Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 15:53


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: System SCADA
PostNapisane: 14 lip 2019, o 11:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2015
Posty: 89
Pomógł: 0

Czy ktoś może miał z tym systemem do czynienia - pytam, bo podobno całkiem dobrze się sprawdza do zarządzania automatyką budynkową. Czy system SCADA to taki odpowiednik domoticz?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lip 2019, o 11:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

System SCADA (z języka angielskiego Supervisory Control And Data Acquisition) – system informatyczny nadzorujący przebieg procesu technologicznego lub produkcyjnego, z założenia jest to system komercyjny, zazwyczaj dołączany do sterowników przemysłowych na bazie którego tworzysz proces technologiczny/produkcyjny i raczej nie jest to oprogramowanie za free. Można raczej napisać że domoticz to taki ubogi krewny systemu SCADA. System SCADA funkcjonuje w przemyśle już od ponad 20 lat.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lip 2019, o 08:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Moim zdaniem, do zarządzania się nadaje.
Zamiast płatnych, komercyjnych rozwiązań proponuję stworzyć aplikację w oprogramowaniu Lazarus (takie darmowe Delphi, oczywiście nie tak rozbudowane jak płatne wersje). Z aplikacją możesz komunikować się na przykład po UART (po internecie chyba też, nie próbowałem jeszcze).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lip 2019, o 09:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lis 2013
Posty: 168
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1

zonk napisał(a):
Czy ktoś może miał z tym systemem do czynienia - pytam, bo podobno całkiem dobrze się sprawdza do zarządzania automatyką budynkową. Czy system SCADA to taki odpowiednik domoticz?


Witaj.
U mnie w firmie jest ten system używany.
Myślę,że nie jest do końca wykorzystana jego możliwość bo "pilnuje" tylko jednego procesu a z tego co widzę to możliwości ogromne....
Temat rzeka.Dosłownie.
Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lip 2019, o 11:15 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Marhef napisał(a):
Zamiast płatnych, komercyjnych rozwiązań proponuję stworzyć aplikację w oprogramowaniu Lazarus

A kolega nie wie, że Delphi też jest darmowe ? ;) no bez żartów ... i 100x lepsze

w takim przypadku zachwalanie lazarusa to troszkę jak reklama margaryny, w której mówią - że smakuje prawie tak samo jak masło ;)

Zdecydowanie polecam koledze pobrać zupełnie darmowe Delphi ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lip 2019, o 11:33 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lut 2015
Posty: 19
Pomógł: 2

Cześć.
Można także pobrać darmową wersję SCADA PROMOTIC. W wersji free możliwa jest obsługa do 30 zmiennych, ale nie ma ograniczeń czasowych. Dostępne są wszystkie moduły komunikacji z PLC, gotowe szablony paneli (do 10) oraz dostępnych jest kilka gotowych projektów do nauki. Jest duże wsparcie techniczne w postaci forum (EN, PL, CZ) Oprogramowanie jest dostępne także w wersji PL.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lip 2019, o 11:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

mirekk36 napisał(a):
A kolega nie wie, że Delphi też jest darmowe ?
Kolega wie. Ale komercyjnie już nie jest za darmo (chyba, że jest, a ja nie wiem?). Natomiast Lazarus jest darmowy również do celów komercyjnych.
mirekk36 napisał(a):
i 100x lepsze
To akurat w 100% prawda. Ostatnio walczyłem z błędami transmisji po MODBUS... brak obsługi. Udało się... jakoś...
No ale, jeśli się nie ma, co się lubi...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lip 2019, o 13:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Marhef napisał(a):
chyba, że jest, a ja nie wiem?

No więc jednak tak to jest jak się poradników nie ogląda na bieżąco i nie doczyta na stronie Embarcadero . Jak mówię, że jest Delphi "ZA DARMO" to znaczy, że jest i to również do celów komercyjnych - więc proszę nie siać defetyzmu ;) ... poważnie

Oczywiście do celów komercyjnych ta wersja ma pewne ograniczenie - a jakie ? Że jeśli komercyjnie nie zarobisz więcej niż kilka tys dolarów (trzeba sprawdzić kwotę na stronie ale jest spora - podwyższona mocno dla najnowszej wersji Tokyo właśnie do ładnych iluś tam tys dolarów ... ... !

A więc gdzie ta wysoka opłata za wersję komercyjną? Nie powiesz chyba, że jak ktoś zarobi kilka tys dolarów na swoich programach to nie będzie go stać na to, żeby z części zarobionych pieniędzy zakupić sobie wtedy dopiero pełną wersję ...

Tak to jest panie kochany - i aż szkoda, że wciąż taka nieświadomość wśród programistów ... którzy wolą się męczyć z lazarusem ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lip 2019, o 20:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Z poradnikami zatrzymałem się dawno temu... brak czasu jak na razie - Młody nie pozwala ojcu na hobby. A jako, że poradników nie oglądam na bieżąco, więc nie wiedziałem, że to już kilka tysięcy...
Co do męczenia się z Lazarusem, wyboru za dużego nie mam. W pracy mam tylko to dostępne. I nie mam wpływu na zmianę :(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sie 2019, o 10:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2015
Posty: 89
Pomógł: 0

Tutaj coś takiego jeszcze znalazłem: https://www.sabur.com.pl/nasza-oferta/o ... rolmaestro

To chyba wydanie komercyjne?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO