Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 15:59


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 lis 2017, o 20:30 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 kwi 2016
Posty: 16
Pomógł: 0

Witam wszystkich, chciałbym zlutować sobie sterownik na PCB z atmegą32 jako mózgiem operacji. Wejścia wyjścia sterownika mają mieć standard RS485, nie wiem niestety gdzie umieścić drugi rezystor 120Ohm. Zrobiłęm schemacik z przykładowym umieszczeniem tego rezystora na PCB. Czy układ będzie działał poprawnie z takim umiejscowieniem? (góra prawy róg płytki). Wszelkie czujniki czy elementy motoryczne będą się komunikować przez rs485, i muszą móc być odłączane w każdej chwili i podłączenie też powinno byc możliwe, podobnie jak USB do PC a nie PS/2 (takie stare wejście do myszki lub klawiatury).

Schemacik:
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2017, o 21:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Ale Ty zrobiłeś połączenie typu gwiazda a takie coś jest niezgodne z zasadami łączenia na RS485 :(.
I dlatego nie wiesz gdzie dać rezystory, bo nie masz początku i końca magistrali ...

--
Pozdrawiam,
Robert

------------------------ [ Dodano po: 30 minutach ]

Zajrzyj do https://www.maximintegrated.com/en/app- ... mvp/id/763
Tam jest opisany Twój przypadek (punkt "Multiple Cables") i zalecenia (punkt "Multiple Transceivers").



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2017, o 13:12 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 kwi 2016
Posty: 16
Pomógł: 0

A jak połącze w taki sposób?

Obrazek
Sposób 1

Albo taki ?

Obrazek
Sposób 2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2017, o 15:30 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 kwi 2016
Posty: 16
Pomógł: 0

Doczytałem się w twoim linku takiej uwagi " it is important to keep the distances from the twisted pair to the receivers as short as possible." W akapicie "Multiple Transceivers" figure 9. Czy to oznacza że magistrali do kolejnego MAX485 ma być jak najkrótsza odległość? I jeżeli tak to jaka odległość to jest krótka odległość. Ja potrzebuje komunikować się MASTER - SLAVE na odległość ok 60 metrów, co najmniej.

Pytam bo jedna osoba znająca mój problem zaproponowała mi właśnie RS485, a tutaj nagle taka nieścisłość. Czy mógłbyś zaproponować jakiś rodzaj komunikacji, taki żebym mógł się komunikować z klikoma ruchomymi slavami na raz? Rozważam teraz skorzystanie z Demultipleksera (na wejście sygnał od MASTERA)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2017, o 15:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Chodzi o odległość między magistralą, a urządzeniem, oraz żeby rozszywać parę na jak najmniejszą długość. Odległość między nimi niema znaczenia, może być nawet kilkaset metrów, wszystko zależy od jakości okablowania i ewentualnych wzmacniaczy po drodze.

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2017, o 17:20 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 kwi 2016
Posty: 16
Pomógł: 0

zatem, jaka bedzie ta odleglosc dla 5 V ? zebym mogl sie komunikowac przy powiedzmy 9600 albo 2400 bitow na sec? Chcualbym oszczedzic pieniadze na testy i od razu projektowac cos co chociaz ma prawo dzialać.

Zeby oswoic ludzi z tematem. Mikrokontroler Master jest na jednej plytce, do tej plytki beda podlaczane uzadzenia komunikujace sie po rs. Przewod od tych urzadzen moze miec nawet 60 metrow. Przez przewod rozumiem polaczone 5 przewodow, zasilajacy + gnd do uC po drugiej stronie, Rx i Tx oraz Signal zeby Master wiedzial ze tu cos jest podlaczone.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2017, o 19:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Przy 60 metrach można spokojnie puścić znacznie większą prędkość, podejrzewam że kilka Mbit nie stanowiłoby żadnego problemu.
A po co Masterowi dodatkowo wiedzieć czy jest coś podpięte, komendy nie wystarczą?

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2017, o 21:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

ziajek444 napisał(a):
Przewod od tych urzadzen moze miec nawet 60 metrow.
Mam wrażenie, że nie zrozumiałeś "it is important to keep the distances from the twisted pair to the receivers as short as possible". Jeżeli na płytce pomiędzy rozgałęzieniami masz kilka(naście) centymetrów, a od rozgałęzienia do urządzenia 60 metrów, to nadal masz topologię gwiazdy.
W Twoim przypadku, poprawna magistrala powinna wyglądać mniej więcej tak:
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2017, o 22:39 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 kwi 2016
Posty: 16
Pomógł: 0

Obrazek

Czy mogę multipleksować w taki sposób komunikację?

I czy w tym rozwiązaniu z demultiplekserem, nie będe musiał przełożyć rezystorów 540-120-540 na wszystkie wyjścia ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2017, o 01:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

W całej topologi RS485 chodzi o to by wszystkie urządzenia były połączone do jednej wspólnej magistrali, która ma początek i koniec (nawet może mieć długość ponad kilometr) a co jakiś czas podpięte są na niej urządzenia. Podłączenia urządzeń do magistrali, czyli odległość od magistrali do urządzenia, muszą być jak najkrótsze.
Jeżeli zaczynasz kombinować z gwiazdą to nie będzie miał dopasowania nadajników / odbiorników do linii przez co możesz spodziewać się dziwnych zachowań związanych z zakłóceniami (odbicia, niedopasowanie do linii, itd.).

ziajek444 napisał(a):
Czy mogę multipleksować w taki sposób komunikację?
Oprócz tego że pomysł z multipleksowaniem jest bardzo dziwnym i nie stosowanym, to musisz pamiętać, że nie użyjesz normalnego układu multipleksera/demultipleksera, bo napięcia na szynie RS485 to nie TTL!

Podłącz swoje urządzenia po bożemu - zaczynasz od pierwszego i kabel idzie do drugiego z drugiego idzie do trzeciego i tak do kolejnych. Na początku i końcu dajesz rezystory terminujące. Nie ma znaczenia który na szynie jest master. Może być umieszczony dowolnie - pierwszy, ostatni lub gdzieś w środku.

Jak nie możesz połączyć między sobą urządzeń i musisz przechodzić z okablowaniem przez jeden konkretny punkt ze wszystkimi kablami, to możesz zastosować taki chytry sposób zrobienia magistrali w topologii gwiazdy ;). Wychodzisz z danego punktu i kabel idzie do urządzenia i wracasz drugim kablem do tego samego punktu. Ten powracający kabel idzie teraz do kolejnego urządzenia od którego wraca kolejny do punktu "zbornego". I tak robisz dla kolejnych :).
Nie radziłbym tylko robić powroty na innej parze tego samego kabla (skrętki), tylko "wracać" drugim kablem i to jeszcze stosować odpowiednie i dobrej jakości kable.

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2017, o 10:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 gru 2016
Posty: 46
Pomógł: 4

ciekawych rzeczy się dowiaduję :D Mam identyczny pomysł jak autor wątku, ale na razie mam dwa ramiona gwiazdy (czyli w sumie to nie gwiazda, tylko magistrala), którą zamierzałem rozbudowywać. Teraz widzę, że muszę zmienić koncepcję i łączyć to w magistralę :) Fajne że tak rzeczowo to opisaliście



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO