Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 03:23


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 lip 2013, o 13:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 lip 2013
Posty: 93
Lokalizacja: Puławy
Pomógł: 0

Witam znalazłem pewną nieścisłość w książce i podkreślam że nie wiem czy było to zgłaszane jednak przejrzałem tutaj wątki i płytę i nIe znalazłem.
W książce nr 1 w wydaniu 1 na str. 175 w rozdziale 5.2 jest błąd - jest napisane:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Nieścisłość dotyczy linijek 1 i 2 - sa zamienione operatory. Jednak na str. 133 jest to poprawnie zapisane.
Powinno być:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Natknąłem się na to kiedy oglądałem, któryś wykład Mirka na YT - miał poprawnie.
Ostatecznie nie znalazłem też wzmianki na blogu więc piszę. Jeśli było zgłaszane to proszę o moderację tego tematu.
Pozdrawiam Michał.



Ostatnio edytowano 20 lip 2013, o 13:26 przez ZgłebiaczTajników, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2013, o 13:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ale to nie żaden błąd panie Michał ;)

toż zależy jak sobie wepniesz diodę LED tak ją sterujesz albo ZEREM albo JEDYNKĄ zapalasz - rozumiesz ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2013, o 13:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 lip 2013
Posty: 93
Lokalizacja: Puławy
Pomógł: 0

W sumie nie bardzo : )
To zależy czy na porcie jest 1 czy 0 ustawione?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2013, o 13:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ZgłebiaczTajników napisał(a):
W sumie nie bardzo : )
To zależy czy na porcie jest 1 czy 0 ustawione?


no dobra a czytałeś to?

http://mirekk36.blogspot.com/2012/01/av ... stawy.html

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



ale ok weź poczytaj ten artykuł i obejrzyj dokładnie obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2013, o 13:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 lip 2013
Posty: 93
Lokalizacja: Puławy
Pomógł: 0

Ok ok już wiem o co chodzi. I miałem gdzieś to na obrzeżach świadomości ; )
Edit: i tego właśnie potrzebowałem się dowiedzieć.
Dzięki za wyjaśnienie, pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2013, o 13:40 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Inna sprawa że w/g mnie warto zawsze podłączać anodą do plusa, wtedy nie ma takich problemów z interpretacją i nie trzeba się zastanawiać nad sposobem podłączenia (0 = świeci, i po problemie).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2013, o 18:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2013
Posty: 844
Lokalizacja: Przemyśl
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 43

Ja tam wolę odwrotnie HI=1=świeci :D

_________________
Klimatyzacja Przemyśl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 07:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2012
Posty: 349
Lokalizacja: Legnica
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Tylko, że w ATB anody są do "plusa" a sterowanie jest masą. Książkowe przykłady były chyba pisane tak, żeby zadziałały na płytce firmowej. Osobiście też jest to dla mnie niewygodne ale piszę na początku makra LED_ON i LED_OFF i potem już o tej niedogodności zapominam - do czasu kiedy przyjdzie uruchomić układ docelowy gdzie jest odwrotnie. ;-)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 11:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

perlon napisał(a):
Osobiście też jest to dla mnie niewygodne ale piszę na początku makra LED_ON i LED_OFF i potem już o tej niedogodności zapominam


sorki ale takie zdanie przypomina mi przyśpiewkę ludową ;) (tak z przymrużeniem oka)


Cytuj:
"jadą goście jadą, koło mego sadu. Do mnie nie zajadą bo ja nie mam sadu"


------------------------------------

PANOWIE, PANOWIE, koledzy moi drodzy i szanowni .... no niech mi ktoś poda jakiś chociaż JEDEN, tyci, taki malusieńki, najmniejszy - mikroskopijny ale logiczny powód dlaczego wygodniej jest używać sterowania diodą LED poprzez wystawienie stanu WYSOKIEGO ?

Sorki, nie obraźcie się ale to zaprzeczenie w ogóle idei programowania .... A już opowieść o tym, że ja w książce coś robiłem po to żeby przystosować to do zestawu ATB i przez to co ? aby czytelnicy którzy go nie posiadają nie mogli wykonywać ćwiczeń ? to już jest teoria z kosmosu :(

Ja prawie ZAWSZE, odkąd pamiętam - zanim napisałem książki steruję diody najczęściej jakoś tak z przyzwyczajenia ZEREM czyli katoda do pinu. Ma to swoje troszkę historyczne (w moim przypadku uzasadnienie) bo czasem zdarzają się scalaki - choćby pierwszy lepszy expander PCF8574, albo PCF8475 .... no i niech ktoś spóbuje wystawić tam stan wysoki i zaświecić diodę LED ?

to co ? to już byście takiego układu nie użyli bo nie można wysterować diody JEDYNKĄ ? ;)

Abstrachując od wszystkiego - JAKIE TO MA ZNACZENIE z punktu widzenia programisty ? - zero czy jeden - ŻADNE, podkreślam ŻADNE - i lepiej jak najszybciej zacząć tak myśleć zamiast przyzwyczajać się niby do jednego ze sposobów ;) bo same problemy na przyszłość będą ;)

zresztą widać drugą część tego zdania:

perlon napisał(a):
ale piszę na początku makra LED_ON i LED_OFF i potem już o tej niedogodności zapominam


na prawdę ... na prawdę ... eeeeeh ;)

---------------------------------------

a teraz UWAGA! ... bardzo was proszę i zaklinam, nie odbierajcie tego mojego postu jako hmm nie wiem napaści na wszystkich, którzy napisali wcześniej że wolą JEDYNKĄ ;) ... jako tego że się zdenerwowałem albo jako coś jeszcze innego gorszego bo tak nie jest

Ot po prostu - chciałbym was przekonać takim żarliwym przekazem do przestawienia się na "PROGRAMISTYCZNE" podejście - bo takie ono jest i przysięgam wam - że jak takie podejście zastosujecie - to ŁATWIEJ BĘDZIE wam i to ZDECYDOWANIE łatwiej później myśleć o wszystkich innych operacjach bitowych - takie jest moje zdanie i taka porada ... (tzn dla uściślenie nie podejście że lepiej ZEREM czy lepiej JEDYNKĄ, tylko podejście że to OBOJĘTNE) Ale oczywiście nikomu nie chcę na siłę narzucać swojego punktu widzenia - i gdyby ktoś poczuł się w jakikolwiek sposób urażony tym co napisałem to z GÓRY BARDZO PRZEPRASZAM bo to nie było moim celem.

No ale musiałem w końcu jakoś zareagować jak się okazuje że dochodzi już z powodu sterowania w książce ZEREM do pomysłów iż to SPECJALNIE aby hmmm zmuszać czytelnika do zestawów ATB ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 11:20 

Pomógł: 0

No i z tego samego powodu też steruje zerem, bo 51tka, też była wydajniejsza w zerze ;). No i wszelkie "drivery" w postaci jednego tranzystora, łatwiej działają na "masie", ale wtedy odwracają fazę hehe ;).

Co za różnica z której strony, czasem może się okazać, że akurat masę mamy obok, a czasem zasilanie. To wtedy co za problem zmienić w makrze wartość portu na 1, czy 0.
Dokładniej mówiąc, u mnie ma to względy czysto praktyczne, bo albo np. mam na stoku więcej wyświetlaczy wspólna katoda, albo projektując płytkę mam pod ręką ścieżkę zasilania (czyli ustawiam zero by dioda świeciła) Po co mam ciągnąć makarona przez pół płytki, bo co, bo 1 lepiej wygląda w programie? no litości.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 11:47 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

mirekk36 napisał(a):
no niech mi ktoś poda jakiś chociaż JEDEN, tyci, taki malusieńki, najmniejszy - mikroskopijny ale logiczny powód dlaczego wygodniej jest używać sterowania diodą LED poprzez wystawienie stanu WYSOKIEGO ?


Może niektóym łatwiej zrozumieć/zapamiętać - 1 (H) = działa/zapalone/włączone?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 12:27 

Pomógł: 0

No ja włączam 0 :P czyli włączam umasienie :lol: sygnału.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 12:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jaglarz napisał(a):
Może niektóym łatwiej zrozumieć/zapamiętać - 1 (H) = działa/zapalone/włączone?


Jagi tu masz OGROMNĄ rację - być może całkowicie początkująca osoba, która nigdy wcześniej nie programowała - może tak być łatwiej zrozumieć. Zgadzam się i wcale tego nie neguję Broń Boże

Tylko że ja prowadziłem sporo kursów z języka C, spotkałem mnóstwo ludzi w tym mocno początkujących, i prawie zawsze dochodziliśmy na jakimś etapie do sterowania diodą LED i jak myślisz ? prawie zawsze taka osoba zadawała pytanie mi

czy nie lepiej sterować JEDYNKĄ zapalanie diody bo to takie bardziej logiczne ?

no i wtedy na kursie - przez kolejne pół godziny - leciało moje pranie mózgu dla kursanta, i spróbuj DZISIAJ, któregokolwiek z nich zapytać czy ma jeszcze takie rozterki ? ;) Ja wiem że nie ma ... a skąd wiem ? bo często mam z nimi kontakt i widzę czasem co robią - i uwierz że podłączają diody jak jest im akurat wygodnie od strony elektroniki - nigdy się już nie przejmując jakim stanem diodę zapalać czy gasić. Albo jakim stanem włączać tranzystor czy go wyłączać ...

zresztą zobacz co wyżej napisał rezasurmar ;)

Cytuj:
No ja włączam 0 czyli włączam umasienie sygnału.


hyhyhy proste ale jakże sugestywne tłumaczenie ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 15:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2013
Posty: 844
Lokalizacja: Przemyśl
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 43

mirekk36 napisał(a):
Jaglarz napisał(a):
Może niektóym łatwiej zrozumieć/zapamiętać - 1 (H) = działa/zapalone/włączone?


Jagi tu masz OGROMNĄ rację - być może całkowicie początkująca osoba, która nigdy wcześniej nie programowała - może tak być łatwiej zrozumieć. Zgadzam się i wcale tego nie neguję Broń Boże


Zwróć jednak Mirku uwagę na to że sterując "czymś" za pośrednictwem tranzystora npn logiczne jest że wystawiając H włączamy dane obciążenie. Dla mnie to jest logiczne i tego się będę trzymał. I żadne pranie mózgu mi na to nie pomoże :P

Faktem jest natomiast że leda możemy zapalić w zależności od podłączenia stanem wysokim lub niskim. I jednak Zwykle zaczynam od części sprzętowej aby później nie motać się z programową.

_________________
Klimatyzacja Przemyśl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2013, o 15:53 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
Zwróć jednak Mirku uwagę na to że sterując "czymś" za pośrednictwem tranzystora npn logiczne jest że wystawiając H włączamy dane obciążenie


No ale widzisz ;) jeśli chcesz o tym porozmawiać to proszę ;) Bo oczywiście masz rację że wystawiając H włączmy dane obciążenie .... ale jak weźmiesz akurat tranzystor NPN czy mosfet z kanałem P i będziesz nim załączał dane obciążenie to ?

No to sam przyznasz ;) i się ze mną zgodzisz - że Z PUNKTU widzenia PROGRAMU oczywiście - jakie to ma znaczenie ?

bo to chodzi TYLKO o PUNKT widzenia a nie o to co łatwiej czy trudniej - bo chyba nikt mi nie powie, że np łatwiej wystawić z procka stan H niż L albo odwrotnie ;)

I tylko o to chodzi ....

i tak samo jest z diodą LED ... która w odróżnieniu od tranzystora NPN czy PNP może być zapalona albo stanem H albo L - w związku z tym znowu - z PUNKTU WIDZENIA programu - nie ma tu ŻADNEJ różnicy

tyle że TY akurat jesteś elektronik i to dobry elektronik ... no to nie dziwne że podobnie jak rezasurmar pisał, będziesz stosował elektronikę jak ci wygodniej - ale początkująca osoba i w programowaniu i w elektronice .... ? może mieć poważny kłopot jeśli sobie wbije do głowy że diodę można zapalać tylko stanem wysokim :(

Spójrz sobie chociażby na to forum i pytania bo już trafiło się ich sporo .... typu

Cytuj:
"ale na schemacie który znalazłem ktoś chyba niewłaściwie podłączył diodę LED do procesora bo katodą a anodą do VCC, więc nie mam możliwości aby ją zapalić programowo :("


rozumiesz ? teraz Janeczqu - dlaczego piszę o tym że to całkowicie obojętne ? ;)

------------------------ [ Dodano po: 9 minutach ]

a teraz o zagrożeniach dla początkujących którzy mieliby się przyzwyczaić do sterowania diody LED stanem tylko WYSOKIM ....

no to bach , zaczynają używać UART'a .... no i chcieliby mieć np sygnalizację diodami LED stanu pracy linii TxD i RxD

wtedy mając niestety kocie przyzwyczajenie do zapalania diody LED podłączą ją anodą do tych pinów - i nawet płytkę wytrawią ;) i zlutują a potem jak odpalą wszystko to napiszą do ciebie maila typu:

Cytuj:
"a dlaczego te diody ciągle świecą - nawet gdy nie jest nic nadawane ??? :( "


oczywiście pewnie nie doczytali że stan nieaktywny na RS232 w TTL to stan WYSOKI - więc nie dziwne że diody LED wciąż świecą - hmmm no to główkują dalej jak to rozwiązać - no i znajdują w końcu rozwiązanie - a może by tak zastosować tranzystor typu PNP .... po drodze - no i niby racja - jak chcą to mogą - tranzystor PNP spowoduje, że diody będą już radośnie mrugały TYLKO w trakcie transmisji na RxD i TxD

TYLKO ŻE .... tylko że nawet nie pomyśli że przecież to samo by uzyskał mniejszym kosztem gdyby rozumiał że nie ma znaczenia czy diodę zapalamy stanem NISKIM czy WYSOKIM i od razu podłączył ją katodą do tych pinów - wtedy nawet żaden tranzystor byłby niepotrzebny ....

I Janeczqu - to nie są wyssane z palca przykłady przeze mnie teraz na gorąco - to forum będą czytały kolejne takie osoby - chciałbym aby dzięki takiej dyskusji zobaczyły że NIE MA RÓŻNICY ;) z PUNKTU widzenia PROGRAMISTY ;) ... a przykład ? jak mówię z życia wzięty i to żeby to był odosobniony jeden przypadek to pewnie bym nawet o nim nie mówił ....

a uwierz mi że podobnych potem baboli osoby przyzwyczajone do sterowania jak mówicie diody LED za pomocą JEDYNKI, jest popełnianych o wiele więcej i bardzo często .... a po co ? ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO