Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 27 kwi 2024, o 23:02


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 sty 2018, o 14:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 wrz 2014
Posty: 264
Pomógł: 12

Hej,
Buduję sobie urządzenie do podlewania kwiatków doniczkowych i mam mały problem jak to poprawnie ogarnąć ze strony sprzętowej.
Zacznę od swojego schematu:

Obrazek

Działanie:
1. wyjścia/wejścia
a) "A-1" złącze analogowe do pomiaru wilgotności przez uC
b) "D-1" złącze cyfrowe do załączania przekaźnika
c) "K-1" złącze cyfrowe uC
2. załączenie przekaźnika:
a) gdy jest "sucho" w doniczce to układ pomiarowy ustawia stan wysoki na "D-1"
b) gdy przyjdzie czas podlewania to uC ustawia stan wysoki na "K-1"
c) aby kwiat został podlany muszą być spienione dwa warunki:
- uC wystawi stan wysoki (tu będzie ustawiany czas kiedy ma się odbyć podlewanie)
- sekcja pomiarowa wystawi stan wysoki (tu będzie ustawiana potrzeba podlewania)
3. potencjometr "POT_1" służy do regulacji progu załączenia pompy
4. złącze "X1" to złącze dla sondy pomiarowej
5. złącze "X2" to załączenie pompy wody

Sprzęt:
1. uC to ATmega328 + źródło napięcia odniesienia 2.5V
2. przekaźnik z cewką 5V
3. komparator LM393 SMD, ale chyba go wymienię na coś poczwórnego THT (w podlewaczce będą cztery sondy)
4. sonda pomiarowa to HL-69 lub coś podobnego, a może sam coś zrobię z "kwasiaka"

Będę wdzięczny za pomoc w ogarnięciu sprzętu. Z kodem dla uC dam sobie radę, ale nie potrafię stworzyć poprawnie działającego sprzętu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2018, o 17:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 wrz 2017
Posty: 169
Pomógł: 31

W układzie z komparatorem który można "wyciąć" z Twojego schematu przecież uC do pomiarów wilgotności nie jest potrzebny, masz prosty pomiar napięcia na dzielniku napięcia R1 = 10k + X1 czujnik wilgotności oraz POT1 = 10k. Jak ustawisz PR tak będzie podlewać w godzinach jakie wyznaczy atmega.
Cewka przekaźnika jest tu załączana przez T1 & T2 z Atmegi, tyle że uC mierzy jeszcze raz to samo co komparator (tą samą sondą), jedyną różnicą jest to że dzielnik tu dodałeś kolejny.
Jeśli chcesz to zrobić na uC z ADC może łatwiej będzie zastosować dzielnik (R1 + złacze X1) tak jak dla komparatora ale zamiast komparatora wstawić wtórnik napięciowy i mierzyć napięcie uC? Układ się trochę uprości; w linii pomiarowej wtórnik - uC nie dawaj żadnych rezystorów, pomiar w uC odbywa się metodą równoważenia ładunków (przełączania pojemności) więc rezystancja spowalnia proces ładowania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2018, o 18:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 wrz 2014
Posty: 264
Pomógł: 12

Już tłumaczę co miałem na myśli ;)
Pomiary wilgotności jest zrobiony dwa razy ponieważ:
- pomiar sprzętowy po to aby zezwolić/blokować możliwość podlewania kwiatka. Potencjometrem "POT_1" ustawiam sobie próg podlewania
- pomiar przez uC ma być robiony po to aby można było wyniki wysłać na serwer
Sterowanie pompą:
- sprzętowe po to aby w razie np. zawieszenia się uC pompa nie pracowała cały czas
- sterowanie przez uC po to abym mógł sobie ustawić godzinę podlewania i czas działania pompki

Dzielnik napięcia dałem po to aby "wpasować się" w ADC uC-żródło napięcia odniesienia jest 2.5V, a układ pomiarowy działa w zakresie 0-5V



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2018, o 19:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 wrz 2017
Posty: 169
Pomógł: 31

Cytuj:
Sterowanie pompą:
- sprzętowe po to aby w razie np. zawieszenia się uC pompa nie pracowała cały czas
- sterowanie przez uC po to abym mógł sobie ustawić godzinę podlewania i czas działania pompki

W celu rozwiązania problemu z potencjalnym zawieszaniem się uC to raczej stosuje się WDT w atmedze też musi być jakiś, więc dalej jestem zdania ze komparator tu nic nie wnosi. Domyślam się, że bardzo nie chciał byś zalać mieszkania wodą więc zapewne stąd to dodatkowe zabezpieczenie.
Jeśli idziesz w stronę zabezpieczeń może przyjmiesz ile max wody dziennie może być wlane do doniczki ? (maksymalny czas pracy pompy w okresie 24h) Zasadniczo ograniczeń programowych możesz wstawić bezliku.
W każdym razie zabezpieczysz się przed zalaniem jak uważasz za słuszne - to w końcu Tobie nie daj Boże grozi zalanie.

Najkorzystniej chyba było by zmontować to co narysowałeś na płytce stykowej i sprawdzić jak działa, być może w A1 trzeba będzie dodać wtórnik i osobny dzielnik napięcia; kwestia jakiej rozdzielczości pomiarów ADC oczekujesz.
- Nie wiem jaki jest prąd cewki przekaźnika K1 więc nie wiadomo czy tranzystory które wybrałeś są odpowiednie choć spodziewam się, że będzie jeszcze spory zapas.
- Nie sądzę żeby pompka pobierała jakiś wielki prąd ale nawet małe przekaźniki przy zbyt dużych udarach prądowych lub mechanicznych potrafią zewrzeć styki wyjściowe na stałe, nie mówię że po godzinie pracy ale po kilku miesiącach lub latach. Więc tu zwróć uwagę na odpowiedni zapas w obciążalności przekaźnika - zwykle w nocie jest napisane jaki prąd może płynąć przy obciążeniach indukcyjnych.
- Kolejną niewiadomą jest rezystancja czujnika X1 w suchej i mokrej ziemi - to na jej podstawie należy dobrać rezystory dzielników.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2018, o 20:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 wrz 2014
Posty: 264
Pomógł: 12

abel11 napisał(a):
W celu rozwiązania problemu z potencjalnym zawieszaniem się uC to raczej stosuje się WDT

Napisałem kilka jakiś tam prostych programów i nigdy nie miałem problemu z zawieszaniem się uC, ale w życiu różnie to bywa więc jakieś zabezpieczenie by się przydało ;)
abel11 napisał(a):
Domyślam się, że bardzo nie chciał byś zalać mieszkania wodą więc zapewne stąd to dodatkowe zabezpieczenie.

Dokładnie tak. Zbiorniczki nie będą duże, pojemność około 5l
Cytuj:
W każdym razie zabezpieczysz się przed zalaniem jak uważasz za słuszne

Nie wiem czy to dobry pomysł ale chciałem użyć zabezpieczenia sprzętowo-programowego.
abel11 napisał(a):
Najkorzystniej chyba było by zmontować to co narysowałeś na płytce stykowej i sprawdzić jak działa

Troszkę się tym pobawiłem, ale z gotowym modułem jaki można kupić, a dokładnie TAKIM Teraz chciałbym zrobić swoje urządzenie aby nie było żadnych pająków i wszystko ma być na jednej płytce.
abel11 napisał(a):
być może w A1 trzeba będzie dodać wtórnik i osobny dzielnik napięcia; kwestia jakiej rozdzielczości pomiarów ADC oczekujesz.

Chcę użyć ATmega328 więc rozdzielczość ADC 10bit
abel11 napisał(a):
Nie wiem jaki jest prąd cewki przekaźnika K1 więc nie wiadomo czy tranzystory które wybrałeś są odpowiednie choć spodziewam się, że będzie jeszcze spory zapas.

Przekaźniki jakie wybrałem to JZC-32F-005-HS3
abel11 napisał(a):
Nie sądzę żeby pompka pobierała jakiś wielki prąd ale nawet małe przekaźniki przy zbyt dużych udarach prądowych lub mechanicznych potrafią zewrzeć styki wyjściowe na stałe, nie mówię że po godzinie pracy ale po kilku miesiącach lub latach. Więc tu zwróć uwagę na odpowiedni zapas w obciążalności przekaźnika

Pompkę wody kupiłem TAKĄ Sprawuje się swietnie, ale nie wykluczone, że zmienię zdanie i kupię coś innego-stąd przekaźniki, a nie tranzystory czy coś takiego. Przekaźnik jest uniwersalny i będzie prawie zawsze do wszystkiego pasował.
abel11 napisał(a):
Kolejną niewiadomą jest rezystancja czujnika X1 w suchej i mokrej ziemi - to na jej podstawie należy dobrać rezystory dzielników.

To jest dość trudne pytanie ponieważ gdy kupię gotowe sondy to one mają jakąś swoją rezystancję, ale jeżeli sondy wykonam sam to też będzie coś innego. Znów z drugiej strony wszystko też zależy od ziemi w kwiatku. Zapewne jak wrzucę taką sondę do szklanki wody "kranówki" lub do wody z solą to też będą inne odczyty.

Jednym słowem... muszę to wszystko jeszcze przemyśleć ;)

<-CIACH->
Tak sobie jeszcze teraz myślę...

Obrazek

w takim układzie otrzymam:
- regulacja progu podlewania (POT_2)
- regulacja sondy (POT_1)
*regulacja sondy miała by polegać na tym, że wkładam sondę do szklanki wody i potencjometrem POT_1 ustawiam napięcie 2.5V na "A-1"



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO