Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 kwi 2024, o 03:44


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Iron Man Helmet
PostNapisane: 15 lut 2021, o 20:24 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2014
Posty: 6
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 0

Witam wszystkich forumowiczów,

Chciałbym skorzystać z zaproszenia od p. Mirka i przedstawić Wam mój projekt hełmu Iron Man'a,
a tak przy okazji to przepraszam, że tak późno :roll:


Hełm zrobiłem dla synka wykorzystując:

- Attiny85 Digispark z mini USB
- Serwomechanizm MG995
- Sensor dotykowy TTP223 po obu stronach hełmu
- Niebieskie LED'y do oczu
- Rezystory do LED'ów 68om
- Przełącznik
- Akumulatory Li-Po


Sam hełm został wydrukowany na drukarce 3D mojej konstrukcji oraz wykonania, ale można równie dobrze wydrukować go na każdej innej heheh :lol:
Projekt jest w pełni dostępny wraz ze schematem, programem oraz plikami do wydrukowania na:
https://www.thingiverse.com/thing:4553642

Do wstępnego pisania kodu użyłem symulatora Tinkercad, którego polecam dla poczatkujących programistów/elektroników:
https://www.tinkercad.com/things/7OoC3isg8TD

Kod źródłowy:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język cpp
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Schemat:
Obrazek

Na koniec kilka zdjęć:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Życzę miłej zabawy podczas budowy :D :D :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2021, o 21:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2019
Posty: 147
Pomógł: 37

LiPole na wierzchu, na gołych kablach? W bezpośrednim kontakcie z twarzą?!

_________________
Think for yourself and question authority.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2021, o 22:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

fofex napisał(a):
LiPole na wierzchu, na gołych kablach? W bezpośrednim kontakcie z twarzą?!

A czy to musi być zaraz "na twarz" ? ;) toż to cudeńko nawet tak do oglądania - luzem ;) Poza tym nawet jak to ktoś założy dla zabawy na chwilę - to bez przesady z tymi lipo ;) bez przesady ...

Zajefajny projekcik pod względem połączenia wydruku 3D jak i elektroniki ... ! Gratulacje. Miło się na to patrzy

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2021, o 07:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2015
Posty: 303
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 10

Bardzo estetycznie i pomysłowo wykonany projekt, gratuluje :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2021, o 08:18 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2014
Posty: 6
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 0

Dziękuje za miłe komentarze, a odnośnie li-po to praktycznie są w każdym nowym telefonie który nosi się w kieszeni zaraz przy "klejnotach", zresztą ile razy komuś takie lipo wybuchło??? np. w telefonie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2021, o 12:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2019
Posty: 147
Pomógł: 37

pavaniz napisał(a):
li-po to praktycznie są w każdym nowym telefonie

W bateria w komórce (nb. Li-ion) nie jest wystawiona na ryzyko przypadkowego zwarcia czy perforacji.

_________________
Think for yourself and question authority.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2021, o 13:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

fofex napisał(a):
W bateria w komórce (nb. Li-ion) nie jest wystawiona na ryzyko przypadkowego zwarcia czy perforacji.

Przecież nosem sobie nikt zwarcia nie zrobi ;) .... no naprawdę bez przesady - to nie idzie do masowej produkcji - to bardziej gadżecik superacnki do pokazywania a jak ktoś kilka razy na głowę założy to też nie po to żeby zaraz nosem machać i izolację drzeć albo perforować akumulatorki ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2021, o 20:14 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2014
Posty: 6
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 0

fofex napisał(a):
LiPole na wierzchu, na gołych kablach?

Jakby kolega nie zauważył to kable mają izolacje.

fofex napisał(a):
W bateria w komórce (nb. Li-ion)

A co do komórki to nie wiem jaki telefon ma kolega ale mój Samsung Galaxy A71 ma już Li-Polymer o pojemności 4500mAh, a jak kolega nie wierzy może sobie łatwo to sprawdzić na pierwszej lepszej stronie wpisując model telefonu.

Ja skłaniam się do opinii mirekk36, że nikt nosem perforować akumulatorów nie będzie, ani też kabli zębami przegryzał.
Kolega wyolbrzymia sytuacje i ja dziękuje ale w dalszej dyskusji uczestniczyć już nie będę, a jak koledze się mój projekt nie podoba to zawsze może zbudować lepszy chętnie go zobaczę i skomentuję. POWODZENIA ŻYCZĘ.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2021, o 06:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2013
Posty: 230
Pomógł: 4

Super projekt! Fajnie to wygląda. A tak z ciekawości, jaki jest kosz (rząd wielkości) materiału do wydrukowania takiego kasku?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2021, o 07:57 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2014
Posty: 6
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 0

Dokładnie to nie jestem w stanie określić bo drukowałem z koloru czerwonego, żółtego, szarego. Niektóre elementy drukowałem na 100% wypełnienia inne zaś na 20%, w zależności od zastosowania w projekcie, ale szacunkowo od 0,5kg do 1kg, gdzieś w tych granicach.
Tak przy okazji polecam drukować z PLA ja drukowałem z ABS i niestety przy wysokich drukach ma tendencje do rozwarstwiania się, ponieważ jest wrażliwy na "przeciągi" dlatego drukowałem pod kartonem żeby wydruk wyszedł. :lol: :lol: 8-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2021, o 09:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Dokładnie - ja do większości rzeczy stosuję zwykłe PLA a jak trzeba coś o większych parametrach to żadne ABS tylko "IMPACT PLA" ... polecam się zainteresować tym filamentem. Druk w nieco wyższej temperaturze ale za to większa wytrzymałość mechaniczna niż nawet ABS a po wielokroć lepsza wytrzymałość na temperaturę ! ;) Za to koszt porównywalny ze zwykłym PLA ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2021, o 13:17 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2014
Posty: 6
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
"IMPACT PLA" ... polecam się zainteresować tym filamentem


Hmmm na pewno się zainteresuję ponieważ posiadam PLA Techniczne w postaci próbki i jest tak mocne że od stołu ciężko oderwać heheh ;)

A jeśli chodzi o ten IMPACT PLA to jakiej jest marki?? Fibrelogy??? Devil Desing?? :?: :?: :?:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2021, o 18:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Świetny projekt! Gratuluję pomysłu i wykonania. Aż sam bym go chętnie przymierzył!
Ps. Co do akusów to zawsze można wstawić przegrodę z kevlaru lub tytanu jak by się ktoś obawiał o swoje zdrowie lub życie ;)))



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2021, o 21:47 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2014
Posty: 6
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 0

Pomysł na hełm akurat nie był mój ja tylko zebrałem wszystko razem, ulepszyłem pod siebie, żeby jak najlepiej odzwierciedlić oryginał z filmu. ;)
Oprogramowanie jak widać jest prościutkie nawet tego specjalnie w funkcje nie zamykałem tylko wszystko jest w pętli głównej oprócz funkcji do sterowania serwem. Nawet schemat zamyka się w jednej gotowej już płytce z uC, dwoma czujnikami dotyku, serwem i LED'ami.

Dlatego zachęcam do budowy oraz ulepszania hełmu można poczuć się wtedy jak Tony Stark, którego gra Robert Downey Jr. :P :lol: :lol: :lol:

Tak wyglądało moje miejsce do majsterkowania, brakuje tylko monitorów oraz super samochodów w tle heheh :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Obrazek

micky napisał(a):
zawsze można wstawić przegrodę z kevlaru lub tytanu

Myślę że niektórym nawet takie zabezpieczenia by nie wystarczały hehe :lol: albo znaleźli by coś innego do krytyki np. że w filmie przyłbica jest złota, a nie żółta itd. :(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO