Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 23:31


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 cze 2019, o 10:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2013
Posty: 169
Pomógł: 0

Możecie mi odpowiedzieć na dwa pytania?
1. ---. Mam jeden układ jako nadajnik i dane mają być odebrane przez dwa urządzenia. Oba urządzenia mają lustrzane (fabryczne z biblioteki MKNRF) ustawienia inicjalizacji Kiedy odbieram tylko jednym (dowolnym) wszystko jest wzorowo. Kiedy zaś włącza się drugi równolegle - występuje dużo więcej błędów. Domyślam się, że o ile z odbiorem danych nie ma problemu przez dwa układy, to po odbiorze dwa odbiorniki na raz potwierdzają otrzymanie pakietu i te potwierdzenia kolidują ze sobą. Dla czego zatem, błędy nie ustają jeśli wyłączę ACK w bibliotece w funkcji inicjalizującej? mknrf_set_pipe(..., ACK_OFF);

2. ---W jaki sposób należy używać strumieni? Szukałem w necie jak to się robi - znalazłem tylko ogólne opisy.
Czy w nadajniku mam uruchomić dwa strumienie nadawcze (jak to zrobić)? a w odbiornikach po jednym odbiorczym? Tak podpowiadałaby logika ale W funkcji inicjalizującej NRFa przy ustawieniach fabrycznych widzę że są trzy polecenia
--mknrf_set_rx_pipe_addr(RX_ADDR_P0, ...);
--mknrf_set_pipe(ERX_P0,...);
po czym znów
--mknrf_set_rx_pipe_addr(RX_ADDR_P1, ...);
Jak należy poustawiać strumienie, aby odbierać jedne dane z nadajnika przez dwa odbiorniki?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 cze 2019, o 21:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2013
Posty: 120
Lokalizacja: Koło
Pomógł: 6

Udało Ci się rozwiązać problem? Podobnie jak Ty nie potrafię skorzystać ze strumieni, a jednakowo skonfigurowane odbiorniki nie działają poprawnie - odbierają dane, ale odpowiedź do nadajnika trafia tylko z jednego.

_________________
Kompleksowa realizacja ogrodów



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 cze 2019, o 07:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2013
Posty: 169
Pomógł: 0

Nie udało mi się. Próbowałem już wiele konfiguracji.
Tu na tym filmie
https://www.youtube.com/watch?v=xb7psLhKTMA
gość na infografice pokazuje że odbywa się to coś na zasadzie sieci Mesh że to np. trzeci NRF poprzez drugiego przekazuje dane do pierwszego, ale żadnych konkretów implementacji nie ma.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 cze 2019, o 14:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2015
Posty: 393
Lokalizacja: Mielec
Pomógł: 14

Jak żadnych info niema, gość szczegółowo omawia kod arduino, oraz jakiego libsa trzeba dodać, RF24Network.
Zajrzyj w kod owego libsa przecież dostepny jest.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 cze 2019, o 15:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2013
Posty: 169
Pomógł: 0

Tak ale w swoim kodzie tam autor używa węzłów, masek węzłów, parent_pipe, child_mask, itp To jest dosyć zaawansowana sieć i nie jestem przekonany czy z naszą biblioteką zadziała. Na pewno ja nie podołam. Ja natomiast potrzebuję tylko z jednego nadajnika nadać dane do dwóch odbiorników.
Nie wiem nic na temat strumieni Czy należy do tego celu uruchamiać kolejne strumienie, czy lepiej wysłać dwa razy te same dane adresując jedynie inaczej pierwszy bit. czy w ogóle jest to prawidłowe (eleganckie) rozwiązanie. W końcu po coś te pipes'y są. jedno z pytań w pierwszym poście właśnie tak brzmi :"W jaki sposób należy używać strumieni?". Chciałbym uzyskać choć jakąś wskazówkę, czy służą one wyłącznie do budowania sieci, czy można ich wykorzystanie zastosować do odbierania przez kilka odbiorników. Jak to działa.

Na forum.arduino.cc opisują problemy z dwoma nadajnikami, można co nieco wywnioskować, na przykład że nie można odbierać dwóch strumieni na raz. Ale, nie jest to wiedza usystematyzowana (od początku).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 cze 2019, o 16:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ja tak sobie czytam ten wątek a szczególnie to
Jarosław J napisał(a):
Ja natomiast potrzebuję tylko z jednego nadajnika nadać dane do dwóch odbiorników.


i w głowę zachodzę - po jakiego grzyba bawić się w jakieś pajpsy - skoro bez nich można to zrobić i pokazywałem to w poradniku. Jeden nadaje a nawet 40 może to samo odbierać ...

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 cze 2019, o 19:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2013
Posty: 169
Pomógł: 0

Mirku. Przejrzałem i przesłuchałem solidnie pod tym kontem wszystkie 3 poradniki n.t NRFa, i tylko w pierwszym, w okolicy 18 minuty jest "wspomniane" o takiej możliwości. W żaden sposób nie "pokazane". W drugiej części także wspominasz o nazywaniu strumieni, ale nie powiedziane co i jak ustawić aby selektywnie dane przekazywać i odbierać.
W prosty sposób przy lustrzanych ustawieniach dwóch odbiorników - jak pisałem w pierwszym poście - nie da się. Coś dociera do obydwu ale po zwizualizowaniu widać że co 4 transmisja (transmisje co sekundę ) jest mocno zakłócona. Transmisje do każdego odbiornika pracującego solo - są OK.

Napisz proszę w którym poradniku "pokazywałeś" - jak piszesz - transmisję do wielu odbiorników. Informacja taka będzie mi (i jak widać nie tylko mi) w świetle powyższego bardzo przydatna.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 cze 2019, o 21:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2013
Posty: 120
Lokalizacja: Koło
Pomógł: 6

mirekk36 napisał(a):
Ja tak sobie czytam ten wątek a szczególnie to
Jarosław J napisał(a):
Ja natomiast potrzebuję tylko z jednego nadajnika nadać dane do dwóch odbiorników.


i w głowę zachodzę - po jakiego grzyba bawić się w jakieś pajpsy - skoro bez nich można to zrobić i pokazywałem to w poradniku. Jeden nadaje a nawet 40 może to samo odbierać ...


U mnie rzeczywiście odbiorniki ustawione identycznie odbierają informację z nadajnika.

Powstaje problem gdy próbuję odpowiedzieć nadajnikowi i w tym przypadku tylko jeden z tych dwóch robi to prawidłowo (kiedy oba pracują jednocześnie). Drugi natomiast wysyła odpowiedź, ale nadajnik tego nie wyłapuje. Kiedy robię komunikację 1 do 1 to oba odbiorniki odpowiadają poprawnie nadajnikowi...

Przyznaję się bez bicia, poległem. Być może znajdziesz kiedyś czas i pokażesz jak zrobić taką komunikację w poradniku.

_________________
Kompleksowa realizacja ogrodów



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 cze 2019, o 21:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jarosław J napisał(a):
Napisz proszę w którym poradniku "pokazywałeś" - jak piszesz - transmisję do wielu odbiorników. Informacja taka będzie mi (i jak widać nie tylko mi) w świetle powyższego bardzo przydatna.


pbmaster napisał(a):
U mnie rzeczywiście odbiorniki ustawione identycznie odbierają informację z nadajnika.

No więc proszę

pbmaster napisał(a):
Powstaje problem gdy próbuję odpowiedzieć nadajnikowi i w tym przypadku tylko jeden z tych dwóch robi to prawidłowo

No więc właśnie ... Panowie zastanówcie się ... bo z jednej strony niby mówicie, że chcecie zrobić prostą komunikację ... a z drugiej zaraz się okazuje, że już nie chodzi o prostą ale o dość złożoną, wręcz o sieć rozprosząną typu Mesh ... Czego oczywiście moduły NRF nie wspierają sprzętowo - od tego są np takie moduły jak ZigBEE w różnych odmianach - poczytajcie o nich i jak się na nich tworzy prosto tego typu sieci, gdzie wręcz się konfiguruje nawet które z nich mają pełnić w sieci rolę repeaterów czy tylko urządzeń końcowych itp itd .... to wszystko jest zapewnione SPRZĘTOWO , moduły się wygodnie konfiguruje komendami AT a cała komunikacja może śmigać wygodnie nawet po zwykłym UART/RS232

Oczywiście CENA ! ... no już nawet ciężko ją porównywać w jakikolwiek sposób do modułu NRF za 4,5 zł

Więc proponuję po prostu na spokojnie przemyśleć jakiś swój własny i prosty protokół komunikacji przy pomocy modułów NRF - bo przy takim podejściu to nawet pajpsy wam nie pomogą niestety.


Oczywiście pajpsy umożliwiają stworzenie bardzo uproszczonej sieci i po to one są - po to powstały, wystarczy się nimi posłużyć - .... tylko jak ... no tak - podstawy pod to w bibliotece przygotowałem ale rzeczywiście omówienie tego i jakieś przykłady zabrałyby sporo czasu - musiałbym go znaleźć - może kiedyś się uda to przygotuję taki poradnik - ale nie obiecuję w tym momencie a już na pewno nie jestem w stanie podać nawet chociażby przybliżonego terminu.

To co mogę na gorąco poradzić, chociaż taki sposób przy zbyt dużej liczbie modułów będzie tworzył spory overhead i kłopoty to przy kilku modułach być może będzie śmigać. Stwórzcie sobie własną konkretną ramkę z adresami układów docelowych i nadawczych - gdzie sami sobie nadacie adresy dla każdego procka sterującego jednym modułem i reagujcie na ramki skierowane tylko "do mnie" - coś na kształt prostych protokołów dla RS485 ...

ale też od razu pomyślcie na początek o jednym masterze i reszta to slave - a nie wy zaraz chcecie mieć multimastera i żeby gadał każdy z każdym - no takie rzeczy to ZigBEE sprzętowo, albo modułu WiFi - i dużo drożej, albo żmudna zabawa w oprogramowanie własnej sieci Mesch na tych modułach.

Jak do tej pory mnóstwo osób zakupiło bibliotekę i jak mam kontakt z niektórymi z klientów to mówią że działa wyśmienicie i to nawet w warunkach przemysłowych - ale zwykle każdy wykorzystuje te moduły do najprostszych celów czyli np przesyłanie danych z wielu czujników do MASTERA i zwykle nikt się nie bawi w żadne tam tworzenie sieci. Dobrze się też nadają do budowy nawet skomplikowanych pilotów zdalnego sterowania itp itd

Oczywiście dzięki pajpsom można tworzyć proste podsieci i komunikację

W skrócie mówiąc - używanie pajpsów nie jest aż zaraz takie skomplikowane - trzeba sobie przemyśleć nazewnictwo i poadresować odpowiednio każdy moduł w sieci. Przecież pokazałem w poradniku jak adresuje się pajpsy i ładnie daje się to odczytywać nawet - widać jak to się robi,

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 cze 2019, o 22:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2013
Posty: 120
Lokalizacja: Koło
Pomógł: 6

Po prostu patrząc na takie wykorzystanie nrfów jak chociażby na tym filmie:

https://youtu.be/xb7psLhKTMA

Myślałem, że uda się wykonać podobną komunikację za pomocą biblioteki Mk_nrf. Nie wątpię, że jest to niemoźliwe, po prostu trzeba się doszkolić [WINKING FACE]

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

_________________
Kompleksowa realizacja ogrodów



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 cze 2019, o 22:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

pbmaster napisał(a):
Myślałem, że uda się wykonać podobną komunikację za pomocą biblioteki Mk_nrf. Nie wątpię, że jest to niemoźliwe, po prostu trzeba się doszkolić [WINKING FACE]

:) dobre ... na pewno wprost za pomocą mojej biblioteki nie da się osiągnąć tego co na tym filmiku - ja w ogóle nie miałem takiego celu i takiego założenia, chodziło o pokazanie prostej komunikacji ew z użyciem pajpsów i to jest spokojnie możliwe do zrobienia tylko też trzeba sobie te pajpsy jak mówiłem poadresować ...

ale sama idea działania tej biblioteki z filmiku który pokazałeś, przyznaję jest fajna - za to realizacja w kodzie jeśli chodzi o obsługę użytkownika jak dla mnie tragiczna i typowo andruinowa - prawie że z liniowym programowaniem. Przez co na pokaz (jak to zwykle bywa z andruinami) wszystko działa w jednym skeczu a jak ktoś chce połączyć jak to zwykle bywa sobie 2 - 3 różne skecze to zaczyna się masakra amerykańską piłą tarczową

nie mniej jednak zainspirowałeś mnie tym filmikiem i pomysłem - może kiedyś zrobię to na podobnej zasadzie ale z obsługą w kodzie dla użytkownika biblioteki tak "po mojemu"

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO