Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 21:46


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 mar 2015, o 13:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Chciałbym zakupić zasilacz laboratoryjny 0-30V, 5A do około 250 zł.
Przyglądam się takim:
http://allegro.pl/zasilacz-laboratoryjn ... 38764.html
http://allegro.pl/zasilacz-laboratoryjn ... 76414.html
http://allegro.pl/zasilacz-laboratoryjn ... 77230.html
ewentualnie
http://allegro.pl/zasilacz-laboratoryjn ... 15667.html

Proszę od razu o darowanie sobie wypowiedzi w stylu, że przy takiej cenie nic dobrego nie znajdziesz lub ocenianie sprzętu przez tych co go w życiu na oczy nie widzieli, bo każdemu wg. potrzeb - zasilacz będzie użytkowany sporadycznie i amatorsko przeze mnie i mojego syna, którego próbuję "zarazić" elektroniką.

Najchętniej usłyszałbym głosy tych co posiadają te wyżej wymienione lub choć podobne - czasem można sobie wyrobić opinię np. na temat jak produkty danej firmy trzymają parametry.

--
Pozdrawiam.
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 13:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sie 2012
Posty: 226
Pomógł: 11

Ja mam taki:
http://www.gotronik.pl/zasilacz-laborat ... -1541.html

Nie narzekam, dokładność wskazań prądu jest do 0,001A.
Przy prądzie rzędu 2A i wyżej po chwili włącza się wentylator, troszkę głośny, ale nie jest tak źle.
Uniwersalny przewód pomiarowy nie jest za dobrej jakości, ale da się przeżyć.
Wszystko zależy od tego jak często będziesz używał zasilacza i jakiej dokładności zasilacza potrzebujesz.
Z tych, które podałeś te dwa pierwsze także mają dokładność odczytu do 1mA ustawianą przyciskiem.
Firmę diolut mogę polecić.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 13:56 

Pomógł: 0

Ja mam korada potrójnego (to takie dwa http://allegro.pl/zasilacz-laboratoryjn ... 15667.html w jednej obudowie) i jest ok poza głośną praca i właśnie go przerabiam żeby był zupełnie cichy.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 13:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

wojtek napisał(a):
Ja mam korada potrójnego (to takie dwa http://allegro.pl/zasilacz-laboratoryjn ... 15667.html w jednej obudowie) i jest ok poza głośną praca i właśnie go przerabiam żeby był zupełnie cichy.


Podaj model to sobie obejrzę ;).

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 14:14 

Pomógł: 0

Taki http://www.hotair.pl/index.php?page=sho ... t&Itemid=2



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 15:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Ja polecam Korad KD3005. świetnie mi się sprawuje i jak na chiński sprzęt na dobre parametry. W dodatku może pracować jako regulowane źródło prądowe a nie tylko jako ogranicznik prądu ze sporymi wahaniami. Polecam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 15:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

wojtek napisał(a):


Nie no się fajnie "pobawili" wrzucając dwa zasilacze w jedną obudowę - ciekawe, ciekawe ;).

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 15:08 

Pomógł: 0

Grzegorz... napisał(a):
Nie no się fajnie "pobawili" wrzucając dwa zasilacze w jedną obudowę - ciekawe, ciekawe .

W sumie zupełnie racjonalne, do tego nie mam zastrzeżeń jedynie do mizernych blaszek robiących za radiatory - na zdjęciach wymontowana "połówka" tego zasilacza podlegajaca przeróbce
ObrazekObrazek



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 15:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2011
Posty: 534
Lokalizacja: Mierzyn
Pomógł: 9

Mam taki od paru lat i jestem mega zadowolony :

DF1730SL5A Zasilacz laboratoryjny
Napięcie wyjściowe 0÷30 V
Prąd wyjściowy 0÷5 A

http://www.ndn.com.pl/katalog/ndn/pdf/z ... rii_df.pdf

_________________
pozdrawiam
Jachu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 15:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

jachu napisał(a):
Mam taki od paru lat i jestem mega zadowolony :

DF1730SL5A Zasilacz laboratoryjny
Napięcie wyjściowe 0÷30 V
Prąd wyjściowy 0÷5 A

http://www.ndn.com.pl/katalog/ndn/pdf/z ... rii_df.pdf


Z wyglądu strasznie przypomina Zhaoxin-y, więc to znając życie to samo pod "Polską" marką sprzedawane :).

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 15:43 

Pomógł: 0

W pracy mam DF1731SB5A - z tyłu ma dwa potężne radiatory - jest cichy - nic się z nim nie działo oprócz małej interwencji z lutowaniem gniazd laboratoryjnych bo było to nędznie zrobione i po prostu po czasie puszczało.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 15:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

wojtek napisał(a):
W pracy mam DF1731SB5A - z tyłu ma dwa potężne radiatory - jest cichy - nic się z nim nie działo oprócz małej interwencji z lutowaniem gniazd laboratoryjnych bo było to nędznie zrobione i po prostu po czasie puszczało.


Hallo, Hallo Panowie powróćmy na planetę Ziemię ;).
Ja pisałem o tanich zasilaczach - wiem, że dla każdego "tanio" znaczy co innego, ale podałem zgrubne ramy finansowe.
Pewnie, że chciałbym mieć najlepszy sprzęt na świecie, ale na tę chwilę chcę najlepszy za odpowiednią dla mnie kasę.
Wymagania mam niewielkie, a po co "wywalać" kasę.

--
Pozdrawiam.
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 17:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Ja posługuję się zas. KORAD KD3005D 30V 5A - i tak jak kol.Nefarious19 jestem zadowolony z jego działania. Ten z literką "D" ma tylko dwa pokrętła ale funkcjonalnie to samo.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 18:37 

Pomógł: 0

Grzegorz... napisał(a):
Hallo, Hallo Panowie powróćmy na planetę Ziemię
No to jak na ziemie to może być Korad ale od razu nastawiałbym się na przeróbkę.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 19:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

wojtek napisał(a):
przeróbkę.


A po co? Ja nic nie przerabiałem i testowalem go identycznie jak Dave Jones na EEvBLOG. Jemu się zepsuł ale później poprawili tą konstrukcję i zastosowane chłodzenie spokojnie sobie radzi. 24H na zwarciu na wyjściu nic mu nie robi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 19:22 

Pomógł: 0

Nefarious19 napisał(a):
A po co?

Po co, to wcześnie napisałem ale nie ma musu - ja odnoszę się do modelu, który mam i zapewniam Cię, że poziom hałasu, który wydobywa się z niego nawet przy zerowym obciążeniu jest dla mnie nie do przyjęcia - tu chodzi tylko o wyeliminowanie pracy dwóch wiatraków wtedy gdy nie jest to potrzebne, a żeby to zapewnić bez szkody dla chłodzonych elementów, to trzeba zdecydowanie lepszego radiatora niż te blaszki które tam są, a czemu no to wystarczy chwilę się zastanowić lub policzyć.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 19:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

No może faktycznie trochę hałasuje ale to raczej wrażenie subiektywne. Dla mnie jest ok. Jak mi wyjdzie gwarancja to może go otworze i coś podłubie ale skoro to chłodzenie które jest, spełnia swoje zadanie to po co kominować? Tranzystory nie strzelają i w SOAR się wszystko mieści więc jest ok. No ale to już co kto lubi ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 20:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 68
Lokalizacja: Świdwin
Pomógł: 5

Mam takiego chińczyka z pierwszego linku. Działał w miarę dobrze, dopóki kumplowi nie pożyczyłem... Musiałem na początku dodać termoregulator do wentylatora, bo cały czas był na wysokich obrotach. A i nie ma on źródła prądowego, tylko regulowane zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Co do dokładności, to byłem bardzo zawiedziony. Musiałem się posiłkować dodatkowym miernikiem. Nie wiem, może to tylko mój egzemplarz był taki. Nie kupił bym go ponownie. Teraz szukam czegoś raczej w stylu KORAD KA3005D...
Ale to tylko moje osobiste zdanie...

_________________
Battlelore... Front Line Assembly...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 20:35 

Pomógł: 0

Nefarious19 napisał(a):
ale skoro to chłodzenie które jest, spełnia swoje zadanie to po co kominować?
Hehe aleś się uparł - czy ja mówie że chłodzenie nie spełnia zadania? Mówie tylko o wyeliminowaniu wentylatorów aby nie terkotały. ;) ale jak komuś nie przeszkadza to luzik, niech sobie hałasują.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 22:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

http://www.leniwiec.org/2014/01/06/wyciszenie-zasilacza-korad-ka3005d/
ten radiator fabryczny mega oszczednosciowy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2015, o 23:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lut 2013
Posty: 94
Lokalizacja: Turek
Pomógł: 5

Ja posiadam KA3005D od 2 lat, używam go do zasilania płyt głównych laptopów na stole i na razie mnie nie zawiódł.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 mar 2015, o 00:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2012
Posty: 102
Lokalizacja: Ząbkowice Śl.
Pomógł: 2

Witam :)
Od kliku lat posiadam zasilacz 2*0-30V 0-5A +5V ale odkąd mam zasilacz podobny jak w linku http://allegro.pl/zasilacz-serwisowy-15 ... 95198.html to nie maiłem potrzeby go używać więc go chwilowo spakowałem i schowałem do szafy, bawię się elektroniką bardziej hobbystycznie i na początku też kupiłem "porządny" zasilacz zapłaciłem za niego 600-700zł, ale i tak nie wykorzystywałem jego maksymalnych możliwości, to co używam teraz ten zasilacz czy jak to nazwać w pełni mi wytacza na obecną chwile. Także daje do przemyślenia koledze czy nie kupić coś za ok 100zł a jak przestanie wystarczać dozbierać i kupić coś większego. Też chciałbym aby moje chłopaki zarazili się elektroniką/informatyką ale teraz z informatyki to tylko gry.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2019, o 22:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Cytuj:
..."Płynna regulacja wartości prądu, a nie jego ograniczenia "

Nie wiem kto to wymyślił, ale to brzmi jak "smarowanie masłem kanapki, ale bez jego rozsmarowywania".
Przecież regulacja prądu to ustawianie jego maksymalnej wartości dla odbiornika. Jeśli obciążenie będzie zbyt duże to aby utrzymać prąd na zadanym małym poziomie zasilacz będzie obniżał napięcie stabilizując go by nie przekroczyć tego ustawionego progu.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2019, o 06:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Korad z pamięcią jest ok. Mamy kilka takich 3-kanałowych w pracy i daja radę. Trzeba tylko pamiętać by pod M1 ustawić najniższe używane napięcie, żeby przez przypadek sobie nie napytać biedy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2019, o 08:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Wiem. Dlatego pisałem o takim, który mamy sprawdzony a widziałem, że taki z pamięcią jest dostępny. Osobiście polecam model 3 napięciowy. Dwa regulowane plus 5V na stałe.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2019, o 17:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Pamiętaj, że do analogówki są często potrzebne dwa napięcia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2019, o 18:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Np. napięcie symetryczne - OpAmpy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2019, o 11:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Misiek_86 napisał(a):
micky napisał(a):
Np. napięcie symetryczne - OpAmpy
Ja za pewne wezmę ten
KORAD KD3005D 30V5A: https://allegro.pl/oferta/zasilacz-labo ... 6026897653
Czyli co jest oki czy nie bardzo?


Przez 6 lat korzystałem z zasilacza podwójnego, z dodatkowymi wyjściami 5V i 12V. Prawda była taka, że tych wyjść użyłem raz, może dwa. Powód? Brak odczytu wartości prądu, trzeba było dołączać zewnętrzny amperomierz. Dlatego ja na podstawie swojego doświadczenia stwierdzam, że te wyjścia są zbędne.

W tamtym roku robiłem mały update wyposażenia warsztatu. Doszedł nowy sprzęt, zrobiło się mniej miejsca na stole. Ponadto stary zasilacz miał prąd max 3A. Po długich poszukiwaniach zdecydowałem się na zasilacz KORAD. Z powodu ograniczonego miejsca zacząłem rozmyślać, nad sensownym rozwiązaniem. Przeanalizowałem, jak często w ciągu tych 6 lat korzystałem z obu połówek starego zasilacza, a jak często tylko z jednej. Wniosek dla mnie był prosty. Kupiłem dwa zasilacze, jeden stoi na stole warsztatowym, drugi leży na regali i gdy potrzebuje dwóch napięć zasilania to go wyciągam. Nie każdemu takie coś może odpowiadać, ale czasami nie ma innego wyjścia.

Ja zdecydowałem się na zasilacze KORAD KD3005P, więc to samo co KORAD KD3005D, tylko że z USB. Wersja KA3005D jakoś mnie nie przekonała.
To co mnie zachwyciło, to regulacja napięcia i ograniczenia prądu za pomocą impulsatorów. W poprzednim zasilaczu miałem po dwa potencjometry, dla danego parametru. Jeden do regulacji zgrubnej, drugi dokładnej. Można by zastosować jeden wieloobrotowy, ale trzeba by się dużo nakręcić. A tutaj? Chcemy zmienić napięcie o 20 V? Wystarczą 3 ruchy impulsatorem :) Tak samo z ograniczeniem prądu.
Nie mogę znaleźć czasu, żeby wykonać to co najważniejsze, czyli zobaczyć co się dzieje na wyjściu pod obciążeniem i podczas ograniczenia prądu, ale gdy tylko będę miał wolną chwilkę to na pewno to sprawdzę.
W mojej ocenie, po kilku miesiącach użytkowania (na razie głównie pod względem funkcjonalności) zasilacz ten jest świetnym wyborem.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2019, o 11:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Prawdę mówiąc, to wersję USB kupowałem eksperymentalnie, żeby sprawdzić jakie to ma możliwości. Zasilacz widziany w systemie jako wirtualny port COM, także można zrobić data logger i rysować wykres np. ładowania akumulatora. Nie jest to coś niezbędnego, szczególnie dla początkujących.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO