Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 16 kwi 2024, o 09:41


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 lip 2022, o 07:27 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 mar 2013
Posty: 6
Pomógł: 0

Witajcie,
Zna ktoś prostu sposób, jak podczas programowania Atmegi wgrać od razu ustawienia czasu z komputera do układu PCF8583?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2022, o 16:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 maja 2013
Posty: 174
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 8

Według mnie, to rozwiązania są dwa:
- ręczne wpisanie czasu do pliku *.hex, potem programowanie procka, a następnie procek po restarcie ładuje czas do RTC,
- automatyczne odczytanie czasu ale wtedy potrzebna jest aplikacja pobierająca aktualny czas, zapisująca do *.hex-a i programująca procka.

Można też to zrobić za pomocą bootloader-a.
Napisz, dlaczego chcesz to robić, może będzie inny sposób.

_________________
Sterowniki PLC Siemens czy ATmega, jaki wybrać?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2022, o 13:23 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 mar 2013
Posty: 6
Pomógł: 0

Zacząłem znów "bawić się w programowanie" i napisałem kod dla zwykłego zegarka - odlicza czas współpracując z PCF8583. Czas ustawiany za pomocą mikroswitchy i zastanawiałem się, czy jest możliwość właśnie wgrania programu z aktualną godziną (gdyby np. projekcie nie było przycisków)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2022, o 13:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Parkiet napisał(a):
Zacząłem znów "bawić się w programowanie" i napisałem kod dla zwykłego zegarka - odlicza czas współpracując z PCF8583. Czas ustawiany za pomocą mikroswitchy i zastanawiałem się, czy jest możliwość właśnie wgrania programu z aktualną godziną (gdyby np. projekcie nie było przycisków)

a jak wgrasz w trakcie wgrywania programu czas - a można tak zrobić i nic w tym trudnego a później zegarek zacznie się późnić o godzinę po miesiącu ? To co ? zamiast go nastawić jakoś to znowu będziesz wgrywał program ?

W czym w ogóle widzisz problem, żeby dla testu ustawić czas na sztywno przy wgrywaniu wsadu?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2022, o 16:04 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 11 lip 2022
Posty: 3
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Parkiet napisał(a):
Zacząłem znów "bawić się w programowanie" i napisałem kod dla zwykłego zegarka - odlicza czas współpracując z PCF8583. Czas ustawiany za pomocą mikroswitchy i zastanawiałem się, czy jest możliwość właśnie wgrania programu z aktualną godziną (gdyby np. projekcie nie było przycisków)

a jak wgrasz w trakcie wgrywania programu czas - a można tak zrobić i nic w tym trudnego a później zegarek zacznie się późnić o godzinę po miesiącu ? To co ? zamiast go nastawić jakoś to znowu będziesz wgrywał program ?

W czym w ogóle widzisz problem, żeby dla testu ustawić czas na sztywno przy wgrywaniu wsadu?

Mirku , może o to właśnie chodzi, czyli testując program, to niech mi się aktualna godzina wyświetla pobrana np: z komputera.
Po co zawsze zaczynać od: 00:00:00?, lub na sztywno ustawiona( Ja zawsze na sztywno ustawiam do sprawdzenia ). Mnie też to zawsze wkurzało ale ustawiam na sztywno. Do testów zegarka, nie musi mieć przycisków.
Przyciski i całe MENU, może potem sobie dorobić. Najważniejsze, żeby zegarek chodził a najlepiej z aktualną godziną. Jak tak chce, to kto mu zabroni? Oczywiście można na sztywno ale jak chce
inaczej... to co nie można? Można, ale program testowy się rozrośnie i będzie potrzeba UARTA.
Ja i tak do testów proponuję ustawić czas na sztywno, tak jak pisze Mirek.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2022, o 18:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Ja do testów to bym użył funkcjonalności MKClipsea i zaimplementiwanych tam build ów :) co kompilacje się aktualizuje czas kompilacji



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sie 2022, o 13:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2014
Posty: 296
Lokalizacja: Jaskółowo k. Warszawy
Pomógł: 9

Witajcie.
Ja żeby się nie męczyć to poprzez uart aktualizuję sobie czas z komputera uruchamiając skrypcik z powershell.
Najpierw żeby nie szukać w ustawieniach jaki com ma przejściówka sprawdzam sobie obecne COM'y.
Pobieram sobie aktualny czas i wysyłam go w odpowiednim formacie.
U mnie to "+ok=yyyy-MM-dd HH:mm:ss"
Dalej to już procek sobie to odbiera i odpowiednio zjada.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język java
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Podany skrypt wklejasz do notatnika i zmieniasz rozszerzenie z .txt na .ps1
Funkcją $port.WriteLine możesz sobie wysłać co tam chcesz dobrze tylko aby to co w "" kończyć znakami `r`n.

_________________
POZDROWIONKA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sie 2022, o 19:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 maja 2013
Posty: 174
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 8

PITERK napisał(a):
Witajcie.
Ja żeby się nie męczyć to poprzez uart aktualizuję sobie czas z komputera uruchamiając skrypcik z powershell.
Najpierw żeby nie szukać w ustawieniach jaki com ma przejściówka sprawdzam sobie obecne COM'y.
Pobieram sobie aktualny czas i wysyłam go w odpowiednim formacie.
U mnie to "+ok=yyyy-MM-dd HH:mm:ss"
Dalej to już procek sobie to odbiera i odpowiednio zjada.

Podany skrypt wklejasz do notatnika i zmieniasz rozszerzenie z .txt na .ps1
Funkcją $port.WriteLine możesz sobie wysłać co tam chcesz dobrze tylko aby to co w "" kończyć znakami `r`n.


Super programik :!:
Jeszcze tylko, autor problemu/tematu, napisze trochę kodu do ATmegi wysyłający po I2C do PCF8583 i gotowe.
Problem rozwiązany...

_________________
Sterowniki PLC Siemens czy ATmega, jaki wybrać?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sie 2022, o 08:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 mar 2013
Posty: 6
Pomógł: 0

@PITERK Dzięki, siadam i działam wg Twoich wskazówek.

A co do tego dlaczego tak chce - bo tak sobie wymyśliłem bawiąc się moim zegarkiem. Zrobiłem też tam odliczanie czasu do tyłu czy wyświetlanie "przesuwnych" napisów na wyświetlaczach 7-segmentowych. Wszystko po to, bo tak najlepiej wchodzi mi nauka. Czy użyję tego do czegoś - nie, ale wiedza przy tym zdobyta mi pozostanie (a tak najlepiej mi się uczy).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO