Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 11:56


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 sty 2020, o 06:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Witam Wszystkich.
Eclipse nie trybi z prockami ATtiny102 i 104. Muszę wymienić Toolchaina na nowszy.
Próbowałem pobrać ze strony Microchipa

Obrazek

Niestety po rozpakowaniu lipa. Tego nie ma jak zainstalować. Po rozpakowaniu pojawiają się foldery z częściową zawartością toolchaina.
Próbowałem w Eclipse podmienić stary plik AVR Toolchain z tym czymś nowym co się wypakowało, ale to nie działa.
Próbowałem skopiować z MKClipse toolchain i avrdude bo w MKClipse po aktualizacji wszystko mi trybi.
To też nie zdaje egzaminu. Pojawia się światełko w tunelu w takiej postaci

Obrazek

ale to nie bangla.
Możecie wskazać jakieś miejsce z którego bez kłopotu można pobrać nowy toolchain. Ja coś nie mam zdolności poszukiwawczych w necie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sty 2020, o 07:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Wystarczy pobrać darmowego MkClipse (bo w nim można już kompilować softy do tych procków) i będziesz miał właściwego toolchaina, którego można sobie podłączyć do Eclipse później, wystarczy skopiować folder toolchaina z folderu gdzie trzyma go MkClipse do folderu gdzie miałeś zainstalowany właściwy toolchain. To wszystko i ładnie działa.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sty 2020, o 07:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Ale ja właśnie tak zrobiłem z MKClipse skopiowałem sobie folder z Toolchainem ( wersja 3.6.2.1759) i AvrDude.
Następnie skopiowanego Toolchaina wsadziłem w miejsce gdzie Eclipse trzyma Toolchaina. A ścieżkę do AvrDude podałem do tej skopiowanej z MKClipse.
I uzyskałem tylko to...

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sty 2020, o 08:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

AVRDUDE zainstaluj sobie w oddzielnym folderze z MkAvrCalculator to pierwsze.

Drugie - jak kopiujesz toolchaina to najpierw usuń starego ze środka tego folderu a później wkopiuj ten z MkClipsa

Musi to działać bo działa nie tylko u mnie ale u setek ludzi

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sty 2020, o 09:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Dokładnie tak robię jak to opisałeś. I mam dwa ptaszki są na zielono reszta na czerwono.
Jak wejdę w zakładkę wyboru mk nie ma na liście 102 i 104.
A co to jest za folder. Bo w nim są pliki XML z typami mikrontrolerów i w śród nich nie ma ATtiny102 i 104.
Może to ma jakieś znaczenie.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sty 2020, o 10:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ok właśnie sprawdziłem i Qurczę jednak akurat te dwa ATtiny102/104 nie pojawiają się w Eclipse jako dostępne do programowania ...

Dodają się te które wcześniej dodawałem ręcznie czyli np ATmega168/328PB ... ale nie wiem dlaczego te tiniacze mi zniknęły

No nic - teraz na szybko tego nie zrobię - za to na pewno da się kompilować źródła w samym MkClipse dla tych ATtiny102/104

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sty 2020, o 11:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Tak tak. W MKClipse śmigają. Tzn. 104 mi śmiga bo 102 jeszcze nie mam. Kompiluje się i wgrywa do mk.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sty 2020, o 12:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2013
Posty: 121
Pomógł: 16

Tak jako ciekawostka przyrodnicza. ATtiny 102 i 104 jest zaimplementowany w MPLABX-IDE Microchipa.

Obrazek

_________________
http://strefapic.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sty 2020, o 12:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

wat1970 napisał(a):
jest zaimplementowany w MPLABX-IDE Microchipa.

Muszę kiedyś sprawdzić ale zanim to podpowiesz mi czy coś się zmieniło jeśli chodzi o koszty ? Czy kompilator dla AVR albo sam MPLABX-IDE jest odpłatny czy darmowy tak jak Atmel Studio ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2020, o 10:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

No niestety problemów ciąg dalszy.
MKClipse też jednak nie obsługuje ATtiny104 i 40.
Jak programik mrugał ledą to wszystko grało, ale jak chciałem uruchomić USART to się okazuje że nazwy rejestrów
które występują np. w ATtin104 są nie znane i wywala błąd. Bibliotekę avr/io mam zainkludowaną.
W Eclipse sprawdziłem, że biblia dla 104 powinna mieć taką nazwę <avr/iotn104.h>.
Problem tylko w tym że 1. nie wiem czy to dobra nazwa biblii skoro i tak mi nie działa obsługa ATtiny104 w Eclipse. 2. Nazwy rejestrów w tej biblii są jakieś niepełne. Np. UCSRA, a powinno być UCSR0A według pdf-a.
W ATtiny10 nie ma usarta więc np. taki rejestr UCSR0C nigdy nie będzie użyty.
Czyli ani Eclipsem ani MKClipsem .
Sprawdzę jeszcze na Eclipse z prockiem ATtiny40 czy rozpozna rejestry np. sterujące usartem.
No klęska szpiega. :o



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2020, o 10:54 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jaca napisał(a):
No klęska szpiega


No rzeczywiście ... aż szok że kolega nie może sobie tego skompilować w MkClipse - bo u mnie jakoś śmiga aż miło. Proszę oto efekt kompilacji włącznie z procedurą do inicjalizacji UART'a - a więc działają rejestry ... i nie trzeba inklucować NIC poza <avr/io.h>

a przykładowa inicjalizacja wprost z noty PDF procków tiny102/104

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2020, o 12:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

jaca napisał(a):
No niestety problemów ciąg dalszy.
MKClipse też jednak nie obsługuje ATtiny104 i 40.

Obsługuje jak najbardziej. Tylko jest pewne ALE....
Toolchain, który dostarczany jest z MkClipse ma wszystko co potrzebne i na nim się kompiluje ok, jak pokazał Mirek.

Natomiast, Ty chesz użyć toolchain od Microchipa - taki wniosek nasunął mi się z treści Twoich postów. I tu jest problem, bo Microchip dał ciała na całej linii.
Toolchain, który jest udostępniony na stronie Microchipa, z jakiegoś powodu jest wybrakowany - brakuje plików *.h, spec-device oraz plików *.a i *.o związanych z obsługą AtTiny102 i AtTiny104.

Ale chwilka myślenia i.... Tollchain pobrany ze strony Microchipa również poprawnie kompiluje kod dla AtTiny102 i AtTiny104.
Wystarczy tylko uzupełnić brakujące pliki i efekt jest taki, jak na obrazku poniżej.
Obrazek

Toolchain udostępniany z poziomu MkClipse, u mnie pod Linuksem ma problem z linkowaniem - jeszcze nie znalazłem przyczyny tego prolemu. W związku z tym używam z MkClipsem Toolchain od Microchipa. A jak widać na obrazku, po uzupełnieniu brakujących plików od AtTiny102 i AtTiny104, również i on poprawnie kompiluje kod pod te mikrokontrolery.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2020, o 12:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

gizmo5418 napisał(a):
W związku z tym żywam z MkClipsem Toolchain od Microchipa. A jak widać na obrazku, po uzupełnieniu brakujących plików od AtTiny102 i AtTiny104, również i on poprawnie kompiluje.


To może opis jakie pliki uzupełniasz - skąd je bierzesz, kopiujesz itp .... Bo przyznam, że ja już dawno to robiłem i nie pamiętam

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2020, o 13:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Pliki brałem z Toolchaina, które pobierane jest z poziomu MkClipse lub MkAvrCalculator.
Jako, że owy toolchain jest w tej samej wersji i rewizji, co ten ze strony Microchipa, to pozwioiłem sobie na taki zabieg.
Ale poprawnie powinno się wykonać KOMPILACJĘ toolchaina z wymaganymi opcjami obsługi mikrokontrolerów.
Kopiowanie brakujących plików, to tylko proteza....

Brakujące pliki to:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2020, o 14:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Należy jeszcze wspomnieć, że trzeba poprawić lub utworzyć pliki ze skryptami dla linkera, bo obecne źle ustalają wielkość pamięci flash i ram dla Attiny102 i Attiny104.
Widać to w okienku e-gadgeta, który pokazuje zajętość 0%, a powinien u Mirka - 7% zajętości flash, u mnie 10%.

Dzieje się tak, bo skrypty linkera ustalają pamięć Flash na 4KB, zaś RAM na 256B, co jest wartościami błędnymi.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 sty 2020, o 07:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

mirekk36 napisał(a):
jaca napisał(a):
No klęska szpiega


No rzeczywiście ... aż szok że kolega nie może sobie tego skompilować w MkClipse - bo u mnie jakoś śmiga aż miło. Proszę oto efekt kompilacji włącznie z procedurą do inicjalizacji UART'a - a więc działają rejestry ... i nie trzeba inklucować NIC poza <avr/io.h>

a przykładowa inicjalizacja wprost z noty PDF procków tiny102/104



To nie jest inicjalizacja wprost z noty.
Słowem nie zostaje wspomniane, że jednak trzeba pozmieniać nazwy rejestrów żeby program się skompilował w MKClipse.
Przecież procedura inicjalizacji usart dla ATtiny 102/104 wprost z noty wygląda tak..
Obrazek

------------------------ [ Dodano po: 21 minutach ]

gizmo5418 napisał(a):
jaca napisał(a):
No niestety problemów ciąg dalszy.
MKClipse też jednak nie obsługuje ATtiny104 i 40.

Obsługuje jak najbardziej. Tylko jest pewne ALE....
Toolchain, który dostarczany jest z MkClipse ma wszystko co potrzebne i na nim się kompiluje ok, jak pokazał Mirek.

Natomiast, Ty chesz użyć toolchain od Microchipa - taki wniosek nasunął mi się z treści Twoich postów.


Nie. To nie tak. Zaczęło się od tego, że nie mogłem kompilować programów pod ATtiny 104 w Eclipse. Próbując znaleźć rozwiązanie kombinowałem i dzieliłem się wnioskami i spostrzeżeniami na forum. Toolchain z microchipa nic nie wniósł do sprawy, więc skopiowałem toolchain i AVRDude z MKClipse co potem poradził mi Pan Mirek. To zmieniło sytuację tylko na tyle, że w okienku AVR Supported MCU pokazały mi się ATtiny 102 i 104 z zielonymi ptaszkami w kolumnach avr/io oraz avrdude. Wcześniej tego nie było.
Potem zajrzałem do zakładki AVR Device Explorer i tam zobaczyłem, że nazwy rejestrów dla ATtiny 104 nieznacznie różnią się od tych z noty katalogowej. To mi nasunęło pomysł żeby wrócić do MKClipse i tam spróbować zastosować te zmodyfikowane lekko nazwy rejestrów i bitów rejestrów. Bo MKClipse wcześniej kiedy wpisywałem wprost z noty katalogowej nazwy rejestrów wywalał mi błędy.
Skąd ten Toolchain będzie to mi obojętne. Może być nawet od Coca Coli, byle by Eclipse zaczął kompilować 104.
Póki co problem na szczęście częściowo rozwiązany bo MKClipse kompiluje programy na ATtiny104 bynajmniej usart.
Innych układów nie sprawdzałem ale myślę że będzie ok.
Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO