Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 01:47


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lut 2018, o 10:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2016
Posty: 34
Pomógł: 0

Heyka,

Mam układ elektroniczny zbudowany na płytce stykowej do celów testowych z zestawem ATB 1.05a.
Układ ten powinien być zasilony z VCC = 5V i będzie pobierał prąd w przedziale: 50 - 100 mA (absolutne maximum w stresie).

Mam zamiar podać mu zasilanie z zestawu ATB który pracuje u mnie również z VCC = 5V.

Pytania:
1. Na płytce mam listwy goldpin J4 (VCC) i J5 (GND). Czy dobrze rozumiem, ze z nich mogę podzielić się zasilaniem z zewnętrznymi układami ?
2. Z ciekawości, ile prądu mogę z nich wyciągnąć ? Obstawiam, że wydajność prądowa do mojej dyspozycji = max_ATB-PWR3 - obciążenie_mikrokontrolera_i_peryferiow_na_ATB. Czyli do mojej dyspozycji jest ten 1A minus prąd który zużywam na ATB (załóżmy, że mikrokontroler + FT232 + programator) ?
3. Z ciekawości: widzę, że po lewej stronie od mikrokontrolera mamy wyprowadzone listwe goldpin 5 pinową (RST, VCC, GND, XTL1, XTL2). Do czego ona służy ? Czy z tego VCC i GND też mogę sobie wyciągnąć zasilanie ?

Wiem, że po części sam sobie odpowiedziałem na pytania. Oczekuje tylko upewnienia się w moich przemyśleniach :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2018, o 11:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

alf napisał(a):
Heyka,

Mam układ elektroniczny zbudowany na płytce stykowej do celów testowych z zestawem ATB 1.05a.
Układ ten powinien być zasilony z VCC = 5V i będzie pobierał prąd w przedziale: 50 - 100 mA (absolutne maximum w stresie).

Mam zamiar podać mu zasilanie z zestawu ATB który pracuje u mnie również z VCC = 5V.

Pytania:
1. Na płytce mam listwy goldpin J4 (VCC) i J5 (GND). Czy dobrze rozumiem, ze z nich mogę podzielić się zasilaniem z zewnętrznymi układami ?
2. Z ciekawości, ile prądu mogę z nich wyciągnąć ? Obstawiam, że wydajność prądowa do mojej dyspozycji = max_ATB-PWR3 - obciążenie_mikrokontrolera_i_peryferiow_na_ATB. Czyli do mojej dyspozycji jest ten 1A minus prąd który zużywam na ATB (załóżmy, że mikrokontroler + FT232 + programator) ?
3. Z ciekawości: widzę, że po lewej stronie od mikrokontrolera mamy wyprowadzone listwe goldpin 5 pinową (RST, VCC, GND, XTL1, XTL2). Do czego ona służy ? Czy z tego VCC i GND też mogę sobie wyciągnąć zasilanie ?

Wiem, że po części sam sobie odpowiedziałem na pytania. Oczekuje tylko upewnienia się w moich przemyśleniach :)


1. Tak,
2. Dobrze obstawiasz,
3. Lepiej podpiąć się w pobliżu przetwornicy ATB.

Oczywiście zasilasz przetwornicę ATB z zewnętrznego zasilacza :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2018, o 11:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2014
Posty: 357
Lokalizacja: stolyca pyrlandii :)
Pomógł: 18

1. Z tego co mi wiadomo na płytce ATB wszystkie VCC są połączone ze sobą, tak samo jest z GND. Podzielić się może ale oczywiście z umiarem.
2. Nie doiłbym za bardzo ATB-PWR3 - po co ?? Nie lepiej dać drugie zasilanie i połaczyć masy obu układów. Ja rozumiem, że jedno zasilanie to wygoda, ale też większe ryzyko uszkodzenia całości, gdy jakieś kabelki na stykówce Ci się pomylą ( a o to czasami nie trudno ).
3. Ta lista 5 pinowa jest do nakładki: ATB-Cypress-Shield. Im bliżej procesora będziesz podbierał zasilanie z ATB, tym bardziej niestabilnie procek może działać - w zależności od podłączonego układu mogą się pojawić spore tętnienia napięcia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2018, o 12:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

karolen napisał(a):
3. Ta lista 5 pinowa jest do nakładki: ATB-Cypress-Shield. Im bliżej procesora będziesz podbierał zasilanie z ATB, tym bardziej niestabilnie procek może działać

może nie tylko pod cypress shieldy ale i inne np z m128 czy ATB-SHIELD-IO .... nie mniej BARDZO SŁUSZNA uwaga

alf napisał(a):
1. Na płytce mam listwy goldpin J4 (VCC) i J5 (GND). Czy dobrze rozumiem, ze z nich mogę podzielić się zasilaniem z zewnętrznymi układami ?

No a do czegóż innego miałyby być te piny ? ;)

alf napisał(a):
2. Z ciekawości, ile prądu mogę z nich wyciągnąć ?

Panie kochany - możliwości przetworniczki ATB-PWR3 są, rzekłbym nawet, ogromne ;) toż wydajność prądowa 1A to kosmos :D i to bez zbytniego nagrzewania się przetwornicy ;) Nadmienię, że 1A to taka oszczędna wersja danych ;) bo tak naprawdę można pobierać nawet 1,2A! jeśli chodzi o CIĄGŁY POBÓR PRĄDU - będzie się troszeczkę grzało ale będzie nadal mega stabilnie pracować. Co więcej - gdy mowa o impulsowym poborze prądu to można przy wypełnieniu impulsów mniejszym niż 50% pobierać prąd nawet do 2A !!! ;) ... mało ?

A więc jeśli dzielić się napięciem i prądem z zestawu ATB - to JAK NAJBARDZIEJ można liczyć na przetwornicę ATB-PWR3

Zaś gdyby potrzeba było większej wydajności nawet do 2,5A prądu ciągłego to można zastosować DIGI-LINON3 a wtedy będzie dodatkowa zaleta, że mamy do dyspozycji BACKUP dla zasilania w postaci akumulatorka

PODSUMOWUJĄC - ATB-PWR3 gdy powstawała w zamierzchłych już czasach ;) była projektowana właśnie z myślą o tym aby mieć nie tylko PEWNE zasilanie dla zestawu ATB ale także dla peryferyjnych układów/odbiorników które będą podłączane do zestawu ATB na zewnątrz .... i ja osobiście bardzo często z tego nie tylko korzystałem, korzystam ale i będę korzystał - to jest jedna z MOCNYCH stron zestawów ATB

Bo niestety nasza szanowna końkurecja, która chyba po 2-3 latach odkąd u nas w ATB pojawiły się przetwornice ATB-PWR3 - też poszła po rozum do głowy wprawdzie i wyeliminowała ze swoich zestawów 7805 :) ... wstawiając przetwornice - żeby było niby nowocześnie i żeby można było (nieskromnie powiem) się porównywać do zestawów ATB - .... TYLE ŻE - proszę sobie zajrzeć na schematy zestawów końkurencji ;)

1. przetwornice na stałe wbudowane w zestaw :) masakrung jak dla mnie
2. bardzo kiepskie przetwornice pod względem wydajności prądowej

więc dopiero gdy ktoś porówna chociażby pod tak trywialnym niby względem nasze zestawy z końkurencyjnymi a tańszymi to już zobaczy dlaczego WARTO (tak mi się wydaje) jednak zainwestować w coś lepszego ...

A ileż już osób korzysta na tym, że np gdy korzysta w ATB z zasilania z kabla USB - zaś przetworniczkę ATB-PWR3 sobie wtedy wyjmuje i wkłada np na stykówkę bo potrzebuje odrębnego zasilania dla pobocznych dołączanych do ATB układów i to 5V albo 3,3V ;) ... dla mnie to częsta praktyka podczas tworzenia różnorodnych prototypów

sorki że się tak rozpisałem - ale myślę, że warto zauważyć te różnice i wiedzieć co i skąd się wzięło - że to nie przypadek a od samego początku świadomie zaprojektowane ;) ...

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2018, o 23:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2014
Posty: 357
Lokalizacja: stolyca pyrlandii :)
Pomógł: 18

mirekk36 napisał(a):
karolen napisał(a):
3. Ta lista 5 pinowa jest do nakładki: ATB-Cypress-Shield. Im bliżej procesora będziesz podbierał zasilanie z ATB, tym bardziej niestabilnie procek może działać

może nie tylko pod cypress shieldy ale i inne np z m128 czy ATB-SHIELD-IO .... nie mniej BARDZO SŁUSZNA uwaga


Też chciałem napisać o pozostałych nakładkach, ale ani m128 ani Shield-IO nie są podpięte bezpośrednio pod te pięć pinów (przynajmniej te które ja mam) :)
W m128 te pięć sygnałów jest wpiętych w DIP40, a IO w ogóle z nich nie korzysta.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 08:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2016
Posty: 34
Pomógł: 0

Dziękuję wszystkim za konkretne, wyczerpujące temat odpowiedzi.

Skorzystam z zasilania z ATB, mając na uwadze by 2x razy sprawdzić czy na stykówce w żaden sposób nie zwarłem VCC i GND co by nie doprowadzić do spalenia przetwornicy ATB-PWR.
Zestaw zasilam z zewnetrznego zasilacza, wiec nie musze sie martwić o port USB kompa.

Z drugiej strony pomysł Mirka jest dobrą, bezpieczną alternatywą, czyli: zasilić ATB z USB, natomiast stykówkę z przetwornicy ATB-PWR3.
Niemniej jednak łatwiej mi pociągnąć po prostu VCC i GND z ATB do stykówki więc pewnie tak zrobie.

Dziękuje raz jeszcze. Temat uznaje za wyczerpany.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 09:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

alf napisał(a):
mając na uwadze by 2x razy sprawdzić czy na stykówce w żaden sposób nie zwarłem VCC i GND co by nie doprowadzić do spalenia przetwornicy ATB-PWR.

widzisz pan, teraz może powiem jak w brazylijskich filmach :D - to nie jest tak jak myślisz ;)

Przetwornica ATB-PWR3 miałaby nie mieć zabezpieczenia zwarciowego na wyjściu ? To co to byłaby za kocia przetwornica ;) Zapewniam cię, że ma takie zabezpieczenie ... ale oczywiście nie warto go nadużywać bo prędzej zaszkodzić to może kabelkom czy innym częściom które się prędzej czasem sfajczą albo pójdą z dymem ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 12:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2016
Posty: 34
Pomógł: 0

Hehe, dobrze wiedzieć że istnieje jakiś mechanizm który rozłącza wewnetrzne bebechy przetwornicy po wykryciu zwarcia co by sie nie spaliła biedaczka.

Postaram się nigdy nie doprowadzić do sytuacji w której przetwornica musiałaby się ratować w ten sposób :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO