Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 19:54


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 sty 2015, o 21:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2014
Posty: 78
Pomógł: 1

Heloł. Mam zamiar kupić pierwszy oscyloskop do maksymalnie 1000zł.
Jako że kupiłem sobie sztukę elektroniki, mam zamiar uczyć się wszystkiego po trochu: filtry, zasilacze, wzmacniacze itd. Do tego mam zamiar kupić analizator, który tu wszyscy polecają.

Czytam od tygodnia masę tematów na forach, oglądam filmy i kombinuję. Na początku uznałem, że koniecznie cyfra bo nie mam miejsca i myślałem że taki siglent 1052 mi wystarczy w zupełności jeśli chodzi o parametry. No i w sumie dalej tak myślę :D, ale boli mnie trochę jak tragicznie wyglądają te przebiegi i jeszcze to powolne odświeżanie na niektórych ustawieniach. No i zastanawiam się czy jednak nie kupić analoga i zrobić jakieś przemeblowanie ;)

Na allegro jest np.
http://allegro.pl/oscyloskop-hameg-hm-2 ... 08989.html
http://allegro.pl/jak-nowy-oscyloskop-a ... 06285.html
http://allegro.pl/oscyloskop-tektronix- ... 48884.html
No i dodatkowo kolega Nefarious19 ma do sprzedania takie cuś: topic10076.html


Który z tych będzie najlepszy?

Do tego zastanawiam się czy na oscyloskopie mogę sobie postawić monitor lcd, albo głośnik od wieży i nie będzie to miało na nic wpływu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2015, o 22:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sty 2013
Posty: 426
Pomógł: 36

skoomi napisał(a):
Do tego zastanawiam się czy na oscyloskopie mogę sobie postawić monitor lcd, albo głośnik od wieży i nie będzie to miało na nic wpływu.



Na cyfrze zapewne nie będzie miało to żadnego negatywnego wpływu, lecz zapewnie ciężko będzie postawić głośnik na takim oscyloskopie :)


Co do analoga o ile jeszcze monitor nie będzie wyrządzał wielkich szkód (o ile wgl. będzie negatywnie wpływał na pracę oscylka) tak głośnik może rozmazywać przebieg przez odchylanie płytek odchylających w lampie, ale to tylko takie moje gdybanie.


Poczeka na odpowiedź bardzie doświadczonych w temacie oscyloskopów :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2015, o 22:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2014
Posty: 78
Pomógł: 1

To w sumie najmniejszy problem. Najwyżej wywalę głośniki pod stół, a monitor postawię obok:P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 02:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2013
Posty: 208
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 15

Co do drugiego linku, odradzam zakup osoby prezesbaciu11. Tydzień temu licytowałem ten sam oscyloskop. Na 2 godz. przed końcem aukcji moja oferty zostały przez niego unieważnione niezgodnie z regulaminem (po wystawiający jako przyczynę podał "cena nieodpowiednia").



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 05:30 

Pomógł: 0

skoomi napisał(a):
Który z tych będzie najlepszy?

Bierz teka.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 08:37 

Pomógł: 0

Cytuj:
Do tego zastanawiam się czy na oscyloskopie mogę sobie postawić monitor lcd, albo głośnik od wieży i nie będzie to miało na nic wpływu.


Raczej nie polecam, nawet metalowa konstrukcja biurka/szafki wymaga potem skorygowania na oscyloskopie, (nie pamiętam jak się fachowo nazywa ta opcja) dostępna z reguły albo z boku.
Powoduje skręcenie odchylania H/V, bo wszelkie pola magnetyczne wpływają na przebieg w analogowym oscyloskopie.

Mimo że lampa jest w permajolowym ekranie, obudowa metalowa, to u mnie generator postawiony na oscyloskopie powodował falowanie przebiegu. Dopiero odseparowanie ich 2mm blachą zmniejszyło ten efekt.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 09:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 sty 2014
Posty: 336
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Pomógł: 13

U mnie zasilacz laboratoryjny stojący na oscyloskopie również ma wpływ na przebieg.

_________________
"Nie programuj w święta - bug się rodzi"



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 09:25 

Pomógł: 0

Głośnik odpada całkowicie, aczkolwiek, jeżeli jest ekranowany to nie powinno mieć problemu.

Nie zapomnij również, że jak oscyloskop jest uziemiony to na "masie" sondy masz potencjał uziemienia, więc musisz uważać przy pomiarach różnicowych, oraz gdzie podpinasz masę oscyloskopu.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 14:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2014
Posty: 78
Pomógł: 1

Dzięki wielkie za odpowiedzi. W takim razie oscyloskop będzie miał własny kącik na biurku :) W sumie z tym głośnikiem to się wygłupiłem. Zapomniałem jak działał na stary monitor CRT :P
Mam jeszcze propozycję:
Philipsa PM3266, skalibrowany, z pamięcią. Ma wymienione elektrolity. cena to 750zł. Źródło raczej pewne.
Warto?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 14:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

Możesz podać link? Ogólnie z analogów Philips, Tektronix, Hameg czy HP są warte uwagi.

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 14:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 mar 2013
Posty: 739
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 84

Z mojej strony mogę polecić Tetronikx-a bo takiego posiadam (inny model)
i jestem zadowolony.
Co prawda w analogach nie ma funkcji single a czasami by
się przydała ale za to mogą pokazać
przebiegi dużo szybsze niż ich specyfikacja.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 15:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2014
Posty: 78
Pomógł: 1

Nie ma aukcji, to oferta prywatna od użytkownika elektrody.
O znalazłem na triodzie:
http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=38&t=28364

Licytowałem Hamega, ale wydaje mi się, że cena trochę za wysoko podskoczyła. No i nie wiem czy dobrze widzę, ale chyba jest małe przekłamanie na zdjęciu i trzeba by troszkę dokalibrować.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 15:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

Myślę, że to dobra oferta, bo z tego co się orientuję, gość zna się na rzeczy. Pytanie tylko czy sprzedaje go razem z sondami oscyloskopowymi. Domyślam się, że nie.

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 15:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2014
Posty: 78
Pomógł: 1

Niestety sondy za dodatkowe 35zł.
Szkoda, bo wygląda na to że fajny sprzęt ale mam tylko 700zł:(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 15:40 

Pomógł: 0

Jeżeli oryginalne to bardzo tanie, jeżeli zwykłe, to na alledrogo są po 19,90 czasem drożej, fakt że są nie rewelacyjne ale na początek starczą.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 15:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

35 zł to nie jest dużo, tylko nie wiadomo, jakie to sondy (czy oryginalne). Ja swego czasu kupiłem dwie sztuki sond Tektronixa na pasmo 200 MHz i 300 zł to była dobra cena.

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 15:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2014
Posty: 78
Pomógł: 1

Sondy nieoryginalne i chyba jednak po 35zł.
Czy do oscyloskopu 100MHz wystarczą sondy 100MHz?
Myślę, czy by nie kupić bez sond(bo chwilowo brak gotówki:P) a za jakieś 2 tygodnie sobie dokupić jakieś na allegro.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 15:56 

Pomógł: 0

Cytuj:
Czy do oscyloskopu 100MHz wystarczą sondy 100MHz?


Powinny mieć szersze pasmo, zależy co mierzysz, na początek nawet 60Mhz ci starczą.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 15:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 mar 2013
Posty: 739
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 84

Mogę potwierdzić słowa kolegi @tomekm , mój Tek jest
też od tego gościa i serwisował go przed sprzedażą
bardzo dokładnie .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 16:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

No i jeszcze warto zwrócić uwagę na dwa parametry sond: rezystancja wejściowa i pojemność wejściowa, dokładne zalecenia powinieneś znaleźć w instrukcji.

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 16:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2014
Posty: 78
Pomógł: 1

A co sądzicie o tym?
http://allegro.pl/oscyloskop-dt-516a-pl ... 04053.html
albo
http://allegro.pl/oscyloskop-dwukanalow ... 80322.html
Do ilu te cuda warto licytować?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 16:28 

Pomógł: 0

skoomi napisał(a):

Moja rada taka: nie kombinuj tylko albo weź tego teka albo od ciasteczkowegopotwora tego philipsa, tek jest też od dobrego sprzedawcy i tam może to być fajny sprzęcik zupełnie nie eksploatowany, ciasteczkowypotwor gwarantuje z pewnością solidność tego co oferuje. Co do cen się nie wypowiadam.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 16:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 paź 2013
Posty: 305
Lokalizacja: Olsztyn
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 20

WItam
też miałem taki sam problem przed świętami, szukałem i analizowałem i nawet licytowałem. Potrzebny był mi oscyloskop (hobby) miałem około 1000PLN i wiedziałem dokładnie za tą cenę nic poważnego nie da się kupić i czytałem i oglądałem. Prawie chwyciłem oscylskop na allegro za 830 PLN i miałem przebijać do bólu czyli do max 1100PLN , ale zrezygnowałem . MOje założenia były takie:
- pierwszy oscloskop nie może być drogi max 1100PLN (nowy) lub używany ,cyfrowy. Nie brałem pod uwagę zabawek na USB za 300PLN
- miał być cyfrowy (mniej miejsca i możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce raz stół raz podłoga- pracuję nad swoją pracownią :D )
- zastosowanie pomiary analogowe i cyfrowe z zakresie do 30-50MHz (częstotliwość pomiaru powinien być 2xwiększy i jest to dla mnie słuszna tak jak to mówią zasady metrologii.)
Nie rozpisując się , zrezygnowałem z analogu (większość zabaw robię z cyfrowej ) ponieważ single jest pożyteczną funkcjonalnością a cyfrowe to posiadają , czasami potrzebuję długiego zapisu do 10sek cyfrowe o odpowiedniej pamięci rekordu to posiadają.
Kupiłem nowego SIglenta 1072cml za 1060PLN i jestem z niego bardzo zadowolony , wiem iż wykonanie jest takie jakie jest (liczyłem się z tym) parametry n(70MHz, 1Gs/p, pamięć 2M) jak dla mnie na pierwszy oscyloskop są wystarczające (hobby).
Na alegro nie kupowałem używanego bo mało kto sprzedaje oscyloskopy o podobnych parametrach w takiej cenie, zresztą jak mam wydać 1000PLN na używany oscyloskop 100MHz bez gwarancji i kilkuletni (oscyloskop łatwo uszkodzić - podłączenie masy w złym miejscu i psssssss) to kupiłem o mniejszej częstotliwości na gwarancji.
Serdecznie pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 18:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2014
Posty: 78
Pomógł: 1

Cholercia no to mam dylemat...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 19:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2012
Posty: 224
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 24

Za trochę więcej masz 4 kanałowego rigola: http://rigol.com.pl/pl/p/Rigol-DS1054Z/189



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 19:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2014
Posty: 78
Pomógł: 1

Skąd się biorą pomysły typu 2xwięcej to trochę więcej?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 19:23 

Pomógł: 0

Tyle że ten 4kanałowy rigol przy 4 kanałach ma tylko 250MS, a to już jest na poziomie cyfrowego z przed 20lat ;).

Ogólnie wszystko zależy czego wymagasz, co robisz, kolejny raz ten sam temat wałkowany na forum.

Potrzebujesz zatrzymywać przebieg, jakaś analiza przetwornic DC itp. sygnały do tych 10-20Mhz obejrzysz bardzo dokładnie, na tanich cyfrakach, wyżej jest tylko gorzej.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 20:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2014
Posty: 78
Pomógł: 1

Więc pozostaje mi tylko czatować na allegro. Kupiłbym tego philipsa, ale mam wrażenie, że ten sam był już wystawiany niecały miesiąc temu za 600zł i to z sondami, więc nie chciałbym przepłacić ponad 200zł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 20:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

skoomi zawsze można spróbować negocjować cenę ;)

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2015, o 21:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 paź 2013
Posty: 305
Lokalizacja: Olsztyn
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 20

nie kupuj 4 kanałowego bo ci się nie przydadzą na początku, tak jak dobrze zauważyła rezasurmar maleje częstotliwość samplowania, a idąc drogą kolegi ps19 to dojdziesz do kilku tysięcy złotych, ja też miałem ten etap ale się opanowałem zadając sobie proste pytanie po co mi oscyloskop za 4500PLN tez miałem taki na oku (średnia półka) na początek wystarczy mi taki jaki mam i do 50-70MHz spoko (zaznaczam iż jest to oscyloskop z niskiej półki) testowałem transmisje na magistralach i PWM ....a powiem szczerze że jest to przydatne urządzenie.
Z tego co zauważyłem i przeczytałem jak zdecydujesz się na cyfrowy to nie staraj się brać z dużą rozdzielczością ekranu ...czemu? w tanich modelach teraz wstawiają duże ekrany ale nie dbają aby do nich dołożyć szybką elektronikę odpowedzialną z odświeżanie i ludzie jarają się iż mają oscyla 800x400 i super widać i ostro iiiiii ale odświeżanie jest gorsze od tych z mniejszą rozdzielczością , jak chcesz mieć i rozdzielczość i szybkość do już cena zaczyna się od kilku tysięcy w górę.
Pozdrawiam

------------------------ [ Dodano po: 5 minutach ]

wracając do allegro to czasami mam wrażenie iż urządzenia tam sprzedawane są jakieś dziwne, ktoś kupuje oscyla i używa go parę razy a po minięciu gwarancji sprzedaje bo doszedł do wniosku po 3 latach że nie jest mu potrzebny.....to po co go kupował, a już nie rozumiem jak ktoś może kupić oscyla do pracy dyplomowej i po roku go sprzedawać , to jeszcze nie jest takie dziwne ale cena jest prawie taka sama jak nowego w sklepie z gwarancją, zwróć szczególną uwagę w cyfrowym jaka jest dostępna pamięć jak chcesz badać długie przebiegi ot i pamięć musi być ze 2M, czasami sprzedają częstotliwość 20-50MHz a pamięć 32k ...?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO