Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 15:44


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 cze 2019, o 14:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Witam proszę na szybko o sprawdzenie fragmentu z optoizolacją,
wg mnie wszystko jest ok ale jak ktoś ma jakieś rady / sugestę
to proszę o poradę / pomoc.

Obrazek

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 cze 2019, o 17:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 wrz 2017
Posty: 169
Pomógł: 31

Hej
Wychodzi mi, że będziesz miał tu zanegowane sygnały - nie wiem czy to zamierzone.
RX
1) Wyjście RX z 75176AD jest podłączone do katody LED w transoptorze, czyli neguje sygnał (LED świeci przy 0) negacja
2) Emiter transoptora LTV816 jest wyjściem, czyli jeśli świeci dioda mamy napięcie zasilania na RX_ATM brak negacji
TX
1) Wejście TX 75176AD jest podłączone do emitera transoptora LTV816 brak negacji
2) Led transoptora LTV816 jest sterowany na katodzie czyli dla stanu niskiego dioda świeci negacja

Kolejna sprawa przy takim podłączeniu A i B rezystor R31 powinien mieć wartość 137R co da impedancję równą 120R7 lub łatwiej dostępny 130R co da impedancję równą 115R3. Przy niewielkiej szybkości przesyłu danych i relatywnie krótkich przewodach możesz zignorować tą uwagę o rezystorach, bo na odbicie nie będzie szans ale dla większych prędkości i długości przewodów warto sobie to przeliczyć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 cze 2019, o 17:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 maja 2013
Posty: 174
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 8

Poniżej link ze sprawdzonym schematem z optoizolacją dla RS485.
Dodatkowym atutem tego układu jest to, że nie wymaga sterowania pinem kierunku transmisji. Układ ten automatycznie się przełącza.

https://www.e-tronix.eu/40,RS-485-w-sterowniku-SU.html

_________________
Sterowniki PLC Siemens czy ATmega, jaki wybrać?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 cze 2019, o 19:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

0livaw napisał(a):
Poniżej link ze sprawdzonym schematem z optoizolacją dla RS485.
Dodatkowym atutem tego układu jest to, że nie wymaga sterowania pinem kierunku transmisji. Układ ten automatycznie się przełącza.

https://www.e-tronix.eu/40,RS-485-w-sterowniku-SU.html



Tylko po co tam tranzystory przy optoizolatorach ?
I dlaczego komunikacja jest jednostronna ?

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

abel11 napisał(a):
Hej
Wychodzi mi, że będziesz miał tu zanegowane sygnały - nie wiem czy to zamierzone.
RX
1) Wyjście RX z 75176AD jest podłączone do katody LED w transoptorze, czyli neguje sygnał (LED świeci przy 0) negacja
2) Emiter transoptora LTV816 jest wyjściem, czyli jeśli świeci dioda mamy napięcie zasilania na RX_ATM brak negacji
TX
1) Wejście TX 75176AD jest podłączone do emitera transoptora LTV816 brak negacji
2) Led transoptora LTV816 jest sterowany na katodzie czyli dla stanu niskiego dioda świeci negacja

Kolejna sprawa przy takim podłączeniu A i B rezystor R31 powinien mieć wartość 137R co da impedancję równą 120R7 lub łatwiej dostępny 130R co da impedancję równą 115R3. Przy niewielkiej szybkości przesyłu danych i relatywnie krótkich przewodach możesz zignorować tą uwagę o rezystorach, bo na odbicie nie będzie szans ale dla większych prędkości i długości przewodów warto sobie to przeliczyć.



Względem moich obliczeń oraz mojej wizji jak na wyjściu jest 1 to i za transoptorem jest 1
jak na wejściu jest 1 to na wyjściu rówinież jest 1

no chyba że coś źle myślę ?

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 cze 2019, o 21:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 maja 2013
Posty: 174
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 8

majster napisał(a):
0livaw napisał(a):
Poniżej link ze sprawdzonym schematem z optoizolacją dla RS485.
Dodatkowym atutem tego układu jest to, że nie wymaga sterowania pinem kierunku transmisji. Układ ten automatycznie się przełącza.

https://www.e-tronix.eu/40,RS-485-w-sterowniku-SU.html



Tylko po co tam tranzystory przy optoizolatorach ?
I dlaczego komunikacja jest jednostronna ?


Transoptory odwracają logikę (1 na wejściu daje 0 na wyjściu). I aby ponownie odwrócić logikę zastosowano tranzystory Q1 i Q2.
I zapewniam Cię, że komunikacja w tym rozwiązaniu jest dwustronna do prędkości 115kbps włącznie.

_________________
Sterowniki PLC Siemens czy ATmega, jaki wybrać?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 cze 2019, o 22:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Po pierwsze jak już się robi opto-izolację - no to i zasilanie wypadałoby izolować - czyli zrobić PEŁNĄ izolację galwaniczną

Po drugie jeśli ma to działać stabilnie z większymi prędkościami w tym 115200 to ZDECYDOWANIE porządne transoptory cyfrowe 6N137

Taki zbudowałem kiedyś układ do rozproszonej sieci RS485 , który już chyba ponad 10 lat pracuje i zero jakichkolwiek problemów

Obrazek

i do tego przetwornica DC/DC na zasilanie

Obrazek

i po co komplikować życie ? ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 cze 2019, o 00:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 wrz 2017
Posty: 169
Pomógł: 31

majster napisał(a):
Względem moich obliczeń oraz mojej wizji jak na wyjściu jest 1 to i za transoptorem jest 1
jak na wejściu jest 1 to na wyjściu rówinież jest 1 no chyba że coś źle myślę ?

Rozbijmy to na pojedyncze kroki:
1) Podaje stan niski na katodę diody LED wejście stan niski
2) Dioda LED świeci ponieważ anoda ma na stałe podpięte Vdd, a do katody podłączyliśmy GND
3) Padające fotony włączają tranzystor (można przyjąć, że podajesz prąd Ib = Iled * CTR na bazę tranzystora NPN)
4) Tranzystor przechodzi w stan przewodzenia i Vdd z kolektora pojawia się na emiterze wyjście ma stan wysoki
Miał byś rację gdyby na wyjściu transoptora był rezystor podciągający kolektor do Vdd, a wyjście RX_ATM miał byś z kolektora.

Własnie z powodu o którym pisałem, na schemacie kolegi Olivaw są te tranzystory.

0livaw napisał(a):
Transoptory odwracają logikę (1 na wejściu daje 0 na wyjściu). I aby ponownie odwrócić logikę zastosowano tranzystory Q1 i Q2.

Na schemacie Pana Mirka masz układy 6N137 które odwracają sygnał wejściowy jeśli wejście VE jest niepodłączone, do tego LED też są sterowane przy katodzie (jak u Ciebie) więc mamy dwie negacje co daje w efekcie brak negacji.

Na koniec, tej rady proponuje posłuchać bez względu na to jaki układ wybierzesz (może zaoszczędzić wielu kłopotów):
mirekk36 napisał(a):
Po pierwsze jak już się robi opto-izolację - no to i zasilanie wypadałoby izolować - czyli zrobić PEŁNĄ izolację galwaniczną



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 cze 2019, o 09:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

A mi w pierwszym schemacie brakuje rezystorów podciągających. Jeżeli LED nie jest wysterowany, na wyjściu transoptorów jest stan nieustalony.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 cze 2019, o 08:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

JK76 napisał(a):
Transoptory są duże, zwłaszcza 6N137. Małe gabarytowe, działające z dużymi prędkościami, są ADuM140x.

Gabaryt nie robi żadnego znaczenia jak chodzi o porządne serwisowanie sieci RS485. Podstawową zaletą w tym zakresie jeśli chodzi o 6N137 jest właśnie to, że są w DIP i umieszcza się je na dodatek w podstawkach. Po co? Ano po to, że w razie przepalenia - łatwo je natychmiast wręcz wymienić - bez żadnego lutowania.

Ale oczywiście scalaczki ADu są też bardzo dobrym rozwiązaniem tyle że chyba prawie 10x droższym niż 6N137, co przy tworzeniu wielu izolowanych węzłów RS485 też zaczyna nabierać znaczenia

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO