Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 12:15


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 mar 2018, o 21:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 wrz 2017
Posty: 8
Pomógł: 0

Witam,
Jakim napięciem minimalnym możemy bezproblemowo zasilić modem?
Czy są problemy przy 3,3V?
Swoją drogą czy tylko ja mam odczucie że nota do ów układu jest bardzo niechlujnie zrobiona?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2018, o 21:33 
Online
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

proponuję zasilać +4V - a noty hmmm bywają różne niestety

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2018, o 21:50 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 wrz 2017
Posty: 8
Pomógł: 0

Na płycie mam już przetwornice na przetwornicy, no ale nic, będzie i 4V. A proszę mi powiedzieć jak jest z obciążeniem podczas pracy modemu? Skokowo pobiera do 2A ale nie znalazłem informacji o poborze prądu przy przestoju. Pewnie dodam małe obciążenie na stabilizatorze żeby nie przekroczyło zakresu napięcia na wyjściu na 'biegu jałowym'.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2018, o 22:38 
Online
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

starosta napisał(a):
ale nie znalazłem informacji o poborze prądu przy przestoju.

hmmm nigdy nie działałeś do tej pory z modemami GSM ? ... być może nie i stąd to pytanie - tymczasem to jest najmniej istotne rzekłbym ;)

starosta napisał(a):
Skokowo pobiera do 2A

jeśli nie działałeś na modemach GSM to możesz się na tym przejechać i stracić zęby jak większość początkujących osób z modemami GSM, bo na tym się wykładają - a to jest NAJWAŻNIEJSZE ... Tu już nawet nie tyle chodzi o zapewnienie odpowiedniej wydajności prądowej (choć to podstawa) co o specjalistyczny projekt ścieżek zasilania nie wspominając o odpowiednim doborze kondensatorów LOW ESR przy zasilaniu. Temat niby prosty a tylu ludzi gdy zaczyna to pisze po chwili - że nawet jak podłączają zalisiacz laboratoryjny z wydajnością 5A to i tak modem się resetuje szczególnie przy logowaniu do sieci albo przy nawiązywaniu połączenia czy wysyłaniu SMS'a

szczególną uwagę tym zagadnieniom poświęciłem w obszernym rozdziale Yellowboka i to akurat jak chodzi o G510 ;) może warto zajrzeć ?

http://atnel.pl/wkuwamy-c-majsterkuj.html

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2018, o 22:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Mirku, czy to ma jakiś związek z pracą impulsową modemu, a co za tym idzie szybkim rozładowywaniu kondensatorów?
Coś mi mówi, że trafiłem jak kulą w płot, ale może się czegoś nauczę na przyszłość :)

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2018, o 23:11 
Online
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Harry napisał(a):
Mirku, czy to ma jakiś związek z pracą impulsową modemu, a co za tym idzie szybkim rozładowywaniu kondensatorów?

Ja akurat analogowcem to nie jestem tzn specjalistą w tym zakresie - więc ja mogę to wyjaśnić tak ... ale niech mnie ktoś poprawi bo mogę błądzić ...

Kondensatory LOW ESR mają w tym wypadku zapewnić niejako rolę szybkich "podręcznych" magazynów energii, akumulatorów jakby ;) sorki za takie porównanie ... ale niska rezystancja kondków tego typu to nie tylko szybkie rozładowywanie się ale też możliwość szybkiego oddania zgromadzonej energii (choć być może zostanę spalony na stosie za takie określenie z braku wiedzy analogowej przez specjalistów z prawdziwego zdarzenia od analogówki) ... która to energia zapewni odpowiedni prąd na te impulsowe zapotrzebowanie 2A podczas nadawania ... NAWET gdyby sama przetwornica czy stabilizator miał niższą wydajność prądową niż 2A. Z moich empirycznych obserwacji bo ciężko nazwać to doświadczeniami - (przypominam po raz wtóry - nie znam się na analogówce ale staram się uczyć choć powoli mi to idzie) ... im przetwornica o słabszej sprawności tym gorzej ... nawet w porównaniu do stabilizatora liniowego o większej wydajności prądowej ... ale ...

posłużę się tu twoim podpisem na forum bo jest fajny ;)

Cytuj:
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.


zatem w tym zakresie fajniej byłoby gdyby się wypowiedział ktoś z większą wiedzą w zakresie elektroniki analogowej bo po stokroć lepiej będzie potrafił to uargumentować - o ile ma doświadczenie z modemami GSM bo to też nieco inna kwestia ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2018, o 23:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

No cóż użyłem błędnego określenia, mając na myśli właśnie szybkie oddanie energii, jak również szybsze naładowanie.
Ja to dopiero raczkuję w elektronice, nie mówiąc już o zabawie z uC ;)

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 mar 2018, o 01:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

mirekk36 napisał(a):
ale niech mnie ktoś poprawi bo mogę błądzić
Ależ nie trzeba, bo idziesz dobrą drogą :)
Kondensatory tylko w teorii mają tylko pojemność. Niestety w praktyce mamy też w kondensatorze szeregową impedancję, która to pogarsza parametry kondensatora. Ogranicza ona prąd jakim ładuje się i rozładowuje kondensator. A przy szybkozmiennym sygnale powoduje wydzielanie się ciepła a to przekłada się na degradację struktury kondensatora (kto nie widział spuchniętych kondensatorów w zasilaczach?). Dlatego produkuje się kondensatory Low ESR (Equivalent Series Resistance), które mają mniejszą impedancję, dzięki czemu lepiej sprawdzają się we wszelkiego rodzaju układach zasilania o charakterze impulsowym oraz w układach audio.

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO