Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 27 wrz 2024, o 17:20


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Tablica LED-owa
PostNapisane: 7 lis 2013, o 08:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 106
Pomógł: 0

Witam Wszystkich,
Nie wiedziałem gdzie umieścić ten post, więc zdecydowałem się na dział rybny. Co prawda nie ma on wiele wspólnego z programowaniem no i zapewne jest to błahy problem, który powinienem sam rozwiązać - jednak nie mam wiele pomysłów :oops:

Sprawa wygląda tak, chciałbym zrobić sobie płytkę zasilającą 5 x5 różnych diod. Na poniższym rysunku możecie znaleźć informacje z noty katalogowej takiego produktu.

Obrazek

Główna zabawa polega na umieszczaniu różnej kombinacji diod 5 mm w wybrane miejsce w celu uzyskania określonego koloru światła no i odpowiednie rozłożonej intensywności. Wiem, że taki sam efekt można uzyskać przy zwykłej diodzie RGB jednak efekt końcowy nie będzie ten sam - pojedynczo wybrane diody mają większy zakres kolorów i lepiej się nadają do mojego projekciku.

Jednakże widzę tu pewien problem: Wybieram 10 różnych diod 5 mm, lecz każda z nich ma inne napięcie Uf, które odkładające się na niej podczas przewodzenia. Znalazłem kolejny rysunek w sieci (nie mam dostępu do Eagle'a na tym komputerze więc z góry przepraszam za laurki):

Obrazek

W takiej sytuacji jeśli w jednej linii z 5 slotami wsadzę 4 diody Uf1=3,3 V i 1 diodę Uf2=2,4 V to palić się będzie jedynie dioda o mniejszym napięciu polaryzacji. Jeśli w jednym rzędzie wepniemy inne diody o Uf różniącym się od siebie o ~0.4 V to wszystkie powinny świecić. Do budowy różnych kolorów diod wykorzystuje się różne półprzewodniki, więc jeśli chcę użyć kolory od niebieskiego do czerwonego nie obejdzie się bez waszej pomocy 8-) .

Czy widzicie jakieś łatwe rozwiązanie, aby w jednym szeregu móc ulokować różne diody ?

A tak przy okazji, czy spotkaliście się z takimi podstawkami na diody (1wszy rysunek, zakreślone na czerwono) dostępnymi w jakimś sklepie ?

Dzięki za każdą podpowiedź !



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lis 2013, o 11:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 708
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

W tym wypadku najważniejszą rzeczą jest stały prąd płynący przez połączone szeregowo diody LED dlatego na pierwszym schemacie (obrazku) masz stabilizatory podłączone w układzie źródła prądowego - możesz wykorzystać w tej roli np. LM317 tylko musisz odpowiedni dobrać wartość rezystora według poniższych wzorów, nie przekraczając dopuszczalnego największego prądu dla używanych LEDów.

Obrazek

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lis 2013, o 12:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

Istotny jest prąd płynący przez diody. Jeśli łaczysz je szeregowo to nie ma problemu. Problem by było gdybyś łączył je równolegle, wtedy faktycznie różnice w spadkach napięć (wynikające z zastosowanych różnych półprzewodników) miałyby znaczenie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lis 2013, o 15:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 106
Pomógł: 0

o świetnie ! Wcześniej jak patrzyłem na tą sprawę i na płytce stykowej próbowałem połączyć diody to wychodziły mi dziwne rzeczy. Teraz już widzę, gdzie robiłem błąd.

Panowie jeszcze takie pytanie co do scalaka LM317. Z noty katalogowej widzę, że maksymalny prąd to 1.5A a jeśli chodzi o moc to widzę adnotacje "Internally Limited".

Jeśli połączyłbym 10 różnych diod w szeregu i ustawił prawidłowo rezystory R1 i R2 z układu użytkownika phill2k na 30 mA, a układ zasilał napięciem 5 V to moc wydzielona to 0.15 W i nie zmieniałaby się od ilości diod dołączonych w szereg ?
Sorki, że pytanie głupie, ale dziwi mnie troszkę sytuacja, że przy zastosowaniu LM317 w trybie regulacji prądu, wartości R1, R2 i wydzielana moc będzie ta sama - o ile dobrze kombinuję :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lis 2013, o 16:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

hmmm tak sobie myślę - że przy możliwościach dzisiejszych że tak powiem scalaków to czy jest tak do końca sens jak to się mówi "kopać się z koniem", czyli tworzyć własne źródła prądowe, tworzyć przy okazji fajne kaloryferki na LM317 ..... tzn w przypadku gdy chcesz dawać więcej diod LED i większe prądy to zaczną być kaloryferami .... podczas gdy ...

tada! ... są takie miłe scalaczuśki, które nie dość że są źródłami prądowymi to jeszcze pozwalają na przejście na sterowanie napięciowe takich listw diod LED (zresztą jeszcze inne tryby - opisane w nocie PDF) .... ale to PIKUŚ, do tego jeszcze masz w nich zupełnie za FREE .... TAAAAKI BONUS - jak prześliczny PWM na każdy kanał .... a wszystko po SPI i to UWAGA!!!!!! z procka do sterowania np takimi 10-ma listwami LED będziesz potrzebował TYLKO DWÓCH LINII SPI ;) .... to jest dopiero radocha ...

o czym mówię ?

ano o scalaczkach np WS2801 ... rzuć okiem na fragment noty PDF:

Obrazek

zobacz a łączysz je w ŁAŃCUCH o tak:

Obrazek


dostępne np tu ;)

http://www.sklep.atnel.pl/pl/p/WS2801-SMD/89

PDF'a możesz pobrać z tego linku ze sklepu

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

oczywiście jeśli chodzi o podłączanie tylko pojedynczych diod do pinów tych scalaków - też przecież tak można i to BEZ REZYSTORA z diodą .... (jedynie 3 małe rezystorki ustawiające prąd dla każdej z nich) .... ale wtedy będziesz mógł zrobić nawet listwę LED i sterować każdą z osobna ;) ... a jeśli potrzeba więcej kanałów to wtedy taki potworek co w swoich trzewiach chowa aż 16 !!! kanałów PWM ... ale tylko jednym rezystorkiem ustala się prąd dla wszystkich diod

WS2803 - LINK

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lis 2013, o 17:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

Mirko to te scalaczki o które kiedyś pytałem. Super, że masz je w ofercie. Coraz dłuższa lista zakupów się robi :P
Wyjścia tych scalaków to oczywiście PWM jak mniemam ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lis 2013, o 17:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

sq8dsr napisał(a):
Wyjścia tych scalaków to oczywiście PWM jak mniemam


WOW! i to jakim PWM ;) to działa po prostu REWE-kurczę-LACYJNIE ! ;) .... ja już jestem od nich uzależniony - od tego typu scalaczków i nawet wszycie electro-esperalu nie pomaga :lol:

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

A zresztą wkrótce będą mam nadzieję ciekawe poradniki o tych scalaczkach

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lis 2013, o 17:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

Wiesz bo chciałbym nimi wysterować takie coś:
http://download.maritex.com.pl/pdfs/sc/8501.pdf

Jako "końcówkę mocy"
To też jest fajny scalaczek. Można z niego napędzić spore diody i przy dużym napięciu. Prąd maksymalny ustalany jednym rezystorem. No i ON/OFF przez PWM.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lis 2013, o 17:23 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tak to także bardzo fajny scalaczek ale hmmm ... nie nie tym WS28xx nie wysterujesz tego scalaka :( źle się zrozumieliśmy - zajrzyj też do noty tych WS28xx to są scalaki pozwalające na sterowanie PWM w cyfrowej wersji - przesyłanym po SPI ... a nie że dają na wyjściu PWM ... więc łączenie tego z twoim scalaczkiem to nie miałoby żadnego sensu ...

co więcej wystarczy dodać tranzystory na wyjściach tych WS28xx i już masz końcówki mocy do dużych ilości LEDów i większej mocy. A zatem można nimi zastąpić takie scalaki jakie pokazujesz a jeszcze dodatkowo mieć as w rękawie bo one mają wbudowane sterowanie PWM rozumiesz ? ;) i nie potrzebujesz PWM'a w procku ŻADNEGO ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lis 2013, o 17:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

Tak, tak rozumiem, że puszcza się po SPI dane cyfrowe które skutkują wysterowaniem diod. Procesor nic w tym przypadku nie robi, poza transmisją danych SPI. I to nawet widzę w nocie, że transmisja może być do 25 MHz. A prędkość odświeżania 2,5 kHz. Parametry rewelacyjne. Jeszcze kaskadowość i jakieś rejestry do gryscale.... WOW :)

Ale wyjścia mocy tych scalaków nie dają przebiegu PWM ?
Właśnie widzę w nocie, taką aplikację podpartą tranzystorem NPN, gdzie jest wyższe napięcie w obwodzie kolektora i diody są w szeregu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lis 2013, o 17:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

sq8dsr napisał(a):
Właśnie widzę w nocie, taką aplikację podpartą tranzystorem NPN, gdzie jest wyższe napięcie w obwodzie kolektora i diody są w szeregu


No dokładnie dzięki czemu masz stopień mocy dodatkowo - jeśli potrzebujesz jakieś większe prądy ;)

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

dlatego obecne sterowniki LED - nazywa się "Magic LED" bo KAŻDĄ diodę RGB w łańcuchu można sterować z osobna

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lis 2013, o 21:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

jak chcesz to jeszcze jest na I2C PCA9685 z NXP co prawda 16 kanałów tylko na sztukę , ale za to można maxymalnie na jedną magistralę walnąć 62 układy co daje 992 kanały PWM :P
do sterowania ledami, servami i czym się da za pomocą PWM

http://sunduino.elektroda.eu/wordpress/ ... wnik-serw/

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lis 2013, o 21:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

SunRiver napisał(a):
ale za to można maxymalnie na jedną magistralę walnąć 62 układy

A jak będzie za mało to dać CPU z dwoma TWI. Albo zrobić 6xTWI programowo :P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lis 2013, o 21:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

machnąc sobie

PCA9518 kilka :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lis 2013, o 22:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Sun bardzo fajny scalaczek ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lis 2013, o 22:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

Sun, a wiesz na czym są robione telebimy ledowe? One sie składają z takich bloków modułów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2013, o 11:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 106
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
A zresztą wkrótce będą mam nadzieję ciekawe poradniki o tych scalaczkach


A czy można się spytać na kiedy planowane są prace nad takim poradnikiem 8-)

Dzięki Panowie za wszystkie podpowiedzi, teraz kolejna 'zabawka' do przetestowania na liście. Ze względu na moje słabe zdolności manualne i jedyne doświadczenie przy lutowaniu byczych układów będę musiał zdecydować się na WS28xx DIP :oops:

Przeszukałem internet odnośnie scalaczków WS2801 i natknąłem się na bardzo miły filmik:


Od razu przyszło mi na myśl pytanie odnośnie mojego projektu do laboratorium. Tak jak wspomniałem wcześniej, chcę wysterować panel diod LED. Tamten panel miał puste sloty, gdzie wszystkie wybrane diody świeciły jednocześnie. W ten sposób przetestować chcę jednorodność uzyskanego światła.
Kolejnym krokiem byłoby uzyskanie panelu np. jak poniżej:
Obrazek

z tymże chciałbym np. w 1 sekundzie zapalić diody z nr 2, następnie tylko nr 1 a po chwili tylko diody z numerem 3.
Wiem, że mogę połączyć dane diody w szereg na stałe i sterować wówczas tylko trzema sygnałami.

Oczywiście przy wybraniu innych kolorów diod i wyliczeniu odpowiedniego ich rozmieszczenia musiałbym ponownie łączyć diody w szereg i takie rozwiązanie nie byłoby uniwersalne no a do tego bardzo pracochłonne.

Czy przy użyciu wspomnianych sterowników LED istnieje możliwość podłączenia np 18 diod w jednej listwie i sterowania każdej z nich indywidualnie ? Np. jeśli chcę mieć tablice 10 listw po 18 diod to łącze 10 scalaków WS2803 gdzie pod każde wyjście out0:out17 dołączam diodę ? Dzięki temu mogę sterować każdą z nich oddzielnie w każdej listwie ? Czy dobrze to rozumiem :? ?

Aaa tak przy okazji, na tym dołączonym filmiku z YT widzę bardzo zgrabne połączenie diod za pomocą taśmy i jakiejś złączki, macie może pojęcia co to dokładnie jest i gdzie to można dostać ?

No ciekaw teraz jestem jakie nowe 'scalone potworki' mi zaoferujecie :) Dzięki !



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2013, o 16:45 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

barszczz napisał(a):
Czy przy użyciu wspomnianych sterowników LED istnieje możliwość podłączenia np 18 diod w jednej listwie i sterowania każdej z nich indywidualnie ? Np. jeśli chcę mieć tablice 10 listw po 18 diod to łącze 10 scalaków WS2803 gdzie pod każde wyjście out0:out17 dołączam diodę ? Dzięki temu mogę sterować każdą z nich oddzielnie w każdej listwie ? Czy dobrze to rozumiem ?


Bardzo dobrze to rozumiesz - ale akurat WS2801 już nie dostaniesz praktycznie w DIP zaprzestali produkcji DIP'ów - za to są w SMD w SO8 więc nie jest tak źle z lutowaniem ;)

http://www.sklep.atnel.pl/pl/p/WS2801-SMD/89

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

chyba że zdecydujesz się na WS2811 - wtedy będzie DIP ;)

http://www.sklep.atnel.pl/pl/p/WS2811-DIP/90

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO