Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 17:57


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 gru 2019, o 12:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Wiem, że tu na forum jest parę osób łącznie z Mirkiem (pozdrawiam :)), które lubią świecidełka. Choinki pewnie już ubrane jednak jeśli jeszcze ktoś szuka jakiegoś oświetlenia to może skorzysta z mojego projektu :)
Podobnych lampek wiele w necie można znaleźć mimo wszystko myślę, że mój się odrobinę różni. Przede wszystkim nie ma tu wściekłych efektów jakie można spotkać na jarmarkowochińskich sterownikach, a których nie cierpię. Postanowiłem zrobić coś co będzie miłe dla oka, nie będzie razić, a efekty dobiorę wg własnych upodobań.
Jakie były więc założenia? Takie:
Urządzenie ma być nieduże zasilane z popularnego wtyczkowca 12V, posiadać wyświetlacz z nr efektu i dwa przyciski "+", "-" do szukania efektu. Zawsze drażniło mnie w tych chińskich, że tylko jeden guzik był. Efekty są bez możliwości modyfikacji. Kto tak naprawdę będzie siedział pod choinką i dostrajał prędkość czy barwę. Są ciekawsze zajęcia na ten czas :)
Wszystkie założenia zostały spełnione. Efektów jest 15 - wiem, że to mało jak na WS-ki, ale mnie wystarczy, bo mam to co chciałem. Wszystkie programy oparłem na swoich rozwiązaniach. Po efektach które obowiązkowo miały się znaleźć w sterowniku dodałem parę klimatycznych gradientów, które miały być wypełniaczem, a okazały się strzałem w 10, bo rodzince się podobają. Jako wyświetlacz posłużyły 4 led - tak , wyświetlacz zrobiłem binarny i jest mi z tym dobrze :)
Po włączeniu sterownika (czyli na pozycji "zero" kiedy nic nie ma na wyświetlaczu) rozpoczyna się prezentacja po kolei wszystkich efektów. Dla każdego jest po 30s. Prezentacja jest w nieskończonej pętli i jak zauważyłem u siebie rodzinka rzadko efekty przełącza tylko leci z automatu :)
Diody są lutowane 30cm przewodami w dolnej połowie i 20cm w górnej, a jest ich 50. Schowane są w piłeczkach pingpongowych przeznaczonych do DIY dzięki czemu nie rażą po oczach i ładnie się prezentują. Odnośnie łańcucha - za późno się zorientowałem, że można taki kupić gotowy na ali za przysłowiowe grosze (same diody miałem już od kilku miesięcy), a tak to parę godzinek zeszło z polutowaniem wszystkiego...
Płytka pod sterownik wykonana termotransferem. Wymiary mogły być mniejsze, ale akurat taką miałem pod ręką obudowę, że nie musiałem miniaturyzować. Układ zrobiony na Atmega168 - myślałem, że efekty więcej zajmą miejsca niż niecałe 6kB (kompletny program). Spokojnie wszysto można zmieścić w Atmega88. DO zasilania, oprócz wtyczkowca 12V, wykorzystałem popularny moduł przetwornicy step down i ustawiłem mu napięcie 4.8V aby nie przemęczać LED. Zresztą same led też poganiane są z max 60% ich mocy. Przetwornica tylko przy efektach gdzie świeci wiele kolorów (zwłaszcza łączonych RGB) lekko się ciepła robi. Pobór prądu nie przekracza 0,8A z zasilacza.
Na schemacie jest zasilanie 3.3V, ale to tylko symbolicznie, bo tak naprawdę to napięcie wynosi 4.8V minus spadek napięcia na diodzie szeregowej, więc tym się nie przejmować :)
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Na filmie można zobaczyć jak wyglądają kolejne efekty. Oczywiście trzeba wziąć poprawkę, że na żywo wygląda to o wieeeeele lepiej.



W załączniku wsad dla ATMEGA168.

I uwaga:

NIE ZEZWALAM NA KOMERCYJNE WYKORZYSTANIE PROJEKTU
Tylko i wyłącznie na użytek własny


Program ma podpis (jak każdy skompilowany, który publikuje) wskazujący autora oprogramowania.

Jeśli o czymś zapomniałem to pytać :)


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 gru 2019, o 12:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Śliczne ! Super efekty i projekt.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 gru 2019, o 14:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2015
Posty: 303
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 10

Super projekt i efekty! Jak można to czy pokazałbyś jak rozwiazałeś programowo efekt nr 10? Mieszają sie kolory po najechaniu na siebie, bardzo mi sie podoba.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 gru 2019, o 14:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No i SUPER, że ktoś zdążył na czas z takim fajnym projekcikiem. GRATULACJE - bardzo fajne efekty i super DIY ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 gru 2019, o 15:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Dzięki panowie :)
Tom92 napisał(a):
Super projekt i efekty! Jak można to czy pokazałbyś jak rozwiazałeś programowo efekt nr 10? Mieszają sie kolory po najechaniu na siebie, bardzo mi sie podoba.

Efekt jest stosunkowo prosty. Dwa węże w dwóch różnych kierunkach to dwie zmienne licznikowe przy czym jedna liczy w drugą stronę. Można oczywiście wykorzystać jedną zmienną i jej odwrotność ale mnie zależało na rozsynchronizowaniu węży dzięki czemu zderzenia są w różnych miejscach. Z kolei zderzenia, które dają kolor pośredni to nic innego jak operacja logiczna "lub" czyli "|".
Miksujemy więc wszystkie komórki obu węży za pomocą tego operatora i gotowe. Najprościej można wyjaśnić jak to działa na przykładzie:

kolor1=0x0000AA
kolor2=0x550000
wynik = kolor1 | kolor2
czyli:
wynik = 0x5500AA

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 gru 2019, o 15:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2015
Posty: 303
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 10

Dzięki za wyjaśnienie, kiedyś próbowałem, ale nie wyszło. Teraz wrócę do projektu bo troche inaczej kombinowałem :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 gru 2019, o 19:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Jeszcze wsad dla Atmega88 jak by ktoś chciał :)


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 gru 2019, o 03:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2017
Posty: 169
Lokalizacja: Słupsk
Pomógł: 2

Bardzo, bardzo fajne. Zdecydowanie idzie do moich "tematów do zrealizowania". Szczerze gratuluję:)

_________________
Lampka Leuchtglas
Motorek Witka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 gru 2019, o 09:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

SylwekK napisał(a):
Jeszcze wsad dla Atmega88 jak by ktoś chciał :)

Dzięki.

Bardzo fajnie zrealizowany projekt.
Mnie najbardziej podobają się efekty 9-11.

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2019, o 19:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2013
Posty: 230
Pomógł: 4

Bardzo fajny projekt ;) Gratulacje. W realu efekt pewnie 100 razy lepszy ;P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2019, o 22:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Dzięki :) No dużo lepiej się na to patrzy na żywo. Jak będzie mi się chciało to na przyszły rok może animacje na tych lampkach jakąś dodam - coś w rodzaju płomienia. Może być ciekawie :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2019, o 22:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

SylwekK napisał(a):
Jak będzie mi się chciało to na przyszły rok może animacje na tych lampkach jakąś dodam - coś w rodzaju płomienia. Może być ciekawie :)


Jestem za :D

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO