Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 23 cze 2026, o 03:54


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 lis 2014, o 09:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sie 2014
Posty: 170
Pomógł: 2

Mam duzo glupich pewnie pytan odnosnie .h Zaczne po kolei.

Czy moge zrobic jeden plik naglowkowy np. "All.h" ktory bedzie zas zawieral reszte plikow jak <[avr/io.h> itd. ? Chodzi mi o to by w main.c byl tylko jeden plik .h



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2014, o 09:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27460
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1045

doman napisał(a):
Mam duzo glupich pewnie pytan odnosnie .h Zaczne po kolei.

Czy moge zrobic jeden plik naglowkowy np. "All.h" ktory bedzie zas zawieral reszte plikow jak <[avr/io.h> itd. ? Chodzi mi o to by w main.c byl tylko jeden plik .h

wiesz robić to możesz co ci się żywnie podoba .... ale też warto wiedzieć, że tak się nie robi, nie jesteś pierwszym i pewnie nie ostatnim, który zadaje takie pytanie starając się wymyślić w ten sposób jakieś rzekome ułatwienie ...

Zasada jest prosta i opisana w książce, każdy plik projektu powinien zawierać swoje inkludy ot wszystko.

Chcesz się pogubić przy większych projektach?, wprowadzić mega zamieszanie? nieczytelność kodu? chcesz żeby twój kod był nieczytelny dla innych osób? .... zrób tak jak mówisz (to takie podsumowanie tego pomysłu)

dlatego nie warto iść tą drogą

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2014, o 09:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sie 2014
Posty: 170
Pomógł: 2

Dzieki za odp. Mam zamiar isc dwiema drogami na raz :) :shock: lubie haos :mrgreen: ale zdaje sobie tez sprawe ze nie kazdy musi go lubic i taka forma bedzie mogla bc dla kogos nieczytelna :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2014, o 13:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27460
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1045

doman napisał(a):
lubie haos

Skoro tak to w zasadzie po co zadawać pytania ? ;) idź na całość, na żywioł, rób byle jak .... Gwarantuję ci, że wtedy wcześniej czy później sam stwierdzisz że chaos jest coś nieteges .... i wrócisz na właściwą drogę :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2014, o 13:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sie 2014
Posty: 170
Pomógł: 2

Chodzilo mi o to czy sie da :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2014, o 15:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27460
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1045

doman napisał(a):
Chodzilo mi o to czy sie da :)


W pewnych sytuacjach sam zobaczysz jakie wyjdą kotlety tylko tyle powiem ...

to tak jak ludzie mają pomysły i np pytają czy można inkludować pliki *.c np

#include "plik.c"

mówi się im że nie, że tak się nie robi .... no więc oni próbują i po chwili mówią - to KŁAMSTWO bo się da i działa ;) .... hahahaha no to proszę bardzo .... potem zjadają ząbki.... i po długim czasie nerwów, biadolenia że coś im w projekcie nie działa, w końcu dochodzą do wniosku, że już ktoś im kiedyś mówił że się nie inkluduje plików *.c .... Wtedy widzą, że przez swój upór i uwielbienie chaosu tracą kupę czasu i nerwów....

Mi szkoda nawet czasu na omawianie przypadków co może się dziać w takich czy innych sytuacjach wymyślonych przez usera ;) .... bo to mniej więcej tak jak np z pytaniem:

"czy da się zupę jeść widelcem ?"

no pewnie, że się da! powiedzą niektórzy .... są pewnie gdzieś w kosmosie mistrzowie, którzy potrafią tak zjeść talerz zupy szybciej niż inny normalny user zwykłą łyżką albo chochlą .....

więc to już twoja prywatna sprawa którą drogą będziesz podążał ....

ja wolę tą która jest zalecana przez twórców języka którego się uczę


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2014, o 19:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sie 2014
Posty: 170
Pomógł: 2

ok, mnie to nawet przekonuje (nie spodziewalem sie), w projektach sprzetowych dalem prosty program, chce wywali konfiguracje pwm i definicje # define, do osobnych plikow ale nie mam kompletnie pojecia jak zaczac .... Sprobuje "norlanie" ale pewnie i tak wyjdzie kaszanka :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2014, o 21:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27460
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1045

doman napisał(a):
Sprobuje "norlanie" ale pewnie i tak wyjdzie kaszanka

Lepiej próbować NORMALNIE chociaż miałby wychodzić na początku kaszanka, niż uczyć się NIENORMALNIE i mieć zawsze kaszankę, szczególnie że złe nawyki szybko wchodzą w krew i później ciężko się ich pozbyć a co za tym idzie - dłużej męczyć się z extra kaszanką ...

a po to jest to forum, żeby zawsze się dopytać jak się ma jakąś wątpliwość i szybciej nauczyć

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2014, o 22:11 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27460
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1045

mokrowski napisał(a):
Zaprawdę powiadam Ci, nie idź tą drogą. Możliwym jest że Ty lubisz Chaos ale pewnym że Chaos Ciebie nie lubi

:lol: :lol: :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 wrz 2017, o 22:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2016
Posty: 114
Pomógł: 0

Mam podobne pytanie, ale bardziej konkretne.
Jeśli w projekcie jest więcej plików. Czy zamiast inkludować potrzebne (często te same) biblioteki w każdym z nich, można umieścić wszystkie potrzebne includy w takim np. common.h i do niego linkować z innych plików?
Czy jest to bardzo nieczytelne, czy nie intuicyjne?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 wrz 2017, o 23:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

To zależy - jak robisz swoją bibliotekę którą wszędzie dołączasz, to czemu nie, pod warunkiem że będzie to miało ręce i nogi oraz że sam się w tym połapiesz. Zrobisz jak uważasz, ale miej na uwadze fakt że jak zamierzasz udostępniać projekt to inni mogą się w ty nie połapać ;)

Przy okazji, chyba należy Ci się platynowa łopata za odkop [emoji14]

Wysłane ze srajfona.

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2017, o 20:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2014
Posty: 237
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 11

Te wszystkie reguły "dobrego programowania" są także dla Ciebie. Bo jak np. coś piszesz i po pewnym czasie czujesz ogromne "zmęczenie materiału" i odkładasz to, aby zająć si czymś innym i np. po roku wracasz z powrotem, to gwarantuj ci - CHAOS sprawi, że sam nie dojdziesz, co właściwie miałeś na myśli... :twisted:

_________________
Mr. Nobody



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2017, o 21:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

To chyba każdy wie, ale technikę i sposób trzeba sobie wypracować samemu, bo co z tego że będziesz pisał zgodnie ze sztuką, z której już teraz nic nie kumasz ;) Dla mnie najważniejsze jest właśnie dzielić program na osobne moduliki/funkcje i oczywiście wszystkie fragmenty komentować(zwłaszcza te niejasne), bo to właśnie ich brak powoduje gubienie się we własnym kodzie, zmienne nazywać po imieniu a nie jakieś "cos", "a" itd. Ogólnie trzeba zachować semantykę kodu, bo potem jak mówisz - pogubisz się we własnej bazgraninie i zamiast pracować dalej nad projektem szybciej będzie go zacząć od nowa niż próbować rozgryźć.

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO