Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 mar 2024, o 05:51


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 lut 2022, o 21:22 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2018
Posty: 14
Pomógł: 0

Witam. Mam problem z identyfikacją ATtiny 2313. Na kości pisze ATtiny 2313A, MkCalculator widzi po sprawdzeniu podłączonego AVR tak:

Obrazek

a Eclipse Gadget widzi tak:

[Obrazek

Komu wierzyć?

Po wybraniu w MkCalculatorze ATtiny 2313A po sprawdzeniu podłączonego AVR przełącza się na Attiny 2313.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2022, o 21:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

A zajrzyj sobie do not aplikacyjnych obu procków, i poszukaj sekcji "Signature Bytes", a przekonasz się, że są one identyczne. A są identyczne bo to jest ten sam procek, tyle że wersja 2313/V jest starszą, a wersja 2313A jest nowszą rewizją tego procka.
MkAvrCalculator rozpoznaje procka po sygnaturze, i zawsze wybiera podstawową wersję bez literek, co nie wpływa na proces programowania bo ten dla obu rewizji jest identyczny.
Natomiast EclipseGadget w żaden sposób nie wykrywa procka, jedynie odczytuje jego model z ustawień projektu z eclipse.
I tu jeszcze Mirka poradnik w tym temacie:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2022, o 10:30 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2018
Posty: 14
Pomógł: 0

Chyba nie do końca takie same ponieważ w dokumencie

http://ww1.microchip.com/downloads/en/appnotes/doc8261.pdf

na stronie 3 jest opisana różnica, nie mówiąc już o różnej konfiguracji pinów - stąd mój wątek.

1. Tak "Signature Bytes" takie same, ale noty różne.
2. Czyli z tego wnioskuję, że wierzyć opisowi na kości, a nie identyfikacji z MkAvrCalculatora.
3. A i jeszcze jedno, skoro MkAvrCalculator wybiera zawsze podstawową wersję bez literek to po co w rozwinięciu procków jest ATtiny 2313 i 2313A skoro zawsze ustawi się na 2313.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2022, o 11:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
na stronie 3 jest opisana różnica, nie mówiąc już o różnej konfiguracji pinów - stąd mój wątek.

Panie kochany, różnic jest więcej - i to nie tylko w konfiguracji pinów ale i w samych rejestrach. Ale obejrzyj że Pan dokładnie ten filmik i pokuś się Pan o zajrzenie do noty PDF porównawczej o której mówię w filmie. Pod względem programowania NICZYM się nie różnią - niczym.

Cytuj:
2. Czyli z tego wnioskuję, że wierzyć opisowi na kości, a nie identyfikacji z MkAvrCalculatora.

A pewnie - panie kochany, wyrzuć Pan w choinkę ten koci program MkAvrCalculator i nigdy mu nie wierz ;) po co się męczyć ? Używaj Pan innych programów w które wierzysz

Cytuj:
3. A i jeszcze jedno, skoro MkAvrCalculator wybiera zawsze podstawową wersję bez literek to po co w rozwinięciu procków jest ATtiny 2313 i 2313A skoro zawsze ustawi się na 2313.

po to żeby było widać że obsługuje jedne i drugie - ale po co ja tłumaczę ;) skoro nie ma co wierzyć temu programowi ;) .... tak - proszę go skasować i zapomnieć o nim ;) będzie lepiej

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2022, o 14:01 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2018
Posty: 14
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
A pewnie - panie kochany, wyrzuć Pan w choinkę ten koci program MkAvrCalculator i nigdy mu nie wierz po co się męczyć ? Używaj Pan innych programów w które wierzysz

:(
Spokojnie, nie chodzi tu o wiarę. Nigdy nie pisałem, że to koci program, wprost przeciwnie. Uczę się i korzystam z Pana szkoły.
Staram się ogarnąć temat. Nie chcę nic wyrzucać.

Myślałem tylko, że MKAvrCalculator poda co jest w kości, a z tego wychodzi, że nie. I nie jest to wina MkAvrCalculatora tylko ATMEL-a, że nie rozróżnił ich w jakiś sposób. Chyba dobrze kombinuję?

Właśnie moje pytania wynikają z not procków. Jak programuje się tak samo skoro ATtiny 2313 ma jeden PCMSK, a ATtiny 2313A trzy PCMSK, bo ma więcej PCINT.

Mi chodzi o to: jakbym nie miał opisu na procku bo np. starł się, albo ktoś stał, to sprawdź podłączony AVR nie poda mi co jest w kości. Tak czy nie? Skąd mam wiedzieć jaki jest procek. Jest jakiś sposób?
Skąd mogę wiedzieć nie mając opisu kości czy mam do czynienia z 2313 czy 2313A np. na potrzeby PCINT. Coś źle myślę?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2022, o 16:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

nowy_stary napisał(a):
Myślałem tylko, że MKAvrCalculator poda co jest w kości,

A nie poda ? ;) na prawdę brniesz bez sensu ... zamiast tego weź lepiej notę PDF i poczytaj bo no nie obraź się ale ręce opadają. Program MkAvrCalculator pokazuje WSZYSTKO co potrzebne i wszystko co jest związane z procesem programowania pamięci FLASH a to jest IDENTYCZNE dla A i bez A ... a do ciebie jakoś to dziwnie nie dociera. No ale nie dociera bo skoro już tak cię to dręczy to jednak poczytaj notę.

Teraz z kolei proszę no! powiedz mi czym się różni dokładnie ATtiny2313 od ATtiny2313A i czy ty w ogóle wykorzystasz te różnice w programowaniu ... Bo z jednej strony chcesz żeby ktoś prowadził cię za rączkę i wyjaśniał a z drugiej to ty wyjaśniasz - tyle że niestworzone historie.

Podsumowując - weź się w garść i marsz do porządnego przeczytania NOTY PDF jednego i drugiego procka i znalezieniu różnic a następnie dokonaj tu oceny tych różnic i powiedz o co w nich chodzi i kiedy mogą być istotne. Skoro nawet nie chce ci się zajrzeć KURCZĘ do kilkustronicowej noty porównawczej PDF tych dwóch procków od Atmela! O której mówię w filmiku żeby KAŻDY sobie zajrzał - i zwykle KAŻDY zagląda - tylko nie ty.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

nowy_stary napisał(a):
Skąd mogę wiedzieć nie mając opisu kości

No tak - ja rozumiem, że ty kupujesz same procki na których ktoś pilnikiem tarnikiem starł opisy :lol: :lol: no nie obraź się ale paranoja

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2022, o 18:20 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2018
Posty: 14
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Teraz z kolei proszę no! powiedz mi czym się różni dokładnie ATtiny2313 od ATtiny2313A i czy ty w ogóle wykorzystasz te różnice w programowaniu

np. tym:

Obrazek

Tak chyba wykorzystuję, bo czy można skorzystać z PCINT17 w ATtiny 2313, w którym go nie ma?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2022, o 18:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

nowy_stary napisał(a):
Myślałem tylko, że MKAvrCalculator poda co jest w kości, a z tego wychodzi, że nie. I nie jest to wina MkAvrCalculatora tylko ATMEL-a, że nie rozróżnił ich w jakiś sposób. Chyba dobrze kombinuję?
Generalnie tak. Zauważ, że MkAvrCalculator, głównie służy do konfiguracji fusebitów, oraz daje dodatkowo możliwość wgrać bądź odczytać zawartość pamięci. Ale zaznaczyć tu trzeba że wgranie to nie to samo co skompilowanie programu. Więc MkAvrCalculator wgra program do pamięci procków właściwie, niezależnie czy będzie to 2313 czy 2313A bo sama procedura wgrywania, pojemność pamięci, jak i jej adresacja jest identyczna, tak samo jak są identyczne fusebity obu kości.
Natomiast różnice są, ale istotne na etapie projektowania i pisania programu pod procki, a to już zadanie dla IDE i kompilatora, a nie kalkulatora. I wracając do sedna sprawy, to tak, winny jest producent, że po sygnaturze jednoznacznie nie rozpoznasz procka. Jednakże tak na dobrą sprawę to są wciąż te same procki, z wbrew pozorom, niewielkimi zmianami.
Cytuj:
Skąd mogę wiedzieć nie mając opisu kości czy mam do czynienia z 2313 czy 2313A np. na potrzeby PCINT. Coś źle myślę?
Opisy nie tak prosto zetrzeć i trzeba się dosyć postarać by tego dokonać, ale idąc Twoim tokiem rozumowania, to skąd, nie mając opisu na obudowie, będziesz wogule wiedzieć co to za scalak i czy na pewno mikrokontroler, nie wspominając już modelu i sposobu jak ten konkretny podpiąć do programatora?


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2022, o 18:36 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2018
Posty: 14
Pomógł: 0

Dzięki xentis. :) w 100% zgoda. Utwierdziłeś mnie w moim rozumowaniu. Nie chodziło mi o ścieranie nazw, ale bardziej o oszustwo (podróba). Ale może przesadzam. Za to już wiem przynajmniej jak to działa.

Mirku, takiej odpowiedzi się spodziewałem. :|



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2022, o 18:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Wiesz, generalnie jak atmel robił swoje pierwsze AVR-y, zapewne nie przypuszczał, że staną się tak popularne, i rozrosną się w tak duży wachlarz egzemplarzy. Gdyby przewidzieli, zapewne zrobili by dłuższą sygnaturę, która by dała większą swobodę. Ale niestety, a wprowadzanie zmian w rodzinie jest praktycznie niemożliwe, bo zmieniając długość sygnatury z automatu zmienia się procedura programowania, a to pociąga konieczność zmian w sofcie i hardwarze do programowania. A takie działania są wysoce niepożądane.
Co do podrabiania, to tu nie za bardzo rozumiem, przecież zaprogramowanie sygnatury przez MyFriendów w podróbce to żaden problem i żadne zabezpieczenie...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2022, o 19:05 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2018
Posty: 14
Pomógł: 0

xentis napisał(a):
Co do podrabiania, to tu nie za bardzo rozumiem, przecież zaprogramowanie sygnatury przez MyFriendów w podróbce to żaden problem i żadne zabezpieczenie...

Też prawda.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO