Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 23:54


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 sty 2020, o 10:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 paź 2015
Posty: 5
Pomógł: 0

Witam!

Przygotowuję z synem w ramach projektu stypendialnego stację pogodową w oparciu o AVR i RaspberryPi. Czujniki umieszczone na zewnątrz obsługiwane są za pomocą Atmega328 a odczyty przekazywane przy użyciu nRF905 (433kHz) do umieszczonej w domu malinki, gdzie są one dalej obrabiane i prezentowane na zewnątrz. Moduł z czujnikami chcę umieścić w ogrodzie i zasilać napięciem 12V, które po stronie modułu będzie konwertowane do 3.3V (elektronika) i 5V (zasilanie wiatraczka czujnika pyłów). W krótkim czasie będę chciał dodać także ogrzewanie toru powietrznego dla czujnika pyłów, by zapobiegać fałszowaniu odczytów podczas mgły.

Przewód zasilający napięciem 12V będzie miał długość kilkunastu metrów. Zastanawiam się jak zabezpieczyć moduł czujników przed przepięciami spowodowanymi wyładowaniami atmosferycznymi? Wiem, że istnieją gotowe rozwiązania typu SUG-7, ale zastanawiam się, czy nie można by zrobić tego taniej? Myślałem o warystorze po stronie modułu ale czy to wystarczy? O czym jeszcze powinienem pamiętać stosując takie rozwiązanie zasilania?

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2020, o 11:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Możesz spróbować dać diodę transil na napięcie lekko wyższe niż 12V. Powinna zadziałać. Ale nie wiem, czy wystarczy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2020, o 12:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

Witaj,

nie ma takiego zabezpieczenia, które w 100% uchroni Cię przed uszkodzeniem sprzętu podczas wyładowania atmosferycznego.
Wszystko zależy od tego, jak blisko od Twojej linii zasilania wyładowanie nastąpi.

Nawet najdroższe zabezpieczenie może okazać się zawodne więc moim zdaniem nie ma co przepłacać, w takim projekcie spokojnie wystarczą dwie diody tranasil dwukierunkowe na napięcie np. 16V (jedna przy zasilaczu i jedna przy odbiorniku).

Możesz dodać bezpiecznik szybki pomiędzy zasilaczem a odbiornikiem, który w przypadku przebicia transila uchroni instalacje od zwarcia.

Dodatkowo równolegle z transilami dodałbym równolegle po jednym kondensatorze 100nF/50V.

Jeżeli to możliwe, przewód zasilania powinien być w postaci skrętki, co ograniczy ewentualne indukowane napięcia.

Poza tym niezbędna jest prawidłowa filtracja przy przetwornicy/stabilizatorze 12/3.3V.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sty 2020, o 08:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 mar 2019
Posty: 44
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 5

Ja oprócz cennych rad kolegi Jareckiego dodałbym obwód crowbara:

CROWBAR

W dużym skrócie, w razie wystąpienia wyładowania i skoku napięcia powyżej określonej wartości, tyrystor zwiera linie zasilającą powodując przepalenie bezpiecznika a tym samym odcięcie chronionego układu od obwodu zasilającego. Układ ten jest bardzo prosty ale działa bezbłędnie.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sty 2020, o 11:50 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 paź 2015
Posty: 5
Pomógł: 0

Dziękuję serdecznie za pomoc. Z tego, co udało mi się wyczytać, najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie crowbara z transilem z tego względu, że ten pierwszy działa z pewnym opóźnieniem. Z tego powodu delikatna elektronika mimo wszystko może dostać po głowie. Może crowbar po stronie 12V a transile na 3V3 i 5V w razie gdyby stabilizatory lub filtracja uległy uszkodzeniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO