Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 07:48


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 wrz 2017, o 09:08 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 wrz 2017
Posty: 19
Pomógł: 0

Dzień dobry wszystkim,
taką sytuację mam z programowaniem: używam programatora ATB-USBASP, aplikacji mkAVR Calculator oraz swojej płytki PCB z zewnętrznym oscylatorem. Mikroprocesor ATtiny2313 jest na podstawce i programowanie przebiega bez problemów. Schody zaczynają się kiedy zmieniam scalak. Chcę na tej samej płytce zaprogramować świeżo zakupiony ATtiny2313, dopiero wyciągnięty z opakowania. Po kliknięciu w 'Sprawdź podłączony AVR' dostaję komunikat:

avrdude.exe: error: programm enable: target doesn't answer. 1
avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions

Reading | ################################################## | 100% 0.01s

avrdude.exe: Device signature = 0x000000
avrdude.exe: Yikes! Invalid device signature.
avrdude.exe: Expected signature for ATMEGA8 is 1E 93 07
avrdude.exe: reading signature memory:

Reading | ################################################## | 100% 0.00s

avrdude.exe: writing output file "C:\...\mkAVRCalculator\sig_tmp.hex"

avrdude.exe: safemode: Fuses OK

avrdude.exe done. Thank you.


Mam kilka sztuk z jednego zamówienia. Dla każdego jest to samo. Dla 'starego' procesora - działa, dla 'nowego' już nie. Może ma ktoś jakiś pomysł? Mam nadzieję, że jest to jakiś mój błąd, a nie wadliwa seria mikroprocesorów :? Fusy ustawione na zewnętrzny oscylator.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2017, o 09:15 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Gonia napisał(a):
avrdude.exe: Device signature = 0x000000

Jak widzisz coś takiego to możesz być PEWIEN że:

1. albo masz coś źle połączone
2. albo masz złe zasilanie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2017, o 09:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 wrz 2017
Posty: 19
Pomógł: 0

Zasilam z programatora. Chodzi o to, że za pomocą zbudowanej przeze mnie płytki daję radę programować Attiny2313. Problem jest wtedy, kiedy zmieniam scalak na zupełnie nowy. Zastanawiałam się czy nie chodzi o fakt, że mikroprocesor nie był wcześniej programowany i może procedura jest inna. Próbowałam również przez zestaw startowy 'AVR '2313 DEMO BOARD'. Sytuacja jest ta sama.

Zanim umieściłam posta na forum przekopałam blogi i tutoriale na YT. Połączenia są na pewno właściwe. Nie wiem tylko dlaczego dla jednego działa, a dla innego już nie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2017, o 09:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

zacznij od schematu płytki swojej, zdjęć itp wtedy będzie można coś pomóc - bo tam coś musi być nieteges

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2017, o 10:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

A ustawiłeś slow sck? W mkavrcalculatorze po prawej stronie jest pole do zaznaczenia.
Czasami jest tak, że jeśli procek jest fabrycznie ustawiony na wewnętrzny 1 MHz, to do zaprogramowania potrzebne jest spowolnienie sck.
I co masz na myśli pisząc:
Gonia napisał(a):
Fusy ustawione na zewnętrzny oscylator.
? Udało Ci się ustawić fusebity? Czy to dotyczy "starego" procka?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2017, o 10:24 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 wrz 2017
Posty: 19
Pomógł: 0

Na początku nie ustawiłam. Spróbowałam po Twoim poście z różnymi prędkościami i wciąż to samo. Wrzucam zdjęcia schematu i płytki:

ObrazekObrazekObrazek

Wystarczy ten fragment schematu czy wgrać cały? Przewody od programatora trochę 'wiszące' (wersja robocza płytki), ale połączenie jest - przed chwilą kolejny raz sprawdzałam miernikiem.

Nie udało mi się ustawić fusów w 'nowym'. Są to ustawienia 'starego'.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2017, o 16:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Gonia napisał(a):
Chcę na tej samej płytce zaprogramować świeżo zakupiony ATtiny2313, dopiero wyciągnięty z opakowania.
A te zakupy to z pewnego źródła czy z portalu aukcyjnego/sklepu z dalekiego wschodu? Ja kiedyś zakupiłem 20szt attiny13A w dobrej cenie właśnie od wschodnich ludków i nie dość że zamiast attiny13A przyszły attiny13V to jeszcze ewidentnie widać że skądś wyjęte bo nogi podoginane pod kąt prosty (a przecież nowe zawsze mają pod kątem rozwartym) ale żeby tego było mało to wszystkie bez wyjątku miały wyłączony reset! A tak dla niepoznaki procki przyszły w oryginalnej plastikowej szynie...
Wkurzony byłem na maxa, ale jak już emocje opadły i zwrócili mi kasę to zabawa z Serial HV była przednia, a nabrane przy tym doświadczenie i zdobyta wiedza - bezcenne.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 wrz 2017, o 07:26 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 wrz 2017
Posty: 19
Pomógł: 0

Zakupy z pewnego źródła - TME. Moje stałe źródło zaopatrzenia. Ale różnie bywa, może i u nich trafiło się coś ferelnego. Brakuje mi pomysłów co to może być innego.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 wrz 2017, o 08:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

A spróbuj, do testu, podłączyć sam procesor na płytce stykowej. Tylko zasilanie (z programatora) i linie do programowania. Zaznacz "slow sck" i sprawdź, czy wykrywa.
Swego czasu miałem ok. 20 szt. ATtiny2313, nie pamiętam, żebym miał takie problemy z tymi prockami.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 wrz 2017, o 11:32 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 wrz 2017
Posty: 19
Pomógł: 0

Tak też próbowałam. Rezultat ten sam. Udało mi się natomiast podłączyć przez programator VP-280. Wygląda na to, że fusy odpowiedzialne za komunikację SPI był zablokowane. Po wgraniu programu i ustawieniu fusów przez VP odzyskałam równiez komunikację przez ATB-USBASP. Czy to możliwe, że zupełnie nowe mikroprocesory są tak zablokowane? Może to jednak coś innego. Pierwszy raz się z czymś takim spotkałam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 wrz 2017, o 11:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Jakie fuse bity odczytałaś? Wieczorem może sprawdzę, jak to u mnie wygląda z nowymi prockami.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 wrz 2017, o 14:02 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 wrz 2017
Posty: 19
Pomógł: 0

Odczytałam przez aplikację wellon. Oto co mi się pojawia po kliknięciu 'read'.
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 wrz 2017, o 22:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Sprawdzone na 6 nowych sztukach ATtiny2313. Używam programatora ATB-USB-RS232. Programator połączył się za każdym razem.
Sprawdziłem też na chińskim programatorze USBASP. I na jakimś starym, własnoręcznie wykonanym. Też się połączył za każdym razem. I też odczytał poprawnie sygnaturę i fusebity.

Czy te fusebity, które odczytałaś, to były fusebity fabryczne? Czy coś już zmieniłaś?
Pytam, ponieważ piszesz:
Gonia napisał(a):
Wygląda na to, że fusy odpowiedzialne za komunikację SPI był zablokowane.
A na przedstawionym zrzucie z odczytu są fusebity poprawnie ustawione, fabryczne.

Wcześniej pytałem, czy ustawiłaś slow sck. Chodziło mi o opcję zaznaczoną na screenie w załączniku na czerwono. Sprawdziłem programator bez możliwości programowego ustawienia prędkości, ze zworką slow sck. Jeżeli zworki nie było, wyświetlany miałem taki sam błąd, jaki miałaś w pierwszym poście.
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 wrz 2017, o 07:33 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 wrz 2017
Posty: 19
Pomógł: 0

Cytuj:
Wcześniej pytałem, czy ustawiłaś slow sck. Chodziło mi o opcję zaznaczoną na screenie w załączniku na czerwono. Sprawdziłem programator bez możliwości programowego ustawienia prędkości, ze zworką slow sck. Jeżeli zworki nie było, wyświetlany miałem taki sam błąd, jaki miałaś w pierwszym poście.


Tak, opcja była włączona. Taki sam błąd przy zaznaczeniu i bez.

Co do fusów, to przesłany screen to jest to, co odczytuję od razu na nowym procku bez żadnych zmian. Chodzi o SPIEN: Enable? Jeżeli fusy są poprawne to już zupełnie nie wiem dlaczego to nie działa :shock:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO