Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 mar 2024, o 06:56


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 kwi 2023, o 14:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

Witajcie.
Poproszę o pomoc. Zakupiłem arduino nano i postanowiłem wgrać bls, a żebym mógł korzystać z eclipsa. Wgrałem do atmegi 328 i wszystko niby jest ok. I teraz mam zagwozdkę. Tylko proszę się nie śmiać :-) Choć w pakiecie mam ten program od dawna, ale nigdy z niego nie korzystałem. Nie miałem takiej potrzeby. Korzystając z poradnika Mirka wykonałem wszystko raczej prawidłowo, ale nie wiem, jak to teraz odpalić z eclipsa.
Jest programator usbasp, a także atb-ft232r, oraz mkbootloader 3.0, ale nie ma dla wersji 2.0 Jaki dodać programator, a żeby zaczęło gadać między sobą ?

Może jest gdzieś wyjaśnione, ale zależy mi na czasie i nie wiem, jak długo zajmie mi znalezienie potrzebnych informacji.

Proszę o pomoc. Robert.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 kwi 2023, o 16:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Z Twojego postu wnioskuję że kompletnie nie wiesz o co w tym wszystkim chodzi co to ten bootloader i o co chodzi z programatorami.
A więc od początku programator to urządzenie sprzętowe np. atbusb , atb-ft232 i wiele innych programatorów sprzętowych żeby z nich korzystać w eclipse trzeba je dodać według poradnika Mirka.https://www.youtube.com/watch?v=NcH0_VYMm9c.
A bootloader to program który należy wgrać do procka za pomocą programatora sprzętowego i dopiero wtedy możesz za pomocą w twoim przypadku Mkbootloader 2.0 (programu Mirka) i rs232 wgrać program np. miganie diodą . Dopiero Mkbootloader w wersji 3.0 daje możliwość zintegrowania go z eclipse.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 kwi 2023, o 19:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
Może jest gdzieś wyjaśnione, ale zależy mi na czasie i nie wiem, jak długo zajmie mi znalezienie potrzebnych informacji.


Nie mów że nie znasz naszego kanału na youtube: http://www.youtube.com/mirekk36

a tam masz jak na dłoni dwa ostatnie najnowsze filmy



i druga część:



ale warto też żebyś obejrzał i ten poradnik:



chyba nie da się znaleźć lepszego wyjaśnienia w całym internecie ;) i Uwaga! ... takie rzeczy to TYLKO i WYŁĄCZNIE z MkBootloader 3.x bo ze starszą wersją w ogóle nie da rady tego chociażby spróbować jak działa

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 kwi 2023, o 20:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

tonygryps napisał(a):
takie rzeczy to TYLKO i WYŁĄCZNIE z MkBootloader 3.x


Dziękuję Mirku za wyjaśnienie. Nie da się i tyle. Czyli zakupię licencję na v3.0 i po kłopocie.

tonygryps napisał(a):
Z Twojego postu wnioskuję że kompletnie nie wiesz o co w tym wszystkim chodzi co to ten bootloader i o co chodzi z programatorami.
A więc od początku programator to urządzenie sprzętowe np. atbusb , atb-ft232 i wiele innych programatorów sprzętowych żeby z nich korzystać w eclipse trzeba je dodać według poradnika Mirka.https://www.youtube.com/watch?v=NcH0_VYMm9c.
A bootloader to program który należy wgrać do procka za pomocą programatora sprzętowego i dopiero wtedy możesz za pomocą w twoim przypadku Mkbootloader 2.0 (programu Mirka) i rs232 wgrać program np. miganie diodą . Dopiero Mkbootloader w wersji 3.0 daje możliwość zintegrowania go z eclipse.


Dziękuję za wyjaśnienie.

Tak. To prawda, że nie wiem o co chodzi z bls, gdyż nie korzystałem. Wiem, o co chodzi z programatorami sprzętowymi. Programowałem wiele różnych procków z rodziny atmega, attiny, itp... Podpinałem się na stykówkach przewodami pod usbasp, tak że wiem, co to programator sprzętowy. Mogę wymienić rozrząd w aucie, co nie znaczy, że muszę się znać na elektryce pojazdu, a to przecież dalej to samo auto. Nie korzystałem z loudera, a wiec i nie oglądałem poradników do tego tematu. Kanał doskonale znam. Jakby mogło być inaczej Panie Mirku ;)

Mógłbym i w tym przypadku podpiąć się kabelkami pod arduino nano, ale chcę wgrywać przez złącze usb tej płytki, dla tego założyłem temat.

tonygryps napisał(a):
A bootloader to program który należy wgrać do procka za pomocą programatora sprzętowego


Tak też zrobiłem i działa (w mkbootloader wyświetla procek, freq i to co ma wyświetlać), tylko dalej nie mogłem znaleźć właściwego programatora w eclipse, a żeby dodać.

Jeszcze raz dziękuję wam za pomoc. Pozdrawiam. Robert.

------------------------ [ Dodano po: 39 minutach ]

Super poradniki !!! A jednak sie da :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2023, o 10:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

A więc przetestowałem metodę wgrywania wsadu przy użyciu MKBootloader 2.0 i działa bardzo sprawnie.

Jedyny minus, że trzeba odwoływać się bezpośrednio do pliku HEX, ale to nie tragedia. Teraz mogę wykorzystać moduł arduino przez usb.

Jednak mimo wszystko zakupiłem licencję do najnowszej wersji, bo to nie majątek, a wygoda jednak jest. Niech Atnel prosperuje ;)

Przy okazji zadam jeszcze jedno pytanie. Czy wgrywając wsad przez bls, używając kabelek usb mogę w końcowej fazie projektu zabezpieczyć wsad przez lockbit tak, jak poprzednio ?

Domyślam się, że muszę to zrobić programatorem sprzętowym przy użyciu np. mkAVRcalculator przez złącze 6-pin arduino. Czy tak ?


Obrazek


Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2023, o 10:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

lockbity i fusebity panie - tylko i wyłącznie w AVRach robi się programatorami sprzętowymi a nie przez bootloadery. Tyle że co za problem ustawić sobie od razu LOCKBTY żeby się nie dało odczytać wsadu i później i tak programować procka bootloaderem - przecież tak da radę zrobić. Odczytać i tak się nie odczyta już ani sprzętowym ani bootloaderem

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2023, o 11:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

Dziękuję Panie Mirku.

I wszystko jasne. Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2023, o 11:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a pomyśl sobie że wgrywanie po kablu to PIKUŚ chociaż sam mówisz że wygoda żeby wprost z eclipsa z MkBootloader 3 .... tyle że już niedługo będzie to można robić bez kabla po WIFI - a to będzie już rewolucja tym bardziej, że moduł WiFi sam będzie sprzętowo resetował procka i nie będzie trzeba bawić się w zdalny programowy reset

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2023, o 13:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

Wiem wiem i czekam ;)

Przychodzą mi na skrzynkę wiadomości odnośnie tego tematu, a wiec na pewno się odezwę. Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 kwi 2023, o 06:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

No i działa wszystko pięknie z MKBootloader 3.x i Eclipse. Pełna wygoda i szybko się wgrywa. Temat ogarnięty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czyli jeśli teraz przestawię lockbit i uniemożliwię kopiowanie i weryfikację, to nadal przez kabelek usb nadal będę spokojnie wgrywał kolejne wsady i nie zablokuję procka ? Sorki, że dopytuję, ale
nie chcę zepsuć płytki nano, a sprawdzić mogę tylko raz.... No i jeszcze raz dzięki za pomoc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 kwi 2023, o 06:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Robert_1967 napisał(a):
i nie zablokuję procka ?

Łoj panie kochany - no warto troszkę poczytać o tych wszystkich Lockbitach ;) Przecież nimi NIE DA SIĘ NIGDY zablokować procka - więc proszę nie wymyślaj już dalej ;) ...

Po raz ostatni przypominam, Lockbity mają tylko uniemożliwić odczytanie wsadu ... a nie zablokować procka. Lockbity zawsze się skasują samoistnie gdy tylko wgrasz programatorem sprzętowym nowy wsad do procka i znowu będzie można odczytywać wsad dokąd znowu nie zablokujesz tego Lockbitami. Więc gdzie tu widzisz jakieś niebezpieczeństwo blokady.

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Robert_1967 napisał(a):
No i działa wszystko pięknie z MKBootloader 3.x i Eclipse. Pełna wygoda i szybko się wgrywa. Temat ogarnięty.

No i GRATULACJE ;) teraz czekamy na ATNEL WIFI ESP ;) i będzie jazda bez trzymanki ale bezprzewodowo !

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 kwi 2023, o 07:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
więc proszę nie wymyślaj już dalej ...


Ok Panie Mirku. Zapamiętane dla potomnych.

Robert_1967 napisał(a):
teraz czekamy na ATNEL WIFI ESP i będzie jazda bez trzymanki ale bezprzewodowo !


Dokładnie, nie inaczej. Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 kwi 2023, o 13:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

Witajcie.

Czy miał ktoś może podobny problem i go rozwiązał? Mam za składzie taki mały konwerter usb-rs232 na układzie ch340c. Chciałem go wykorzystać, jako programator po uarcie i bls tak, jak
płytkę arduino nano. Użyłem do tego atmegę 32 w podstawce programującej z dźwigienką. Porty PD0 i PD1 + RST pin 9. Podłączyłem kabelki zgodnie ze sztuką. Płytka konwertera nie posiada wyjścia
DTR (ch340c), ale posiada pady RTS i CTS. Wykorzystałem pad RTS i podpiąłem go do pinu RESET atmegi 32 przez kondensator 10n. W MKBootloader postawiłem ptaka przy RTS. Wygenerowałem
plik dla tego procka. Wgrałem programatorem sprzętowym. Poprzez konwerter pięknie odczytuje zawartość BLSINFO. Pięknie wgrywa wsad przez loudera, ale tylko raz.

Po wgraniu wsadu potem cały czas otrzymuję komunikat o błędzie COM6-no response from bls i nie działa przycisk BLSINFO (nie wyświetla procka i freq) Wygląda to tak, jakby bls był nadpisany po wgraniu dowolnego wsadu. Kiedy ponownie wgram bls, to wszystko jest ok do momentu ponownego wgrania wsadu.

Akurat do testów mam prosty kod do mrugania diodami led na porcie C, a więc nie koliduje to w żaden sposób z PD0, PD1. Boot flash section ustawione na 256. Zaznaczone Boot reset vector.

Ktoś powie, gdzie siedzi chochlik :(


Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 kwi 2023, o 13:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

bo działa TYLKO linia DTR w MkBootloader do celów resetu

jeszcze nie zrobiłem żeby równolegle działała tak samo linia RTS

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

tak na szybko to możesz sobie na kynarku bezpośrednio ze scalaka chxxx wyprowadzić dtr

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 kwi 2023, o 13:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

Ok, rozumiem.
Myślałem, że coś przeoczyłem. Wielkie dzięki Panie Mirku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2023, o 09:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

Dzień dobry.
Chciałem zapytać, czy jest już może możliwość korzystania z linii RTS w MkBootloader do celów resetu procka ? Pan Mirek pisał kiedyś, że w przyszłości
uaktywni tą funkcję, ale sam osobiście nie sprawdzałem. Dziękuję.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2023, o 16:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ale mówisz o wersji 2.0 ? Bo jeśli tak to na 100% nie ma i nie będzie takiej możliwości żeby RTS działał - przecież ta wersja programu nie jest rozwijana już od lat. Teraz jest wersja 3.x sto razy lepsza

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2023, o 05:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

Witam Panie Mirku.
Oczywiście chodzi o wersję 3.0. Przepraszam, że nie sprecyzowałem. Napisałem w w którymś poście wyżej, że zakupiłem v3.0. Przepraszam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2023, o 06:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No a wątek dotyczy 2.0

ale ok przecież widać , że w 3.0 nawet jest ptaszek RTS więc chyba działa - nie pamiętam teraz - trzeba sobie sprawdzić

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sie 2023, o 21:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
bo działa TYLKO linia DTR w MkBootloader do celów resetu

jeszcze nie zrobiłem żeby równolegle działała tak samo linia RTS

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

tak na szybko to możesz sobie na kynarku bezpośrednio ze scalaka chxxx wyprowadzić dtr


Ok. Dziękuję. Sprawdzę. Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO