Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 11:56


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 gru 2018, o 01:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 lis 2018
Posty: 9
Pomógł: 0

Witam,
Zastanawiam się jak wykonać przetwornicę DC-DC typu Buck, której prąd wyjściowy mógłby być regulowany z dużą dokładnością.
Parametry przetwornicy:
- napięcie wejściowe 20VDC,
- prąd wyjściowy max. 15A,
- regulacja prądu z krokiem 15-20mA,
- obciążenie stałe, rezystancyjne, około 1ohma.
Przetwornica miała by działać w ten sposób, że byłaby sterowana przez uC, który by zadawał konkretną wartość prądu.
W głowie buduje mi się idea, że należałoby na rezystorze pomiarowym (wartość rezystancji dziesiątki miliohmów) połączonym w szeregu z obciążeniem mierzyć prąd obciążenia. Ta informacja plus wartość zadana prądu obciążenia byłby danymi wejściowymi do wypracowania sygnału przez uC do wysterowania przetwornicy DC/DC tak aby osiągnęła wartość zadaną prądu.
Największym problemem dla mnie na chwilę obecną jest moduł przetwornicy i topologia, drajwer który pozwalałby mi to zrealizować. Może ktoś robił coś podobnego? Z góry dziękuję za podpowiedzi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 gru 2018, o 08:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

15A to sporo. Musisz więc szukać drivera w topologii buck. Dodatkowo musi to być przetwornica synchroniczna żeby zapewnić jakąś sensowną sprawność. Żeby dławik nie był jakichś monstrualnych wymiarów, proponuje dać wysoką częstotliwość kluczowania, 1MHz albo więcej. Dodatkowo skoro to ma być źródło prądowe to trzeba wziąć sprzężenie zwrotne z rezystora pomiarowego tak jak mówisz. Całość jest doi wykonania ale nie jest to banalny projekt.

------------------------ [ Dodano po: 12 minutach ]

Zobacz ten scalak:

https://www.analog.com/media/en/technic ... 3840fa.pdf

Możesz go przesumulować w LTSPice



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 gru 2018, o 11:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 lis 2018
Posty: 9
Pomógł: 0

Dzieki za podpowiedź. Przeanalizuje zaproponowany przez Ciebie kontroler. Mam kilka scalakow LM5145 ale w nim jest sprzężenie od napięcia wiec sie raczej nie nadaje.
Jesli bym zastosował kontroler Lineara to bym tak widział topologie mojego układu: przetwornica LT, potem mostek full bridge (przewalkowany w innym wątku), następnie pomiędzy punktem wspólnym dolnych tranzystorów mostka a masa rezystor pomiarowy. Z rezystora pomiarowego mierzone napięcie bym podał na we przetwirnika ADC (jeszcze nie wiem czy w uC czy jakis zewnętrzny). Następnie uC by wysterowywal wejścia Isense kontrolera LT za pośrednictwem wzmacniacza różnicowego.
Ma to sens i szanse zadzialania? Dlatego sprzężenie zwrotne jest przez uC gdyż z klawiatury chce zadawać wartość prądu obciążenia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 gru 2018, o 18:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 gru 2011
Posty: 204
Lokalizacja: Boguchwała
Pomógł: 3

To trudny temat. Takiej przetwornicy gotowca nie ma. Dla jednostki projekt i wykonanie jest nie opłacalny.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 gru 2018, o 08:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Może lepiej się zainteresować czymś takim...

http://s.aliexpress.com/nAR3MzAn

...lub podobnym. Wybór jest spory.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 gru 2018, o 09:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Aha, to pierwszy lepszy link, a najlepiej kupować te moduły od oficjalnego sprzedawcy na ali czyli "RD official store". Mają tego mnóstwo o najróżniejszych parametrach.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 gru 2018, o 11:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Tak jak stwierdził SylwekK na Ali jest spory wybór tego typu modułów.
Wystarczy wpisać frazę "cc cv" (constant current, constant voltage) w wyszukiwarce.
W tych modułach stabilizacja prądu polega na zablokowaniu przetwornicy po przekroczeniu zadanego prądu. Prąd jest zadawany napięciem z potencjometru, wiec chcąc zadawać prąd z uC wystarczy usunąć potencjometr i podać napięcie z uC. Można tez dowolną przetwornice wzbogacić o układ ograniczenia prądu, dodając bocznik i komparator. Wadą takiego rozwiązania jest to, że prąd nie jest idealnie stały a na kilka procent tętnień. Jeżeli taki poziom tętnień jest dla Ciebie nieakceptowalny, to ponurkuję zainteresować się modułem sztucznego obciążenia (dummy load).

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 gru 2018, o 15:58 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 lis 2018
Posty: 9
Pomógł: 0

Dzieki za propozycje i podpowiedzi. Nie chce kupować gotowego urzadzenia. Zreszta zależy mi na dużej sprawności urzadzenia a takie obciążenie aktywne sie pewnie mocno grzeje.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2018, o 08:01 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 lis 2018
Posty: 9
Pomógł: 0

Kontroler LT3840 (zresztą jak każdy kontroler BUCK) ma tą niepożądaną w mojej aplikacji właściwość, że minimalne napięcie wyjściowe wynosi 1,250V - wynika to ze specyfikacji pinu FB. Ja potrzebuje móc regulować napięcie wyjściowe od 0V (po to aby regulować prąd wyjściowy od 0A do 15A z krokiem 10-15mA). W przetwornicy opartej na LT3840 mam przy minimalnym napięciu wyjściowym od razu na obciążeniu 1,25A (bo obciążenie mam stałe 1ohm). Czy jest może jakaś topologia przetwornicy umożliwiająca pracę na wyjściu od 0V?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2018, o 18:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Stabilizacja napięcia działa jak nie działa stabilizacja prądu. Nigdy nie działają razem. Ciebie interesuje stabilizacja prądu, wiec stabilizacja napięcia nie ma znaczenia.
Inaczej mówiąc, nie interesuje Ciebie jakie napięcie będzie na wyjściu przetwornicy, tylko jaki będzie prąd. To sterownik przetwornicy ma dostarczyć takiego napięcia, by przez obciążenie popłynął zadany prąd.
W twoim przypadku przetwornica będzie pracować w trybie stabilizacji napięcia tylko bez obciążenia (w awarii). Warto ustawić rozsądna wartość zadanego napięcia by gdy odłączone zostanie obciążenie napięcie na wyjściu nie wzrosło nadmiernie i nie uszkodziło elementów.
Chyba, że czegoś nie zrozumiałem i z innych powodów potrzebujesz na wyjściu napięcia poniżej 1,25V.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2018, o 19:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

http://ww1.microchip.com/downloads/en/A ... T04204.pdf



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 gru 2018, o 09:31 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 lis 2018
Posty: 9
Pomógł: 0

Dokładnie, tak jak napisał Alef2 napięcie wyjściowe mnie nie interesuje tylko prad wyjściowy - napięcie się samo ustali na stałym obciążeniu o wartości 1ohma. W linku który podał Nefarious19 jest schemat w którym by prawdopodobnie dało sie zejść z napięciem wyjściowym do 0V i łącząc szeregowo z obciążeniem rezystor pomiarowy możnaby zrobićsprzężenie zwrotne wlasnie od pradu a dodatkowo jeszcze kontrolować napięcie wyjściowe. Zna ktoś moze jakis kontroler pracujący w trybie stabilizacji prądu wyjściowego?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO