Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 16:15


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 sie 2017, o 21:52 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

Hej, pomógłby ktoś przy programowaniu attiny40?
Po kliknięciu "sprawdź podłączony AVR" w MkAvrCalculator (kupiłem licencję) wyskakuje rc=-1.
Od razu mówię, że nie jestem nowy, jeśli chodzi o avr'y, ale z tym prockiem męczę się już kilka dni i mkavr mi go nie wykrywa.
Coś słyszałem, że on nie ma SPI tylko TPI więc włączyłem w ustawieniach wykrywanie po TPI, ale nadal nie wykrywa.
Podłączyłem mosi-mosi miso-miso sck-sck rst-rst gnd-gnd vcc-5v bez krwarca (nie ma wyprowadzeń xtal).
Próbowałem na 2 różnych attiny 40 SU smd, ale żadnego nie wykrywa.
Attiny 40 SU (smd) fabrycznie nowe kupione tutaj: https://www.aliexpress.com/item/Free-sh ... 0.0.NGTwGr
Programator działa (wykrywa atmegę 8 oraz attiny 10)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sie 2017, o 22:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Poczytaj i pooglądaj sobie to:

http://atnel.pl/medkit.html

zobaczysz że on nie ma ISP tylko właśnie jak piszesz TPI

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sie 2017, o 23:12 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

Ten medkit jest potrzebny do programowania po TPI? Nie wystarczy zwykły usbasb?
Attiny 10 też ma TPI a usbasb mi go wykrywa, dlaczego więc z T40 nie działa? (Do t10 podłączyłem mosi przez rezystor 1.2k a do t40 mosi do mosi i miso do miso



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2017, o 07:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

Obst napisał(a):
do t40 mosi do mosi i miso do miso


Przecież w manualu jest napisane, że Tiny40 ma interfejs programowania TPI czyli 3 przewodowy.
Obrazek

TPI jest 3 przewodowe to dla czego podłączyłeś jak ISP?


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2017, o 07:55 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

P3ndz3l3k napisał(a):
Obst napisał(a):
do t40 mosi do mosi i miso do miso


Przecież w manualu jest napisane, że Tiny40 ma interfejs programowania TPI czyli 3 przewodowy.
Obrazek

TPI jest 3 przewodowe to dla czego podłączyłeś jak ISP?


Dzięki, działa. Zmyliło mnie to że jest mosi i miso, a przecież to jest tylko po to aby podłączyć tam coś po spi, a nie do programowania z tego co rozumiem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2017, o 08:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

Musisz po prostu spokojniej podchodzić do tematu i jak to Mirek non stop powtarza w poradnikach podstawa to manual do procka.

Pozdrawiam Paweł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2017, o 14:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Obst napisał(a):
Ten medkit jest potrzebny do programowania po TPI? Nie wystarczy zwykły usbasb?


Widać, że nawet nie chciało ci się przeczytać czy obejrzeć coś o tym medkicie że piszesz takie dziwne rzeczy

oczywiście, że wystarczy zwykły usbasp .... ale medkit pozwala na DUŻO WIĘCEJ z prockami TPI ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2017, o 15:06 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Obst napisał(a):
Ten medkit jest potrzebny do programowania po TPI? Nie wystarczy zwykły usbasb?


Widać, że nawet nie chciało ci się przeczytać czy obejrzeć coś o tym medkicie że piszesz takie dziwne rzeczy

oczywiście, że wystarczy zwykły usbasp .... ale medkit pozwala na DUŻO WIĘCEJ z prockami TPI ;)


Obejrzałem oba filmy znajdujące się pod tym linkiem który pan tu wstawił oraz przeczytałem pdf oraz informacje na stronie. Po prostu myślałem ze TPI data jest tylko w takich małych uC jak np. tiny10, a w większych TPI jest przez miso mosi sck.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2017, o 18:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Obst napisał(a):
Po prostu myślałem ze TPI data jest tylko w takich małych uC jak np. tiny10


widzisz, ja zawsze powtarzam, że są noty PDF i wtedy nie trzeba się opierać przecież na tym "co mi się zdawało" czy tam "co się komuś zdawało" ... toż przecież w notach jest to podstawowa informacja zawsze.

A tu też piszesz jakimiś skrótami bo co to np oznacza. że w tych prockach jest "TPI data", rodzaj złącza TPI obejmuje 3 sygnały

TPIDATA
TPICLK
RESET

przy czym pin RESET może być wykorzystywany tylko jako RESET przy zwykłym rodzaju programowania ze zwykłym USBASP, za to przy MED-KIT nie dość, że można używać pinu RESET równocześnie jako pinu I/O to jeszcze mamy śliczne buforowanie linii TPI dzięki czemu można sobie podłączać do nich co nam się żywnie spodoba i bez ograniczeń.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2017, o 18:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Obst napisał(a):
Po prostu myślałem ze TPI data jest tylko w takich małych uC jak np. tiny10


widzisz, ja zawsze powtarzam, że są noty PDF i wtedy nie trzeba się opierać przecież na tym "co mi się zdawało" czy tam "co się komuś zdawało" ... toż przecież w notach jest to podstawowa informacja zawsze.

A tu też piszesz jakimiś skrótami bo co to np oznacza. że w tych prockach jest "TPI data", rodzaj złącza TPI obejmuje 3 sygnały

TPIDATA
TPICLK
RESET

przy czym pin RESET może być wykorzystywany tylko jako RESET przy zwykłym rodzaju programowania ze zwykłym USBASP, za to przy MED-KIT nie dość, że można używać pinu RESET równocześnie jako pinu I/O to jeszcze mamy śliczne buforowanie linii TPI dzięki czemu można sobie podłączać do nich co nam się żywnie spodoba i bez ograniczeń.


Tak, wiem co to Tiny Programming Interface i, że to działa w 2 strony itd. To po prostu moja wina że zwyczajnie nie zauważyłem że t40 ma piny tpidata i tpiclk oraz nie przeczytałem akurat tej części datasheet której screena dał poprzedni użytkownik. (Co nie znaczy że nie czytałem datasheet, po prostu jakoś to przeoczyłem może ze zmęczenia lub ze zdenerwowania :))

Teraz jeszcze nie mogę go zaprogramować z mkclipse ani mkcalc (ale mi go wykrywa), przy programowaniu rc=-1. Być może musze dać mniejszy rezystor między miso, a mosi programatora (jest 1.2k) lub dać krótszy kabel do programowania (używam takiej taśmy z 2m). Jednak nie mogę teraz tego sprawdzić bo jestem poza domem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2017, o 18:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Obst napisał(a):
(używam takiej taśmy z 2m


2 metry ?!?!?!?! SZOK no mega SZOK ... ja rozumiem jak ktoś tam przesadzi i użyje 50 cm .... no ale już METR to byłaby jakaś abstrakcja - zaś 2 metry ?????? albo się pomyliłeś albo .... no albo nawet aż nie wiem co powiedzieć ;)

tylko proszę cię - nie pisz mi "a u mnie działa" ;) bo to już byłoby kompletnie bez sensu

tasiemka jak ma 30 cm to już jest DŁUGA ale taka spokojnie daje radę ... 50 cm już za dużo i już bywa totolotek

TOŻ KABEL USB możesz dać sobie 2m byle nie chiński żeby spadku napięcia nie było no ale taśmę 2 M ... sorki no tego to się nie spodziewałem

chyba że jak mówię się pomyliłeś i miało być 20 cm

a jeśli taka długa to w ogóle się nie dziwię twoim problemom, nerwom itp itp ... mówię ci ;) weź toporek i odrąb 170 cm swojej taśmy - załóż wtyk na ten krótszy odrąbany koniec i problemy się skończą jak ręką odjął ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2017, o 18:30 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Obst napisał(a):
(używam takiej taśmy z 2m


2 metry ?!?!?!?! SZOK no mega SZOK :lol: ... ja rozumiem jak ktoś tam przesadzi i użyje 50 cm .... no ale już METR to byłaby jakaś abstrakcja - zaś 2 metry ?????? albo się pomyliłeś albo .... no albo nawet aż nie wiem co powiedzieć ;)

tylko proszę cię - nie pisz mi "a u mnie działa" ;) bo to już byłoby kompletnie bez sensu

tasiemka jak ma 30 cm to już jest DŁUGA ale taka spokojnie daje radę ... 50 cm już za dużo i już bywa totolotek

TOŻ KABEL USB możesz dać sobie 2m byle nie chiński żeby spadku napięcia nie było no ale taśmę 2 M ... sorki no tego to się nie spodziewałem

chyba że jak mówię się pomyliłeś i miało być 20 cm

a jeśli taka długa to w ogóle się nie dziwię twoim problemom, nerwom itp itp ... mówię ci ;) weź toporek i odrąb 170 cm swojej taśmy - załóż wtyk na ten krótszy odrąbany koniec i problemy się skończą jak ręką odjął ;)


Kiedyś miałem kabel USB dlugi i krótki kabel IDC ale mi kable USB przestał działać, a było późno i nie miałem jak szybko kupić nowego, wiec zrobiłem na szybko taśmę IDC 2m zamiast kabla USB 2m bo podłączam USBASP z tyłu kompa. Na prawdę - zawsze działało! Ale zawsze na tym kablu programowałem po spi a po TPI programowałem ostatnio jak miałem jeszcze tamten kabel. Wiem że to nie najlepszy pomysł ale jak tak działało to stwierdziłem że po co kupować ten kabel USB, a teraz sobie przypomniałem że to też może mieć jakiś wpływ. No nic, za jakieś pół godziny to sprawdzę.

Pozdrawiam :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2017, o 21:02 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Obst napisał(a):
(używam takiej taśmy z 2m


2 metry ?!?!?!?! SZOK no mega SZOK ... ja rozumiem jak ktoś tam przesadzi i użyje 50 cm .... no ale już METR to byłaby jakaś abstrakcja - zaś 2 metry ?????? albo się pomyliłeś albo .... no albo nawet aż nie wiem co powiedzieć ;)

tylko proszę cię - nie pisz mi "a u mnie działa" ;) bo to już byłoby kompletnie bez sensu

tasiemka jak ma 30 cm to już jest DŁUGA ale taka spokojnie daje radę ... 50 cm już za dużo i już bywa totolotek

TOŻ KABEL USB możesz dać sobie 2m byle nie chiński żeby spadku napięcia nie było no ale taśmę 2 M ... sorki no tego to się nie spodziewałem

chyba że jak mówię się pomyliłeś i miało być 20 cm

a jeśli taka długa to w ogóle się nie dziwię twoim problemom, nerwom itp itp ... mówię ci ;) weź toporek i odrąb 170 cm swojej taśmy - załóż wtyk na ten krótszy odrąbany koniec i problemy się skończą jak ręką odjął ;)


Użyłem krótkiego, już działa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sie 2017, o 07:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
Użyłem krótkiego, już działa.


Jak to mawiał pewien bankier:

"lepiej mieć krótki, niż długi" :lol: .... ważne że teraz już wiesz w czym rzecz

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO