Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 kwi 2024, o 23:45


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 gru 2018, o 13:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 mar 2012
Posty: 65
Lokalizacja: Śląsk - Mikołów
Pomógł: 0

Witam,

borykam się z problemem w ćwiczeniu 8 (I2C soft) z RTC.

Problem wygląda następująco: Podczas uruchamiana programu na wyświetlaczu pojawiają się napisy START oraz napis zapisany a następnie odczytany z pamięci EEPROM, więc można zakładać, że ten układ jest sprawny. Problem pojawia się z zegarkiem, ustawiają się same zera i wszystko stoi w miejscu, wygląda na to, że układ nie daje sygnału przerwania. Adres układu to

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Ponieważ jest napisane, że pin A0 został na stałe podłączone do Vcc, przez co jest to ten adres.

wiem, że do tego ćwiczenia jest errata, którą wgrałem do eclipsa, więc mam najnowszy kod programu, który jest dostępny.

Dostałem również informację, że soft jest napisany pod 8MHz, zmieniłem taktowanie na wewnętrzny oscylator ale zegar nadal stoi.

Czy mógłby mnie ktoś naprowadzić co sprawdzić, co zmienić? Obwiniałem za te niepowodzenie biednego, i jak się okazało niewinnego, PCF 8583. Zmiana nie przyniosła żadnego efektu.


Korzystam z ATB w wersji 1.04 a książka z 2011 r, czyli wydanie 1 jeśli ma to jakieś znaczenie.

_________________
Próbuj, a NA PEWNO CI się uda!! MADE IN SILESIA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2018, o 13:41 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

mako067 napisał(a):
wygląda na to, że układ nie daje sygnału przerwania.

To akurat BARDZO łatwo sprawdzić nawet bez mikrokontrolera, wystarczy pin INT układu RTC podłączyć przewodem do jednej z diod LED w zestawie ATB i jeśli będzie migać co sekundę to znaczy że przerwanie działa

mako067 napisał(a):
wiem, że do tego ćwiczenia jest errata, którą wgrałem do eclipsa, więc mam najnowszy kod programu, który jest dostępny.

Zależy do jakiego wydania książki, do najnowszego wydania książki kod z erraty jest niepotrzebny a nawet niewskazany - poznać można po tym czy w kodzie w main() przed pętlą główną masz użytą funkcję

i2cSetBitrate( 100 ); // USTAWIAMY prędkość 100 kHz na magistrali I2C

jeśli masz to żadnej erraty nie trzeba stosować

mako067 napisał(a):
Dostałem również informację, że soft jest napisany pod 8MHz, zmieniłem taktowanie na wewnętrzny oscylator ale zegar nadal stoi.

Taką informację podałem, bo nie mogłem się doprosić informacji o które ćwiczenie z książki chodzi, więc na zasadzie tego co najczęściej czytelnicy źle robią - domyślałem się tylko że chodzi może o ćwiczenie: 08_I2C_SOFT dla którego wymagane jest to 8MHz zaś dla TWI można stosować dowolne taktowanie byle by zainicjować prawidłową prędkość TWI na starcie

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

mako067 napisał(a):
książka z 2011 r, czyli wydanie 1 jeśli ma to jakieś znaczenie.

A tak to ma znaczenie - więc koniecznie errata - tam w pobranym kodzie znajdziesz tę funkcję SetBitRate

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Na początek sprawdź diodą LED czy działają ci oba układy RTC które masz obecnie - bo to najłatwiejsze i najszybsze do sprawdzenia

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2018, o 14:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 mar 2012
Posty: 65
Lokalizacja: Śląsk - Mikołów
Pomógł: 0

Dziękuję za szybką odpowiedź,

niestety podczas połączenia układu RTC bezpośrednio do diody led poprzez pin INT nie powoduje żadnego efektu.

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

Ten sam efekt jest przy sprawdzaniu jednego i drugiego PCFa.

_________________
Próbuj, a NA PEWNO CI się uda!! MADE IN SILESIA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2018, o 14:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

mako067 napisał(a):
Ten sam efekt jest przy sprawdzaniu jednego i drugiego PCFa.

To obydwa uszkodzone ? aż się wierzyć nie chce - tym bardziej, że jak rozumiem jeden był już w zestawie a drugi został dokupiony luzem?

A badał kolega jakie jest napięcie na pinach zasilania ? A może ostatecznie się okaże, że kwarc jest uszkodzony - wtedy też dioda nie będzie migać.

Trzeba byłoby może na stykówkę włożyć scalaka, podać mu tylko zasilanie i podłączyć kwarc jakiś inny i wtedy jakąś diodę LED luzem ale koniecznie z jakimś większym rezystorem żeby nie obciążać za mocno wyjścia INT

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2018, o 15:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 mar 2012
Posty: 65
Lokalizacja: Śląsk - Mikołów
Pomógł: 0

Panie Mirku,

Zrobiłem następujący eksperyment, który zakończył się niewątpliwym sukcesem.

Idąc za Pana radami, zbadałem napięcia na pinach zasilania w podstawce - OBECNE, 4,7V.

Połączyłem na płytce stykowej PCF z kwarcem. Linie SCL i SDA podłączyłem w podstawce, gdzie spoczywałby ten układ. Podłączyłem kwarc zegarkowy na wejścia 1 i 2 układu na płytce stykowej a sygnał przerwania od razu na Pin PD2 uC. Wszystko ruszyło, czas płynie.

Teraz pozostaje kwestia dlaczego nie można było dokonać tego samego już w samym ATB. Czyżby Pańskie słowa odnośnie kwarca okazał się prawdziwe? Chyba pozostaje wymienić i się dowiedzieć... Moja płytka ma już kilka lat, dokładnie 6. Może czas zrobił swoje. Przez ten okres układ nie był używany.

Odnośnie PCFów, jeden był oryginalny, drugi dokupiłem wraz z kilkoma kwarcami, oby dwa działają na stykówce.

_________________
Próbuj, a NA PEWNO CI się uda!! MADE IN SILESIA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2018, o 15:14 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

no więc skoro na stykówce śmiga to wygląda mi to na kwarc rzeczywiście - może warto wymienić - a na początek to można temu obecnemu odciąć jedną nogę i na szybcika przylutować do padów nowy - żeby zobaczyć czy to pomoże - czy to jest TO

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2018, o 15:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 mar 2012
Posty: 65
Lokalizacja: Śląsk - Mikołów
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
może warto wymienić


Oj warto, warto. Wymieniłem i problem zniknął. Zegarek śmiga aż miło.

Dziękuję za pomoc Panie Mirku. Wiedziałem, że na Pana zawsze można liczyć!

Pozdrawiam.

_________________
Próbuj, a NA PEWNO CI się uda!! MADE IN SILESIA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2018, o 15:54 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ale teraz już kolega wie, że na forum jest mi milion razy łatwiej pomagać bo w stekach maili to się gubię - a tu widać całą historię pomocy. Cieszę się, że ruszyło wszystko. Powodzenia.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO