Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 11:03


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 sty 2019, o 12:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2015
Posty: 62
Pomógł: 0

Obrazek
Jest to moja pierwsza konstrukcja z mikrokontrolerem (Atmega8), którą zacząłem tworzyć w 2015 roku. Powstała dzięki znanej wszyskim książce BB oraz dzięki temu forum. Wypada więc mi zaprezentować tę konstrukcję.

Do wykonania tego zegara skłonił mnie mój słabnący wzrok - leżąc w łóżku bez okularów nie mogłem odczytać godziny na zagarkach wbudowanych w sprzęt RTV - cyfry wyświetlaczy są po prostu dla mnie zbyt małe.
Miałem w zapasach 4 czerwone wyświetlacze LED z cyframi o wysokości 20mm (po nieużywanym zagarze na MC1203 - przeżytek w ogromnej obudowie), które idealnie się nadawały. Rolę sekundnika pełni punkt dziesiętny pomiędzy drugą, a trzecią cyfrą.
W trakcie realizacji projektu, założenia stawały się coraz bardziej wygórowane. Ostatecznie zagar miał być bezobsługowy, czyli:
- bardzo stabilny, bez konieczności okresowej korekcji czasu,
- łatwa zmiana czasu letni/zimowy, bez konieczności nastawiania,
- podtrzymanie czasu podczas braku zasilania, bez konieczności okresowej wymiany baterii,
- zmiana jasności wyświetlaczy LED w zależności od oświetlenia, żeby po ciemku nie raził w oczy.

Świadomie zrezygnowałem z wyświetlania daty, ponieważ jak żyję, jeszcze mi się nie zdarzyło w ten sposób sprawdzać daty - od tego jest kalendarz.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Początkowo, jako RTC miał być użyty proponowany w książce PCF8583, Jednak, gdy zapoznałem się z parametrami kostki DS3231, od razu postanowiłem go wypróbować i płytkę przygotowałem pod oba układy.
Podtrzymanie zasilania pozostało z koncepcji dla PCF-a, ale zrobione jest z sperkondensatorem Gold-Cap 1F 5,5V.
Jako zasilacza, wykorzystałem "ładowarkę" 5V z wtykiem mini-usb po jakimś telefonie.

Na zdjęciach widać, że płytki modułu RTC i wyświetlacza zrobione są metodą termotransferu. Niestety, z powodu awarii drukarki laserowej, płytkę zegara musiałem rysować pisakiem i nie prezentuje się ona zbyt dobrze.
Wszystkie trzy płytki są jednostronne. Połączenia na górnych stronach płytek, wykonane są odcinkami srebrzanki.

Płytki wyświetlacza i zegara skręcone są stronami z miedzią. Odległość między nimi ustalają tulejki dystansowe. Niestety otwory służace do skręcenia płytek nie wyszły mi precyzyjnie i musiałem je dopiłować okrągłym iglakiem.
Moduł RTC połączony jest z płytką zegara 8-mio stykowym goldpinem i przykręcony śrubką M3 do gwintowanego słupka.
Gniazdo miniUSB przylutowane jest do kawałka płytki uniwersalnej (ok. 10x10mm) i wlutowane w płytkę zegara pod kątem prostym za pomocą dwóch krótkich odcinków drutu.
Gold-Cap w wersji do montażu pionowego, wlutowany jest do kawałka płytki przykręconej z boku płytki zegara. Nie potrafiłem znaleźć dla niego bardziej dogodnego miejsca.

Całość umieszczona jest w półprzejrzystej, czerwonej obudowie Z-77. Przez tylną poktywę przechodzi gniazdo miniUSB i przycisk microswitcha.
Microswitch jest tak wlutowany, że jego przycisk wystaje ok. 1mm ponad pokrywę.

Boczne ścianki obudowy są lekko skośne, więc żeby zegar stał pionowo, przy przedniej dolnej krawędzi przykleiłem dwie gumowe nóżki oderwane z uszkodzonego tunera TV USB.

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

Mikrokontroler Atmega8 taktowany jest wewnętrznym zegarem 8Mhz. Nie było sensu stabilizować go kwarcem, ponieważ zajmuje się tylko odczytem czasu z układu RTC, multpleksowaniem wyświetlacza oraz mierzeniem napięcia na fotorezystorze. I to wszystko co 1 sekundę. Oprócz tego timer sprzętowy wytwarza przebieg PWM z wypełnieniem przebiegu proporcjonalnym do zmierzonego napięcia na fotorezystorze. Wartość odczytana z rejestru ACDH jest bezpośrednio przypisywana do rejestru timera OCR1A. W tym przypadku nie ma potrzeby przeliczania wyniku pomiaru napięcia na wartość w woltach.
Przetwornik ADC wykorzystyje wewnętrzne napięcie odniesienia 2,56V.

Potencjometrem nastawnym R19 ustawia się maksymalną jasność wyświetlaczy w świetle dziennym po przykryciu fotorezystora obudową.
Przycisk S1 służy do zmiany czasu zimowy/letni. Zmiana czasu zapisywana jest w pamięci EEPROM mikrokontrolera. Dzięki temu po zaniku zasilania godzina nie ulega zmianie.

Program napisany jest w C i w dużej mierze to zmodyfikowany kod z BB. Działanie opisane jest w komentarzach w kodzie.

Po ponad dwóch latach, zegar przyspieszył o 36 sekund. Stabilność RTC szacuję na poziomie 0,5ppm.
Nie potrafię powiedzieć jak długo Gold-Cap potrafi zapewnić zasilanie dla układu RTC, bo tego nie sprawdzałem. Najdłuższa przerwa w zasilaniu (po gwałtownej burzy) trwała ponad 7 godzin. Po włączeniu zegar "ożył" z prawidłowym wskazaniem czasu.

Trudno określić koszt całego urządzenia, bo część elementów już miałem w swoich zapasach, a niektóre pochodziły z demontażu moich wcześniejszych konstrukcji.
Do zagara kupiłem tylko:
ATmega8 - 6zł
DS3231 - 13zł
Obudowa KRADEX Z-77 - 7zł
Gold-Cap 1F - 6zł
gniazdo miniUSB - 1,50zł
koszty przesyłek - 18zł

Już po zamówieniu układu DS3231 zauważyłem, że dostępne są chińskie moduły z tą kostką w porównywalnej cenie.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2019, o 12:18 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No i piękny projekcik ;) uważam, że nie ma nic lepszego jak trening w C tworząc przy okazji podręczne i przydatne urządzenie - nawet tak popularne jak zegarek ;) ... sam lubię zegarki wszelkiej maści ... a najważniejsze, że jak się samemu coś tworzy to szyjemy garnitur na własną miarę ;) dobierając komponenty po swojemu i o to chodzi ! .... i zabawa i praktyka

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2019, o 13:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Super projekcik. Nic nie sprawia tyle radości jak wykonanie funkcjonalnego urządzenia własnymi siłami :D
Gratulacje



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2019, o 16:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

Jak dla mnie super.
Ważne, ze to jest własna robota.
Teraz dorób do tego melodyjki i prawie ideał.

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2019, o 16:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2015
Posty: 62
Pomógł: 0

LA72 napisał(a):
Teraz dorób do tego melodyjki i prawie ideał.
Do czego te melodyjki miałyby być?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2019, o 16:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

Budzik?!

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2019, o 17:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2015
Posty: 62
Pomógł: 0

LA72 napisał(a):
Budzik?!

Ale mnie nie jest potrzebny kolejny budzik. Już w smartfonie mogę ustawić kilka alarmów.
To w założeniu miał być zegar i tylko zegar. Zauważ, że nie ma jak go nastawiać, ma być bezobsługowy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2019, o 00:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Nie ma to jak samoróbka :) gratuluję! Zamiast srebrzanki mozesz tez wykorzystywać rezystory 0 R



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2019, o 00:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

micky napisał(a):
Zamiast srebrzanki mozesz tez wykorzystywać rezystory 0 R

Bardzo cenna uwaga ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2019, o 08:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2015
Posty: 62
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
micky napisał(a):
Zamiast srebrzanki mozesz tez wykorzystywać rezystory 0 R

Bardzo cenna uwaga ;)

Jak pod takim maleństwem puścić kilka ścieżek 0,8mm?



Ostatnio edytowano 6 sty 2019, o 09:22 przez oowan, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2019, o 09:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

oowan napisał(a):
Jak pod takim małżeństwem puścić kilka ścieżek 0,8mm?

Dlaczego kilka ? ;) Jeden rezystor 0R i pod nim jedna ścieżka ;) tak się to stosuje

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2019, o 09:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2015
Posty: 62
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
oowan napisał(a):
Jak pod takim maleństwem puścić kilka ścieżek 0,8mm?

Dlaczego kilka ? ;) Jeden rezystor 0R i pod nim jedna ścieżka ;) tak się to stosuje

Wiem, że tak się to robi, ale do tego trzeba ileśtam więcej punktów lutowniczych, chociaż mniej wiercenia. Prościej mi było wlutować drucik o potrzebnej długości, tym bardziej, że niektóre przechodzą pod innymi elementami.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2019, o 11:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ale to nie chodzi o to, żebyś miał na siłę robić ;) padała tylko sugestia bo może nie wiedziałeś .. a jak wiesz - to przecież robisz jak chcesz ;) każdy robi jak mu wygodniej i ciężko w ogóle z tym polemizować

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2019, o 11:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2015
Posty: 62
Pomógł: 0

wachcio napisał(a):
Zegarów w domu nigdy nie za wiele

Żeby tylko wszyskie wskazywały jednakową godzinę, bo inaczej byłbyś nieco zdezorientowany co do bieżącego czasu :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2019, o 08:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

A jaki problem użyć większego rozstawu dla np. rezystora THT 1/4W? Np. 600 mils. Spokojnie kilka ścieżek zmieścisz.
Z powodzeniem tak robimy od lat. Co więcej można sobie 'pozaginać' rezystorów z odpowiednimi długościami na zapas. Bardzo to ułatwia, przyśpiesza i standaryzuje montaż.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2019, o 20:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2015
Posty: 62
Pomógł: 0

Doprawdy, nie sądziłem, że zworki i druciki mogą być powodem tak zawziętej dyskusji... :o



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2019, o 20:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

oowan napisał(a):
Doprawdy, nie sądziłem, że zworki i druciki mogą być powodem tak zawziętej dyskusji... :o
Bo wykonanie takie dobre, że nie ma się do czego przyczepić, więc zworki zostały wyciągnięte ;)

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2019, o 20:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

To nie żadna dyskusja tylko praktyczna informacja. Rezystor 0 Ohm ma tę przewagę nad srebrzanką, że wygląda dużo bardziej estetycznie (spróbujcie prosto ułożyć srebrzanke na płytce - tak żeby nie miała żadnych zagięć) i pozwala zautomatyzować/uprościć ręczny montaż.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2019, o 08:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2015
Posty: 62
Pomógł: 0

micky napisał(a):
Rezystor 0 Ohm ma tę przewagę nad srebrzanką, że wygląda dużo bardziej estetycznie (spróbujcie prosto ułożyć srebrzanke na płytce - tak żeby nie miała żadnych zagięć)
W tej kwestii trudno się z Tobą nie zgodzić.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2019, o 18:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

I właśnie o to chodzi :) . Ja wychodzę z założenia, że płytka ma nie tylko dobrze działać ale również i wyglądać estetycznie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO