Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 10:59


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 mar 2020, o 11:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

Witam wszystkich.

Mam pytanie związane z plikiem Makefile którego w starym Programmers Notepad używało się gotowego jedynie wprowadzało się zmiany.
Wybierało procesor podawało taktowanie itp. rzeczy związane z kompilacją.
Wtedy zaczynałem uczyć się programowania z kursu AVT i nie było tam zbyt wiele informacji na temat tego makefile.

Kiedy trafiłem na forum Atnela okazało się, że istnieje bardziej przyjazny dla początkującego Eclipse który to całkowicie przejmuje za nas tworzenie Makefile. A programowanie w nim jest bardzo wygodne i Eclipse w fajny sposób sygnalizuje błędy.
Niestety przez te udogodnienia nie do końca wiem co się dzieje dalej.

Tworzenie od początku nowego projektu i napisanie programu to nie problem.
Jednak przeniesienie gotowego projektu z PN albo AS lub z jakiegoś środowiska Linuxowego jest trudne.
Nie mówię tu o jakimś prostym projekcie gdzie jest kilka bibliotek z tym sobie radzę.

Trafiłem na fajny projekt który pewnie wszyscy dobrze znają a mianowicie

http://www.mikrocontroller.net/articles/AVR_Transistortester

Obrazek

Pewnie większość osób zna i posiada taki tester lub inną jego odmianę.
Próbuję przenieść właśnie ten projekt do Eclipse no i trafiłem na niezłe schody związane właśnie z plikiem MAKEFILE.
Mianowicie duża część konfiguracji całego projektu jest zawarta właśnie w MAKEFILE pomijając, że reszta jest jeszcze w kilku plikach nagłówkowych .h

Z tego co trochę poczytałem Eclipse ma możliwość użycia zewnętrznego pliku Makefile próbowałem tej opcji jednak nie projekt się nie kompiluje.

W związku z tymi problemami mam do was wszystkich pytanie czy wiecie gdzie można znaleźć informacje na temat Makefile który tworzony jest przez Eclipse i nie chodzi mi o jakiś skrawek informacji która jest zawarta w Helpie do Eclips a o jakiś konkretny opis może nawet z przykładami.

To samo tyczy się Makefile używany w Programmers Notepad i Atmel Studio.

Szukałem po internecie jednak niezbyt dobrze znam język angielski (bo nigdy się nie uczyłem, za moich czasów nie było angielskiego w szkole) na naszych stronach nie mogę znaleźć zbyt wiele na ten temat.
Może wiecie w jakich książkach jest to opisane.
Fajnie by było jakby znalazły się materiały po polsku.


Pozdrawiam Paweł.

Oczywiście jak uda mi się ogarnąć ten projekt to zamieszczę na forum kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 12:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2020
Posty: 70
Pomógł: 5

Fajnie, że dojechałeś już do momentu, gdzie "wyklikiwarki" już nie są takie fajne i pokazują swoje ograniczenia. Oczywiście nie hejtować - używać tego i tego w zależności od potrzeb, ale to taki trochę "kolejny etap".

Ja bym proponował taką drogę - skoro masz ten projekt już na Makefile - to czy skompilowałeś go "ręcznie"? Piszesz, że w eclipsie się nie udało, ale czy z konsoli umiesz to skompilować?
Podejrzewam, że nie - musisz więc do tego etapu dojechać poprzez ustawienie zmiennych środowiskowych/ścieżek do kompilatora itp i wtedy kolejnym krokiem jest uruchomienie tego jako "external Makefile project" i eclipse to ładnie ogarnie. Mało tego - nie musi to być wtedy eclipse ze skonfigurowanymi pluginami do AVR - zwyczajny dla c/cpp wystarczy do tego.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 12:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

Projekt mogę kompilować ale jedynie pod Programmers Notepad.

Tylko Jak wiesz PN to marne narzędzie i ciężko w nim pracować.
Stąd pomysł przeniesienia projektu do Eclipse.

A swoja drogą gdzie znajdę jakiś opis jak kompilować z CMD.

Pozdrawiam Paweł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 13:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Czytam sobie i oczy przecieram ze zdumienia - tzn spokojnie bo może ja pobrałem jakieś inne źródła z tej przepastnie kocio wielkiej strony - ale no pobrałem coś i tam są 2-3 pliki na krzyż ....

wrzuciłem to do eclipsa jak kapustę do beczki na kiszenie i skompilowałem

nie wiem - tzn tak zastanawiam się do czego ci jakiś koci makefile ? ;) ale jak mówię - pytam bo może czegoś nie wiem albo jednak nie doczytałem na tej przepastnej stronce to proszę podpowiedz z czym masz kłopot konkretnie ... to pomogę - ale nie za bardzo wiem jak i po co chcesz tego makefile edytować

bo u mnie po wrzuceniu do eclipsa wygląda to tak

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 13:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2020
Posty: 70
Pomógł: 5

P3ndz3l3k napisał(a):
Projekt mogę kompilować ale jedynie pod Programmers Notepad.

Tylko Jak wiesz PN to marne narzędzie i ciężko w nim pracować.
Stąd pomysł przeniesienia projektu do Eclipse.

A swoja drogą gdzie znajdę jakiś opis jak kompilować z CMD.

Pozdrawiam Paweł.


Jak masz makefile to wystarczy wpisanie "make" w konsoli :) i inne toole typu ten Programmers Notepad/eclipse w takim przypadku robią dokładnie to samo.
Gdzie znaleźć instrukcje? No tu od siebie nie mam jakiegoś konkretnego źródła - trzeba poszperać po necie. Możesz zerknąć jak to wygląda na innych platformach - np Nordic do swoich procków daje tylko Makefile - nie ma żadnych kocich nakładek na build. Pododnie Espressif - wszystko jest w CMake. I co to daje ogólnie - masz wszystkie ustawienia w plikach tekstowych łatwo dostępne i możesz potem je automatycznie budować w firmie na jakimś serwerze produkcyjnym. Łatwo też modyfikować takie parametry/konfigurację projektu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 13:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

No tak Mirku to co pobrałeś to jakiś chyba jeden z pierwszych projektów.

To co ja chcę przenieść to zmodyfikowany projekt i przygotowany na różne procki i wyswietlacze
link do źródeł
https://www.mikrocontroller.net/svnbrowser/transistortester/Software/?sortdir=down
w folderze Markus projekt np. "ComponentTester-1.38m.tgz"

Tam jest istny galimatias.
Udało mi się wprowadzić kilka zmian i częściowo mi się kompiluje jednak teraz mam problem w pliku gdzie zrobione są delaye w asemblerze.
Jakby w pliku wait.S był jakoś nie standardowo napisany, jeśli chodzi o asembler to akurat ja nie mam pojęcia co jest nie tak.
Znalazłem na naszym forum jakiś poradnik i właśnie czytam.

Obrazek

Pozdrawiam Paweł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 13:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

nie mam pojęcia niestety jak pobrać ten projekt o którym piszesz - jak klikam w przeglądarce w ten plik co podałeś to się pojawiają jakieś głupoty zamiast pobrać się plik ;)

weź go lepiej załącz tu na forum jako załącznik jeśli już pobrałeś

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 13:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2020
Posty: 70
Pomógł: 5

tu jest to samo, ale w gicie, a nie SVNie -> na githubie trzeba wyszukać svn2github/transistortester (nie mogę wklejać linków :( )
to już chyba da radę "przyjaźniej" pobrać



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 13:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

Aby pobrać wszystko co tam jest https://www.mikrocontroller.net/svnbrowser/transistortester/Software/?view=tar

Sprawdzałem i na XP z WINAVR kompiluje się w konsoli
Myślałem, że to jakieś skomplikowane a tu wystarczy w folderze projektu wydać komendę "make all"

to jak teraz w eclipsie to zrobić?


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 14:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2020
Posty: 70
Pomógł: 5

jest taki blog mcuoneclipse i tam poszukaj "tutorial-makefile-projects-with-eclipse" pełny opis - po ang, ale pewnie po obrazkach ogarniesz


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 14:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

Obrazek

W eclipse indigo z WinAVR kompiluje się po odznaczeniu "build makefiles automatically"



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 14:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2020
Posty: 70
Pomógł: 5

O - to nawet prościej niż myślałem - czyli eclipse wtedy nie próbuje sam generować Makefile, tylko korzysta z tego co jest w projekcie.

To tak do wyjaśnienia - w eclipse jest coś takiego jak: "CDT Managed Build System" i generalnie przy buildzie eclipse tworzy też Makefile dla twojego projektu - a potem uruchamia zwykłego Make. Te wygenerowane makefile zależą od mnóstwa ustawień w projekcie, sposobu przeciągania plików do workspace, tych dodatkowych wyklikiwarek parametrów (jak w AVR menu z wyborem procka itp).
W tym projekcie to wszystko jest wrzucone w Makefile i jakbyś teraz chciał dodać plik tam to nie możesz przeciągnąć sobie tego do eclipsa, ale musisz to umieścić w Makefilu. Ale zobacz, że dzięki temu w CMDku zrobiłeś "make all" i wszystko poszło. I teraz jakbyś chciał to sobie w jakimś innym edytorze używać sublime, notapad++ czy też VIM to jest to kompletnie dowolne - nie przywiązujesz się do CDT z eclipse.

I jednak kocie Makefile nie takie straszne jak opowiadają?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 14:19 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

bez żadnego makefile - proszę bardzo oto działający projekt pod eclipse ;) - zaznaczam ZERO grzebania w makefilach ;)

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

tylko jedna uwaga - w pliku config.h musiałem ręcznie wstawiać taktowanie - nie chce mi się wnikać dlaczego tak jak to zrobił autor nie działa

Obrazek

czyli jak dasz inne taktowanie to zmień sobie w tym miejscu ;)


Autor postu otrzymał pochwałę

Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 14:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

Mirku a jak otworzyłeś cały projekt w Eclipse ?

Ja tworzyłem nowy i dodawałem pliki przez import filesystem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 14:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2020
Posty: 70
Pomógł: 5

W tym projekcie z eclipse nie ma wtedy definów, które są Makefilach - trzeba potem sobie je samemu pododawać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 14:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

landrynek napisał(a):
W tym projekcie z eclipse nie ma wtedy definów, które są Makefilach - trzeba potem sobie je samemu pododawać.


No właśnie też tak sobie pomyślałem.
Ale najważniejsze to w jaki sposób Mirek ten projekt otwiera w eclipse.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 14:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

mirekk36 napisał(a):
to jak teraz w eclipsie to zrobić?

W ustawieniach projektu musisz przejść na zdefiniowany plik makefile, inaczej podać ścieżkę do katalogu gdzie znajduje się makefile. Podobnie jak na screenie:
Obrazek

Przy okazji wrzucam też przerobiony TransistorTester na projekt Eclipse Photon.
Wystarczy zaimportować, wybrać właściwy katalog z plikiem Makefile (dedykowanym dla konkretnej wersji testera) i skompilować.
W wybranym katalogu znajdziesz skompilowany hex oraz eeprom.
Ważne jest to by eeprom tez wgrywać przy ładowaniu do proca, bo inaczej testery nie będą działać.


Autor postu otrzymał pochwałę

Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 14:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Niestety tragedią jest wg mnie takie robienie projektów z indywidualnymi mejkfajlami - wręcz mega tragedią. Bo później właśnie tak jest że jak się komuś przekazuje projekt to zaczynają się schody. Można dużo prościej i zaraz pokażę jak ;)

------------------------ [ Dodano po: 9 minutach ]



------------------------ [ Dodano po: 13 minutach ]

oczywiście warto taki projekt sobie przerobić żeby był zawsze przenośny ... czyli to co pokazuję w filmiku. Bo później gdy taki głupi zewnętrzny mejkfajl indywidualny gdzieś przepadnie przy przenoszeniu workspace, czy samego projektu to znowu będzie lipa ;) więc nie warto sobie życia utrudniać tylko upraszczać ...

Najlepszym przykładem, że można w ogóle bez kociego mejkfajla działać jest MkClipse ... co pokazuje, że nawet jak ktoś by chciał to i własny plik typu BAT można napisać do kompilacji za pomocą AVR GCC


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 15:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

mirekk36 napisał(a):
Niestety tragedią jest wg mnie takie robienie projektów z indywidualnymi mejkfajlami

A ja powoli zaczynam rozumieć taką robotę :) Dużo w zrozumieniu takiej pracy pomaga magiczne słowo "linux".
Drugie słowo to "wieloplatformowość" - działa zwykle "od strzała" na każdej wersji linuxa i nie tylko, nie trzeba pracować w środowisku graficznym, tylko można odpalić projekt z konsoli. Poprzez "magiczne" komendy "all", "upload" można skompilować projekt i załadować do mikrokontrolera jednym poleceniem
No cóż takiego sposobu pracy nie zrozumie raczej nikt kto nie siedzi w linuxie i na to po prostu nie ma rady :)

Co do projektu z którym zmierzył się P3ndz3l3k to po prostu taki miał, sztuka żeby poradzić sobie w krótkim czasie.
Sam projekt powstawał wiele lat, pewnie został zaczęty w jakimś prostym środowisku, a potem był kontynuowany bez migracji, rozrósł się i powstał taki wieloplikowy "koszmarek". Nie mniej jednak jest nadal używalny, trzeba trochę pokombinować, ale migracja do "czystego eclipse" to pewnie, że się da, ale po co?
Do takich zadań własnie również eclipse jest namaszczony, nie bez powodu jest opcja wyboru pliku makefile. Jak dla mnie to te sposoby się tylko uzupełniają i należy z nich korzystać w miarę potrzeb.

A co do filmiku, to proponuję teraz spróbować załadować ten projekt co ja załączyłem, tam jest dość skomplikowane drzewo projektów no i bałagan w samym projekcie. A żeby działał wystarczy:
1. stworzyć szablon dla AVR
2. skopiować cały katalog
3. wskazać makefile i wybrać procesor w ustawieniach wraz z jego częstotliwością i kompilować.
Każda zmiana rodzaju testera kilka kliknięć.



Ostatnio edytowano 21 mar 2020, o 15:23 przez Zealota, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 15:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Zealota napisał(a):
A ja powoli zaczynam rozumieć taką robotę Dużo w zrozumieniu takiej pracy pomaga magiczne słowo "linux".

hahahaha no wiedziałem że tak będzie ;) magiczne słowo linux ;) przecież mejkfajlowanie wzięło się z linuxa i trzeba uważać tam na byle spację. Jak dla mnie to coś okrutnego ta zabawa w mejkfajle ;) niestety ... ale nie piszę tego żeby się kłócić broń Boże ! ... ot wiadomo, że dla linuxowca to chleb powszedni...

Tyle, że ja nie mówiłem że dlatego ten projekt jest zły, że linux czy coś - .... projekt nawet wieloplatformowo można pisać i tworzyć tak żeby nie był zależny od mejjkfajla i nawet warto tak pisać i tworzyć. Czego dowodem są porządne środowiska, które potrafią go automatycznie przygotowywać na potrzeby dobrze napisanego projektu. Nawet Eclipse który też wywodzi się z Linuxa używa takiego podejścia. Więc moim zdaniem - wracanie do rzeźbienia ręcznie mejkfajlów to niestety ale no uwstecznianie projektów.

Pokazałem na tym filmiku KRÓTKO - jak można taki projekt odpluskwić od mejkfajla zewnętrznego że tak powiem i jak widać można to zrobić w przysłowiowe 5 sekund a projekt nadal pozostanie w PEŁNI przenośny i wieloplatformowy ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 16:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

Zealota napisał(a):
Co do projektu z którym zmierzył się P3ndz3l3k to po prostu taki miał, sztuka żeby poradzić sobie w krótkim czasie.
Sam projekt powstawał wiele lat, pewnie został zaczęty w jakimś prostym środowisku, a potem był kontynuowany bez migracji, rozrósł się i powstał taki wieloplikowy "koszmarek". Nie mniej jednak jest nadal używalny, trzeba trochę pokombinować, ale migracja do "czystego eclipse" to pewnie, że się da, ale po co?
Do takich zadań właśnie również eclipse jest namaszczony, nie bez powodu jest opcja wyboru pliku makefile. Jak dla mnie to te sposoby się tylko uzupełniają i należy z nich korzystać w miarę potrzeb.

No chcę mieć ten projekt w Eclipse bo tu czuję się dobrze poza tym wiem, że zawsze ktoś z forum mi pomoże.
Będę mógł zrobić jakąś modyfikację dodać jakieś logo itp.

Dodatkowo przenoszenie kodów i to tak poplątanych jest w pewnym sensie nauką programowania.

Gdyby mi tylko zależało na skompilowaniu to mogłem to kompilować jak pisałem na XP mam Programmers Notepad i to działało. Jednak jakaś edycja kodu w PN jest delikatnie mówiąc kulawa.

Gdzieś w 2007 roku próbowałem się nauczyć programować AVR-y w C właśnie na podstawie kursów z AVT. No i bardzo się zniechęciłem.
Konfiguracja tego PN plus niezbyt łatwe wgrywanie przez AtmelStudio 4.
Dopiero jak trafiłem w 2014 na Mirkowe forum i jego zestaw oraz programator to tak naprawdę dopiero wtedy zacząłem się uczyć programować.
Dodatkowo poradniki wideo Mirka są bezcenne.
Podejrzewam, że osoby znające Linux są przyzwyczajone do konsoli i kompilowania w trybie tekstowym, ja akurat nie zabardzo przygodę z komputerem zaczynałem od Amigi gdzie był już Workbench czyli taki windows. A i na pececie był win 3.11 gdzie konsoli było mało jedynie jakieś pliki skryptowe .bak.

Tu podziękowania dla kolegi „Landrynek” bo zajrzałem do CMD i okazało się, że kompilacja jest banalna.

Na stronach tego projektu są także gotowe wsady do flash i eeprom.
Ale nauka programowania nie polega tylko na wgrywaniu gotowych wsadów.

Chciałbym podziękować bardzo wszystkim za pomoc.
A już w szczególności Mirkowi bo nie spodziewałem się, że nagra poradnik
(faktycznie ultra krótki).


mirekk36 napisał(a):
Pokazałem na tym filmiku KRÓTKO - jak można taki projekt odpluskwić od mejkfajla zewnętrznego że tak powiem i jak widać można to zrobić w przysłowiowe 5 sekund a projekt nadal pozostanie w PEŁNI przenośny i wieloplatformowy ;)


A ja próbowałem ze 2 tygodnie a nie lubię po godzinie nieudanych prób od razu pisać na forum.
Pytam dopiero kiedy już mi się pomysły kończą.

------------------------ [ Dodano po: 14 minutach ]

Mirku a może byś jednak kiedyś pokazał jak pisać procedury a nie tylko wstawki w asemblerze.
I jak umieszczać je w osobnych plikach projektu.
Kiedyś w poradniku o wstawkach coś wspominałeś na ten temat.

No nie chodzi mi o jakiś ekspress tylko o ewentualne dopisanie do listy tematów do poradników.


Pozdrawiam Paweł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 17:18 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

P3ndz3l3k napisał(a):
Mirku a może byś jednak kiedyś pokazał jak pisać procedury

a możesz wyjaśnić o co chodzi ? bo nie za bardzo rozumiem ? W języku C nie ma czegoś takiego jak "procedura", wszystko jest funkcją ... odpowiednikiem procedury można nazwać funkcję z rezultatem void

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


chyba że coś jeszcze innego miałeś na myśli

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 18:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

Oglądałem twój poradnik o wstawkach asemblerowych i mówiłeś, że może kiedyś pokażesz jak się pisze procedury asemblerowe i umieszcza je w osobnych plikach.

Sorki ale jakoś mi się nie dokończył post.

Pozdrawiam Paweł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2020, o 20:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ok ale na ten temat to napisał mega fajny artykuł u nas na forum kolega andrews - teraz nie mogę go znaleźć ale poszukaj po nazwie użytkownika i jego postach. Polecam.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 mar 2020, o 19:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

Szukaj takiego tematu Miksowanie kodu C i ASM przy użyciu GCC
Bo chyba o to Mirkowi chodziło

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 mar 2020, o 23:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2015
Posty: 303
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 10

Tutaj jest poradnik kolegi andrews:
https://forum.atnel.pl/topic16484.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO