Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 17:33


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lut 2018, o 19:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2017
Posty: 39
Pomógł: 0

Witam, robię pewne urządzenie z mikroprocesorem atmega32. Dziś zrobiłem płytkę, chciałem się połączyć z procesorem, klikam w mkAVRkalklatorze "Sprawdź AVR" i wyskakuje błąd. Na początku pomyślałem, że jest jakiś problem z polutowaną płytką, np. jakieś zwarcia bądź coś nie łączy. Sprawdziłem więc płytkę miernikiem i wyszło, że jest ok.

Kolejną rzeczą jaką zrobiłem, było szybkie złożenie płytki stykowej, żeby sprawdzić czy łączę się z samym procesorem. Na płytce stykowej dałem rezystor 10k między pinem RST a VCC. Kondensatory 100nF przy nóżce VCC i AVCC. Po podłączeniu programatora nadal wyskakiwał ten sam błąd.

Kolejną rzeczą jaką zrobiłem, było wzięcie ATtiny 13. Podłączyłem rezystor podciągający 10k, następnie programator i znów ten sam błąd.
Obrazek

Sposób podłączenia przewodów programatora ze złączem kanda jest poprawny.
Obrazek

A tutaj wyskakujący błąd:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Ustawianie MKAVRkalkulatora:
Obrazek

Zastanawiałem się nad założeniem tematu. Rozwiązanie problemu pewnie jest bardzo proste, ale nie mogę go znaleźć. Czy ktoś podpowie jak rozwiązać ten problem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lut 2018, o 19:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 gru 2014
Posty: 77
Lokalizacja: Gorlice
Pomógł: 5

Ewidentnie problem z połączeniem wg wskazanego błędu. Zaktualizuj jeszcze mkavrcalculator. I sprawdź połączenia między programatorem a atmegą mierząc miernikiem na nóżce avra a pinem programatora.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lut 2018, o 19:57 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

avrLearner napisał(a):
Na płytce stykowej dałem rezystor 10k między pinem RST a VCC. Kondensatory 100nF przy nóżce VCC i AVCC. Po podłączeniu programatora nadal wyskakiwał ten sam błąd.

Jak działasz na stykówce i podłączasz sam czysty procek to nie potrzebujesz do tego testu ani rezystora pomiędzy pinem RESET i VCC , nie potrzebujesz żadnych kondensatorów 100nF

i musi zadziałać

wniosek?

źle coś podłączasz albo brak zasilania albo stykówka ci nie styka niestety

No nie wspomnę już że to jakaś MEGA MASAKRA że używasz jakiejś archaicznej wersji MkAvrCalculatora, a tym bardziej że na dole programu miga ci komunikat jak tzw byk - że jest nowsza wersja do pobrania ...

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2018, o 14:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2017
Posty: 39
Pomógł: 0

Wróciłem do domu, sprawdziłem to połączenie, zmieniłem przewody i nadal to samo :( Sprawdziłem czy jest połączenie między nóżkami procesora a złączami programatora - jest. Napięcie na procesorze też jest.

Przewody z programatora podłączyłem w taki sposób:
Obrazek

Przy mikrokontrolerze attiny13 są tak podpięte:
Obrazek

Sprawdzałem to, jak pisałem wcześniej miernikiem - połączenia są między procesorem a programatorem, a ciągle wyskakuje błąd:
Obrazek

Wiem, że błąd leży na 99% w błędnym podłączeniu programatora do procesora, ale nie mogę go znaleźć. Czy mógłby ktoś rzucić okiem na te zdjęcai w chwili wolnego czasu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2018, o 14:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ok a masz może inną taśmę KANDA ? może coś z nią jest nie tak? Sprawdź pod lupą czy wiesz na samych końcówkach nie wystają po obcięciu taśmy jakieś druciki srebrne i być może nie zwierają się jakieś dwa sygnały ? i daj znać

fajnie że sprawdziłeś przejścia bezpośrednio pomiędzy programatorem i prockiem ale sprawdź jeszcze może właśnie czy nie ma zwarć sygnałów z GND albo VCC

bo jak rozumiem zielona dioda świeci się na programatorze czyli napięcie jest prawidłowe i brak na nim zwarcia

przy okazji jak już zrobiłeś takie ładne fotki zbliżenia to może zrób mi takie zbliżenie fotkę programatora od góry ok? tzn głównie żeby było widać okolicę od procka do złącza kanda itp ok?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2018, o 16:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2017
Posty: 39
Pomógł: 0

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Tak. Świeci się dioda zielona i niebieska. Sprawdziłem jeszcze miernikiem pod płytką programatora czy nie ma zwarć. Zwarcia między Vcc a GND nie ma. Wyszło mi tylko, że 3 punkty połączone są do masy, więc chyba jest dobrze:
Obrazek

Patrzyłem pod lupą czy nie jest uszkodzona taśma. Nic niepokojącego nie zauważyłem:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tutaj widok z drugiej strony taśmy:
Obrazek

Nie mam niestety zapasowej taśmy, ale teraz pomyślałem, że mogę podłączyć programator z procesorem bez niej - za pomocą zwykłych przewodów. Zaraz tak zrobię, zobaczę co z tego wyjdzie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2018, o 17:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2017
Posty: 39
Pomógł: 0

Więc tak. Podłączyłem programator bez taśmy, ale przewodami połączeniowymi. Połączenie między pinami procesora, a programatorem są. Nadal niestety nie mogę się połączyć. Sposób podłączenia programatora przedstawiam tutaj:
Obrazek

Dziwne. Zazwyczaj nie miałem takich problemów i już nie wiem co to może być :( Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2018, o 17:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ach! czyli to nie jest twoje pierwsze odpalenie procka ? rozumiem, że programator już wcześniej ci działał na tej stykówce ? z tym samym prockiem ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2018, o 17:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 mar 2012
Posty: 595
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 39

A czy ten procek był już wcześniej programowany? Może przestawiłeś sobie fusebity od taktowania, np. na zewnętrzny kwarc.

_________________
Pozdrawiam
PP



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2018, o 17:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

dokładnie - dlatego sprawdziłbym ze dwa inne a najlepiej jakiś NOWY prosto z fabryki

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2018, o 20:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2017
Posty: 39
Pomógł: 0

Procesor na jakim wykonywałem poprzednie próby połączenia się to ATtinu13a, jeszcze go nie używałem. Jest on nowy.

Na innych procesorach programator działał, na tej stykówce także. Kilka dni temu, po kilku tygodniach przerwy wyjąłem go z szuflady, sprawdzam na płytce stykowej, a tu błąd. Teraz sprawdziłem na ATmedze32. W zestawie ATB 1.05 procesor ten jest wykrywany(przed momentem sprawdzałem). Gdy przełożę do płytki stykowej, to pojawia się komunikat jak poprzednio.

Sposób podłączenia atmegi32:
Obrazek

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2018, o 21:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

avrLearner napisał(a):
W zestawie ATB 1.05 procesor ten jest wykrywany(przed momentem sprawdzałem)

czyli programator sprawny w 100% tach .... procesor m32 również

a więc jak zwykle - problem stykówki

weź inną stykówkę sprawdź bo opcje się już kończą ;) chyba że zmień trz przewody połączeniowe bo taśma KANDA też jak widać po badaniach jest OK

albo robisz jakiś czeski błąd ale tylko ty go pewnie zauważysz w końcu - no bo nie ma że boli, skoro ten sam procek m32 w zestawie ATB jest wykrywany - to teraz masz szukanie problemu na swojej stykówce i w przewodach - nie ma siły

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 09:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2016
Posty: 34
Pomógł: 0

Sprawdź jak masz w zestawie ATB ustawione taktowanie mikrokontrolera.

Podejrzewam, że w zestawie ATB możesz mieć ustawione domyślne taktowanie z zewnętrznym kwarcem i dlatego tam procesor jest wykrywany poprawnie.
Potem przekładasz mikrokontroler do stykówki, na której ja nie widzę żadnego zewnętrznego układu taktującego mikrokontroler.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 09:41 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

alf napisał(a):
Podejrzewam, że w zestawie ATB możesz mieć ustawione domyślne taktowanie z zewnętrznym kwarcem i dlatego tam procesor jest wykrywany poprawnie.

W przypadku m32 bardzo cenna uwaga

alf napisał(a):
Potem przekładasz mikrokontroler do stykówki, na której ja nie widzę żadnego zewnętrznego układu taktującego mikrokontroler.

w przypadku ATtiny13 - to może się okaże że coś z nim nie tak?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 11:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2017
Posty: 39
Pomógł: 0

Sprawdzałem w zestawie ATB ustawienie fusów dla atmegi32, ustawienie jest dla 8MHz:
Obrazek

Wykonałem jeszcze testy na wykonanej przeze mnie płytce PCB, do której przełożyłem mikrokontroler ATmega32, wykryty wcześniej przez MKavrkalkulator. Podłączając do tej płytki atnelowski programator USBasp 4.1 nie mogę wykryć procesora.

Sprawdziłem jeszcze na tym układzie programator USBasp innej firmy, taki do którego trzeba dołączyć zewnętrzne napięcie zasilania żeby zasilić układ 74hc125. Ten procesor - w tym układzie - jest wykrywany przez program MKavrKalkulator.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 13:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2016
Posty: 34
Pomógł: 0

Obstawiam jeszcze problem z zasilaniem.

Na tej kociej płytce (stykówka) widze ze masz podłączone do procka 4 linie od programatora: MISO, MOSI, RST i SCK (żółty, brązowy, czerwony i pomarańczowy kabelek).

Jak zasilana jest ta stykówka ? Czy z programatora ?
- Jeżeli tak, to czy programator ma ustawione aby podawał VCC czy aby je czerpał z układu ?
- Jeżeli nie, to powiedz mi czy łączysz masy: programatora i stykówki ?

Jakie napięcie jest podawane na mikrokontroler ? Powinno być 5V a nie 3.3V bo to zwykla m32 a nie m32L.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 13:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2017
Posty: 39
Pomógł: 0

Stykówka zasilana jest z portu USB laptopa poprzez programator. Ustawione jest, aby napięcie było podawane do układu(świeci zielona dioda).

Procesor jest zasilany napięciem 5V.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 14:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

avrLearner napisał(a):
Podłączając do tej płytki atnelowski programator USBasp 4.1

Ale TYM SAMYM programatorem wykrywałeś procka w zestawie ATB ??? czy sprawdzałeś to na wbudowanym w zestaw programatorem ? bo coś tutaj niejasno piszesz ...

ja wcześniej zrozumiałem, że sprawdzałeś odczyt procka m32 w zestawie ATB ale właśnie tym zewnętrznym programatorem ... tak czy nie ? ... możesz to potwierdzić albo zaprzeczyć ? bo to dość istotne żeby coś pomóc

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 14:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2016
Posty: 34
Pomógł: 0

Ja dodam jeszcze jedną rzecz którą warto zweryfikować, mianowicie: czy RST procesora nie powinien być podciągnięty do VCC w programowanym układzie ?



Ostatnio edytowano 16 lut 2018, o 15:04 przez alf, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 14:55 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

topic44.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 14:57 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

alf napisał(a):
Ja dodam jeszcze jedną rzecz którą warto zweryfikować, mianowicie: czy RST procesora nie powinien być podciągnięty do VCC w programowanym układzie ?

ZDECYDOWANIE na stykówce gdy się podłącza sam procek to nie trzeba żadnego podciągania resetu robić - to kolega nie słyszał albo nie czytał noty PDF procków AVR? KAŻDY z nich ma wewnętrzny rezystor podciągający reset do VCC tyle że większej wartości ok 70K

Druga sprawa tak podłączony kondensator 100nF do pinu reset może wręcz przeszkadzać a nie pomagać podczas programowania niektórymi programatorami i o tym też Atmel mówi w jednej swojej nocie PDF dotyczącej pinu reset ogólnie w prockach AVR ... a więc SZCZEGÓLNIE w takim testowym układzie gdzie jest sam procek to ten kondensator jest jak piąte koło u wozu.

Jak już dać kondensator 100nF do pinu RESET to szeregowo przez kolejny rezystor np 1K z tym 10K i pomiędzy nie można dać 100nF do GND - wtedy nie będzie przeszkadzał żadnemu programatorowi a dodatkowo będzie w pełni chronił reset przed zakłóceniami

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 14:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2017
Posty: 39
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Ale TYM SAMYM programatorem wykrywałeś procka w zestawie ATB ??? czy sprawdzałeś to na wbudowanym w zestaw programatorem ? bo coś tutaj niejasno piszesz ...

ja wcześniej zrozumiałem, że sprawdzałeś odczyt procka m32 w zestawie ATB ale właśnie tym zewnętrznym programatorem ... tak czy nie ? ... możesz to potwierdzić albo zaprzeczyć ? bo to dość istotne żeby coś pomóc


Sprawdzałem działanie procesora na wbudowanym w zestaw programatorem. Rzeczywiście, nie opisałem tego precyzyjnie. Zawsze, kiedy używam zestawu ATB, to korzystam z wbudowanego w niego programatora i nigdy nie podłączałem zewnętrznego. Pewnie w związku z tym opisałem to mało konkretnie:
avrLearner napisał(a):
Teraz sprawdziłem na ATmedze32. W zestawie ATB 1.05 procesor ten jest wykrywany(przed momentem sprawdzałem).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2018, o 14:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

przy okazji kolego alf przeczytaj instrukcję jak umieszcza się obrazki na forum do której kolega Jaglarz podał link wyżej i popraw ten obrazek

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

avrLearner napisał(a):
Sprawdzałem działanie procesora na wbudowanym w zestaw programatorem. Rzeczywiście, nie opisałem tego precyzyjnie. Zawsze, kiedy używam zestawu ATB, to korzystam z wbudowanego w niego programatora i nigdy nie podłączałem zewnętrznego. Pewnie w związku z tym opisałem to mało konkretnie:


No więc sprawdź - co to szkodzi - bo jeśli z zestawem ATB nie będzie działać to być może coś jednak jest z programatorem - i wtedy trzeba byłoby go do nas podesłać do sprawdzenia/naprawy ... ale zanim to nastąpi to skontaktuj się ze mną na maila najpierw biuro@atnel.pl

i powiedz czy przypadkiem może nie podłączyłeś przypadkowo większego napięcia niż 5V do docelowego układu - może w wyniku jakiejś awarii bo być może uszkodzony został bufor 74LVC125 ... no ale to na serwisie wyjdzie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO