Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 18:49


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 gru 2018, o 23:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Witam wszystkich.
Trochę się spóźniłem z publikacją projektu na tym forum, ale nawał roboty i odkładanie na później pozwolił mi ...zapomnieć, że święta coraz bliżej i w końcu nie zdążę z przedstawieniem projektu. Pewnie wielu już go widziało na elektrodzie co nie zmienia faktu, że tu też ma pełne prawo być :) Dobra, koniec tłumaczenia się i...

Może ktoś zdąży wykorzystać zawarte tu informacje, a zapewniam, że będzie to gratka dla wielu zwłaszcza początkujących programistów!
Jak już tu kiedyś pisałem (a dokładnie tu: https://forum.atnel.pl/topic17877.html ) zadziwiająco mało projektów jest dostępnych na rodzimych forach, jeśli chodzi o ten rodzaj multipleksowania. Nie będę opisywał szczegółów jego działania. Tu odsyłam do internetu.
Co więc mam do zaproponowania? ...12 w pełni niezależnych kanałów PWM o zmiennej jasności w zakresie 16 poziomów i częstotliwości 100Hz na Attiny13. Do sterowania led wykorzystane jest 4 piny. Biorąc pod uwagę, że to mały procek z jeszcze mniejszą pamięcią ram (tylko 64 bajty) program musi naprawdę oszczędnie z niej korzystać. Wystarczy czasem dodać jakąś zmienną czy powiększyć tablicę i już dzieją się rzeczy co najmniej dziwne, a już na pewno niezgodne z logiką działania programu, jakiej się spodziewamy.
Do projektu wykorzystałem malucha w wersji SMD. Początkowo miało być "na pająka", ale postanowiłem zrobić jednak płytę główną (może raczej płytusię, płyteczkę, płutynię... ) żeby łatwiej było programować (klipsem) i nie rozwaliło się przy byle podmuchu. Diody są już na solidnego pająka, przygotowane do włożenia w igielitowego węża.
Na zdjęciach etapy pracy, a na końcu filmik z działania programów.
Programy są dla dwóch efektów napisane w C i niewiele zajmują, bo około 400 (sopel) i 500 (gwiazdki) bajtów.
Udostępniam też pełne źródła programów (pod tym linkiem https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=941985), które mogą być inspiracją do tworzenia innych efektów. Są tam timery, podstawowe działania na tablicach, pętle itp. Przerwania ustawiłem na 20 kHz i w sumie procek się opierdziela z nudów Każdy kanał to PWM około 100 Hz. Zachęcam początkujących do szczegółowej analizy programów i kombinowania z parametrami.
Należy zwrócić szczególną uwagę na uproszczony do granic możliwości schemat aby kolejności i kierunku led nie pomylić. Led najlepiej stosować z grupy superjasnych, bo multiplexing zabiera w tym przypadku sporo jasności i każda z diod świeci tylko 1/12 z pełnej jednostki czasu.

ObrazekObrazekObrazekObrazek


Efekt gwiazdek najładniej wygląda na jakiejś ozdobie/choineczce/itp.
Poniżej na zdjęciu właśnie taki przykład. Jest też film z działania, chociaż i tak nie odda on w pełni uroku delikatnego migotania w półmroku.

Obrazek


A teraz można zadawać pytania jeśli jakieś się nasuną... ;)


Edit:
Zapomniałem o załączniku :)


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Ostatnio edytowano 21 gru 2018, o 23:22 przez SylwekK, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2018, o 23:19 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jak dla mnie, to powiem krótko i w dwóch słowach!

"ja pierdziu!"

Coś pięknego !

Panowie i Panie albo Panie i Panowie ... to jest przepiękna dawka nie tylko inspiracji ale i wiedzy do nauki ...

Sylwek - SUPER POMYSŁ !

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2018, o 23:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Dzięki Mirku:) Dobrze wiesz, że to przez Ciebie z tym programowaniem w C tak wyszło :lol:

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2018, o 23:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

eeee tam, przerastasz mnie Pan ... jak widać nie liczy się język programowania a logiczne myślenie ... ty masz TO coś ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 gru 2018, o 14:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Mirek zgadzam się z Tobą w 100%, liczy się logiczne myślenie bo programowanie jest jak matematyka. Są wzory, zasady, reguły, prawa, tego może się nauczyć każdy "na pamięć", ale żeby to zastosować trzeba myśleć logicznie, perspektywicznie no i oczywiście niezbędne jest doświadczenie nabyte ćwiczeniami, ćwiczeniami itd. Oglądając Twoje poradniki, analizując Twoje kody zawsze się zastanawiałem "jak On to robi" w sumie proste rzeczy i w miarę łatwo jest zrozumieć to o co tu chodzi, ale jak sobie w głowie poukładać żeby tak na końcu wyszło? To było dla mnie zawsze niesamowite i fascynujące a zarazem niedoścignione. Tak swoja drogą to jaką Ty Mirek musisz mieć satysfakcję widząc efekty swoich książek i poradników w postaci takich opracowań jak w temacie. Tylko pozazdrościć takiego dorobku i na prawdę piszę to bez żadnych podtekstów wazeliniarskich.

Sławek kiedy zobaczyłem Twój schemat pierwsza myśl "jakie to proste i oczywiste", ale wpaść na taki pomysł rozwiązania układowego, no to Panie chylę czoła i nie ważne czy to Twoje opracowanie czy znaleziona inspiracja gdzieś w internecie. Efekt końcowy bardzo fajny, gratulacje!

Przy okazji, będę do znudzenia przypominał i upominał się o opracowanie poradnika w temacie sterowania silnikami z wykorzystaniem enkoderów. Sławek to oczywiście do Ciebie - obiecałeś :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO