Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 09:45


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Podsłuch uart
PostNapisane: 19 cze 2020, o 02:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Mamy starą centralkę telefoniczną, z której można pobrać dane za pomocą portu szeregowego.
Niestety jest znaczny problem, bo oprogramowanie do niej wymaga sprzętowego uarta z bajki 16550.
Program komunikuje się bezpośrednio z uart (bez pośrednictwa systemowego COMx), więc żadne przejściówki nie działają(nawet taka zdobyta z orginalnym uart16550, trzymana jak relikwia).
Niestety na płytach coraz rzadziej można spotkać porty szeregowe i robi się problem(już teraz trzymają jednego "trupa" z w2k, tylko po to żeby raz na miesiąc pobrać dane).
Chcialbym napisać własny soft do komunikacji i szukam jak najwygodniejszego sposobu podsłuchania transmisji, od biedy można podpiąć się z terminalem pod port, ale wolałbym bardziej eleganckie rozwiązanie, bo do owej centralki mam jakieś 2000km ;)

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 cze 2020, o 07:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2012
Posty: 163
Pomógł: 10

Pewnie coś źle zrozumiałem.
Jeśli jednak chodzi tobie o "uart port sniffer" to np. jest wersja trial ważna przez 2 tyg. np. firmy AGGsoftware
https://www.aggsoft.com/serial-port-monitor.htm
Działa na x86 od Windows 2000+.

Zapewne program do centralki działa pod DOS więc szansa na sukces jest niewielka.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 cze 2020, o 14:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Orginalny soft do centralki działa pod windą. Tak, chodziło mi o sniffer.
Niby część dokumentacji mam od Simensa, ale nie całą, bo centralka pochodzi od Fujitsu. Trzeba podsłuchać, bo centralka gra w pingponga i po 3 nieodebranych pakietach blokuje komunikację na 30 minut, a z tego co zauważyłem to treść pingponga zmienia się.

Wysłane ze srajfona

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 cze 2020, o 05:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

No cóż, wypróbowałem kilka snifferów, łącznie z Portmon od sysinternals i niestety kicha - żaden nie widzi transmisji.
Czyli trzeba będzie zmajstrować przelotkę sprzętową - dwa RSy wpięte w kabel, bo do jednorazowej roboty nie chce mi się bawić w porządny sprzęt i napisać pseudoterminal, żeby tylko odebrać w jednym kawałku transmisje z obu kierunków jednocześnie :)

Miałem nadzieję że uda mi się tego uniknąć :/

Wysłane ze srajfona

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 cze 2020, o 09:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2012
Posty: 163
Pomógł: 10

Niestety ja cały czas jestem początkujący i nie mam wystarczającej wiedzy w zakresie UART.
Wybrałbym kupno starego PC na OLX za 40 zł a często są też okazje za free (zakładam może błędnie, że płyty x86 ze zwykłym RS-232 obsługują UART16550 ). Na taki PC wgrałbym win2K i program do centralki. W ten sposób miałbym zapasowy tani sprzęt na wypadek awarii. Wystarczyło by w razie awarii tylko przełożyć kabel RS-232, monitor, klawiaturę i myszkę i wszystko znowu by działało.
Twoje podejście jest jednak inspirujące co świadczy że masz zaplecze wiedzy, koncepcję i chęci. Jeśli uda się tobie zbudować taki sprzęt w warunkach domowych do przechwytywania transmisji to byłbym wdzięczny za podzielenie się na forum schematem i wspomagającym oprogramowaniem.
Chętnie poczytam wpisy o postępie twoich prac w walce z zagadaniem z centralką (co jak dla mnie jest dużym wyzwaniem).
Trzymam kciuki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 cze 2020, o 16:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

JarekK napisał(a):
zakładam może błędnie, że płyty x86 ze zwykłym RS-232 obsługują UART16550

Dobrze zakładasz, wszystkie płyty mają na pokładzie albo 16450, albo właśnie 16550.
Zostawienie dedykowanego kompa to nie jest rozwiązanie na dłuższą metę, właśnie ze względu na ciągłe przepinanie kabli i zajmowane miejsce, plus oczywiście licencja na windę(raczej nikt tego nie sprawdzi, ale jednak).

JarekK napisał(a):
Jeśli uda się tobie zbudować taki sprzęt w warunkach domowych do przechwytywania transmisji to byłbym wdzięczny za podzielenie się na forum schematem i wspomagającym oprogramowaniem

Prosty sniffer to nic innego jak wpięcie linii Rx szpiega w kabel między urządzeniami, do linii Rx i Tx, a że ja potrzebuje dla pewności równocześnie z obydwu kierunków to pójdą dwie przejściówki - jedna do Tx i druga do Rx.
Co do softu do tego, to już drobnostka. Będę miał sygnał z obu linii osobno, więc pozostaje to tylko wrzucić w jedno okienko, tak żeby była widoczna transmisja z obu kierunków jednocześnie, to głównie dla wygody użytkowania, bo równie dobrze możnaby użyć dwóch okienek terminala(np putty, realterm, czy choćby hyperterminal).

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 cze 2020, o 18:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Napisz co to za centralka i wrzuć dokumentację, schemat podłączeń kabla.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO