Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 10:15


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 lut 2021, o 14:30 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2015
Posty: 6
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

Dzień dobry Panowie, mam na imię Paulina i przychodzę z pewnym pytaniem o którym za chwilę więc usiądźcie wygodnie w fotelu, dorzućcie drew do kominka i wysłuchajcie tej oto historii. Dawno temu, mój dziadek opowiadał mi że były takie dobre moduły jak BTM222 które działały zawsze i wszędzie a ich konfiguracją zajmowały się nawet dzieci w przedszkolach. W związku z tym, że BTMy są już historią a ja potrzebuję kilkadziesiąt takich urządzeń byłam zmuszona poszukać alternatywy i po przeszukaniu zasobów sieci internet mój wybór padł na moduł BT909. Postaram się napisać możliwie dużo ale zbytnio nie zaplątać tak żeby nie był potrzebny chiński tłumacz, w razie czego proszę dopytać:) A teraz, jak to się mówi, do brzegu:)
Muszę zbudować bezprzewodowy RS232, ma mieć to tak mocny sygnał jak BTMN222 bo można powiedzieć będzie to do zastosowań profesionalnych, czyli nie może być na skraju zasięgu, ale z tym sobie poradziłam. Wybór padł na moduł dużej mocy BT909, zasilany jest standardowo 3,3V (max3.6V) a moc wyjściowa wynosi troszkę więcej niż w BTM222 i jest równa 18,5dBm czyli 71mW a nie jak w BTM222 63mW.
Zamówiłam od producenta z chin do testu 2 takie moduły, wcześniej zrobiłam PCB do nich, po wlutowaniu wystartowały od razu.
Pierwsze problemy zaczęły się kiedy nie mogłam skomunikować się przez stare dobre Putty, program odbierał dane ale nie można było nic napisać więc pobrałam ze strony producenta terminal "serial port" i wszystko zaczęło się komunikować. Można także wysyłać polecenia AT od strony radia przez aplikacje producenta "FeasyBlue" (Android) czego także w BTM nie można robić radiowo i słusznie!
Powoli przechodzę do sedna:)
Nie rozumiem jak wydawać niektóre polecenia a ez tego stoję w miejscu od 2tygodni!
Moduł posiada różne profile jak:
-SPP (Serial Port Profile)
-GATT server (Generic Atribute Profile)
-A2DP sink (Adanced Audio Distribution Profile)
i wiele innch. Myślę, że mnie będzie interesował TYLKO profil SPP.
Dochodząc do rozdziału 2.1.2 Wybór profilu Bluetooth czytamy co następuje.
Format: AT+PROFILE{=Param}
Param:A base-10 representation of a bit field, default:1195, for each bit: (z tego co rozumiem tłumaczy się to jako "Reprezentacja pola bitowego o podstawie 10, domyślnie 1195 dla każdego bitu). Obrazek1
BIT [0]  SPP
BIT [1]  GATT SERVER
BIT [2]  GATT CLIENT
BIT [3]  HFP SINK
BIT [4]  HFP SOURCE
BIT [5]  A2DP SINK
BIT [6]  A2DP SOURCE
itp... Więc nie wiem jakie polecenie wydać żeby przełączyć w tryb SPP AT+PROFILE=????????
Żeby było śmieszniej domyślnym profilem po przywróceniu do ustawień fabrycznych jest profil 1707.
Jest tak dużo do napisania, że nie wiem z czego zrezygnować żeby nie pisać tu książki.
Moduły mają domyślnie PIN 0000, przy próbie połączenia z nimi za pomocą telefonu, nie wymaga żadnego pinu, nie mam pojęcia dlaczego. Docelowo chcę żeby moduły odnajdywały się po MAC adresie po włączeniu zasilania w trybie transmisji danych UART żeby nie były dostępne na liście widocznych urządzeń, chcę włączyć także rozgłaszanie dodatkowej nazwy, ponieważ BT909 rozgłasza 2 nazwy np FSC-BT909 i FSC-BT909LE, ta druga nazwa informuje o trybie pracy jako LE (Low Energy) Bo to moduł Dual Mode.
Wiele rzeczy mi działa ale to co najbardziej mnie interesuje to nie... Np. udało mi się połączyć moduły wydając polecenie żeby połączył się z innym modułem podając jego MAC adres tylko po odłączeniu zasilania już nie pamięta tego polecenia.
Nie rozumiem wielu rozdziałów i funkcji profili ale o tym chyba na razie nie będę pisała bo zmącę tylko moje opowiadanie :) Podsyłam linki do Data sheet BT909 i do Przewodnika programowania.

JEDNAK NIE DAM LINKÓW DO DATA SHEET I DO PROGRAMING GUIDE PONIEWAŻ "Nowy użytkownik nie może zamieszać linktów w postach!" :P no może za 10 lat będę mogła bo chyba ze ponad 5 to za mało :)

ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lut 2021, o 20:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2013
Posty: 485
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 9

Cytuj:
JEDNAK NIE DAM LINKÓW DO DATA SHEET I DO PROGRAMING GUIDE PONIEWAŻ "Nowy użytkownik nie może zamieszać linktów w postach!

Więc ja to zrobię ;)

https://www.maritex.com.pl/product/atta ... 2d3fa03573
https://www.maritex.com.pl/product/atta ... 48e5c9c616

_________________
Ucz się ucz ,bo po to tutaj jesteś...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2021, o 17:18 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2015
Posty: 6
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

Czy ktoś może wie jak mam to rozumieć co to jest "Reprezentacja pola bitowego o podstawie 10, domyślnie 1195 dla każdego bitu" jak to policzyć żeby wiedzieć jak wybrać profil ??... Wiem, że profil 83 to profil HFP Source czyli BIT4. Jak włączyć profil SPP? Myślę, że warto pochylić się nad tymi modułami bo mają większe możliwości niż BTMy, nie wspominając o tym że mają wbudowaną antenę a także możliwość podłączenia zewnętrznej i obsługują więcej sygnałów RS232 niż tylko Rx i Tx. Można przesyłać nimi dźwięk i łączyć przez USB, pobierać książkę tel. w smartfonie, listę połączeń i inne, bez problemu to robiłam, działa. Panowie, puch marny prosi;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2021, o 17:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Paulina_Sadurska_WAT napisał(a):
co to jest "Reprezentacja pola bitowego o podstawie 10, domyślnie 1195 dla każdego bitu"
Wydaje mi się że chodzi o zapis binarny tej liczby, czyli 1195 dziesiętnie to w zapisie binarnym 0b10010101011, i każda jedynka w tym zapisie oznacza załączenie danego profilu, czyli bit pierwszy z prawej - najmłodszy, jeśli jedynka to załączenie profilu SPP, druga jedynka od prawej to bit o numerze 1 więc załączenie profilu GATT Server itd. Tylko trochę dziwnie to zapisali, bo piszą o 10 bitowym polu a defakto jest 11 profili więc i 11 bitów, tylko że bity numeruje się od 0 więc bity są od zerowego do dziesiątego.
Z tego co jest napisane w nocie wynika, że niektóre profile mogą działać jednocześnie więc do bitów można załadować w odpowiednie wagi jedynki i wysłać komendą np AT+PROFILE=1<CR><LF> załączając tylko i wyłącznie profil SPP.
To tylko taka sucha dedukcja, trzeba by to sprawdzić, a to jedynie można zrobić na "żywym organizmie".



Ostatnio edytowano 10 lut 2021, o 18:13 przez xentis, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2021, o 17:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2019
Posty: 147
Pomógł: 37

Chinglish wymaga pownej dozy domysłów. Ja się domyślam, że parametr to wartość sumy potęg liczby 2 dla bitów wybranych profili. Na przykład 1195 to profile PBAP Server (2^10 tj. 1024), AVCRP Controller (2^7 tj. 128), A2DP Sink (2^5 tj. 32),HFP Sink (2^3 tj. 8), Gatt Server (2^1 tj. 2) oraz SPP (2^0 tj. 1)

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

xentis napisał(a):
Z tego co jest napisane w nocie wynika, że profile mogą działać jednocześnie więc do bitów można załadować same jedynki i wysłać komendą AT+PROFILE=2047<CR><LF>

Nie mogą. Zobacz w screenshotcie "Description" pod tabelką bitów

_________________
Think for yourself and question authority.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2021, o 18:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Słuszna uwaga, zasugerowałem się punktem pierwszym noty:
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2021, o 19:24 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2015
Posty: 6
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

Jako ciekawostkę dodam (przynajmniej dla niektórych) że zamówiłam te moduły bezpośrednio od producenta do paczkomatu InPostu:) Oczywiście wysyłka bezpłatna. To tak na marginesie. Miałam nawet napisać do Feasycom ale czytałam w komentarzach na aliexpres, że jakiś rosjanin się żalił że mu nie pomogli a coś eksperymentował z transmisją dźwięku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO