Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 26 cze 2024, o 09:56


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 maja 2013, o 22:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 257
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 0

Mam prośbę posiadam płytę testową z atmegą 16 i slot na LCD graficzny 128X64 z kontrolerem ST7920 ale nie potrafię tego obsłużyć w C i nie wiem co jest z tym nie tak.
Zamieszczam kod w C ze strony producenta wyświetlacza oraz rysunek tej części mojej płytki testowej i proszę o pomoc.

Obrazek





Proszę o pomoc bo już nie mam pomysłów.Aha jeszcze jedno czy muszę sterować pinem RST bo u mnie podpięty jest poprzez rezystor do VCC

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 maja 2013, o 09:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Ja bym go puścił na SPI , ale
możesz spróbować z tymi bibliotekami

https://u8glib.googlecode.com/files/u8g ... _v1.11.zip

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 maja 2013, o 23:08 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 29 kwi 2013
Posty: 8
Pomógł: 0

tak na szybko z tego co widzę w kodzie to program jest na atmega 32 , a nie na atmega 16 może w tym problem.
Jutro spojrzę dokładniej to może coś znajdę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 maja 2013, o 23:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 257
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 0

w tym programie który przedstawiłem powyżej linia RST sterowana jest z pinu procesora a u mnie na płytce testowej jest na stałe RST podpięte do plusa.Może w tym tkwi problem że nie steruję tym pinem a w programie jest inaczej?
Pytanie jest takie czy muszę nim sterować i przerobić sobie płytkę testową co wolałbym uniknąć czy niema takiej potrzeby??



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 maja 2013, o 09:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2012
Posty: 34
Pomógł: 2

mirek1968 napisał(a):
w tym programie który przedstawiłem powyżej linia RST sterowana jest z pinu procesora a u mnie na płytce testowej jest na stałe RST podpięte do plusa.Może w tym tkwi problem że nie steruję tym pinem a w programie jest inaczej?
Pytanie jest takie czy muszę nim sterować i przerobić sobie płytkę testową co wolałbym uniknąć czy niema takiej potrzeby??


Kolego ja w sterowniku 7565 używam resetu tylko przy inicjalizacji i to na początku, a potem jest tam cały czas stan wysoki, ale to nie jest konieczne moim zdaniem, bo mozna od razu stan wysoki trzymać tak jak ty.
Twój problem jest inny, poza tym użyj bibliotek, których Ci SunRiver podesłał, zresztą tam też pisze że A0 i RST nie są używane.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 maja 2013, o 22:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 257
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 0

Dobrze spróbuję tych bibliotek i dam znać o efektach.Dzięki za odpis:-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 maja 2013, o 17:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 257
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 0

Nie rozumiem tych uniwersalnych bibliotek:-(
A gdzie się ustawia w nich RS,E,R/W.PSB i gdzie wybór lini 8-bit D0...D7?
Może ktoś podjął by się zmodyfikować mój podany powyżej program bo chyba sam sobie nie poradzę.Proszę o konkretną pomoc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2013, o 18:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 257
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 0

Popełniłem błąd kupiłem wyświetlacz graficzny na 3,3V zamiast na 5V (bo takie napięcie mam na swojej płytce testowej z Atmegą 16).
Bardzo proszę o pomysły na prosty sposób zaadoptowania mojego wyświetlacza do napięcia 5V tak aby go nie uszkodzić .Czy może jakieś rezystory 1K na liniach danych _proszę o odpis.Zależy mi na tanim i prostym dostosowaniu tego LCD do 5V.


Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2013, o 18:11 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3191
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 90

A nie prościej zasilić ATmegę napięciem 3,3V?

Odpadnie problem dopasowywania czegokolwiek.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2013, o 19:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 257
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 0

Mam całą płytkę testową z wieloma układami na 5V,to raczej odpada.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2013, o 23:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 257
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 0

A może są jakieś inne proste sposoby?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2013, o 05:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27261
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Pokaż lepiej PDF'a do tego swojego wyświetlacza, bo zaraz się pewnie okaże, że nie jest na 3,3V i spokojnie można zasilać 5V

Tak na przyszłość lekka porada - mam nadzieję zresztą, że sam już to dostrzegasz.

Zanim sobie nakupujesz sprzętu to postaraj się najpierw więcej poczytać (książek, opisów w necie) ale też popytać na forum. A dopiero później kupować: zestaw, wyświetlacz i wszelkie różne dobra. Bo właśnie w ten sposób kupując na oślep że tak powiem najwięcej kasy tracą początkujący a później się najszybciej zniechęcają gdy nie mogą po kolei wszystkiego odpalić.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2013, o 10:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 257
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 0

Wysyłam link do sklepu w którym kupiłem ten LCD i PDF panie Mirku:-)

http://www.ebay.pl/itm/LCD12864-LCD-128 ... 19d4bfa2be


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2013, o 10:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27261
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No to zobacz PIERWSZA strona PDF'a, pierwszy tekst

Cytuj:
Voltage operating range:
- 2.7 to 5.5V


to powiedz mi skąd ty bierzesz pomysły że on jest rzekomo na 3,3V hmmm ? ;)

Owszem - można go zasilać napięciem 3,3V i to jest jego duża zaleta w porównaniu do innych dlatego na ebayu się chwalą że jest na 3,3V .... bo oczywistym jest że jest na 5V również ...

A ty piszesz o jakichś układach dopasowujących.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2013, o 12:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 257
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 0

Pisałem do tego sklepu w Chinach że mi nie działa ten wyświetlacz tak jak należy tzn. pokazuje się napis na nim ale bardzo jasny i nie można ustawić kontrastu-odpisali mi tak "this LCD12864 power supply is 3.3 V, if you use a 5 V power supply, could lead to display can't work normally",poza tym bierze przy zasilaniu 5V ponad 200mA(czy to aby nie za dużo?).Ale największy problem w tym że nie potrafię go uruchomić pomimo poprawnego jak mi się zdaje kodu programu.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Poza tym na mojej płytce testowej jest inny układ regulacji kontrastu,taki jak na początku postu a w PDF-ie tego LCD jest inaczej.Porównaj proszę .


Tak jest w PDF wyświetlacza którego kupiłem.
Obrazek



A tak jest na schemacie mojej płytki testowej i na druku także tak jest:-)

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2013, o 12:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27261
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No to posłuchaj - super zakup .... LCD do którego nota podaje napięcie zasilania od 2,7V do 5V .... a sprzedawca pisze że przy wyższym niż 3,3V może się uszkodzić

jeśli to standardowy sterownik to powinny pójść pierwsze lepsze biblioteki - nawet na naszym forum masz takie

jeśli nic nie działa - .... to mi osobiście kończą się pomysły

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2013, o 13:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 257
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 0

Zakup nowego LCD na 5V odpuszczę sobie.
Mirku czy naprawdę niema sposobu na dostosowanie tego wyświetlacza do 5V ?(może jakieś rezystory?).Jeśli niema na to sposobu to trudno moja strata około 35zł :-(.
Proszę o odpis



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2013, o 14:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 257
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 0

Pin VOUT na płytce LCD nie jest podpięty do niczego.Podepnę go do plusa ale wtedy będę miał taki układ że na początku potencjometru i na końcu będzie plus a suwak potencjometru idzie do pin 3 LCD czyli do VO.
Czy taki był Twój zamysł?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2013, o 16:23 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27261
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

mirek1968 napisał(a):
Mirku czy naprawdę niema sposobu na dostosowanie tego wyświetlacza do 5V ?


Ja nie mówię że nie ma :( ... nie wiem trzeba kombinować .... a kombinacje mogą się okazać droższe niż zakup nowego

większość ludzi boryka się z problemem że nie mają LCD takiego na 3,3V ;) ... a tylko ty jeden odwrotnie

możesz użyć buforów np 74LVC125 - tylko kilka ich wyjdzie. One są SMD i co będziesz robił specjalne PCB żeby je dodać ? prowadzić kupę ścieżek ? a jak jeszcze się pomylisz albo zniszczysz SMD'a to co kupisz nowe

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2013, o 18:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 257
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 0

Przepraszam ale ja naprawdę nie chce zmieniać napięcia na mojej płytce testowej z wielu powodów,chciałbym tylko dostosować LCD do tej płytki, wszelkie modyfikacje i rezystory ograniczające wlutować tylko i wyłącznie na płytce PCB wyświetlacza,proszę o dalszą pomoc i przykłady jeśli ktoś z szanownych kolegów jakieś ma.:-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2013, o 19:43 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Najpierw uruchom go na 3,3V (w sensie i atmegę i LCD) jak program zadziała to wystarczy dodać 12 rezystorów 470R i 12 diod Zenera 3V3, aby obniżyć napięcie wyjściowe do wartości akceptowalnej przez wyświetlacz.

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2013, o 22:44 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 gru 2013
Posty: 7
Pomógł: 0

Witam. Może późno, ale lepiej późno niż wcale...
Przez "dziki szał zakupowy" (potrzebny wyświetlacz graficzny LCD! Tanio! Szybko!) nabyłem ów mało szczęśliwy produkt chińskiej myśli technologicznej. Nazywa się to 12864ZW i korzysta ze sterownika ST7920 (stwierdzone empirycznie) Napotkałem trochę problemów, część rozwiązana, reszta nie... :(
Problem numer 1. Zasilanie.
Tutaj problemów nie miałem. Jak słusznie zostało zauważone ten LCD akceptuje pięciowoltowe zasilanie. +5V jest OK
Problem numer 2. Kontrast.
Tym razem o mało się nie poddałem. Próbowałem na różne sposoby, aż w końcu znalazłem. Problemem okazał się brak małej zworki z tyłu wyświetlacza. U mnie nosi ona nazwę J1 i była rozwarta. Kropelka cyny załatwia sprawę.
Obrazek
Poza tym, przyzwyczajony do standardowej regulacji w wyświetlaczu graficznym podłączyłem potencjometr standardowo: jedna strona do GND, druga do 5V, suwak do V0. ŹLE!
W tym przypadku: jeden koniec +5V, drugi koniec PIN naszego LCDka o nazwie Vout a suwak do V0. Teraz kontrast zaczął pracować!
Czyli - jak już było powyżej:
Obrazek
z małą różnicą: u mnie VL nazwane jest V0, ale nadal występuje jako PIN3,
VEE to u mnie Vout i to jest PIN18

Małe uzupełnienie: cały "system" zasilany jest z USB, więc zasilanie nie jest idealne i wynosi 4.77V. Na PINie LCD-ka V0 mam 5.68V i dobrze widoczny obraz. To coś odmiennego od tego, czego wymagają "normalniejsze" wyświetlacze LCD.

Na razie udało mi się wyswietlić duży tekst (za duży) oraz napisałem "małą" obsługę zaświecającą pixele. Próba okiełznania u8glib zakończyła się zapchaniem ATmegi32 w 82% :shock: . Instrukcja dołączona do u8glib opisuje dokładnie co i jak należy zrobić, ale dotyczy to powszechnie lubianego i używanego ATMEL Studio, a nie jakiegoś niewiadomo przez kogo i dlaczego używanego ECLIPSE ;) . No a ja właśnie uzywam ECLIPSE i muszę jeszcze z tym nieco powalczyć. A może ktoś rzuciłby nieco światła na to, jak by to - i gdzie - poustawiać?
Stronka do u8glib: https://code.google.com/p/u8glib/wiki/avr#Install
Link to ustawień w AVR: http://code.google.com/p/m2tklib/wiki/as6



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO