Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 22 cze 2026, o 20:32


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 wrz 2015, o 18:28 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 wrz 2015
Posty: 2
Pomógł: 0

Witam, dzień dobry :)

Od jakiegoś czasu zabawiam się z płytką EvB w wersji 5.1 z procesorkiem ATMega 644P. Po krótkim wstępie zająłem się pierwszym projektem mianowicie kontrolerem obrotów wentylatora. Sterowanie odbywa się przez PWM i wszystko śmiga tzn. wentylatorek reaguje na zmiany itd.

Chciałbym jednak teraz aby moje urządzenie zliczało impulsy jakie dostaje na SENSE (w 4 pinowej wtyczce zielony kabelek) a następnie po przemnożeniu wyświetlało ilość RPM na wyświetlaczu HD44780 (już skonfigurowany).


Mój problem polega na tym iż nie wiem w jaki sposób zinterpretować te impulsy. Z początku chciałem stworzyć zwykła pętle pomiarową która przez powiedzmy 100ms będzie zliczać impulsy, później mnożyć i wyświetlać ale wydaje mi się to zbyt prymitywne i nieprofesjonalne. Wydaję mi się że można to jakoś zrobić na licznikach/timerach - działałem na nich jednak tylko generowałem impulsy, nigdy nie odbierałem... Na koniec dodam może że jestem raczej początkujący dlatego proszę o troszkę wyrozumiałości :)

Czy jest ktoś w stanie udzielić mi informacji na ten temat? Może jest jakiś przykład? Tutorial? Będę wdzięczny za wszelką pomoc, pozdrawiam serdecznie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 wrz 2015, o 18:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Możesz skorzystać z przerwania ICP Timera.
Pozwoli Ci to stwierdzać jak często nadchodzi impuls.
Opis np tutaj: http://ep.com.pl/files/4817.pdf

--
Grzegorz...

------------------------ [ Dodano po: 5 minutach ]

A tu nawet chyba lepiej opisane i to z kodem: <Link ocenzurowano>

--
Grzegorz...


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 wrz 2015, o 20:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2014
Posty: 293
Lokalizacja: Jaskółowo k. Warszawy
Pomógł: 9

Pamiętaj że sygnał sense ma zazwyczaj napięcie zasilania.
Ja poradziłem sobie poprzez wstawienie transoptora i zniego zliczalem impulsy poprzez icp. z pcfa miałem przerwanie co 1s i gdy owe nastąpiło wyświetlałem ilość zliczonych impulsów.

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

_________________
POZDROWIONKA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 wrz 2015, o 21:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 774
Pomógł: 40

No i sa chyba dwa impulsy na obrót



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 wrz 2015, o 21:09 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 wrz 2015
Posty: 2
Pomógł: 0

@up - zgadza się - 2 impulsy na 1 obrót :)


Dziękuję bardzo Panowie - dla mnie temat wyczerpał użytkownik Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 wrz 2015, o 21:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Czy jeden impuls czy dwa i ile ich zliczy na sekundę to już tylko kwestia obliczeń matematycznych aby uzyskać RPM czy czas obrotu itp., itd..
Jeśli chcesz zliczać z kilku źródeł na jednym wejściu ICP polecam multipleksowanie za pomocą uC i dodatkowego układu wejść sygnałów. Wówczas jednym wejściem możesz mierzyć kilka źródeł.

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 wrz 2015, o 22:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2014
Posty: 83
Pomógł: 2

Bardzo ciekawy temat.
Grzegorz..
Jaki układ masz na myśli. może jakiś schemat ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 wrz 2015, o 08:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Schematem Ci teraz nie rzucę, ale można użyć 4053 sterując nim z uC.
I tu np. przez sekundę mierzysz z jednego wejścia, a potem przełączasz na drugie wejście i mierzysz przez sekundę.
To już masz sposób na zwielokrotnienie ICP.

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Baidu [Spider] i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO