Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 10:16


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 lis 2014, o 18:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

Witam wszystkich serdecznie,
muszę wykonać do szkoły układ jak w temacie i potrzebuję Waszych wskazówek :) chodzi tylko o tranzystory bipolarne. Układ ma za zadanie wyznaczyć parametry zastępcze czyli h11, h21, h12, h22. Nasuwa mi się pomysł aby użyć źródeł prądowych i napięciowych i za pomocą ADC badać te wartości tylko nie wiem jak zmieniać wtedy punkt pracy tranzystora i czy to w ogóle dobra droga? Może macie doświadczenia w budowaniu tego typu układów? jakiś schemat? będę wdzięczny za każdą wskazówkę :)
Pozdrawiam
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lis 2014, o 18:33 

Pomógł: 0

Szukaj pod hasłem charakterograf tranzystorów



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lip 2016, o 20:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 cze 2016
Posty: 186
Pomógł: 7

To o ile pamiętam są parametry małosygnałowe (małe h, a nie duże jest). Wypadało by je badać sygnałem zmiennym przy 1kHz w ustalonym punkcie pracy.
Zobacz tu:
http://www.dsod.p.lodz.pl/materials/PP0102_A00.pdf
Piszą, że można określić pochodne w danym punkcie. Ale z tego co wiem, fabryczny miernik mierzył sygnałem 1kHz, tak sie standardowo mierzyło prawie wszystko. Pamiętaj, ze h11 i h21 są mierzone zwarciowo ( o tym świadczy U2=const, czyli zwarcie dla sygnału), pozostałe rozwarciowo na wejściu.

I ważna sprawa. Parametry macierzy mieszanej h bardzo zależą od punktu pracy! Czyli jak mierzysz h21 tranzystora mocy, to musisz zapewnić zasilanie np 5A (albo i więcej) i napięcie np 10V czyli masz 50W ! Dlatego pewnie miernik fabryczny był wielkości kuchenki mikrofalowej. Pamiętam, bo parowałem (właściwie czwórkowałem) tranzystory do napędu szpuli taśmy i chyba mierzyłem przy 5A.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO