Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 kwi 2024, o 08:49


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 lis 2019, o 21:05 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 gru 2014
Posty: 17
Pomógł: 0

witam
szukam pomocy w sprawie sterowania układu ud16312 PT6312 VFD driver . Układ steruje wyświetlaczem VFD w cd sześcioma cyframi po spi. Chciałbym przerobić na wyświetlacz led . Proszę o pomoc



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lis 2019, o 21:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

To Ci powinno pomóc:
topic21870.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lis 2019, o 03:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2014
Posty: 119
Lokalizacja: Łódż
Pomógł: 1

PT6312 i jego odpowiedniki to układ dedykowany do wyświetlaczy VFD użyj układu HT1628 który jest dedykowany do LED i posiada praktycznie identyczne sterowanie i obsługę - przerobienie biblioteki jest bardzo proste. Gotowy do działania HT1628 i wyświetlacz z 4 razy 7 segmentów LED można odzyskać z DVB-T firmy manta -uszkodzone na znanym portalu aukcyjnym kosztują grosze. W zestawie z LED jest tez 7 przycisków i 2 kolorowa dioda LED. Jak jesteś zainteresowany to mogę podać szczegółowe dane na temat tego dekodera. Chyba ze chcesz zastąpić ori wyświetlacz VFD LED-em to już wyższa szkoła jazdy bo układy są podobne lecz nie identyczne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lis 2019, o 22:24 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 gru 2014
Posty: 17
Pomógł: 0

Elwood dzięki bardzo za podpowiedz. Okazuje się ze mam dvd manta i jest ten HT1628 układ z wyświetlaczem 6 cyfr . Tylko mam pytanie czy sterowanie jest takie same jak w układzie ud16312 spi na pewno. Niestety nie mam możliwości zmiany kodu w procesorze sterującym.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lis 2019, o 23:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2014
Posty: 119
Lokalizacja: Łódż
Pomógł: 1

Sterowanie jest podobne lecz jak pisałem nie takie samo. Bibliotek można używać tej samej po drobnych zmianach, fizyczne podłączenie jest takie samo jeżeli chodzi o samą transmisje danych (sterownik od VFD ma rozdzielone piny wej/wyj danych ale nie robi to różnicy w sterowaniu bo dane w obu przypadkach można przysyłać w aktualnej chwili dane jedynie w jednym kierunku) Sterownik VFD ma tez dodatkowe opcje - możliwość sterowania 4LED-ami oraz odczytu 4 wejść (oprócz matrycy klawiszy) opcji tych nie ma znowu sterownik LED - a nie napisałeś czy w urządzeniu są te opcje wykorzystane w jakiś sposób czy nie. Sterowanie dodatkowymi LED-ami jeżeli jest można obejść wykorzystując nie używane piny w sterowniku LED-a -tak jest w mancie.

Od strony programowej to sterowniki mogą i pracują w innych trybach - w związku z czym inna jest komenda inicjalizacji sterownika - 00xxxxxx chodzi o wybór ilości segmentów tj pól znakowych oraz ilości samych elementów w tym polu. Inna jest tez przestrzeń adresowa - tzn do wysterowania jednego wyświetlacza LED czy VFD 7 segmentów plus kropka jest potrzebny 1 bajt a jak segmentów jest więcej to 2 lub 3 bajty - nie ma znaczenia czy z nich korzystamy czy nie - sterownik jest tak przygotowany ze można wiec należy odpowiednio dopasować transmisje do samego wyświetlacza i sposobu jego FIZYCZNEGO PODŁĄCZENIA na PCB.
Na 100 % nie podłączysz tego na zasadzie jeden za jeden jeżeli planujesz wykorzystać ten od manty - potrzebny jest pośredni mikrokontroler który będzie odczytywał sygnały nadawane do sterownika VFD i przerabiał tak aby dały się wyświetlić na sterowniku LCD. W przypadku mojej manty sam LED jest podłączony zgodnie z dokumentacja tzn pierwszy pin odpowiedzialny za sterowanie znaku jest podłączony do pierwszego znaku a pierwszy pin segmentu steruje pierwszym segmentem. Ale nie zawsze tak jest bo czasem producent stawia np na łatwe wykonanie połączeń na płytce drukowanej i wtedy już ta zasada nie jest zachowana i odpowiednich korekt trzeba już dokonywać programowo...
Mam nadzieje ze rozjaśniłem trochę sytuacje - porównaj PDF od układów - zobaczysz ze są bardzo podobne ale są tez istotne różnicę o których trzeba pamiętać... I wtedy po reverse engineering połączeń VFD możesz myśleć o zmianie na LCD :) i pisać program na procesor


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO