Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 16:31


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 19:24 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 cze 2015
Posty: 3
Lokalizacja: Słupsk
Pomógł: 0

Witam wszystkich.

Jako że Pan Mirek poruszył temat CNC który na pewno będę śledził, postanowiłem pokazać moją frezarkę którą niedawno zbudowałem.

Frezarkę zaprojektowałem sam w programie Solid Edge.

ObrazekObrazek

Wszystkie elementy metalowe wyciąłem Laserem i pogiąłem w firmie w której pracuje.Pozostałe części zakupiłem na allegro bądź bezpośrednio od chińczyka :D .
Pole robocze to ok 270mm x 440mm, posuw max 2000mm/min.

Elektronika:
Do sterowania użyłem Arduino Uno + CNC Shield + 3x moduł A4988.
Druga płytka którą sam wykonałem odpowiada za:
-podział zasilania z transformatora 2x22V, z którego jedne 22V zasila sterowniki silników krokowych, a napięcie 44V z połączonych uzwojeń zasila wrzeciono.
-przekaźnik załączania wrzeciona;
-stabilizator 3.3v do diod zamontowanych pod wrzecionem;
-transoptor do tzw opcji "Z-Probe" czyli:do frezu podłączam masę, a np. do laminatu PCB wejście transoptora i po zetknięciu frezu z laminatem arduino dostaje sygnał i zostaje wyzerowana oś Z. Nie podłączyłem tego sygnału bezpośrednio do arduino ponieważ zdarzało się że wchodziły jakieś zakłócenia i frez zatrzymywał się w losowych miejscach;
Wszystkie schematy podłączenia,oprogramowanie można znaleźć w Google pod hasłem "Arduino Grbl" .

Oprogramowanie:
a)Do rysowania własnych części i konfiguracji całego procesu wycinania używam programu Vertics Aspire który na końcu generuje G-kod.
b)Płytki drukowane rysuje w Eaglu, następnie uruchamiam skrypt pcb-gcode.ulp w którym ustawiam wszystkie parametry cięcia i dostaje gotowy G-kod do frezowanie ścieżek, wiercenia otworów i wycięcia płytki.
c)Ostatni program nazywa się Candle i służy bezpośrednio do sterowania frezarką. Otwieram w nim gotowy G-kod wciskam start i patrze co się będzie wyrabiać ;) .Wybrałem go ponieważ przy wycinaniu płytek drukowanych które nie są idealnie płaskie dzięki opcji "Z-Probe" można pomierzyć laminat w paru miejscach, program narysuje taką jakby mapę krzywizny płytki i naniesie poprawki w naszym g-kodzie na oś Z. Myślę że ta opcje jest bardzo istotna ponieważ głębokość z jaką frezuje laminat to 0.15mm i bez niej nie wyglądało to za ciekawie.
Obrazek

W frezarce zostały jeszcze do podłączenia krańcówki, jakiś wyłącznik bezpieczeństwa(już nie raz by się przydał żeby nie wyrywać kabla USB z komputera :D ), no i oczywiście próby cięcia różnych materiałów, dobór frezów i tu liczę na niezastąpione poradniki Pana Mirka :) .
Na koniec parę zdjęć z pola walki.Pozdrawiam.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 19:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2013
Posty: 795
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 59

Czy na jakieś info odnośnie ceny można liczyć?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 19:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

No ładne cacko ...

Czy jest możliwość wykonania u ciebie takiej ramy?
Jakie byłyby tego koszty?

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 19:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No przepiękna SPRAWA! gratulacje ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 20:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Gratuluję bardzo fajnego sprzęciku i opisu. Dzięki



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 20:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lis 2012
Posty: 289
Pomógł: 6

!!!!!!!


/jak kolega niema nic do napisania to może lepiej nie pisać /??
nakładam ostrzeżenie !! >> SunRiver



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 21:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

No to się nazywa frezarka, a nie jakieś drewniane szuflady na prowadnicach poskręcane :-)
Gratuluję projektu i świetnego wykonania oraz wielu ciekawych informacji zawartych w opisie.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 22:23 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 cze 2015
Posty: 3
Lokalizacja: Słupsk
Pomógł: 0

icer_cmg napisał(a):
Czy na jakieś info odnośnie ceny można liczyć?

Frezarkę zacząłem budować jakiś rok temu i tak powoli kupowałem wszystkie elementy i nie pamiętam dokładnie wszystkich cen ale tak mniej więcej będę strzelał:

-arduino+shield+A4988 = 40zł
-wrzeciono z mocowaniem = 160zł
-wałki liniowe, śruby + nakrętki trapezowe = 150zł
-silniki krokowe używane = 50zł
-wszystkie łożyska, mocowania wałków, sprzęgła silników, prowadniki przewodów = 400zł
-blat drewniany z Fimala :D = 18zł
+ dużo ręcznej pracy.

dambo napisał(a):
śliczna! nie myślałem może o "komercjalizacji" projektu?


Raczej nie, zrobiłem jedną sztukę dla siebie i na razie wystarczy :D

LA72 napisał(a):
No ładne cacko ...

Czy jest możliwość wykonania u ciebie takiej ramy?
Jakie byłyby tego koszty?


Co do ramy to ciężko określić kosz ponieważ ja to ciąłem przy okazji jak zostawał jakiś odpad blachy po cięciu który szedł w złom to wciskałem tam element frezarki i tak powoli wszystko uzbierałem.Trochę rzeczy trzeba też zrobić ręcznie np. te grube elementy są wycięte z 10mm aluminium i laser nie da rady w tym wyciąć otworu mniejszego niż ok 6mm, dlatego wszystko trzeba pomierzyć ręcznie, powiercić, nagwintować. Ja to zaprojektowałem pod konkretne elementy które kupiłem, bo jak ktoś nie będzie miał np. takich nakrętek trapezowych do napędu osi jak ja to nic z tą ramą nie zdziała.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 wrz 2017, o 01:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Piękne cacko :D
Można liczyć na jakiś filmik z działania?

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 wrz 2017, o 14:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Gratulacje, super projekt, pięknie wykonany.

pawel1989 napisał(a):
-wrzeciono z mocowaniem = 160zł

Pamiętasz może jeszcze gdzie kupowałeś wrzeciono?

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 wrz 2017, o 15:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Apropo wrzeciona. kupiłem takie samo. jakie masz trafo do niego ? Ile volt i amper



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2017, o 11:13 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 gru 2016
Posty: 13
Pomógł: 0

Witam fajny projekt szkoda ze nie zastosowałeś wałków podpartych ponieważ przy frezowaniu innych materiałów niz pcb walki te będą nie odginac i będziesz tracił wymiary elementu. Może przy frezowaniu ścieżek tego nie zauwazysz lecz przy wycinaniu płytki juz tak.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2017, o 15:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

durekzdw napisał(a):
Witam fajny projekt szkoda ze nie zastosowałeś wałków podpartych ponieważ przy frezowaniu innych materiałów niż pcb walki te będą nie odginac i będziesz tracił wymiary elementu. Może przy frezowaniu ścieżek tego nie zauważysz lecz przy wycinaniu płytki już tak.

Zawsze mnie to ciekawiło, nie jestem z wykształcenia mechanikiem, na wielu forach gdy się pojawi konstrukcja DIY frezarki CNC pada informacja że trzeba było zastosować wałki podparte, ... i tu moje pytanie, jakiej siły trzeba użyć aby wałek, taki jaki zastosował kolega pawel1989 w swojej konstrukcji, na oko (z fotki) o średnicy 20mm i długości 600mm, ugiął się i o jakiej wartości ugięcia (utraty wymiarów) jest tu mowa.
Takie tam proste pytanie laika z mechaniki :mrgreen:

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2017, o 16:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

a ja myślę że kolega musi zrobić badania , bo nie da się odpowiedzieć precyzyjnie i jednoznacznie ...
:P

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2017, o 16:44 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 gru 2016
Posty: 13
Pomógł: 0

Wiem to po prostu z własnego doświadczenia ponieważ zrobiłem podobna frezarke i przy większych zagłębieniach w materiał są juz rozbieżności w wymiarach. W takich konstrukcjach w których wymagana jest jakaś dokładność to należy zrobić jak najsztywniejsza konstrukcje.

------------------------ [ Dodano po: 7 minutach ]

phill2k napisał(a):
durekzdw napisał(a):
Witam fajny projekt szkoda ze nie zastosowałeś wałków podpartych ponieważ przy frezowaniu innych materiałów niż pcb walki te będą nie odginac i będziesz tracił wymiary elementu. Może przy frezowaniu ścieżek tego nie zauważysz lecz przy wycinaniu płytki już tak.

Zawsze mnie to ciekawiło, nie jestem z wykształcenia mechanikiem, na wielu forach gdy się pojawi konstrukcja DIY frezarki CNC pada informacja że trzeba było zastosować wałki podparte, ... i tu moje pytanie, jakiej siły trzeba użyć aby wałek, taki jaki zastosował kolega pawel1989 w swojej konstrukcji, na oko (z fotki) o średnicy 20mm i długości 600mm, ugiął się i o jakiej wartości ugięcia (utraty wymiarów) jest tu mowa.
Takie tam proste pytanie laika z mechaniki :mrgreen:


Ja mam walki fi16 o długości 50cm zamontowane jako prowadnice stołu i gdy docisne stół osią Z to walki potrafią ugiac się o 3mm wiec jak dla mnie jest to bardzo duzo. Wiec podejrzewam ze ta konstrukcja zachowuje się podobnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2017, o 17:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

phill2k napisał(a):
durekzdw napisał(a):
Witam fajny projekt szkoda ze nie zastosowałeś wałków podpartych ponieważ przy frezowaniu innych materiałów niż pcb walki te będą nie odginac i będziesz tracił wymiary elementu. Może przy frezowaniu ścieżek tego nie zauważysz lecz przy wycinaniu płytki już tak.

Zawsze mnie to ciekawiło, nie jestem z wykształcenia mechanikiem, na wielu forach gdy się pojawi konstrukcja DIY frezarki CNC pada informacja że trzeba było zastosować wałki podparte, ... i tu moje pytanie, jakiej siły trzeba użyć aby wałek, taki jaki zastosował kolega pawel1989 w swojej konstrukcji, na oko (z fotki) o średnicy 20mm i długości 600mm, ugiął się i o jakiej wartości ugięcia (utraty wymiarów) jest tu mowa.
Takie tam proste pytanie laika z mechaniki :mrgreen:


Obliczanie ugięcia wałka.

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2017, o 19:09 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 cze 2015
Posty: 3
Lokalizacja: Słupsk
Pomógł: 0

Harry napisał(a):
Piękne cacko :D
Można liczyć na jakiś filmik z działania?

Na razie mam tylko takie dwa krótkie filmiki nagrane.

[youtube] https://www.youtube.com/watch?v=pG3VczSv5Z4 [/youtube]
[youtube] https://www.youtube.com/watch?v=40acG-z_rIY [/youtube]

phill2k napisał(a):
Pamiętasz może jeszcze gdzie kupowałeś wrzeciono?

Wrzeciono kupiłem na AliExpress znajdziesz je pod hasłem "300W DC Spindle Motor 12-48V DC ER11"

grzeniu 73 napisał(a):
Apropo wrzeciona. kupiłem takie samo. jakie masz trafo do niego ? Ile volt i amper

Transformator mam ze starego amplitunera diory. Ma on na wyjściu 2x22V, co po połączeniu szeregowo, wyprostowaniu daje przy pracującym wrzecionie 49V.Sprawdziłem teraz pobór prądu i jest w okolicach 1A. 5V do zasilania pozostałej elektroniki idzie z USB.

durekzdw napisał(a):
Witam fajny projekt szkoda ze nie zastosowałeś wałków podpartych ponieważ przy frezowaniu innych materiałów niz pcb walki te będą nie odginac i będziesz tracił wymiary elementu. Może przy frezowaniu ścieżek tego nie zauwazysz lecz przy wycinaniu płytki juz tak.

Też o tym myślałem,nawet po złożeniu frezarki jak zacząłem naciskać ręką wrzeciono to widać że wałki się minimalnie uginają i już miałem przerabiać na podparte ale jak zacząłem wycinać PCB, plexi, obudowę z plastiku to się okazało że odchyłka od zaprogramowanego wymiaru dochodzi do ok 0,1mm i dałem sobie spokój.Ciężko pomierzyć ugięcie wałków bo to zależy jak mocno będzie się je naciskać.Myślę że przy moich zastosowaniach, cięcie frezami 0.2mm , 1mm , 1.5mm zanim wałek się ugnie jakoś znacząco to szybciej złamie się frez, ale gdybym miał budował teraz drugą frezarkę to zastosował bym wałki podparte tak żeby spokojnie spać :) .

durekzdw napisał(a):
Ja mam walki fi16 o długości 50cm zamontowane jako prowadnice stołu i gdy docisne stół osią Z to walki potrafią ugiac się o 3mm wiec jak dla mnie jest to bardzo duzo. Wiec podejrzewam ze ta konstrukcja zachowuje się podobnie.

Aż sprawdziłem też mam wałki fi16 i przy ustawieniu bramy po środku i przyciśnięciu dość mocno ręką ugięcie jest max 1mm, a maszyna ma na pewno mniej siły.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2017, o 20:55 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 gru 2016
Posty: 13
Pomógł: 0

No moze przesadzilem z tymi 3mm ale jest widoczne ugiecie stolu. Ja przy swojej mam troche wieksze silniki wiec u mnie sila nacisku tez jest wieksza przy tak malych frezach jest to mniej zauwazalne.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2017, o 13:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 paź 2016
Posty: 102
Pomógł: 1

- ładna, pewne podpatrzone elementy od sprzętu autora tematu wstawię do swojej MF-70 CNC.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2018, o 11:06 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 lis 2018
Posty: 1
Lokalizacja: Laliki
Pomógł: 0

Witam!!
cieszę się że natrafiłem na ten projekt bo od dawna myślę o wykonanie takiej frezarki ale brakuje mi doświadczenia.
Projekt jest świetny gratuluję.
Mam w związku z tym pytanie do twórcy projektu czy może udostępnić dokumentację. Projektowanie komputerowe nie jest moją mocną stroną bo latek mam zbyt dużo. Bardzo natomiast lubię kompletować i składać takie konstrukcje. Jeżeli konieczna jest odpłatność jestem gotowy do negocjacji. Jeżeli nie jest to problem to proszę o bezpośredni kontakt na bboniu@gmail.com.
Za przychylność serdecznie dziękuje.
Pozdrawiam Bronisław



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 gru 2018, o 00:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2013
Posty: 165
Lokalizacja: Sycyna Południowa
Pomógł: 4

Czołem. fajna frezarka, jeszcze fajniej jak da się ją zrobić w miarę szybko i nie dużym kosztem. Zastanawiam się jak duzy luz masz na śrubach trapezowych i czy próbowałeś go jakoś likwidować? Fajnie się to mierzy np czujnikiem zegarowym. Sam jestem w trakcie tworzenia takiej frezarki na wałkach podpartych 16mm i śrubach kulowych stąd moje pytania. Moja dosc znaczenie sie bedzie różnić mimo że jeszcze nie dokończyłem projektu na komputerze ..
Obrazek


https://3dwarehouse.sketchup.com/model/ ... CNC-router



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 gru 2018, o 06:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Kilka lat temu robiłem małą frezarkę na potrzeby pracy dyplomowej. Na śrubach trapezowych (budżet studencki :P)
Luzy były kasowane w ten sposób, że była druga nakrętka, a pomiędzy nimi sprężyny. Jak znajdę dokumentację to podrzucę :)
EDIT:
Dorzucam zdjęcie. Ta nakrętka, która nie jest przymocowana, jest przygotowana w taki sposób, żeby nie mogła się obracać. Zdjęcie w słabej jakości, ale lepszego nie mam. I raczej nie uda mi się zdobyć:
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2019, o 07:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2015
Posty: 89
Pomógł: 0

Też potrzebuję stworzyć frezarkę do obróbki drewna, elementów drewnianych. Pytanie tylko na jakich akcesoriach oraz oprogramowaniu to wykonać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2019, o 07:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Popatrz na poradniki Mirka apropos cnc i Fusion 360.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO