Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki

Teraz jest 16 maja 2021, o 19:45

Strefa czasowa: UTC + 1

Jaka grupa czujników interesuje Cię najbardziej?
czujniki ciśnienia atmosferycznego i wilgotności powietrza 23%  23%  [ 11 ]
czujniki światła/kolorów/UV 4%  4%  [ 2 ]
czujniki gestów 13%  13%  [ 6 ]
czujniki do pomiaru prądów 17%  17%  [ 8 ]
czujniki czynności życiowych (puls/tętno/ekg) 2%  2%  [ 1 ]
czujniki temperatury 4%  4%  [ 2 ]
czujniki deszczu/opadów 0%  0%  [ 0 ]
czujniki ruchu/radarowe/mikrofalowe/PIR 8%  8%  [ 4 ]
czujniki odległości (ultradźwięki/laserowe/IR) 17%  17%  [ 8 ]
czujniki gazów/alkoholu/powietrza 13%  13%  [ 6 ]
Liczba głosów : 48
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 kwi 2021, o 11:17 
Moderator

Oto zajawka na naszym kanale YT:

Link do zewnętrznej i rozszerzonej ankiety: https://forms.gle/arFxRpRwJQuu2jad6

Tymczasem mamy dla Was ankietę (niestety mieści się na niej tylko 10 pozycji :( w porównaniu do tej rozszerzonej) w której możecie głosować na którą grupę czujników najbardziej liczycie, na stworzenie jakich bibliotek ? Można wybrać tylko jedną grupę co nie oznacza że powstanie tylko jeden poradnik dla grupy czujników - która, że tak powiem wygra ;) ... ale być może uda się nam jakoś wpasować niektóre grupy czujników w nasze plany poradnikowe, być może niektóre przyśpieszymy wtedy bo dostaną u nas wyższy priorytet ;)

Jeśli uważacie że brakuje jakiejś grupy czujników czy jakiegoś konkretnego czujnika to też dajcie znać tu na forum, albo w oddzielnej ankiecie nieco rozszerzonej do której też jest podany link pod filmikiem na górze postu, a co tam - mogą być dwie ankiety - wtedy będziecie mogli zagłosować na dwie różne grupy swoich ulubionych i oczekiwanych czujników.

cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 kwi 2021, o 20:49 
Użytkownik

Na tą chwilę Mirku , najbardziej pragnę poradnika na temat czujników dotykowych.

PostNapisane: 29 kwi 2021, o 07:44 
Użytkownik

Cześć.
Mirek, czy nie warto by było dać możliwość zaznaczenia dajmy na to trzech grup czujników.

PostNapisane: 29 kwi 2021, o 08:42 
Moderator

JarekB napisał(a):
Cześć.
Mirek, czy nie warto by było dać możliwość zaznaczenia dajmy na to trzech grup czujników.

W tej rozszerzonej ankiecie można to zrobić a tu na forum ja panie nic ci nie zmienię ;) taka jest wbudowana ankieta i Quniec amen ;) trzeba byłoby w jakichś skryptach grzebać - czego i nie umiem ani czasu nie mam bo to nie jest też takie ważne przecież. Ja mam zaplanowaną ilość poradników, ale pewnie na bazie takiej ankiety może jeszcze jakieś dorzucę z czasem jeśli mnie zainteresujecie ... Poza tym pewnie sporo osób się zdziwi gdy powiem, że np czujnikiem X się nie zajmę bo jest to badziewie dlatego że: A, B, C i D i że jest to zabawka a nie czujnik i nie ma co marnować na niego nawet czasu - bo o to też chodzi w moich poradnikach - a nie żeby robić poradniki do wszystkiego co tylko się pojawiło - bo mnóstwo jest wśród tych czujników takich - rzekłbym "wydmuszek" i wyjaśnię dlaczego tak sądzę - a nie że mam np tylko takie moje "widzi mi się" ;)

PostNapisane: 29 kwi 2021, o 08:59 
Użytkownik

akenes napisał(a):
Na tą chwilę Mirku , najbardziej pragnę poradnika na temat czujników dotykowych.

A moje to:
-pt100 pt1000 termopary...itd.
-wszystko co związane z pomiarem prądu/napięcia przemiennego230/400 50hz
-karty RFID

PostNapisane: 29 kwi 2021, o 12:37 
Moderator

tak - termopara też musi kiedyś pójść w ruch ;)

PostNapisane: 30 kwi 2021, o 22:08 
Nowy

Czujniki jak czujniki, wszystkie są ważne bo wcześniej czy później każdy będzie potrzebować takiego czy innego. Ale przesłanie wyników pomiarów z tych czujników do sieci, protokołem MQTT do brokera IoT to w dzisiejszych czasach podstawa. No i tu zonk, bo w sieci informacji i tym jak na lekarstwo. Wszystko tylko na to paskudne andruino. Może pokusiłbyś się o stworzenie biblioteki MQTT w C na stare, dobre AVR'y. O ile to w ogóle możliwe. Jak do tej pory w sieci nic takiego nie znalazłem.

PostNapisane: 30 kwi 2021, o 22:12 
Moderator

jacekrv1 napisał(a):
Czujniki jak czujniki, wszystkie są ważne bo wcześniej czy później każdy będzie potrzebować takiego czy innego. Ale przesłanie wyników pomiarów z tych czujników do sieci, protokołem MQTT do brokera IoT to w dzisiejszych czasach podstawa. No i tu zonk, bo w sieci informacji i tym jak na lekarstwo. Wszystko tylko na to paskudne andruino. Może pokusiłbyś się o stworzenie biblioteki MQTT w C na stare, dobre AVR'y. O ile to w ogóle możliwe. Jak do tej pory w sieci nic takiego nie znalazłem.

Może, kiedyś - tak MQTT to b.ciekawy temat - ale sorki nie mogę tak skakać z kwiatka na kwiatek - na razie muszę dokończyć to co zapowiedziałem bo MQTT to caaaaałkiem inna bajka ;)

PostNapisane: 1 maja 2021, o 11:41 
Nowy

RadekB86 napisał(a):
A moje to:
-pt100 pt1000 termopary...itd.
-wszystko co związane z pomiarem prądu/napięcia przemiennego230/400 50hz
-karty RFID

Przyłączam się do tych próśb. Zwłaszcza PT100 / 1000 i precyzyjnych pomiarów w okolicach 90 - 110 stopni C

mirekk36 napisał(a):
Może, kiedyś - tak MQTT to b.ciekawy temat

Super! Dzięki z obietnicę, będę przypominać :-)
Nie wiem czy MQTT i IoT to nawet nie temat na Brown albo PinkBook'a :)

PostNapisane: 1 maja 2021, o 14:45 
Użytkownik

Pomiary beda zawsze tak samo precyzyjne. Nie ma znaczenia temperatura czujnika. Co do zasady to pomiar PT100 polega na puszczeniu ze źródła prądowego prądu rzedu 1mA (10mA moze już mieć wpływ na samoczynne podgrzewanie sensora) i pomiaru spadku napięcia.

PostNapisane: 1 maja 2021, o 23:07 
Nowy

micky napisał(a):
Nie ma znaczenia temperatura czujnika.

Ale ma typ czujnika. Dlatego popieram PT100, bo np. DS18B20 w okolicach 100st wymięka z dokładnością :(

PostNapisane: 2 maja 2021, o 06:33 
Użytkownik

Pisałeś o PT100 i do tego sie odnosiłem. Nic nie wspominałeś o DS18b20.

PostNapisane: 4 maja 2021, o 01:51 
Nowy

Mirku, walczę z ekspanderem PCF8574. To w prawdzie nie jest czujnik, no ale niezwykle przydatny scalaczek. I2C Scaner wykrywa go pięknie (również przez WiFi!), ale nie udaje mi się do niego nic zapisać.
Czy możesz podpowiedzieć gdzie szukać przyczyny?
I czy jesz szansa na rozbudowanie I2C Scaner o LCD podpięty przez PCF8574? Pewnie byłby kłopot z jednoczesnym wyświetlaniem wyników i odpytywaniem magistrali, no ale było by super. Z góry dzięki!

PostNapisane: 4 maja 2021, o 03:39 
Moderator

jacekrv1 napisał(a):
ale nie udaje mi się do niego nic zapisać.

Jeśli masz moją bibliotekę do i2c to tam w niej jest już zrobiona obsługa i PCF8574 i PCF8575. To przecież mega proste scalaczki i nic nie trzeba robić żeby do nich zapisywać lub odczytywać. One nie mają żadnego rejestru konfiguracyjnego jak np podobne ekspandery od MCP.

jacekrv1 napisał(a):
I czy jesz szansa na rozbudowanie I2C Scaner o LCD podpięty przez PCF8574? Pewnie byłby kłopot z jednoczesnym wyświetlaniem wyników i odpytywaniem magistrali,

Toż to nie byłby żaden problem żeby jednocześnie robić dwie albo i więcej takich operacji naraz ;) ... problemem jest tylko czas którego mam mało na wszystko ostatnio ;)

PostNapisane: 11 maja 2021, o 00:34 
Użytkownik

Witam.
A mnie to się marzy żeby ktoś... (Mirek :D ) stworzył bibliotekę do obsługi Fingerprint Scanner - TTL (GT-521F52) firmy sparkfun.
Dlaczego akurat to. Po 1 nie udało mi się nic znaleźć kodów w C jak tym sterować. 2 są przykłady ale oczywiście wszystko na Arduino. 3. Nie udało mi się znaleźć innego czujnika linii papilarnych równie małego i w podobnej cenie lub tańszy.
Pozdrawiam.

PostNapisane: 11 maja 2021, o 08:23 
Moderator

jaca napisał(a):
stworzył bibliotekę do obsługi Fingerprint Scanner

Bardzo eine guten pomysł ;) mam chyba nawet taki jakiś moduł na dnie szuflady ;) i zawsze też chciałem go odpalić - może w końcu to ten czas ? ;)

Strefa czasowa: UTC + 1