Wszystkie zestawy uruchomieniowe ATB w wersji 1.02 posiadają możliwości zasilania napięciami
+3,3V oraz
+5V. Zasilanie zewnętrzne można zapewnić z dwóch źródeł. Pierwsze to port USB komputera PC, drugie to zasilacz zewnętrzny.
1. ZASILANIE Z PORTU USBBezpośrednio po zakupie każdy zestaw uruchomieniowy ATB
rev:1.02 przygotowany jest do pracy z wykorzystaniem zasilania za pomocą kabla USB podłączonego bezpośrednio do komputera stacjonarnego lub notebooka.
Załącznik:
Zasilanie zestawu z USB..jpg
Załącznik:
zworka_PWR_SEL.jpg
W związku z powyższym proszę zwrócić uwagę na zworkę w kolorze czerwonym, znajdującą się w pobliżu gniazda USB oraz jej ustawienie w pozycji
USB. Jest to
domyślne ustawienie zestawu po opuszczeniu linii produkcyjnej firmy ATNEL.
2. ZASILANIE Z ZEWNĘTRZNEGO ZASILACZAKolejna możliwość to zasilanie zestawu z zewnętrznego zasilacza.Nie musi to być koniecznie zasilacz stablilizowany, a jego napięcie wyjściowe może być w granicach od +8V do +24V. Przy czym najbardziej optymalnym napięciem jest ok +12V.
Załącznik:
Zasilanie zestawu z zasilacza..jpg
Załącznik:
zworka_PWR_SEL_EXTERNAL.jpg
Tym razem czerwoną zworkę należy przestawić w pozycję
EXT. Dodatkowo musi być podłączona do zestawu przetwornica napięcia.
a). napięcie +5V przy zasilaniu z zewn. zasilacza i transmisja danych USBDomyślnie przetwornica napięcia zasilania ATB-PWR ustawiona jest na +5V (niebieska zworka przetwornicy otwarta). Przełączamy zworkę wyboru zasilania PWR w pozycję EXT. Istotną rzeczą w tym momencie jest wybór prawidłowych poziomów napięć na wszystkich Wejściach/Wyjściach portu RS232. Do tego celu służy nam zworka o nazwie VCCIO (kolor niebieski), która domyślnie także ustawiona jest w pozycji o nazwie TTL. Oznacza, to że poziomy napięć na pinach interfejsu RS232 będą odpowiadały poziomom 0V do 5V. Podłączeń dokonujemy zgodnie z poniższym rysunkiem:
Załącznik:
Zasilanie +5V..jpg
b). napięcie +3,3V przy zasilaniu z zewn. zasilacza i transmisja danych USBJeśli potrzebujemy testować mikrokontroler oraz urządzenia zewnętrzne zasilane poziomem +3,3V musimy przestawić trzy zworki. Pierwsza z nich znajduje się na przetwornicy, należy ją zewrzeć. Następnie ustawiamy zworkę PWR w pozycję EXT. Pamiętać także musimy aby zapewnić właściwe dopasowanie napięć portu RS232 do poziomu +3,3V. Dokonamy tego za pomocą zworki VCCIO przełączając ją w pozycję 3,3V. Wszystko zgodnie z rysunkiem poniżej.
Załącznik:
Zasilanie +3.3V..jpg
Przy tej okazji należy dodać, że nie będziemy mieli możliwości skorzystania z domyślnie zainstalowanego w zestawie wyświetlacza LCD, gdyż pracuje on poprawnie tylko przy zasilaniu +5V. Kolejnym modułem, który nie będzie nadawał się do użytku przy tym zasilaniu to moduł karty pamięci SD/MMC. Wynika to z faktu, że w zestawie wbudowano na stałe konwersję sygnałów +3,3V do TTL.
_________________
zapraszam na blog:
http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj
Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV
www.youtube.com/mirekk36 ]