Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 kwi 2024, o 15:50


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Atnel wifi232-t
PostNapisane: 26 gru 2019, o 17:37 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 kwi 2019
Posty: 6
Pomógł: 0

Cześć,
mam problem z połączeniem Atnel Wifi232-t z miernikiem MCP MT8145.
W Labview stworzyłem aplikacje, która odczytuje wartości z miernika do komputera. Komunikacja odbywa się poprzez RS232. Przez kabel działa prawidłowo, nie mogę połączyć sie bezprzewodowo przez Atnela. Analizując transmisje na oscyloskopie zauważyłem że Wifi232-t ma odwrotną logikę linii Tx . Przez tranzystor ją odwróciłem, dane do miernika dochodzą, ale miernik nie odpowiada. Ramka przychodzi w identycznej postaci jak przy komunikacji przewodowej, ale jest troszeczkę wyższe napięcie na lini Tx:
-na kablu 4,64V
- a na wifi232-t 5,76V.
Czy to może powodować problem w komunikacji?
Dodatkowo mam pytanie czy Atnel WIFI232-T wysyła jakieś dodatkowe ramki testowe? Każda poprawna ramka jest poprzedzona identyczną ramką niewiadomego pochodzenia.

-Poprawna ramka przy komunikacji przez kablu
Obrazek
-Ramka przez Atnel wifi232-t
Obrazek
-Ramka po odwróceniu przez tranzystor
Obrazek
-Dodatkowa ramka wysyłana przez atnel
Obrazek

Potrzebuje pomocy w rozwiązaniu problemu. Gdzie szukać problemu?
pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2019, o 18:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Po pierwsze to moduły ATNEL-WIFI232T nie mają żadnej odwrotnej logiki na RS232. Raczej z tego co opisujesz - to prawdopodobnie od strony sprzętowej masz coś nieźle namieszane - ale jak ci pomóc jak nawet słowem nie wspominasz o tym, żadnego schematu ? Tylko można zgadywać - ale na to niestety czasu nie mam.

Po drugie nawet słowem nie wspominasz o tym jak masz skonfigurowany moduł, w jakim trybie itp

Więc pomyśl sam - jak można cokolwiek pomóc ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2019, o 22:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 kwi 2019
Posty: 6
Pomógł: 0

Moduł mam skonfigurowane jako STA i połączone z USR-VCOM jako wirtualny port COM. Przy połączeniu z innym urządzeniem pracującym w standardzie TTL moduł działa prawidłowo. Odwrotną logikę miałem na myśli w stosunku do miernika, można to zauważyć na PrtSc z oscyloskopu. Moduł połączony mam z miernikiem:
-połączone ze sobą masy,
-Tx Atnela połączone z Rx miernika
-Rx Atnela z Tx miernika.

Ramkę odwróciłem takim schematem:
Obrazek

Konfiguracja modułu:
ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2019, o 23:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

A ok - może to twój miernik potrzebuje jakiejś dziwnej odwróconej logiki na TX to rozumiem ... no ale tego to ja już nie wiem.

Co do USR-VCOM - to po co robisz to w ten sposób? Zrób sobie komunikację po zwykłym UDP ..

Przy okazji w konfiguracji WIFI zjadło ci ostatni element GATEWAY - masz 192.168.1. ???

Poza tym pobierz sobie ten pakiet komponentu nawet jak nie programujesz czy nie masz zamiaru programować w Delphi - masz tam program MkTerminalUDP - tylko wyłącz tryb TCP SERVER i ustaw UDP SERVER

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2019, o 23:16 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 kwi 2019
Posty: 6
Pomógł: 0

Komunikacje robię w ten sposób, bo chce na ,,szybko,, sprawdzić działanie układu. Docelowo układ ma działać Pc-WIFI232-T <-> Wifi232-T-miernik.
A mógłby Pan podpowiedzieć co może być problemem komunikacji? odwrócenie ramki przez tranzystor, czy raczej zbyt wysokie napięcie po odwróceniu?
Przemixxx napisał(a):
Ramka przychodzi w identycznej postaci jak przy komunikacji przewodowej, ale jest troszeczkę wyższe napięcie na lini Tx:
-na kablu 4,64V
- a na wifi232-t 5,76V.


A czy Pana schemat z BSS138 tutaj coś może zmienić?
Obrazek

Męczę się z tym od dłuższego czasu i juz nie mam pojecia gdzie szukać błędu. A co do tej dodatkowej ramki wysyłanej przez Wifi232-t jest to rzecz normalna? On wysyła jakaś ramkę kontrolną? Przy komunikacji po kablu nie jest ona wysyłana.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2019, o 12:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

na tranzystorze też można odwracać fazę sygnału szczególnie przy tak małej prędkości 9600, ale \

najpierw to ja bym na twoimi miejscu sprawdził jak to działa na ZWYKŁYM kablu czyli na przejściówce USB/RS232 najlepiej na FT232R - to by ci dużo dało - bo teraz to wprowadzasz zbyt dużo niewiadomych i jeszcze ten VUSR COM....

Sprawdź na kablu - jak będzie działać to wtedy daj znać i zrób na WIFI ale przetestuj ten terminal UDP do którego ci link podałem ok?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2020, o 15:07 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 kwi 2019
Posty: 6
Pomógł: 0

Tak jak mówiłem na kablu wszystko działa. Wywaliłem USR-VCOM i połączyłem bezpośrednio po UDP 2x Atnel wifi. Sygnał do miernika dochodzi i miernik odpowiada, ale Atnel nic nie odbiera. Myślę, że mam problem z odwróceniem sygnału z miernika do Atnela.Wychodzi sygnał około 1,5V. Załączam screeny z oscyloskopu i schemat. myślę że problem leży w schemacie.
-Tutaj schemat połączenia lini Tx Atnala. Poniżej screen z oscyloskopu. Sygnał odwrócony miernik odpowiada. (żółty sygnał Atnel, niebieski po odwróceniu przez tranzystor.)
Obrazek
Obrazek
Tutaj to co wychodzi z miernika- niebieski, zółty po odwróceniu. i tutaj mam około 1,5V. wiec uważam że tutaj bedzie problem.
Obrazek
Obrazek

Czy mógłby ktoś podpowiedzieć co można poprawić/ wskazać błąd?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2020, o 18:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 kwi 2019
Posty: 6
Pomógł: 0

ok działa. Dzięki za pomoc ! :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2020, o 19:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

A co pomogło?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2020, o 19:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 kwi 2019
Posty: 6
Pomógł: 0

Taka modyfikacja:
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO