Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki

Teraz jest 21 paź 2018, o 14:17

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 wrz 2018, o 15:38 
Użytkownik

Ten post nawiązuje do tego https://forum.atnel.pl/topic21271.html tematu, kombinowałem nad tym trochę, wspierałem się też Terminalem by bray ale te rozwiązania ciągle wymagały ode mnie dodatkowej aktywności :twisted: (Czyli klikanie w okienka żeby przełączać się pomiędzy MkBotloaderem a terminalem)....
Do rzeczy:
Postanowiłem problem rownoległej pracy terminala i botloadera rozwiązać w sposób sprzętowy i oto powstał ten prościutki układzik Obrazek
Jest to prosta bramka która na wyjście QTX/QRX przesyła sygnały wejść TX1 RX1 i TX2 RX2 zależnie od poziomu na wejściu DTR/RTS (wykorzystujemy tylko jeden sygnał np DTR). Elementy D1,R3,C2 zostały dodane po testach bramki, gdyż bez nich botloader wgrywał program ale niestety pojawiały się błędy, co widać na załączonym obrazku Obrazek
Stała czasowa R3/C2 została dobrana eksperymentalnie tak że przy R=4.7Mohm i C=100nF wszystko ładnie śmiga i nie trzeba zbyt długo czekać na przełączenie bramy. Trzy zdjęcia poglądowe pokazują bramkę w akcji oraz ją samą :D
ObrazekObrazekObrazek

Na koniec schemat i płytka. Nie jest to mistrzostwo ale chciałem szybko uruchomić układ bo był mi potrzebny
.

Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 wrz 2018, o 16:51 
Użytkownik

Super, dzięki za info. Rozumiem, że nie udało się tego ogarnąć w sposób softwareowy (wirtualny port itp.)?

P.s. Pliki wstawiamy w zipach.

PostNapisane: 21 wrz 2018, o 17:03 
Użytkownik

Szczerze mówiąc po paru próbach odpuściłem sobie i zrobiłem ten projekcik. Jednak jakbyś znalazł jakąś metodę na programowe przekierowanie portu to chętnie o tym przeczytam.
Cytuj:
P.s. Pliki wstawiamy w zipach.

Ok będę pamiętał.

PostNapisane: 23 wrz 2018, o 17:42 
Nowy

Bootloader najczęściej używają USB więc w 90% przypadków użycia AVR, jest to mostek USB-USART. Można użyć USB-I2C lub USB-SPI dzięki czemu nie marnuje sie drogocennego (w przypadku AVR) UART a są tez inne korzyści.

PostNapisane: 23 wrz 2018, o 18:08 
Użytkownik

Dlatego powstał ten układzik, korzysta wprawdzie z dwóch USB (choć można dać HUB) i dwóch przejściówek ale za to z jednego UARTa mikrokontrolera. Nie zawsze jest możliwe podłączenie programatora w gotowym układzie. Dodatkowo ten przełącznik świetnie sprawdza się kiedy pracuje się z więcej niż jedną płytką na raz. Mamy więc i możliwość wgrywania kodu przez bootloader jak i podgląd danych które mikrokontroler przesyła podczas normalnej pracy. Hmm może miałem bardziej precyzyjnie opisać działanie układu ale pomyślałem że jest dość oczywiste poza tym nie publikowałem go w dziale DIY

PostNapisane: 23 wrz 2018, o 18:26 
Moderator

zubik napisał(a):
poza tym nie publikowałem go w dziale DIY

a szkoda bo bardzo zacny pomysł ;)

PostNapisane: 23 wrz 2018, o 18:32 
Użytkownik

Zawsze możesz ten temat tam podpiąć ;) Z resztą tutaj niema nic szczególnego moooożee kiedyś zrobię układzik z HUBem na pokładzie i tą bramką może... :twisted:

Strefa czasowa: UTC + 1