Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 01:55


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 lis 2018, o 17:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sie 2013
Posty: 33
Pomógł: 1

Witam,
Posiadam mikrokontroler attiny25. Chcę w nim ustawić napiecie odniesienia 2,56V. Według tabeli 17-3 z noty aplikacyjnej należy ustawić bity REFS1 i REFS2 w rejestrze ADMUX. Gdy wpisuje REFS2 jest podkreślone na czerwono, pojawia się czerwony krzyżyk przytej lini a mimo to kompilacja przebiega prawidłowo. Pozostałe bity rejestru REFS[1:0] są prawidłowo odczytywane przez kompilator. Zaprogramowany mikrokontroler zachowuje się tak jakby było to źródło 1.1V.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Nie wiem dlaczego taki błąd się pojawia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lis 2018, o 18:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Zobacz jak masz zdefiniowane to w io.h dla tego procesora. Używając klawisza CTRL i klikając na wartość przechodzisz do pliku w którym dana wartość jest zdefiniowana.

--
Pozdawiam,
Robert


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lis 2018, o 15:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sie 2013
Posty: 33
Pomógł: 1

Otworzyłem plik iom16.h. Zamiast REFS2 jest MUX4. Wpisałem MUX4 do programu ale błąd pojawił się MUX4 undeclared. Zdefiniowałem w programie głównym MUX4 błąd znikną. Poczym poprawiłem MUX4 na REFS2 w iom16.h a błąd zmienił się na 'could not be resolvet'. Okazuje się, że napięcie odniesienia jest zaniżone... Próbowałem je zmierzyć na PB0 z kondensatorem 2.2uF i wynosiło 2V-2.3V.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lis 2018, o 16:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

cekin napisał(a):
Otworzyłem plik iom16.h. Zamiast REFS2 jest MUX4. Wpisałem MUX4 do programu ale błąd pojawił się MUX4 undeclared.

To jest jeden z bodajże NAGORSZYCH pomysłów na jakie można wpadać - żeby grzebać w plikach systemowych ....

Przecież ewidentnie masz ALBO zbabolony workspace/projekt albo stworzyłeś domyślny procek ATtiny25 i masz kaszanę

Poza tym nie widzisz, że robisz jakieś przedziwne rzeczy ? otwierasz plik iom16.h ??? podczas gdy masz procek ATtiny25? Przecież już tu widać BABOLA co ma wspólnego jedno z drugim ? - ok ok ja rozumiem, pewnie gdy klikasz w nazwę REFS0 to kieruje cię do iom16.h ale to oznacza tylko jedno

1. albo masz skopany workspace
2. albo tworząc projekt od razu wybrałeś procka ATtiny25 zamiast zostawić domyślny ATtiny16 i dopiero później zmienić procka w propertiesach - tak jak pokazywałem to w poradnikach wideo

niestety Eclipse często gdy się na etapie tworzenia projektu wybierze docelowy procek - to java eclipsa wciąż widzi iom16.h niezależnie jaki procek dałeś czy ATtiny25 czy ATmega128 czy inny

Ale łatwo to naprawić

1. otwórz właściwości projektu i zmień procka na dowolnego innego np ATtiny26
2. zrób CLEAN projektu i spróbuj go skompilować - to nic że będą błędy kompilacji
3. teraz znowu otwórz właściwości projektu i zmień procka na swojego ATtiny25
4. teraz CLEAN i kompilacja i już wszystko będzie działać jak należy - a klikając w REFS0 czy inny będzie cię przekierowywało do iotnx5.h zamiast do iom16.h


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lis 2018, o 18:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

cekin napisał(a):
Otworzyłem plik iom16.h.
Mirek już odpowiedział o rozwiązaniu. Ale dodam swój komentarz ;)
Czytać, czytać, czytać w co się klika ... :)
Przecież wyraźnie jest napisane w io.h przy przechodzeniu do iom16.h że masz zdefiniowany procesor ATmega16:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lis 2018, o 11:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sie 2013
Posty: 33
Pomógł: 1

Podczas tworzenia projektu wybrałem mikrokontroler attiny25 i to mogło wywołać błędy. Wykonałem wszyskie kroki według instrukcji Mirka i rzeczywiście plik nagłówkowy zmienił się na iotnx5.h. Też zwróciłem uwagę na ten plik iom16.h ale myślałem, że tak ma być. Wszystko wróciło do normy. :D Dziękuję.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO