Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątkiTeraz jest 19 lip 2024, o 01:30


Strefa czasowa: UTC + 1


Przewodnik po BBCode
Wprowadzenie
Czym jest BBCode?

Formatowanie tekstu
Jak wpisać pogrubiony, pochylony lub podkreślony tekst?
Jak zmienić kolor lub rozmiar tekstu?
Czy mogę łączyć znaczniki formatujące?

Cytowanie i wstawianie tekstu o stałej szerokości znaków
Cytowanie tekstu w odpowiedziach
Wstawianie kodu lub tekstu o stałej szerokości znaków

Tworzenie list
Tworzenie listy nieuporządkowanej
Tworzenie listy uporządkowanej

Tworzenie linków
Odnośniki do innych stron

Wstawianie obrazków i załączników
Wstawianie obrazków do postu
Wstawianie załączników do postu

Inne sprawy
Czy mogę dodać własne znaczniki?

 

Wprowadzenie

» Czym jest BBCode?
BBCode jest specjalną implementacją HTML-a, a możliwość jego używania jest uzależniona od ustawień wybranych przez administratora. Jeśli chcesz, możesz wyłączyć go w niektórych postach, zaznaczając opcję Wyłącz BBCode przy ich wysyłaniu. Znaczniki BBCode są zamknięte w nawiasach kwadratowych - [ i ], a nie w trójkątnych - < i >, oraz oferują większą kontrolę nad tym co i jak będzie wyświetlane. Zależnie od szablonu, którego używasz, możesz w bardzo łatwy sposób dodawać znaczniki BBCode do postów poprzez odpowiednie przyciski na stronie wysyłania postu. Mimo to ten przewodnik może Ci się przydać.

Góra


Formatowanie tekstu

» Jak wpisać pogrubiony, pochylony lub podkreślony tekst?
BBCode zawiera znaczniki pozwalające na szybką zmianę podstawowego wyglądu tekstu. Można to uzyskać na poniższe sposoby:
 • Aby pogrubić jakiś tekst, wstaw go pomiędzy znaczniki [b] i [/b]. Przykładowo, kod [b]Tekst[/b] zmieni się w Tekst
 • Aby pochylić jakiś tekst, wstaw go pomiędzy znaczniki [i] i [/i]. Przykładowo, kod [i]Tekst[/i] zmieni się w Tekst
 • Aby podkreślić jakiś tekst, wstaw go pomiędzy znaczniki [u] i [/u]. Przykładowo, kod [u]Tekst[/u] zmieni się w Tekst

Góra

» Jak zmienić kolor lub rozmiar tekstu?
Aby zmienić kolor lub rozmiar tekstu, można użyć znaczników wymienionych poniżej. Pamiętaj, że to, jaki będzie rezultat po wyświetleniu, zależy od przeglądarki i systemu użytkownika.
 • Zmianę koloru tekstu można osiągnąć przez otoczenie go znacznikami [color=] i [/color]. Po znaku = powinieneś podać angielską nazwę koloru (np. red, blue, yellow) albo szesnastkową wartość (np. #FFFFFF, #000000). Przykładowo, żeby osiągnąć czerwony tekst powinieneś użyć kodu [color=red]czerwony tekst[/color] albo [color=#FF0000]czerwony tekst[/color]
 • Zmianę rozmiaru tekstu można osiagnąć przez otoczenie go znacznikami [size=] i [/size]. Ten znacznik jest zależny od szablonu, którego używasz, ale zalecanym formatem jest liczba reprezentująca rozmiar tekstu w procentach, zaczynając od 20 (bardzo mały) aż do 200 (bardzo duży). Przykładowo, żeby osiągnąć mały tekst powinieneś użyć kodu [size=30]mały tekst[/size]

Góra

» Czy mogę łączyć znaczniki formatujące?
Tak, naturalnie, że możesz, na przykład aby zwrócić czyjąć uwagę możesz napisać: [size=150][color=red][b]POPATRZ NA MNIE![/b][/color][/size], co zmieni się w POPATRZ NA MNIE! Nie radzimy jednak wpisywać dużych ilosci tekstu o takim wyglądzie! Pamiętaj, że od Ciebie zależy zachowanie poprawnej kolejności początkowych i końcowych znaczników. Przykładowo, poniższy kod nie zadziała: [b][u]Tekst[/b][/u]

Góra


Cytowanie i wstawianie tekstu o stałej szerokości znaków

» Cytowanie tekstu w odpowiedziach
Są dwa sposoby na cytowanie tekstu - podając źródło lub nie podając go.
 • Przy wykorzystywaniu funkcji cytowania odpowiadając na post na forum, cytowany tekst zostaje automatycznie otoczony blokiem [quote="autor cytowanego postu"] i [/quote]. Ta metoda pozwala cytować z podaniem źródła (czyli np. osoby). Przykładowo, żeby zacytować kawałek tekstu napisanego przez Userka powinieneś napisać: [quote="Userek"]Tekst, który napisał Userek[/quote] Wynikiem tego będzie automatyczne dodanie „Userek napisał(a):” przed cytowanym tekstem. Pamiętaj, musisz wstawić cudzysłowy wokół nazwy źródła.
 • Druga metoda pozwala cytować tekst nie podając źródła. Aby jej użyć, wstaw tekst między znacznikami [quote] i [/quote]. Przy wyświetlaniu postu, przed cytowanym tekstem wyświetlony zostanie napis "Cytat:".

Góra

» Wstawianie kodu lub tekstu o stałej szerokości znaków
Jeśli chcesz wstawić kawałek kodu lub cokolwiek, co wymaga stałej szerokości znaków, powinieneś użyć znaczników [code] i [/code]. Przykład: [code]echo "Oto jakiś kod";[/code]. Całe formatowanie użyte między znacznikami [code] i [/code] zostanie zachowane przy wyświetlaniu wysłanego postu. Kolorowanie składni PHP może zostać włączone przez użycie pary [code=php] i [/code] i jest zalecane przy wysyłaniu kodu PHP, ponieważ ułatwia jego odczytywanie.

Góra


Tworzenie list

» Tworzenie listy nieuporządkowanej
BBCode umożliwia wstawianie dwóch rodzajów list, nieuporządkowanej i uporządkowanej. Są w zasadzie takie same jak ich odpowiedniki w HTML. Lista nieuporządkowana prezentuje kolejne pozycje jedna po drugiej, oznaczając je graficznymi znakami. Aby utworzyć listę nieuporządkowaną użyj pary znaczników [list] i [/list] i oznacz każdą pozycję używając [*]. Przykładowo, żeby zrobić listę twoich ulubionych kolorów:
 • Czerwony
 • Niebieski
 • Żółty
powinieneś użyć kodu: [list]
[*]Czerwony
[*]Niebieski
[*]Żółty
[/list]

Góra

» Tworzenie listy uporządkowanej
Drugi typ list - uporządkowany - daje kontrolę nad tym, co jest wyświetlane przed każdym elementem. Aby utworzyć listę uporządkowaną użyj [list=1] i [/list] dla listy numerowanej lub [list=a] i [/list] dla listy alfabetycznej. Podobnie jak w liście nieuporządkowanej, elementy są wyznaczane przez [*]. Przykładowo, aby zrobić listę rzeczy do zrobienia:
 1. Idź do sklepu
 2. Kup nowy komputer
 3. Przeklnij go, gdy się zawiesi
powinieneś użyć kodu: [list=1]
[*]Idź do sklepu
[*]Kup nowy komputer
[*]Przeklnij go, gdy się zawiesi
[/list]
Aby zrobić listę możliwych odpowiedzi:
 1. Pierwsza możliwa odpowiedź
 2. Druga możliwa odpowiedź
 3. Trzecia możliwa odpowiedź
powinieneś użyć kodu: [list=a]
[*]Pierwsza możliwa odpowiedź
[*]Druga możliwa odpowiedź
[*]Trzecia możliwa odpowiedź
[/list]

Góra


Tworzenie linków

» Odnośniki do innych stron
BBCode umożliwia wstawianie adresów WWW na kilka sposobów.
 • Pierwszy wykorzystuje parę znaczników [url=adres.www.tld] i [/url]. Wszystko co wpiszesz między znakiem = a ] zostanie uznane za adres WWW. Przykładowo, żeby wstawić link do phpBB3.PL powinieneś użyć kodu:[url=http://phpbb3.pl]link do phpBB3.PL[/url]. Zauważ, że odnośnik otwiera się w tym samym lub nowym oknie, zależnie od ustawień przeglądarki klikającego.
 • Jeżeli chcesz, żeby sam adres WWW był wyświetlany jako opis linku, możesz to szybko zrobić używając znaczników [url] i [/url]. Przykład: Aby wyświetlić phpbb3.pl należy użyć kodu: [url]phpbb3.pl[/url]
 • Dodatkowo phpBB umożliwia wykorzystanie tzw. Magicznych Linków, które zmieniają prawidłowo wpisany adres WWW w link, bez potrzeby dodawania jakichkolwiek znaczników lub nawet dopisywania na początku http://. Na przykład wpisanie www.phpbb3.pl w wiadomości zmieni się automatycznie w www.phpbb3.pl przy wyświetlaniu wiadomości.
 • Podobnie jest z adresami e-mail - możesz użyć pary znaczników BBCode’u [e-mail=adres@e-mail.tld] i [/e-mail], [e-mail]adres@e-mail.tld[/e-mail] lub po prostu adres@e-mail.tld. Efekt będzie taki sam, jak w przypadku adresów WWW.

Góra


Wstawianie obrazków i załączników

» Wstawianie obrazków do postu
BBCode zawiera znacznik umożliwiający wstawianie obrazków do postów. Należy jednak pamiętać o dwóch istotnych rzeczach:
 • wielu użytkowników nie lubi dużych ilości obrazków w postach
 • wstawiany obrazek musi być już dostępny w internecie (nie może na przykład istnieć tylko na Twoim komputerze, chyba że masz u siebie serwer!)
Nie ma obecnie możliwości automatycznego wstawiania obrazków na serwer, na którym stoi phpBB3. Aby wstawić obrazek musisz otoczyć jego adres WWW znacznikami [img] i [/img]. Przykładowo, kod [img]http://phpbb3.pl/logo.png[/img] zmieni się w: Obrazek Jeżeli obrazek ma być linkiem do jakiejś strony, otocz go znacznikami [url] i [/url]. Przykładowo, kod [url=http://phpbb3.pl/][img]http://phpbb3.pl/logo.png[/img][/url] zmieni się w: Obrazek

Góra

» Wstawianie załączników do postu
Załączniki moga być wstawiane do postów za pomocą nowej pary znaczników BBCode - [attachment=] i [/attachment]. Aby ów znacznik działał, wysyłanie i pobieranie załączników musi zostać włączone w panelu administratora, a Ty musisz posiadać odpowiednie uprawnienia. W formularzu wysyłania postu jest lista wyboru służąca do wstawiania załączników w treści postu.

Góra


Inne sprawy

» Czy mogę dodać własne znaczniki?
Jeżeli jesteś administratorem tego forum i masz odpowiednie uprawnienia, możesz dodawać nowe znaczniki BBCode przez panel administratora (PA -> karta PISANIE -> grupa WIADOMOŚCI, link BBCode)

Góra


Strefa czasowa: UTC + 1


Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO