Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 wrz 2024, o 17:14


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 gru 2012, o 09:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 sie 2012
Posty: 32
Pomógł: 0

Witajcie.
Potrzebuje zbudować na prośbę mojego ojca urządzenie któro ma za zadanie posiadać kilka wejść na sygnał zwierany przez przekaźnik czyli dowolny natomiast na wyjściach mają być złączki do obsługi przekaźników (cewka 40 mA ) w dwóch wersjach

1. działająca jak przekaźnik czasowy czyli po pojawieniu się na wejściu sygnału zwieramy odpowiadający przekaźnik na wyjściu i trzymamy aż do zaniku sygnału z wejścia + określony w programie czas.

2.działający jak impulsator jeśli jest sygnał na wejściu zwieramy i rozwieramy przekaźnik na wyjściu z podaną w programie częstotliwością.

Na razie pomijając wejścia stworzyłem coś takiego :

http://www.swat.rzeszow.pl/docs/timery.pdf

ale mam kilka pytań

1.oczywiście mile widziane wytykanie jakichkolwiek błędów.
2.po stronie atmegi 32 jest 5V po stronie cewek przekaźników 24V czy mogę połączyć masy tych dwóch napięć ? Wydaje mi się że tak ale nie mam pewności

3. w nocie znalazłem że LN2803 może dać 500mA z pojedynczego kanału ale nie widzę nigdzie jaki jest max prąd w sumie na układ czy również 500 mA czy 8*500 mA czyli 4A.

4.chciałbym podłączyć po jednym przekaźniku na kanał układu czyli 8*40 mA teoretycznie 320 mA ale czy przekaźnik nie ma chwilowo większego prądu przy załączaniu ? Czy pojedynczy układ wytrzyma 8 przekaźników przy sytuacji gdyby wszystkie załączyły się w jednym momencie?

5. czy istnieje jakiś układ podobny do wspomnianego ULN'a ale na wejście czyli 24 V na wejściu + optoizolacja + 5V na wyjściu do atmegi ? znalazłem kiedyś kilka ale czy możecie polecić coś sprawdzonego i ogólnie łatwo dostępnego ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 gru 2012, o 09:52 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

1. Wstaw kondensator 100nF pomiędzy AREF a GND
2. One muszą być połączone (i są). Spójrz na schemat wewnętrzny ULN2803A.
3. Sprawdź w nocie innego producenta. Np. Texas Instruments podaje 2,5A a nie 4A.
4. Cewka to nie kondensator i prąd narasta powoli. Natomiast przy rozłączaniu pojawiają się przepięcia dlatego podłączenie COM jest konieczne w przypadku przekaźników (wtedy wewnętrzna dioda chroni prze przepięciami)
5. Użyj transoptor i 2 rezystory


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 gru 2012, o 11:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 sie 2012
Posty: 32
Pomógł: 0

dziękuje za porady mam tylko problem z tym transoptorem rozumiem ze tam zamiast bazy jest dioda a rezystor który tam będzie ma dostosować moje 24V dla diody tylko pytanie gdzie odnaleźć dane tej diody aby obliczyć rezystor? no i nie mam pojęcia o jakim drugim rezystorze mówisz ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 gru 2012, o 12:06 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Wszystkie dane znajdziesz w specyfikacji transoptora. Przykładowo bierzesz LTV817, gdzie napięcie diody to 1,2V dla 20mA. Drugi rezystor to ten od wbudowanego w transoptor tranzystora. Może być on umieszczony pomiędzy Vcc i kolektorem, albo pomiędzy emiterem i GND (wejście procesora jako pływające). Zależnie od tego masz inną reakcję na zasilenie obwodu wejściowego transoptora. Przykładowe obliczenia dla diody i napięcia wejściowego 24V. Przyjmujesz sobie prąd diody równy 5mA i odczytujesz z charakterystyki If=f (Vf) napięcie dla temperatury 25 stopni Celsjusza Vf=1,1V. Obliczasz rezystor RD=(24V-1,1V)/5mA=4,58k co z szeregu E24 daje 4,3k (bierzesz mniejszy). Z charakterystyki CTR = f(If) odczytujesz CTR=120% i obliczasz Ic=If*CTR=5mA*1,2=6mA. Tranzystor ma być nasycony, czyli całe napięcie ma odłożyć się na rezystorze RL. RL=Vcc/Ic=5V/6mA=833R, a z szeregu E24 910R (bierzesz większy). Ponieważ CTR również zależy od VCE i tak musisz sprawdzić na płytce stykowej.

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO