Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 13:43


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 mar 2019, o 12:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2017
Posty: 85
Pomógł: 1

Trochę zarzucam forum pytaniami ale nie mam za bardzo kogo sie spytać w 'realu'.

Problemy z programowaniem procesora po ustawieniu preskalera CPU na 256.
Zaobserowałem dziwne zjawisko przy ustawieniu preskalera CPU na 256 (CLKPR = 0x8) na Atmega 328p. Jak zaprogramuje procka Atnelowskim ATB-USB (z Eclipsa skonfigurowanym jak Mirek przykazał) i w programi ustawie
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

wygląda, że procek faktycznie działa z mniejszą częstotliwością. Natomiast jak próbuje ponownie zaprogramować procka to sie nie udaje - wyświetlany jest błąd połączenia. Dopiero po kombinacjach z ustawieniem/wyłączeniem dzielnika 8 procka z MK Calculatora oraz kombinacjami z parametrem -B Dude (uruchamiane z Eclipsa) procek da się programować. Powiem szczerze, że nawet nie jestem w stanie podać dokładnie jaka kombinacja pozwala na ponowne programowanie bo mam wrażenie, że za każdym razem inna.
Spotkaliście się z tym problemem, jeśli tak jakie jest rozwiąznie?

Michał



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 mar 2019, o 12:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ale nie wiem czemu ty się dziwisz ? To tak jak w kawale:

"siedzi Baca na drzewie na gałęzi (przy drodze w górach) i za pomocą ręcznej piły piłuje tę gałąź pomiędzy sobą a drzewem. Nagle idzie drogą turysta - patrzy! i krzyczy do Bacy, Baco! za chwilę spadniecie, jak będziecie dalej piłować. A Baca nic, dalej piłuje zaś turysta zniknął za horyzontem. NAGLE ! TRAAACH - gałąź trachnęła i Baca spadł wraz z nią na ziemię .... potłuczony, obolały - wstaje, masuje się z bólu - patrzy za horyzont i mówi sam do siebie - PROROK jaki cy cuś ? "

No skoro włączasz taktowanie procka z TAK NISKĄ częstotliwością SCK to się dziwisz, że bez programowego spowolnienia SCK nie chce się procek odczytać ? zapisać? ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 mar 2019, o 13:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2017
Posty: 85
Pomógł: 1

Nie tyle się dziwie bo podejrzewałem, że jest to związane z niską częstotliwością procka :) Tylko zastanawiam jak z tej częstotliwości "wyjść" jeśli nie mogę zaprogramować nowym wsadem. Rozumiem że rzeba użyć MK Calculatora, tylko jaką opcje wybrać ? Kasowanie flasha, bo nie widzę możliwości zmiany częstotliwości.

Swoją drogą czy przy tak niskiej częstotliwości jest możliwość wysłania czegoś przez sprzętowego USART nawet po super małych prędkosćiach? Oczywiście patrzyłem na narzędzie w MK Calculator i według tego narzędzia nie ma szans :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 mar 2019, o 13:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

szymanskim napisał(a):
Rozumiem że rzeba użyć MK Calculatora

Ale można też "z ręki samo avrdude" ...

szymanskim napisał(a):
Kasowanie flasha, bo nie widzę możliwości zmiany częstotliwości.

dajesz parametry jakie widzisz w MkAvrCaclu i z ręki wszystko zrobisz w konsoli - MkAVrCalc to nie jest jakieś cudo ;) - z ręki też można tylko właśnie trzeba wiedzieć jak to działa. MkAvrCalc to tylko i wyłącznie wygoda - żeby w okienkach to robić wygodnie

szymanskim napisał(a):
Swoją drogą czy przy tak niskiej częstotliwości jest możliwość wysłania czegoś przez sprzętowego USART nawet po super małych prędkosćiach? Oczywiście patrzyłem na narzędzie w MK Calculator i według tego narzędzia nie ma szans

I bardzo dobra obserwacja ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 mar 2019, o 14:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

zubik napisał(a):
czyli trzeba podnosić częstotliwość na czas korzystania z uart?

Jak trzeba korzystać z UARTA a nie da się używać aż tak wolnej komunikacji to czemu nie? ;) można podnieść ;) ... ale ja wolę dawać wtedy jednak minimalną możliwą częstotliwość taktowania czyli odpowiednio większe taktowanie procka - żeby z kolei jak najszybciej przesyłać dane. To wszystko sprowadza się do ogólnej optymalizacji.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO