pozwala na korzystanie z programu w pełnej wersji, bez żadnych ograniczeń wystarczy, że skopiujesz go do poniższej lokalizacji i uruchomisz ponownie program.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
    Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Dodatkowo jeśli korzystasz z programatora USBasp firmy Atnel w wersji 4.2 oraz masz zainstalowany i skonfigurowany port szeregowy tak, aby obsługiwał FT232 to możesz korzystać z dodatkowych funkcjonalności jakie oferuje ten programator, ale o tym napiszę w kolejnym poście :)

Obrazek


Pliki do pobrania:

  • www.atnel.pl/mkavrcalculator.html
  • www.devtomek.pl/files/uruchamiamy-mkavrcalculator-na-linuxie/libusb0.dll


Link do wpisu na moim blogu: www.devtomek.pl/post/5ded03b83836af6a18 ... na-linuxie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2019, o 14:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ŁOOO MATKO! ... i to ... to się nazywa poradnik! .... nie tfuuu co ja mówię MEGA EXTRA PORADNIK dla ludzi od linuxa ;) ... pięknie , przejrzyście itp

Muszę gdzieś oficjalnie podlinkować twojego bloga - bo często ludzie mi zadają pytanie a ja nie umiem w tym temacie pomóc nawet tyci tyci ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2019, o 14:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2019
Posty: 28
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
ŁOOO MATKO! ... i to ... to się nazywa poradnik! .... nie tfuuu co ja mówię MEGA EXTRA PORADNIK dla ludzi od linuxa ;) ... pięknie , przejrzyście itp

Muszę gdzieś oficjalnie podlinkować twojego bloga - bo często ludzie mi zadają pytanie a ja nie umiem w tym temacie pomóc nawet tyci tyci ;)


Dziękuję Mirku za opinię. Mam nadzieję, że ten poradnik rozwiąże niektóre problem związane z uruchamianiem MkAvrCalculator'a i innych aplikacji ze sklepu Atnel na Linuxie ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2019, o 10:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Witam,

Tylko w jakim celu potrzebny jest PlayOnLinux ?
Wystarczy samo Wine wersja stabilna i podmiana libUSB0.dll, którą to bibliotekę już dosyć dawno umieściłem tu na forum.
Wówczas zarządzamy programami, jak natywnymi linuksowymi - np uruchamiając bezpośrednio z pulpitu i ładnie zintegrowanymi z systemem.

Poradnik ładnie opisany i przydatny będzie dla wielu osób.

Obrazek

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2019, o 10:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2019
Posty: 28
Pomógł: 0

gizmo5418 napisał(a):
Tylko w jakim celu potrzebny jest PlayOnLinux ?

Cześć,
Masz rację, PlayOnLinux jest niepotrzebny, lecz korzystam z niego, ponieważ dostarcza on przejrzysty interfejs GUI do instalowania aplikacji, pozwala na szybkie zarządzanie wersją Wine per aplikacja, dostarcza dodatkowe biblioteki, które można dograć za pomocą jednego kliknięcia, tworzy automatycznie skróty na pulpicie do aplikacji i pozwala na łatwe zarządzanie zainstalowanymi aplikacjami. Więc w skrócie mówiąc jest to bardzo przydatne narzędzie dla początkujących i nie tylko. Oczywiście jeśli ktoś jest biegły w tych sprawach, to raczej nie będzie korzystał z tego tutorialu i zainstaluje aplikację wedle własnego uznania, czyli z PlayOnLinux lub bez. ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2019, o 18:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2019
Posty: 28
Pomógł: 0

wachcio napisał(a):
Na wieczór będę robił testy na Debian 10. Szukałem czegoś takiego od dawna bo z linuksem "zaprzyjaźniam" się od ok 2 miesięcy (...)

Wybór Debiana na pierwszą dystrybucję to ambitne podejście, większość zaczyna od Ubuntu, ale mam nadzieję że nie zrazisz się do Linuxa i będziesz kontynuował swoją przygodę z tym systemem :)

PS. Wiem, że Ubuntu to pochodna Debiana, ale jednak Ubuntu jest bardziej przyjazny dla początkujących.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 gru 2019, o 08:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2019
Posty: 28
Pomógł: 0

wachcio napisał(a):
Będę jeszcze kombinował ale wielkie brawa za poradnik który na pewno się przyda.

Poradnik ten jest dedykowany głównie dla użytkowników Ubuntu/Mint i spodziewałem się że na Debianie będzie konieczne wykonanie kilku dodatkowych kroków, ale cieszę się że pomimo tych mankamentów udało Ci się wszystko poprawnie skonfigurować :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 gru 2019, o 08:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

wachcio napisał(a):
Niestety MkClipse nie pokazuje go na liście.


Do czasu, aż Mirek nie zmieni w MkClipse sposobu detekcji programatora, nie będzie on widziany na liście.

Ten sam problem z wykrywaniem programatora był w MkBootloader3. Zostało to poprawione ( przez użycie wykrywania przez libUSB) dokładnie rok temu. Mirek chyba do dziś pamięta, jaki byłem upierdliwy w tej kwestii.

Na chwilę obecną musimy cierpliwie czekać na wprowadzenie mechanizmów wykrywania programatora ( jakie obecnie są w MkBootloader3 ) w pozostałych programach Mirka.

Co do ATB-USB-RS232 - nie trzeba instalować żadnych sterowników pod linuksem - tym bardziej tych windowsowych. Mostek FTDI jest rozpoznawany bezproblemowo przez system po wpięciu go do USB. Należy się zatroszczyć o to, aby użytkownik był dodany do grupy "dialout", by mieć pełny dostęp do portu szeregowego.

Wine ma natywne wsparcie dla windowsowych portów COM. Wersja stabilna wine przy uruchamianiu programu windowsowego automatycznie tworzy dowiązania symboliczne o nazwie "comXX" ( w miejsce XX są wstawiane cyfry) do urządzeń szeregowych np. /dev/ttyUSB0
Przy automatycznej detekcji portów COM, należy zadbać, aby interfejs był wpięty do USB przed uruchomieniem programu windowsowego przez WINE.
Można tą niedogodność obejść przez ręczne utworzenie dowiązania symbolicznego do urządzenia szeregowego. np. COM30 do /dev/ttyUSB0
Wówczas, po uruchomieniu programu windowsowego ten COM30 będzie widoczny na liście, pomimo, że urządzenie szeregowe nie będzie wpięte do portu USB. Ale po wpięciu do USB, gdy program windowsowy jest już uruchomiony pozwoli na komunikację przez ten nasz sztywno utworzony COM30.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 gru 2019, o 11:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2019
Posty: 28
Pomógł: 0

wachcio napisał(a):
Nie wiem też jak zainstalować ATB-UBS-RS232 w Linuxie. Postępuję zgodnie z instrukcją ze strony ze sterownikami ale żaden z programów nie widzi go :(

Ja osobiście korzystam z minicom, tutaj jest instrukcja: https://developer.ridgerun.com/wiki/ind ... t_-_Ubuntu
Wystarczy zainstalować i zmienić 'Serial Device' na 'ttyUSB0'. Na koniec trzeba dodać użytkownika do grupy dialout i tyle :)

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


PS. Wiem, że instalowanie minicom nie jest potrzebne i można skonfigurować to na tysiące innych sposobów, lecz ja korzystam z takiego rozwiązania i wszystko działa poprawnie.

_________________
DevTomek.pl - Programowanie, elektronika i IoT



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 gru 2019, o 18:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Witam,

Wachcio, mimo, że pytanie nie było do mnie, chciałem dopytać. Jaką wersję avrdude używasz ?
Nie programowałem procków za pomocą FT232, ale sprawdź przełącznik wyboru programatora w avrdude
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Listę wspieranych programatorów przez Twoją wersję avrdude sprawdzisz przez:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Osobiście używam najnowszej wersji avrdude 6.3

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 gru 2019, o 22:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2019
Posty: 28
Pomógł: 0

wachcio napisał(a):
A mógłbyś podać jakie masz ustawienia odnośnie tego programatora w /etc/avrdude.conf?

Cześć, Mam standardową konfigurację dla avrdude 6.3 która instaluje się z paczki.

_________________
DevTomek.pl - Programowanie, elektronika i IoT



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 gru 2019, o 17:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Witaj,

-c jest to jeden z przełączników avrdude, za pomocą którego podaje się rodzaj programatora, jaki ma być użyty do programowania.

Obrazek
Zamiast programować za pomocą ATB-USB-RS232 zakup sobie pod choinkę programator USBasp Atnela. Koszt niewielki, a możliwości spore.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 gru 2019, o 17:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2019
Posty: 28
Pomógł: 0

wachcio napisał(a):
Chodziło mi o to czy jeśli używasz programatora Atnel USB-RS232 to jakie odnośnie niego masz ustawienia np w Eclipse

Osobiście używam programatora USBasp, więc w tej kwestii niestety Ci nie pomogę, ale możesz zawsze wgrać wsad HEX za pomocą MkAvrCalculator'a :)

_________________
DevTomek.pl - Programowanie, elektronika i IoT



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 gru 2019, o 17:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2019
Posty: 28
Pomógł: 0

wachcio napisał(a):
Programator USB-RS232 nie działa mi w żadnym programie pod Linuksem. USB-ASP Atnel mam więc wgrać program mogę ale z czystej ciekawości chciałem uruchomić również przejściówkę na UART
FT232 od Atnela (zarówno z zestawu uruchomieniowego jak i samo niezależne urządzenie) testowałem na Linuxie, ale tylko do komunikacji tzn. do wysyłania i odbierania danych i działa bez problemu. Nigdy nie używałem do programowania, bo nie miałem takiej potrzeby, więc w tej kwestii niestety Ci nie pomogę.

_________________
DevTomek.pl - Programowanie, elektronika i IoT



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 gru 2019, o 17:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Witaj,

Wachcio, damy radę.
Nie posiadam ATB_USB_RS232, lecz posiadam zestaw 1.05a oraz osobny konwerter USB<->UART z FT232r na pokładzie.
Na obu avrdude u mnie poprawnie rozpoznaje FT232R w roli programatora.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie zwracaj uwagi na rc=-1, bo nie mam podpiętej atmegi do FT232.

Podaj jeszcze wynik polecenia
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

z podpiętym do komputera Twoim modułem ATB_USB_RS232.

I jeszcze uruchom ( normalnie nie zalecam w taki sposób ) avrdude z uprawniwniami root-a z poziomu konsoli.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Podejrzewam, że nie nie masz wymaganych wpisów w udev dla pracy FT232r w trybie bitbang. Dlatego z poziomu użytkownika avrdude nie ma dostępu bezpośrednio do FT232.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 gru 2019, o 22:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Kurczę, jest to bardzo dziwne zachowanie.
Nie grzebałeś w pliku konfiguracyjnym avrdude.conf ?

Jak instalowałeś avrdude ? Z repozytoruim debiana ?
Sprawdź, czy masz zainstalowaną bibliotekę libusb-1.0

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 gru 2019, o 23:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Ok, to usuń całkowicie i zainstaluj ponownie.

Jeśli nadal nie ruszy po przeinstalowaniu, to podaj jeszcze wynik polecenia
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2019, o 00:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Do kompilacji avrdude potrzebne są
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Zainstalujesz je przez:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Następnie po prawidłowej instalacji brakujących pakietów, w terminalu z poziomu katalogu ze źródłami avrdude wykonujesz:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Podsumowanie powino wygladać podobnie do tego ( u mnie jest odrobinę więcej bibliotek ):
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Ważne, aby były rozpoznane biblioteki libusb_1_0 oraz libftdi. Następnie:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Ale to już w nowym wątku chyba powinno być opisane.

W poprzednim poście wkradła się mi mała pomyłka. chodziło mi o wynik polecenia:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język bash
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2019, o 09:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Świetnie, że uporałeś się z problemem.

Jednak mam uwagę, co do nazwy pliku, której użyłeś: 99-usbasp.rules
Warto w takich miejscach trzymać porządek, aby później w razie problemów nie spędzić mnóstwa czasu na poszukiwaniu błędów.

Zmień nazwę na np: 99-atb_usb_rs232.rules
Tak będzie czytelniej, bo po nazwie pliku będziesz wiedział jednoznacznie, do którego urządzenia się on odnosi.
Natomiast nazwę pliku 99-usbasp.rules zostaw sobie dla programatora usbasp.

Oczywiście zawartość obu plików będzie różniła się wartością dla idProduct i idVendor, które są różne dla ft232 oraz dla usbasp

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2019, o 14:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

wachcio napisał(a):
Uporałem się jednak połowicznie bo zewnętrzna przejściówka działa ale po podłączeniu do USB w zestawie ATB działa tylko USB-ASP a RS232 daje błąd RC=-1

Teraz to kombinujesz bez sensu.

Zapoznaj się z manualem do zestawu ATB. Masz w zestawie ATB zintegrowany usbasp do programowania procka oraz ft232 do komunikacji po uart.
Odpowiedź RC=-1 jest poprawna, bo ft232 jest przez zworki podpięte do linii RX i TX procka, a nie do linii ISP. Jak tak bardzo chcesz programować przez port szeregowy w zestawie ATB, to wgraj do Atmegi bootloader wygenerowany za pomocą MkBootloader v3.

Przez bootloader śmiało można programować procka z poziomu programu MkClipse w Linuksie, jak widać na poniższym obrazku.
Obrazek

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2019, o 21:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Pobierz Toolchain w wersji windowsowej bezpośrednio z witryny Microchip-a -> https://www.microchip.com/mymicrochip/filehandler.aspx?ddocname=en607654
Przejdź do katalogu ( po instalacji toolchaina z poziomu programu MkClipse lub MkBootloader v3) /home/nazwa użytkownika/Dokumenty/MkClipse/Avr Toolchain/ ( o ile do tego katalogu wine zrobił przypisanie u Ciebie ).
Usuń całą zawartość tego katalogu, następnie rozpakuj w to miejsce Toolchain pobrany ze strony Microchipa.
Po tym zabiegu powinno działać już poprawnie.
Z jakiegoś powodu w ostatnim czasie pobierane archiwum z Toolchainem z poziomu programów Atnel jest albo uszkodzony, albo błędnie się rozpakowuje pod linuksem.

Co do widoczności portów COM pod Wine. Tu jest sytuacja bardziej skomplikowana. Osobiście nie instaluję WINE dostępnego w domyślnym repozytorium danej dystrybucji. Są to zwykle starsze wersje oraz często nie mają nałożonych niektórych łatek.
Zawsze instaluję WINE z https://www.winehq.org/ poprzez dodanie do systemu ich repozytoriów -> tu jest opis dla Debiana https://wiki.winehq.org/Debian. Dla sprawnego działania programów Atnel wystarczy instalacja wersji Stable. Przed tym należy usunąć z systemu zainstalowaną wersję Wine.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 gru 2019, o 12:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2019
Posty: 28
Pomógł: 0

gizmo5418 napisał(a):
Osobiście nie instaluję WINE dostępnego w domyślnym repozytorium danej dystrybucji. Są to zwykle starsze wersje oraz często nie mają nałożonych niektórych łatek.

Masz rację, dlatego postanowiłem zaktualizować moją instrukcję na Blogu i teraz Wine jest instalowane z repo WineHQ a nie z domyślnego repo. Dodatkowo zapomniałem wspomnieć o jednej rzeczy, a mianowicie należy jeszcze nadpisać libusb0.dll w katalogu MkAvrCalculator, aby móc korzystać z features'ów programatora Atnel w wersji 4.2 :)

_________________
DevTomek.pl - Programowanie, elektronika i IoT



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 gru 2019, o 13:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Super, warto mieć zawsze aktualną wersję WINE

W razie, gdyby zdarzyło się, że link do libusb0.dll na portalu DevTomek byłby czasami nieosiąglany ( awaria serwera lub padnie łącze u użytkownika ), to spreparowana biblioteka jest dostarczana z programem MkBootloader v3 w katalogu MkBootloader3/LibUsb_DLL/Linux.

Podmianę libusb0.dll należy zrobić we wszystkich programach Mirka, aby pracowały z programatorem pod linuksem.

Z ciekawostek dodam, że również aktualizację firmware programatora Atnel usbasp można zrobić z poziomu linuksa.

Obrazek

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO