Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 13:33


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: 230V AC na PCB
PostNapisane: 30 gru 2020, o 23:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2015
Posty: 303
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 10

Cześć Wam, projektuję sobie płyteczkę i mam pytania o projektowanie części PCB gdzie jest 230V AC.

Wstępnie zrobiłem coś takiego:
Obrazek

Ścieżka po lewej to faza i zasila mini zasilacz oraz leci na styki przekaźnika. Ścieżki mają 2,2mm szerokości i odstęp między ścieżkami oraz części niskonapięciowej to ok. 2,6 - 2,8mm. Grubość miedzi będzie miałą 35um. Płytka przeznaczona do puszki ściennej gniazdka.

Pytania:
- ścieżki powinny być krótsze czy są ok?
- jaki prąd może płynąć tymi ścieżkami, szukałem już informacji i są bardzo podzielone zdania dlatego już nie wiem... (tylko 1A na 2mm?)
- kiedy stosować wycięcia/frezy między ścieżkami?
- jeśli spodziewam się większego prądu, a miejsca mało na PCB to mogę na ścieżkę nalutować drut?
- jak w eaglu zaznaczyć ścieżkę, żeby firma jej nie zalała soldermaską?
- po nalutowaniu druta zabezpieczyć ścieżkę plastikiem w sprayu? plastik 70

Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 gru 2020, o 01:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

warto w ogóle oddzielić fizycznie część niskiego napięcia od wysokiego i ew pomiędzy nimi dać frezy z przerwami - a ty tak troszkę to pomieszałeś ...

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 gru 2020, o 16:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2015
Posty: 303
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 10

Czyli zrobił bym frezy pomiędzy ścieżkami 5V a 230V. Cewka przekaźnika jest po stronie niskiego napięcia bo w w sumie styki są odizolowane od reszty, a mini zasilacz ma separację galwaniczną.

Pomyślałem jeszcze żeby ścieżki 230V zrobić też na warstwie TOP i połączyć je przelotkami, ale nadal nie znalazłem nic ciekawego jeśli chodzi o pozostałe pytania. Mam cytat z jakiegoś forum, ale nie wiem czy wiarygodne bo na różnych forach różnie piszą:
Cytuj:
Jeżeli chodzi o prąd to zakładasz grubość miedzi (standard PCB to 35um, ale możesz też mieć 70um i wtedy szerokość ścieżki będzie 2 x mniejsza niż dla cieńszej miedzi) oraz dopuszczalny przyrost temperatury ścieżki względem otoczenia.
I tak dla I=16A oraz:
dT=20stC-> 10mm i 5mm(dla grubszej warstwy miedzi)
dT=30stC-> 8mm
dT=40stC-> 6mm (tu ścieżki będą już parzyć !)
Tylko rzadko kto będzie kładł ścieżki 10mm. Raczej będzie to 4-5mm + dodatkowa warstwa cyny (grubo ponieważ rezystywność miedzi jest około 10 razy mniejsza niż stop syna-ołów)

Odległości pomiędzy ścieżkami, których chwilowa wartość różnicy potencjałów jest 250V to 1.3mm bez soldermaski i ok. 0.4mm z soldermaską (przy założeniu że wszystko będzie pracowało poniżej 3048m).
Można tu przyjąć zasadę 0.005mm/V tyle tylko, że
-uwzględniłbym jeszcze przepięcia :-)
-przyjmował bym tu wartość maksymalną napięcia sieci (360V) a nie skuteczną.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2021, o 19:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 183
Pomógł: 10

Takie zagadnienia opisane są w odpowiednich normach (IPC-2221B). Duże znaczenie może mieć tutaj środowisko, w którym Twoja "płyteczka" będzie pracować. Szczególnie wilgotność i temperatura.

Cytuj:
- jak w eaglu zaznaczyć ścieżkę, żeby firma jej nie zalała soldermaską?

Spróbuj wykorzystać warstwę tStop/bStop. Definiuje gdzie nie nakładać soldermaski. Dodatkowo warto dodać notatkę do projektu, który wysyłasz do fabryki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2021, o 19:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Draxter32 napisał(a):
Takie zagadnienia opisane są w odpowiednich normach (IPC-2221B). Duże znaczenie może mieć tutaj środowisko, w którym Twoja "płyteczka" będzie pracować. Szczególnie wilgotność i temperatura.

Cytuj:
- jak w eaglu zaznaczyć ścieżkę, żeby firma jej nie zalała soldermaską?

Spróbuj wykorzystać warstwę tStop/bStop. Definiuje gdzie nie nakładać soldermaski. Dodatkowo warto dodać notatkę do projektu, który wysyłasz do fabryki.

No tak, tylko zależy .... czy do fabryki wysyłamy projekcik hobbystyczny np do domciu .. i do jakiej fabryki ... czy do produkcji - bo .... niestety to jest GIGANTYCZNA różnica

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2021, o 09:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2015
Posty: 303
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 10

Projekt hobbystyczny 3-4 płytki, chciałbym wiedzieć jak Wy sobie radzicie jeśli na płytce ma być 230V, a jednocześnie jest na niej ciasno.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2021, o 13:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tom92 napisał(a):
Projekt hobbystyczny 3-4 płytki, chciałbym wiedzieć jak Wy sobie radzicie jeśli na płytce ma być 230V, a jednocześnie jest na niej ciasno.

Nie ważne czy hobbystyczny czy nie - no przecież o bezpieczeństwo z 230V zawsze trzeba tak samo zadbać - powiedziałbym nawet że w hobbystycznym projekcie jeszcze bardziej.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2021, o 22:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2015
Posty: 303
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 10

Zależy mi na bezpieczeństwie dlatego szukam informacji w tym temacie.

Znalazłem kalkulator szerokości ścieżek oparty na krzywych dopasowanych w normie IPC-2221. Natomiast jeśli chodzi o odstępy między ścieżkami to jeden elektronik powiedział mi że przyjmuje się napięcie przebicia 1000V na 1mm odległości pomiędzy ścieżkami i duży wpływ ma wilgotność i temperatura otoczenia, jak to napisał Draxter32 oraz kurz zbierający się na ścieżkach.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO