Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 14:31


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 wrz 2019, o 18:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 sie 2017
Posty: 94
Pomógł: 0

Witam,
niedawno kupiłem wyświetlacz https://botland.com.pl/pl/wyswietlacze- ... results=67. Znalazłem w internecie mnóstwo programów do wgrania, aby cokolwiek się pokazało, a za każdym razem widzę tylko zapalony biały ekran.
Ekran umieściłem na Arduino Leonardo. Załączałem już różne biblioteki(m.in Adafruit_GFX i Adafruit_TFTLCD) i nie wiem dlaczego nie działa.
Proszę, jeżeli ktoś dałby radę mi pomóc to będę bardzo wdzięczny:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 wrz 2019, o 20:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sie 2019
Posty: 69
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 2

Bystrzacha napisał(a):
niedawno kupiłem wyświetlacz

Botland to drogi sklep przepłaciłeś jakieś 2 razy.
Na pomoc techniczną w tym sklepie nie masz co liczyć! Nie polecam tego sklepu, drogo, niefachowo.

Możesz towar zwrócić bo jest niezgodny z opisem, z którego wynika, że LCD ma SPI a tak naprawdę komunikuje się równolegle co wynika z tabelki w opisie i fotografii PCB.

Odpuść sobie kolorowy wyświetlacz graficzny o dużej rozdzielczości przyłączony do AVR, chyba , ze z akceleratorem, np FT8xx. Bez akceleratora czas rysowania, czyszczenia ekranu będzie długi. Wczytanie obrazka z karty SD, nawet bez kompresji długie. Na tym LCD odczyt BMP 320x240 i wyświetlenie trwa ponad 2,5 sekundy. Widać jak rysowana jest linia po linii. Możesz próbować z ArduinoMega, które ma AVR z kontrolerem magistrali ale cudów się nie spodziewaj. Weź kalkulator i policz ile będzie "rysowany" napis, czyszczony ekran a się przerazisz. Z ArduinoUNO jest tragedia. Mega328 nie ma kontrolera i zapisy są generowane programowo. Sterownik ILI9341 ma magistralę 16-bit, na tym module wyprowadzono 8. To spowalnia operacje. Z Mega2560 tez wiele nie zyskasz bo to CPU 8-bit i na raz 16-bit nie wyśle. SPI w ILI9341 może pracować do 15MHz ale AVR przeważnie max to 8, 10MHz. Oczywiście te 8 czy 10 to fikcja. W praktyce pomiędzy bajtami masz przerwy i to nawet o czasie takim jak czas transmisji bajtu. Z 8MHz robi się 4. Jak zmniejszysz prędkość do 6 to uzyskasz realnie 5,5 czyli im wolniej (do pewnej granicy) tym szybciej. Poza problemem prędkości jest problem małej pamięci AVR a ArduinoUNO to już w ogóle. 2kB RAM to naprawdę niewiele.


Co chcesz wyświetlacz na tym wyświetlaczu? Może jakieś rozwiązanie się znajdzie?

------------------------ [ Dodano po: 13 minutach ]

Bystrzacha napisał(a):
Załączałem już różne biblioteki(m.in Adafruit_GFX i Adafruit_TFTLCD)

Napisane są bardzo nieoptymalnie i nawet jak uruchomisz je na ARM 600MHz to nie zadziałają szybciej niż na AVR.

Bystrzacha napisał(a):
i nie wiem dlaczego nie działa.

Bo sterownik ma włączony tryb równoległy 8-bit a biblioteki pewnie używają SPI.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 wrz 2019, o 20:41 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Semi napisał(a):
Botland to drogi sklep przepłaciłeś jakieś 2 razy.
Na pomoc techniczną w tym sklepie nie masz co liczyć! Nie polecam tego sklepu, drogo, niefachowo.

Co to Qurdę ma znaczyć ?!?!?!

KONIEC - i BANAN w końcu na forum - bo jak widać - kolega Semi się rozkręca - i wkrótce okaże się, że TYLKO to co on uważa za stosowne jest najtańsze, najlepsze, naj... naj... naj....

jakim prawem można ot tak na forum - pisać anonimowo takie kuźwa pomówienia .... Sklep ma tysiące odbiorców - a więc to jest jednocześnie bezpośrednie obrażanie tych tysięcy odbiorców - koniec !

zostawiam ten mój komentarz żeby każdy mógł wiedzieć - za co miarka się przebrała dla wszechwiedzącego i naj... z najlepszych Semi

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 wrz 2019, o 08:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Bystrzacha napisał(a):
Witam,
niedawno kupiłem wyświetlacz https://botland.com.pl/pl/wyswietlacze- ... results=67. Znalazłem w internecie mnóstwo programów do wgrania, aby cokolwiek się pokazało, a za każdym razem widzę tylko zapalony biały ekran.
Ekran umieściłem na Arduino Leonardo. Załączałem już różne biblioteki(m.in Adafruit_GFX i Adafruit_TFTLCD) i nie wiem dlaczego nie działa.
Proszę, jeżeli ktoś dałby radę mi pomóc to będę bardzo wdzięczny:)


Jakieś dwa miesiące temu uruchamiałem podobny wyświetlacz - użyłem wtedy tej biblioteki do TFT i ekranu dotykowego https://github.com/prenticedavid/MCUFRIEND_kbv oprócz tej biblioteki musisz mieć zainstalowaną Adafruit_GFX i TouchScreen (też od Adafruit) i powinno pójść, poniżej testowy program który odpaliłem.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język cpp
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 wrz 2019, o 08:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Bystrzacha napisał(a):
...Znalazłem w internecie mnóstwo programów...


Zacznij może od sprawdzenia przykładowych programów, które dostarcza producent. Na stronie przedmiotu w Bootland masz manual do pobrania, w którym jest wydruk prostego programu oraz link do przykładów.

Ponadto w oknie terminala powinieneś zobaczyć komunikaty wysyłane przez poprawnie pracujące programy demonstracyjne od producenta. Odczytasz, czy wyświetlacz został rozpoznany....

Wyświetlacze na tym kontrolerze potrafią pracować z zegarem SPI do nawet 42MHz ( wyżej nie sprawdzałem ), choć nota katalogowa mówi, że max. zegar dla SPI to 10MHz

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO